Featured Stories

Recent Videos

UCI Cyclocross World Cup #1 Full Results and Photos

by pedalmag.com
October 16, 2011 (Plzen, Czech Republic) – Katherine Compton (USA) Rabobank – Giant Off-Road Team took the first UCI Cyclocross World Cup win of the season in the Elite women’s race while  Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet made good at round #1 in the Elite men’s competition.

Results

Elite Women
1. Katherine Compton (USA) Rabobank – Giant Off-Road Team  0:40:37
2. Sanne Van Paassen (Ned) Brainwash Wielerploeg   0:18
3. Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team       0:27
4. Daphny Van Den Brand (Ned) AA Drink – Leontien.Nl Cycling Team  0:43
5. Helen Wyman (Gbr) Kona Factory Racing   1:16
6. Amy Dombroski (USA) Crankbrothers – The Race Club       1:22
7. Lucie Chainel-Lefevre (Fra)     1:24
8. Pavla Havlikova (Cze) Telenet – Fidea   1:28
9. Nikki Harris (Gbr) Telenet – Fidea      1:42
10. Sabrina Schweizer (Ger) 2:01
11. Sanne Cant (Bel) Boxx Veldritacademie   2:12
12. Linda Van Rijen (Ned)   2:32
13. Meredith Miller (USA) California Giant Cycling  2:36
14. Nicole Duke (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.Com      2:44
15. Arenda Grimberg (Ned)   3:02
16. Sabrina Stultiens (Ned) Telenet – Fidea 3:08
17. Jasmin Achermann (Sui)  3:20
18. Gabriella Day (Gbr)     3:27
19. Martina Mikulaskova (Cze)       3:47
20. Maureen Bruno Roy (USA) Bob’s Red Mill / Seven Cycles   3:53
21. Sophie De Boer (Ned) Telenet – Fidea    3:59
22. Ellen Van Loy (Bel)     4:08
23. Nikoline Hansen (Den)   4:12
24. Tessa Van Nieuwpoort (Ned)      4:17
25. Julie Krasniak (Fra)    4:29
26. Nicole De Bie – Leyten (Bel) Telenet – Fidea    4:42
27. Reza Hormes (Ned) Orange Babies Cycling Team    4:51
28. Joyce Vanderbeken (Bel) 5:02
29. Katherine Sherwin (USA) Stan’s No Tubes 5:13
30. Hilde Quintens (Bel)    5:30
31. Nancy Bober (Bel) Style & Concept       5:44
32. Christine Vardaros (USA) Baboco Cycling Team    6:10
33. Nikola Hlubinkova (Cze) 6:33
34. Katrien Thijs (Bel) -1 lap
35, Dorota Warczyk (Pol) -1 lap
36. Vendula Kuntova (Cze) GT Czech Team -1 lap
37. Vicki Thomas (Can) -1 lap
38. Margriet Helena Kloppenburg (Den) -2 laps

Elite Men
1. Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet  1:06:08
2. Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Revor
3. Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team      3
4. Francis Mourey (Fra) FDJ        0:37
5. Klaas Vantornout (Bel) Sunweb – Revor   0:38
6. Tom Meeusen (Bel) Telenet – Fidea       0:41
7. Bart Aernouts (Bel) Rabobank – Giant Off-Road Team      0:43
8. Niels Albert (Bel) BKCP – Powerplus     0:55
9. Steve Chainel (Fra) FDJ 1:03
10. Jeremy Powers (USA) Team Rapha Focus    1:26
11. Radomir Simunek (Cze) BKCP – Powerplus  1:39
12. Bart Wellens (Bel) Telenet – Fidea      1:44
13. Marcel Wildhaber (Sui) Scott – Swisspower Mtb – Racing  1:48
14. Simon Zahner (Sui) Bmc Racing Team      1:49
15. Gerben De Knegt (Ned) Rabobank – Giant Off-Road Team    1:52
16. Thijs Van Amerongen (Ned) AA Drink – Leontien.Nl Cycling Team   1:53
17. Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke  1:59
18. Sascha Weber (Ger) Team Differdange – Magic-Sportfood.De        2:03
19. Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti    2:06
20. Timothy Johnson (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.Com  2:08
21. Jonathan Page (USA) Planet Bike 2:12
22. Mariusz Gil (Pol) Baboco Cycling Team   2:20
23. Nicolas Bazin (Fra) Big Mat – Auber 93  2:34
24. Marco Bianco (Ita)      2:44
25. Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole    2:46
26. Cristian Cominelli (Ita) TX Active Bianchi      2:49
27. Marcel Meisen (Ger)     2:59
28. Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team     3:05
29. Martin Zlamalik (Cze) KDL Trans 3:07
30. Thijs Al (Ned) AA Drink – Leontien.Nl Cycling Team      3:16
31. Karel Hnik (Cze) Telenet – Fidea
32. Jérome Chevallier (Fra) 3:19
33. Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team    3:23
34. Ondrej Bambula (Cze)    3:27
35. Ian Field (Gbr) Hargroves Cycles        3:28
36. Vladimir Kyzivat (Cze)  3:34
37. Petr Dlask (Cze)        3:38
38. David Kasek (Cze)       3:46
39. Robert Gavenda (Svk) KDL Trans  3:50
40. Nico Brüngger (Sui)     3:52
41. René Lang (Sui) 3:54
42. Martin Haring (Svk)     4:04
43. Mirko Tabacchi (Ita)    4:13
44. James Driscoll (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.Com   4:22
45. Johannes Sickmueller (Ger) Feenstra Stevens Bike Team   4:32
46. Eddy Van Ijzendoorn (Ned) Orange Babies Cycling Team    4:47
47. Magnus Darvell (Swe)    4:49
48. Vaclav Metlicka (Svk)   5:02
49. Milan Barenyi (Svk)     5:09
50. Kenneth Hansen (Den)    5:18
51. Kobus Hereijgers (Ned) Orange Babies Cycling Team -1 lap
52. Melvin Rulliere (Fra) -2 laps
53. Laurent Colombatto (Fra) -2 laps
54. Zdenek Mlynar (Cze) -2 laps
55. Max Walsleben (Ger) -3 laps
56. Elia Silvestri (Ita) Selle Italia Guerciotti -3 laps
57. Emil Arvid Olsen (Den) -4 laps
58. David Van Der Poel (Ned) BKCP – Powerplus -4 laps
59. Fabio Ursi (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D. -9 laps
60. Marco Ponta (Ita) -9 laps





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.