Featured Stories

Recent Videos

UCI Cyclocross World Cup #2 Tabor – Full Results

by pedalmag.com
October 23, 2011 (Tabor, Czech Republic) – Local star Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team topped the women’s field with Daphny Van Den Brand (Ned) Aa Drink – Leontien.Nl Cycling Team in second and Sanne Van Paassen (Ned) Brainwash Wielerploeg third at round #2 of the UCI Cyclocross World Cup.

In the Elite Men’s race Kevin Pauwels (Bel) Sunweb Revor took the win over world champ Zdenek Stybar (Cze) Telenet – Fidea in second with Pauwels’ teammate Klaas Vantornout (Bel) grabbing 3rd.

Results

Elite Women

1. Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 39:59
2. Daphny Van Den Brand (Ned) Aa Drink – Leontien.Nl Cycling Team 0:06
3. Sanne Van Paassen (Ned) Brainwash Wielerploeg 0:14
4. Lucie Chainel-Lefevre (Fra) 0:42
5. Pavla Havlikova (Cze) Telenet – Fidea 0:57
6. Hanka Kupfernagel (Ger) 1:01
7. Sabrina Schweizer (Ger) Focus Mig Team 1:11
8. Helen Wyman (Gbr) Kona Factory Racing 1:19
9. Sanne Cant (Bel) Boxx Veldritacademie 1:22
10. Sophie De Boer (Ned) Telenet – Fidea 1:31
11. Arenda Grimberg (Ned) 1:37
12. Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash Wielerploeg
13. Amy Dombroski (USA) Crankbrothers – The Race Club 1:55
14. Meredith Miller (USA) California Giant Cycling 1:59
15. Martina Mikulaskova (Cze) 2:04
16. Gabriella Day (Gbr) 2:06
17. Nicole Duke (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.Com
18. Maureen Bruno Roy (USA) Bob’s Red Mill / Seven Cycles 2:12
19. Joyce Vanderbeken (Bel) 2:18
20. Alice Maria Arzuffi (Ita) 2:19
21. Nikki Harris (Gbr) Telenet – Fidea 2:21
22. Ellen Van Loy (Bel) 2:40
23. Tessa Van Nieuwpoort (Ned) 2:45
24. Julie Krasniak (Fra) Team Rapha Focus 3:05
25. Nikoline Hansen (Den) 3:06
26. Linda Van Rijen (Ned) Skil – Koga 3:25
27. Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams 3:30
28. Hilde Quintens (Bel) 3:31
29. Nicole De Bie – Leyten (Bel) Telenet – Fidea 3:45
30. Vania Rossi (Ita) 3:59
31. Katherine Sherwin (USA) Stan’s No Tubes 4:07
32. Nancy Bober (Bel) Style & Concept 5:11
33. Christine Vardaros (USA) Baboco Cycling Team 5:20
34. Dorota Warczyk (Pol) 5:43
35. Margriet Helena Kloppenburg (Den) 5:44
36. Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team 5:45
37. Nikola Hlubinkova (Cze) 6:17
38. Vicki Thomas (Can) 6:53
39. Vendula Kuntova (Cze) Gt Czech Team 7:57
40 (-1 lap) Madara Furmane (Lat)
41 (-2 laps) Laura Braziulyte (Ltu)

Elite Men

1. Kevin Pauwels (Bel) Sunweb Revor 1:02:58
2. Zdenek Stybar (Cze) Telenet – Fidea 0:32
3. Klaas Vantornout (Bel) Sunweb Revor 0:35
4. Francis Mourey (Fra) Francaise des Jeux 0:40
5. Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet 0:41
6. Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:49
7. Bart Aernouts (Bel) Rabo – Giant Offroad Team. 0:52
8. Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus 0:57
9. Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:59
10. Steve Chainel (Fra) FDJ
11. Enrico Franzoi (Ita) BKCP – Powerplus
12. Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus 1:00
13. Marcel Wildhaber (Sui) Scott – Swisspower MTB – Racing 1:01
14. Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus 1:17
15. Jeremy Powers (USA) Rapha/Focus 1:24
16. Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam de Rijke 1:48
17. Timothy Johnson (USA) Cannondale Cyclocrossworld 1:56
18. Knegt Gerben De (Ned) Rabo – Giant Offroad Team. 2:00
19. Christian Heule (Sui) Cannondale/cyclocrossworld.com 2:02
20. Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 2:10
21. Egoitz Murgoitio Rekalde (Esp) Hirumet 2:11
22. Nicolas Bazin (Fra) Team Big-Mat Auber 93 2:15
23. Simon Zahner (Sui) BMC Racing Team 2:22
24. Thijs Van Amerongen (Ned) AA Drink/ Leontien.nl Pro 2:24
25. Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team
26. Petr Dlask (Cze) Rubena Birell Specialized 2:27
27. Ian Field (Gbr) Hargroves Cycles 2:28
28. Cristian Cominelli (Ita) Tx Active Bianchi
29. David Kášek (Cze) Cyklo Team Tábor 2:41
30. Marcel Meisen (Ger) BKCP-Powerplus 2:58
31. Martin Zlámalík (Cze) KDL Trans-Landbouwkrediet 3:00
32. Marco Ponta (Ita) 3:17
33. Fabio Ursi (Ita) C.S.Esercito
34. Thijs Al (Ned) AA Drink/ Leontien.nl Pro 3:23
35. Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet 3:26
36. James Driscoll (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 3:27
37. Jirí Polnický (Cze) Sunweb – Revor Team
38. Johannes Sickmueller (Ger) Feenstra Stevens Bike Team 3:34
39. Vladimír Kyzivát (Cze) Johnson Controls TJ Auto Škoda 3:47
40. Melvin Rulliere (Fra) 3:54
41. Robert Gavenda (Svk) KDL Trans-Landbouwkrediet
42. Mariusz Gil (Pol) Baboco – Revor Cycling Team 3:58
43. Jonathan Page (USA) Planet Bike/Blue 4:05
44. Milan Barenyi (Svk) 4:08
45. Marco Bianco (Ita) L’Arcobaleno Carraro Team 4:09
46. Ole Quast (Ger) 4:13
47. Eddy Van Ijzendoorn (Ned) Orange Babies Cycling Team 4:30
48. Magnus Darvell (Swe) 4:38
49. Mirko Tabacchi (Ita) 4:47
50. Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team 4:49
51. Kobus Hereijgers (Ned) Orange Babies Cycling Team 5:18
52. Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 5:31
53. Zdenek Mlynár (Cze) Focus Cycling Znojmo 5:40
54. Tommy Nielsen (Den) 5:49
55. Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica 6:05
56. Václav Metlicka (Svk) Johnson Controls TJ Auto Škoda 6:13
57. Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus 6:51
58 (-3 laps) Robert Glajza (Svk) CK Banská Bystrica
59. Joachim Parbo (Den) Challenge Tires
60 (-4 laps) Karl Heinz Gollinger (Aut)
61 (-5 laps) Jürgen Pechhacker (Aut)
62 (-6 laps) Michael Haydn (Aut)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.