Featured Stories

UCI Cyclocross World Cup #3 Milton Keynes Full Results – Rochette 25th

by pedalmag.com
Compton (l) is nipped by Cant at the line  ©  Cor Vos
November 29, 2014 (Milton Keynes, UK) – Maghalie Rochette (Luna Pro Team), the lone Canuck on the start line, finished 25th at round #3 of UCI Cyclocross World Cup in Milton Keynes, UK as Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP took the victory in a very close battle with Katherine Compton (USA) Trek Factory Racing. Nikki Harris (Gbr) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team was third.

Pauwels bests Vantornout  ©  Cor Vos

In the men’s race Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team bested challenger Klaas Vantornout (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team in second with Francis Mourey (Fra) FDJ.fr out-pacing Lars Van Der Haar (Ned) Development Team Giant-Shimano for 3rd. Canada’s Mark Mcconnell was 50th.

Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP  ©  Cor Vos

Results

Women

1. Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP 0:45:26
2. Katherine Compton (USA) Trek Factory Racing
3. Nikki Harris (Gbr) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:32
4. Ellen Van Loy (Bel) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 00:40
5. Lucie Chainel-Lefevre (Fra) 00:49
6. Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement 00:53
7. Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale-Cyclocrossworld 01:01
8. Helen Wyman (Gbr) Kona Factory Racing 01:09
9. Rachel Lloyd (USA) Specialized-California Giant 01:22
10. Martina Mikulaskova (Cze) 01:37
11. Sabrina Stultiens (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 01:53
12. Meredith Miller (USA) Noosa 02:15
13. Aida Nuno Palacio (Esp) Lointek 02:32
14. Pavla Havlikova (Cze) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 02:42
15. Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team 02:48
16. Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 02:56
17. Crystal Anthony (USA) Optum 03:18
18. Githa Michiels (Bel) Trek-Kmc Trade Team 03:29
19. Gabriella Durrin (Gbr) Neon Velo 03:54
20. Reza Hormes (Ned) 04:17
21. Sanne Van Paassen (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 04:39
22. Lise-Marie Henzelin (Sui) 04:47
23. Laura Perry (Fra) 05:01
24. Bianca Van Den Hoek (Ned) 05:06
25. Maghalie Rochette (Can) Luna Pro Team 05:11
26. Amira Mellor (Gbr) 05:29
27. Laura Verdonschot (Bel) 05:32
28. Adela Carter (Gbr) 05:48
29. Lizzy Witlox (Ned) 06:07
30. Mercedes Pacios Pujado (Esp) 06:13
31. Hannah Payton (Gbr) 06:30
32. Ffion James (Gbr) 06:33
33. Karen Verhestraeten (Bel) 06:52
34. Loes Sels (Bel) 07:05
35. Katrien Thijs (Bel) 07:18
36. Asa Maria Erlandsson (Swe) 08:31
37. Christine Vardaros (USA) 09:03
38. Annabel Simpson (Gbr)

Men

1. Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 1:03:01
2. Klaas Vantornout (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 00:01
3. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr 00:16
4. Lars Van Der Haar (Ned) Development Team Giant-Shimano 00:19
5. Philipp Walsleben (Ger) BKCP – Powerplus 00:43
6. CornĂ© Van Kessel (Nedl) Telenet – Fidea 00:58
7. Tom Meeusen (Bel) Telenet – Fidea 01:00
8. Sven Nys (Bel) Crelan-AA Drink 01:12
9. Bart Aernouts (Bel) Corendon – Kwadro 01:32
10. Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team 01:38
11. Fabien Canal (Fra) Look – Beaumes De Venise 01:41
12. Ian Field (Gbr) 01:47
13. Laurens Sweeck (Bel) Corendon – Kwadro 01:53
14. Jonathan Page (USA) 01:55
15. Bart Wellens (Bel) Telenet – Fidea 02:01
16. Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 02:04
17. Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Odlo Mtb Racing Team
18. Toon Aerts (Bel) Telenet – Fidea 02:06
19. Sascha Weber (Ger) Veranclassic – Doltcini 02:22
20. Jim Aernouts (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 02:35
21. David Van Der Poel (Ned) BKCP – Powerplus 02:48
22. Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet – Fidea 02:57
23. Jens Adams (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team 03:16
24. Michael Boros (Cze) 03:23
25. Jeremy Powers (USA) Rapha-Focus 03:27
26. Marcel Meisen (Ger) Corendon – Kwadro 03:51
27. Radomir Simunek (Cze) Corendon – Kwadro 04:02
28. Tim Merlier (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 04:04
29. Mariusz Gil 04:07
30. Niels Wubben (Ned) Telenet – Fidea 04:38
31. Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Esp) 04:45
32. Jack Clarkson (Gbr) 05:21
33. Flavien Dassonville (Fra) Bigmat – Auber 93 05:45
34. Lubomir Petrus (Cze) BKCP – Powerplus 05:49
35. Twan Van Den Brand (Ned) Cyclingteam Jo Piels 06:14
36. Jeremy Durrin (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategie 06:25
37. Kenneth Hansen (Den) 06:39
38. Steven James (Gbr) 06:52
39. Steven James (Gbr) 07:08
40. Ben Sumner (Gbr) 07:14
41. Martin Gujan (Sui) Orange Monkey Pro Team 07:50
42. Alex Paton (Gbr) 08:00
43. Jody Crawforth (Gbr) 08:05
44. Gusty Bausch (Lux)
45. Nicholas Barnes (Gbr)
46. Ramon Sagues Portabella (Esp)
47. Jack Ravenscroft (Gbr)
48. David Montgomery (Irl)
49. Glen Kinning (Irl)
50. Mark Mcconnell (Can)
51. Timothy O’regan (Irl)
52. Angus Edmond (NZl)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.