Featured Stories

Recent Videos

Tucson Bicycle Classic Stages 1, 2, 3 Results and Final GC – Ramsden 2nd, Fraser 13th

by pedalmag.com
Denise Ramsden [P] Pasquale Stalteri
March 16, 2014 (Tuscon, Arizona) – Denise Ramsden (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) claimed second overall behind teammate Janel Holcomb in the women’s race at the Tucson Bicycle Classic held March 14-16 while Gord Fraser (Independent) finished 13th overall in the men’s competition won by Gregory Brenes (Independant) – here are the results from the three stages and the overall GC.

Results

Stage 1 – Mar. 14 – Old Tucson/McCain Loop Time Trial – 5.15km

Men

1. Gregory Brenes (Independant) 07:01.36
2. Ben Jacques-Maynes (Jamis Hagens Berman) 0:00
3. Charles (Mac) Cassin (GS Ciao) 0:02
4. James Peterman (Team Rio Grande) 0:07
5. Kennett Peterson (Firefighters Upsala CK) 0:08
6. Daniel Eaton (Canyon Bicycles-Shimano)
7. Travis McCabe (Team SmartStop) 0:10
8. William Buick (Team Rio Grande)
9. Andrew Baker (Astellas Cycling Team) 0:12
10. Luis Romero Amaran (Jamis Hagens Berman)

15. Gord Fraser (Independent) 0:18
38. Matteo DalCin (Stevens p/b The Cyclery) 0:37
69. Ryan Aitcheson (Astellas Cycling Team) 1:01
78. Conor O’Brien (Stevens p/b The Cyclery) 1:12
84. Braydon Bourne (Stevens p/b The Cyclery) 1:16

Women

1. Leah Kirchmann (Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 9:00.26
2. Janel Holcomb (Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 0:03
3. Lauren Hall (Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
4. Denise Ramsden (Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 0:14
5. Athena Countouriotis (Sisterhood of Cycling)
6. Annie Ewart (Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 0:17
7. Rebecca Balboni (Cloud Racing p/b Ride2Recover) 0:21
8. Irena Ossola (Cloud Racing p/b Ride2Recover) 0:25
9. Olivia Dillon (Colavita Racing Inc.) 0:27
10. Whitney Schultz (Colavita Racing Inc.) 0:28

14. Jamie Gilgen (Infinit Canada Cyclepower) 0:37

Stage 2 – Mar. 15 – Garrett Lemire Memorial Road Race – 131.96km

Men

1. Matteo DalCin (Stevens p/b The Cyclery) 3:06:33
2. Daniel Jaramillo Diez (Jamis Hagens Berman) 0:05
3. Daniel Holloway (Independent)
4. Clay Murfet (Astellas Cycling Team)
5. Juan Magallanes (Independant)
6. Conor Mullervy (Champion System-Stans NoTubes)
7. Daniel Eaton (Canyon Bicycles-Shimano)
8. Gregory Brenes (Independant)
9. Brecht Dhaene (Astellas Cycling Team)
10. Tyler Coplea (Gateway Harley-Davidson)

27. Conor O’Brien (Stevens p/b The Cyclery) 0:10
39. Braydon Bourne (Stevens p/b The Cyclery)
45. Gord Fraser (Independent) 0:17
64. Ryan Aitcheson (Astellas Cycling Team) 1:27

Women

1. Janel Holcomb (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 2:36:20
2. Leah Kirchmann (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 0:05
3. Lauren Hall (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies)
4. Denise Ramsden (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 0:23
5. Athena Countouriotis (Sisterhood of Cycling)
6. Caitlin Laroche (Monster Media Racing Team) 0:43
7. Annie Ewart (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 3:43
8. Mary Zider (Colavita Racing Inc.)
9. Erica Allar (Colavita Racing Inc.) 4:05
10. Whitney Schultz (Colavita Racing Inc.)

16. Jamie Gilgen (Infinit Canada/Cyclepower) 4:13

Stage 3 – Mar. 16 – Circuit Race -

1. Josh Yeaton (GS Ciao)  1:50:23
2. Fabio Calabria (GS Ciao)
3. Daniel Jaramillo Diez (Jamis Hagens Berman)
4. Juan Magallanes (Independant)
5. Gord Fraser (Independent)
6. Daniel Eaton (Canyon Bicycles-Shimano)
7. Conor Mullervy (Champion System-Stans NoTubes)
8. Travis McCabe (Team SmartStop)
9. Brecht Dhaene (Astellas Cycling Team)
10. Gregory Brenes (Independant)

15. Matteo DalCin (Stevens p/b The Cyclery)
29. Ryan Aitcheson (Astellas Cycling Team)
34. Conor O’Brien (Stevens p/b The Cyclery)
56. Braydon Bourne (Stevens p/b The Cyclery) 0:30

Women

1. Denise Ramsden (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 1:42:47
2. Janel Holcomb (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies)
3. Lauren Hall (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 1:32
4. Leah Kirchmann (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 2:52
5. Caitlin Laroche (Monster Media Racing Team) 2:53
6. Olivia Dillon (Colavita Racing Inc.)
7. Genevieve Krahn (Independant)
8. Jamie Gilgen (Infinit Canada/Cyclepower)
9. Athena Countouriotis (Sisterhood of Cycling)
10.  Mary Zider (Colavita Racing Inc.)

14. Annie Ewart (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 2:53

Final GC

Men

1. Gregory Brenes (Independant) 5:04:02
2. Ben Jacques-Maynes (Jamis Hagens Berman)
3. Charles (Mac) Cassin (GS Ciao) 0:02
4. Travis McCabe (Team SmartStop) 0:06
5. James Peterman (Team Rio Grande) 0:07
6. Kennett Peterson (Firefighters Upsala CK) 0:08
7. Daniel Jaramillo Diez (Jamis Hagens Berman)
8. Daniel Eaton (Canyon Bicycles – Shimano)
9. William Buick (Team Rio Grande) 0:10
10. Juan Magallanes (Independant)  0:11

13. Gord Fraser (Independent) 0:18
16. Matteo DalCin (Stevens p/b The Cyclery) 0:22
40. Conor O’Brien (Stevens p/b The Cyclery)  1:12
46. Braydon Bourne (Stevens p/b The Cyclery) 1:46
49. Ryan Aitcheson (Astellas Cycling Team) 2:23

Women

1. Janel Holcomb (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 4:27:54
2. Denise Ramsden (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 0:39
3. Lauren Hall (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 1:45
4. Leah Kirchmann (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 3:00
5. Athena Countouriotis (Sisterhood of Cycling) 3:39
6. Caitlin Laroche (Monster Media Racing Team) 4:34
7. Annie Ewart (Team Optum p/b Kelly Benefit Stategies) 7:06
8. Irena Ossola (Cloud Racing p/b Ride2Recover) 7:44
9. Olivia Dillon (Colavita Racing Inc.) 7:46
10. Lucianne Conklin (GS Boulder/Organic India) 7:51

12. Jamie Gilgen (Infinit Canada / Cyclepower) 7:56





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.