Featured Stories

Recent Videos

UCI Cyclo-cross World Cup #4 Namur Full Results and PHOTOS – Compton and Mourey Win

by pedalmag.com

December 24, 2013 (Namur, BEL) – Katherine Compton (USA) Trek Cyclocross Collective out-paced Dutch star, Marianne Vos (Rabo Women Cycling Team) for the victory at UCI Cyclo-cross World Cup #4 in Namur, Belgium.

Compton had a rough start but recovered and caught Vos overtaking her on the muddy and hilly course and powered her way to a 40-second lead which she held until the end. Nikki Harris (Gbr) Young Telenet – Fidea claimed third.

Compton extended her overall lead to 230 points over Harris with 185. Sanne Cant (Bel) Enertherm – Bkcp is third with 141 while Vos is 5th with 110 points.

In the men’s race Francis Mourey (Fra) FDJ.fr earned a solid victory in blustery conditions with a 24s margin over Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team in second with Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team  in third.

Two Canadians were on the line as Aaron Schooler (Can) Team H&R Block finished 48th and Mike Garrigan (Can) Van Dessel was 51st.

Nys (l) and Haar  [P] Cor Vos
Results

Elite Women

1. Katherine Compton (USA) Trek Cyclocross Collective  0:36:47
2. Marianne Vos (Ned) Rabo Women Cycling Team  0:40
3. Nikki Harris (Gbr) Young Telenet – Fidea  0:46
4. Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol  1:20
5. Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Women Cycling Team  1:23
6. Sanne Cant (Bel) Enertherm – Bkcp  1:34
7. Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.Com  1:47
8. Ellen Van Loy (Bel) DNCS / Pro 2012 Cycling Team  2:07
9. Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH – SR Suntour – KMC  2:43
10. Helen Wyman (Gbr) Kona  2:45
11. Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Cycling Team  3:10
12. Meredith Miller (USA) Cal Giant Berry Farms – Specialized  3:18
13. Martina Mikulaskova (Cze) TJ Stadion Louny  3:28
14. Crystal Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies  3:34
15. Githa Michiels (Bel) Toka Print MTB Team  3:36
16. Gabriella Durrin (Gbr) Rapha – Focus  3:40
17. Thalita De Jong (Ned) Rabo Women Cycling Team  4:02
18. Alice Maria Arzuffi (Ita) Selle Italia Guerciotti  4:03
19. Caroline Mani (Fra) Raleigh – Clement  4:18
20. Elle Anderson (USA) Cal Giant Berry Farms – Specialized  4:25
21. Marlène Morel Petitgirard (Fra) VCC Morteau Montbenoit  4:32
22. Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams  4:42
23. Maureen Bruno Roy (USA) Bob’s Red Mill p/b Seven Cycles  4:43
24. Sabrina Stultiens (Ned) Rabo Women Cycling Team  5:08
25. Elisabeth Brandau (Ger) EBE Racing Team  5:09
26. Loes Sels (Bel) DNCS / Pro 2012 Cycling Team  5:25
27. Reza Hormes (Ned) Orange Babies Cycling Team  5:32
28. Ayako Toyooka (Jpn) Panasonic Ladies  5:34
29. Sophie De Boer (Ned) Young Telenet – Fidea  5:42
30. Nicole Duke (USA) Marin – Spy  5:45
31. Lisa Heckmann (Ger) Vc – Racingteam  6:00
32. Elena Valentini (Ita) Selle Italia Guerciotti  6:02
33. Yara Kastelijn (Ned) Rtc Buitenlust  6:09
34. Jessica Lambracht (Ger) Stevens – 1A – Crossteam  6:25
35. Asa Maria Erlandsson (Swe) Varbergs MTB / Cube  6:51
36. Nikola Noskova (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec  6:59
37. Jolien Verschueren (Bel) Cycling Team Drogenboom  7:01
38. Monique Van De Ree (Ned) Cyclelive Plus – Zannata  7:14
39. Margriet Helena Kloppenburg (Den) Team BMC Concept Store  7:30
40. Stephanie De Croock (Bel) Topsport Vlaanderen – Bioracer  7:38
41. Katrien Thijs (Bel) Kleur Op Maat Cycling Team  7:42
42. Courtenay Mcfadden (USA) Bicycle Blue Book – Hrs – Rock Lobster  8:03
43. Eva Colin (Fra) Velo Club Ornans  8:13
44. Martina Kukulova (Cze) Stevens Bikes – Emilio Sport  8:23
45. Laura Perry (Fra) CC Etupes Le Doubs Pays De Montbeliard  8:27
46. Karen Verhestraeten (Bel) Kleur Op Maat Cycling Team  9:30
47. Lotte Eikelenboom (Ned) DRC De Mol  0:18
48. Hannah Payton (Gbr) Team CTC  -1 lap
49. Jelena Eric (Srb) DNCS / Pro 2012 Cycling Team   -1 lap
50. Mara Schwager (Ger) LP Muhlenbach -1 lap

Elite Men

1. Francis Mourey (Fra) FDJ.fr  1:00:49
2. Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team  0:24
3. Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team  0:30
4. Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team  0:35
5. Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team  0:36
6. Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  0:41
7. Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team  0:52
8. Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team  0:54
9. Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus
10. Julien Taramarcaz (Sui) BMC Mountainbike Racing Team  0:59
11. Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team  1:18
12. Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team  1:30
13. Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team  1:38
14. Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec  1:42
15. Michael Wildhaber (Sui) Scott Swisspower MTB Racing Team  1:43
16. Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team  1:51
17. Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team  1:57
18. Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  2:11
19. Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti  2:26
20. Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist  2:46
21. Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team  3:14
22. Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team  3:20
23. Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor  3:22
24. Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team  3:26
25. Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch  3:30
26. Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  3:38
27. Arnaud Grand (Sui) BMC Development Team  3:49
28. Aitor Hernandez Gutierrez (Spa)  3:57
29. Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica  4:08
30. Ian Field (Gbr) Hargroves Cycles  4:14
31. Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) MMR Spiuk  4:16
32. Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team  4:56
33. Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team  5:10
34. Lukas Winterberg (Sui) MG Cycling Team  5:21
35. Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav  5:41
36. Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team  5:58
37. Ludovic Renard (Fra) VS Chartrain  6:06
38. Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team  6:19
39. Ole Quast (Ger) Stevens Racing Team  6:20
40. Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek  6:40
41. Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev  6:51
42. Guillaume Perrot (Fra) EC St Etienne – Loire  6:52
43. Michal Malik (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec   -1 lap
44. Emil Hekele (Cze) Stevens Bikes – Emilio Sport   -1 lap
45. Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex   -1 lap
46. Johannes Sickmueller (Ger) Stevens Racing Team   -1 lap
47. Christian Helmig (Lux) Trisport Echternach Presented By Elbow  -2 laps
48. Aaron Schooler (Can) Team H&R Block  -2 laps
49. Agustin Navarro Vidal (Spa) Ciudad De Oviedo – Nesta  -2 laps
50. Luc Lutsen (Fra) VC TOUCY  -2 laps
51. Mike Garrigan (Can) Van Dessel  -2 laps
52. Magnus Darvell (Swe) Team Kalas Merida  -2 laps
53. Jeremy Durrin (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies   -3 laps
54. Angus Edmond (Nzl)   -3 laps
55. Alexander Revell (Nzl) PNP Cycling Club   -3 laps
56. Jose Antonio Diez Arriola (Esp)   -3 laps
57. Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team  -4 laps
58. Michel Vuelta Izquierdo (Spa) Nestor Martin  -6 laps
59. Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut  -6 laps





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.