Featured Stories

UCI Cyclocross World Cup #3 Koksijde Full Results, Photos – Van Den Brand and Nys Score

by pedalmag.com

November 26, 2011 (Koksijde, Belgium) – Daphny Van Den Brand (Ned) AA Drink – Leontien.Nl Cycling Team topped the Elite women’s field taking the win over Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit in second with Katherine Compton (USA) Rabobank – Giant Off-Road Team in third. The men’s race was a tight battel as Belgium’s Sven Nys (Landbouwkrediet) squeeking the win over by 0:01 over Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Revor in second with Bart Aernouts (Bel) Rabobank – Giant Off-Road Team just behind in third.

Results

Elite Women

1. Daphny Van Den Brand (Ned) AA Drink – Leontien.Nl Cycling Team  0:43:13
2. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit  0:13
3. Katherine Compton (USA) Rabobank – Giant Off-Road Team  0:31
4. Sanne Van Paassen (Ned) Brainwash Wielerploeg  1:07
5. Sanne Cant (Bel) Boxx Veldritacademie  1:34
6. Helen Wyman (Gbr) Kona Factory Racing  1:44
7. Nikki Harris (Gbr) Telenet – Fidea  1:57
8. Sophie De Boer (Ned) Telenet – Fidea  2:06
9. Lucie Chainel-Lefevre (Fra)  2:31
10. Gabriella Day (Gbr)  2:48
11. Pavla Havlikova (Cze) Telenet – Fidea  3:00
12. Caroline Mani (Fra)  3:17
13. Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash Wielerploeg  3:31
14. Sabrina Schweizer (Ger) Focus Mig Team  3:46
15. Jasmin Achermann (Sui)  3:59
16. Arenda Grimberg (Ned)  4:33
17. Amy Dombroski (USA) Crankbrothers – The Race Club  4:43
18. Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.Com  4:55
19. Joyce Vanderbeken (Bel)  5:01
20. Reza Hormes (Ned) Orange Babies Cycling Team  5:04
21. Kajsa Snihs (Swe)  5:05
22. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss  6:30
23. Gesa Bruchmann (Ger)  6:37
24. Nicole De Bie – Leyten (Bel) Telenet – Fidea  6:49
25. Ellen Van Loy (Bel)  6:54
26. Martina Mikulaskova (Cze)  6:59
27. Hilde Quintens (Bel)  7:15
28. Asa Maria Erlandsson (Swe)  7:23
29. Christine Vardaros (USA) Baboco Cycling Team  7:32
30. Marlène Morel Petitgirard (Fra)
31. Nikoline Hansen (Den)  7:36
32. Tessa Van Nieuwpoort (Ned)  7:50
33. Alice Maria Arzuffi (Ita)   -1 lap
34. Sabrina Maurer (Sui) -1 lap
35. Katrien Thijs (Bel)   -1 lap
36. Kim Van De Steene (Bel)  -1 lap
37. Vania Rossi (Ita)   -1 lap
38. Stéphanie Vaxillaire-Denuit (Fra) -2 laps
39. Margriet Helena Kloppenburg (Den)  -2 laps
40. Shana Maes (Bel)    -2 laps
41. Hannah Payton (Gbr) -2 laps
42. Madara Furmane (Lat) -2 laps
43. Lelde Ardave (Lat)  -2 laps
44. Amélie Morel Petitgirard (Fra)    -2 laps
DNF  Linda Van Rijen (Ned) Skil – Koga
DNS  Vicki Thomas (Can)

Elite Men

1. Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet  1:03:18
2. Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Revor  0:01
3. Bart Aernouts (Bel) Rabobank – Giant Off-Road Team  0:06
4. Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team  0:45
5. Tom Meeusen (Bel) Telenet – Fidea  0:51
6. Klaas Vantornout (Bel) Sunweb – Revor  0:57
7. Francis Mourey (Fra) FDJ  1:08
8. Bart Wellens (Bel) Telenet – Fidea  1:32
9. Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet  2:00
10. Nicolas Bazin (Fra) Big Mat – Auber 93  2:34
11. Thijs Van Amerongen (Ned) AA Drink – Leontien.Nl Cycling Team  2:46
12. Mariusz Gil (Pol) Baboco Cycling Team  3:10
13. Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti  3:12
14. Gerben De Knegt (Ned) Rabobank – Giant Off-Road Team  3:21
15. Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP – Powerplus  3:36
16. Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa)  3:45
17. Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole  3:52
18. Niels Wubben (Ned) Rabobank – Giant Off-Road Team  4:03
19. Steve Chainel (Fra) FDJ  4:10
20. Mitchell Huenders (Ned) Cyclingteam Jo Piels  4:15
21. Marco Bianco (Ita)  4:32
22. Ian Field (Gbr) Hargroves Cycles  4:39
23. Simon Zahner (Sui) BMC Racing Team  4:54
24. Thijs Al (Ned) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team  4:55
25. Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke  5:02
26. Aurelien Duval (Fra)
27. Vladimir Kyzivat (Cze)  5:35
28. Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team  5:40
29. Cristian Cominelli (Ita) TX Active Bianchi  5:47
30. Christian Heule (Sui) Cannondale / Cyclocrossworld.Com  5:57
31. Marcel Wildhaber (Sui) Scott – Swisspower MTB – Racing  6:06
32. Jeremy Powers (USA) Team Rapha Focus  6:07
33. Marcel Meisen (Ger)  6:18
34. Guillaume Perrot (Fra)  6:20
35. Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team  6:26
36. Julien Taramarcaz (Sui) BMC Mountainbike Racing Team  6:30
37. Jiri Polnicky (Cze) Sunweb – Revor
38. Magnus Darvell (Swe)  6:35
39. Joeri Adams (Bel) Telenet – Fidea  6:53
40. Martin Zlamalik (Cze) KDL Trans  7:08
41. Eddy Van Ijzendoorn (Ned) Orange Babies Cycling Team  -1 lap
42. David Kasek (Cze)    -1 lap
43. Johannes Sickmueller (Ger) Feenstra Stevens Bike Team   -1 lap
44. Jérome Chevallier (Fra)  -1 lap
45. Marek Cichosz (Pol) Legia – Felt -1 lap
46. Milan Barenyi (Svk)    -1 lap
47. Isaac Suarez Fernandez (Esp) -1 lap
48. Robert Gavenda (Svk) KDL Trans -2 laps
49. René Lang (Sui)  -3 laps
50. Martin Haring (Svk) -3 laps
51. Craig Richey (Can)  -3 laps    
52. Gusty Bausch (Lux)    -3 laps
53. Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Esp)    -3 laps
54. Fabian Brzezinski (Ger)   -3 laps
55. Joachim Parbo (Den)  -5 laps
56. Agustin Navarro Vidal (Spa)    -5 laps
57. Robert Glajza (Svk)   -5 laps
58. Dmitrijs Sorokins (Lat)  -5 laps
59. Sigvard Kukk (Est)    -5 laps
DNF  Sascha Weber (Ger) Team Differdange – Magic Sportfood.de
DNF  Jonathan Page (USA) Planet Bike
DNF  Radomir Simunek (Cze) BKCP – Powerplus
DNF  John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
DNS  Fabio Ursi (Ita) Team CBE Tecnoimpiante A.S.D.
DNS  Marco Ponta (Ita)
DNS  Mirko Tabacchi (Ita)
DNS  Tommy Nielsen (Den)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.