Featured Stories

Recent Videos

UCI Cyclo-cross World Cup #5 Namur – Vos and Nys Top Fields

by pedalmag.com

December 18, 2011 (Namur, Belgium) – Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit and Sven Nys (Landbouwkrediet) won the inaugural UCI Cyclocross World Cup in Namur, Belgium on Sunday. Lucie Chainel-Lefevre (Fra) was second and Katherine Compton (USA) Rabobank – Giant Off-Road Team was third behind Vos. Sarah Stewart was the lone rider for Canada in 39th.

In the men’s race Nys battled with Niels Albert (BKCP-Powerplus) and prevailed for the win and now leads overall. Albert was second and Klaas Vantornout (Bel) Sunweb – Revor was third. Canada’s lone competitor, Craig Richey (Can) Renner Custom – Raleigh, finished 57th.

Result
1. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 36:53
2. Lucie Chainel-Lefevre (Fra) 00:54
3. Katherine Compton (USA) Rabobank – Giant Off-Road Team 01:11
4. Sanne Cant (Bel) Boxx Veldritacademie 01:40
5. Helen Wyman (Gbr) Kona Factory Racing 01:44
6. Eva Lechner (Ita) Colnago Farbe Sudtirol 01:52
7. Sophie De Boer (Ned) Telenet – Fidea 02:01
8. Daphny Van Den Brand (Ned) Aa Drink – Leontien.Nl Cycling Team 02:31
9. Pauline Ferrand Prevot (Fra) Lapierre International 02:36
10. Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.com 02:41
11. Caroline Mani (Fra) 02:53
12. Jasmin Achermann (Sui) 03:11
13. Linda Van Rijen (Ned) Skil – Koga 03:37
14. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss 03:52
15. Pavla Havlikova (Cze) Telenet – Fidea 04:03
16. Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash Wielerploeg 04:33
17. Christine Majerus (Lux) Team Gsd Gestion 04:50
18. Gabriella Day (Gbr) 05:02
19. Reza Hormes (Ned) Orange Babies Cycling Team 05:12
20. Ellen Van Loy (Bel) 05:17
21. Hilde Quintens (Bel) 05:19
22. Asa Maria Erlandsson (Swe) 05:32
23. Vania Rossi (Ita) 05:36
24. Maureen Bruno Roy (USA) Bob’s Red Mill / Seven Cycles 05:44
25. Joyce Vanderbeken (Bel) 06:07
26. Lise-Marie Henzelin (Sui) 06:15
27. Arenda Grimberg (Ned) 06:25
28. Nikoline Hansen (Den) 06:33
29. Tessa Van Nieuwpoort (Ned) 06:50
30. Martina Zwick (Ger) Abus Nutrixxion 07:53
31. Kim Van De Steene (Bel) 07:58
32. Alice Maria Arzuffi (Ita) 08:13
33. Christine Vardaros (USA) Baboco Cycling Team 08:35
34. Nicole De Bie – Leyten (Bel) Telenet – Fidea -1 lap
35. Katrien Thijs (Bel) -1 lap
36. Martina Mikulaskova (Cze) -1 lap
37. Genevieve Whitson (Nzl)  -1 lap
38. Nancy Bober (Bel) Style & Concept -1 lap
<b> 39. Sarah Stewart (Can) -1 lap </b>
40. Margriet Helena Kloppenburg (Den)  -2 laps
41. Madara Furmane (Lat) -2 laps
DNF Nikki Harris (Gbr) Telenet – Fidea
DNF Amy Dombroski (USA) Crankbrothers – The Race Club

Result
1. Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet 1:03:04
2. Niels Albert (Bel) BKCP – Powerplus 05
3. Klaas Vantornout (Bel) Sunweb – Revor 00:21
4. Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Revor 00:26
5. Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team 00:32
6. Tom Meeusen (Bel) Telenet – Fidea 00:40
7. Francis Mourey (Fra) FDJ 01:23
8. Aurelien Duval (Fra) 01:24
9. Bart Aernouts (Bel) Rabobank – Giant Off-Road Team 01:27
10. John Gadret (Fra) Ag2R La Mondiale 01:34
11. Gerben De Knegt (Ned) Rabobank – Giant Off-Road Team 01:48
12. Marcel Wildhaber (Sui) Scott – Swisspower MTB – Racing 01:56
13. Mariusz Gil (Pol) Baboco Cycling Team 02:03
14. Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 02:18
15. Simon Zahner (Sui) BMC Racing Team 02:19
16. Nicolas Bazin (Fra) Big Mat – Auber 93 02:26
17. Steve Chainel (Fra) FDJ 02:40
18. Bart Wellens (Bel) Telenet – Fidea
19. Thijs Van Amerongen (Ned) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team 02:41
20. Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti 02:57
21. Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team 03:06
22. Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet 03:16
23. Petr Dlask (Cze) Madeta Fitness / Specialized 03:33
24. Julien Taramarcaz (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 03:52
25. Jonathan Page (USA) Planet Bike 03:59
26. Vladimir Kyzivat (Cze) 04:06
27. Philipp Walsleben (Ger) BKCP – Powerplus 04:09
28. Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 04:14
29. Martin Zlamalik (Cze) KDL Trans 04:22
30. Radomir Simunek (Cze) BKCP – Powerplus 04:38
31. Jiri Polnicky (Cze) Sunweb – Revor 04:39
32. Rob Peeters (Bel) Telenet – Fidea 04:40
33. Lubomir Petrus (Cze) 04:42
34. Niels Wubben (Ned) Rabobank – Giant Off-Road Team 05:02
35. Sascha Weber (Ger) Team Differdange – Magic-Sportfood.de 05:06
36. David Kasek (Cze) 05:09
37. Ian Field (Gbr) Hargroves Cycles 05:14
38. Marco Bianco (Ita)
39. Timothy Johnson (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.com 05:15
40. Marco Ponta (Ita) 05:24
41. Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Esp) 05:29
42. Clément Bourgoin (Fra)
43. Mirko Tabacchi (Ita) 05:50
44. Marcel Meisen (Ger) 05:56
45. Martin Haring (Svk) 06:11
46. Magnus Darvell (Swe) 06:14
47. Johannes Sickmueller (Ger) Feenstra Stevens Bike Team 06:18
48. Cristian Cominelli (Ita) TX Active Bianchi 06:21
49. Robert Gavenda (Svk) KDL Trans 06:28
50. Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team 06:29
51. Luca Damiani (Ita) Kenda – 5-Hour Energy Cycling Team 07:13
52. Troy Wells (USA)  -1 lap
53. Gusty Bausch (Lux) -1 lap
54. Mitchell Hoke (USA)  -2 laps
55. Kenneth Hansen (Den) -2 laps
56. Eddy Van Ijzendoorn (Ned) Orange Babies Cycling Team -2 laps
<b> 57. Craig Richey (Can) -2 laps </b>
58. Yannick Mayer (Ger) Team NSP -3 laps
59. Keiichi Tsujiura (Jpn) Team Bridgestone Anchor -3 laps
60. Emil Arvid Olsen (Den) -3 laps
61. Elia Silvestri (Ita) Selle Italia Guerciotti -4 laps
62. Jeremy Durrin (USA)  -4 laps
64. Dimitriy Sorokin (Lat) -5 laps
DNF Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke
DNF Egoitz Murgoitio Rekalde (Esp)
DNF Thijs Al (Ned) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team
DNF Vincent Dias Dos Santos (Lux)
DNF Pablo Trabadelo Villabrille (Esp)
DNF René Lang (Sui)
DNS Ole Quast (Ger)
DNS Christian Heule (Sui) Cannondale / Cyclocrossworld.com
DNS Arnaud Grand (Sui) Telenet – Fidea
DNS Darryn Medhurst (Nzl)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.