Featured Stories

Recent Videos

Trophée d’Or Féminin 2011 Stage 1 Full Results – Numainville 13th

by pedalmag.com

August 21, 2011 (Mehun-sur-Yèvre, France) – Ina Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women took the sprint win on the 76.9km Stage 1 from Saint-Amand-Montrond – Mehun-sur-Yèvre, over Dutch strong woman Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit in second with Swedish powerhouse, Emma Johansson (Hitec Products – UCK) in third. Former Canadian road champ, Joelle Numainville (Can) TIBCO – To The Top, placed 13th while Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope was 17th – both had the same time as the winner.

Results

1. Ina Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women 2:05:24
2. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit
3. Emma Johansson (Swe) Hitec Products-UCK
4. Giorgia Bronzini (Ita) Colavita Forno d’Asolo
5. Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech
6. Julia Martisova (Rus) Gauss
7. Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women
8. Lucy Martin (Gbr) Garmin-Cervelo
9. Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
10. Oxana Kozonchuk (Rus) Diadora-Pasta Zara
11. Sylwia Kapusta (Pol) Gauss
12. Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora-Pasta Zara
13. Joelle Numainville (Can) TIBCO-To The Top
14. Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
15. Sara Mustonen (Swe) Hitec Products-UCK
16. Alexandra Burchenkova (Rus) Russia
17. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
18. Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women
19. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
20. Larisa Pankova (Rus) Russia
21. Flavia Oliveira (Bra) Vaiano Solaristech
22. Shelley Olds (USA) Diadora-Pasta Zara
23. Megan Guarnier (USA) TIBCO-To The Top
24. Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit
25. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss
26. Emilie Moberg (Nor) Hitec Products-UCK
27. Marion Rousse (Fra) Vienne Futuroscope
28. Polona Batagelj (Slo) Bizkaia-Durango
29. Charlotte Becker (Ger) HTC Highroad Women
30. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
31. Adrie Visser (Ned) HTC Highroad Women
32. Ruth Corset (Aus) Bizkaia-Durango
33. Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek
34. Alessandra D’ettorre (Ita) Colavita Forno d’Asolo
35. Ludivine Henrion (Bel) Lotto Honda Team
36. Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora-Pasta Zara
37. Evelyn Stevens (USA) HTC Highroad Women
38. Tatiana Antoshina (Rus) Gauss
39. Erinne Willock (Can) TIBCO-To The Top
40. Yulia Iliynikh (Rus) Russia
41. Robyn De Groot (RSA) Lotto Honda Team
42. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
43. Evelyn Arys (Bel)
44. Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
45. Iris Slappendel (Ned) Garmin-Cervelo 00:12
46. Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products-UCK
47. Trixi Worrack (Ger) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team 00:14
48. Valentina Scandolara (Ita) Gauss
49. Lise Nöstvold (Nor) Hitec Products-UCK
50. Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
51. Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Honda Team
52. Noemi Cantele (Ita) Garmin-Cervelo
53. Irene Van Den Broek (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
54. Emma Marcelli (Ita)
55. Marion Azam (Fra) Vienne Futuroscope
56. Emilie Blanquefort (Fra) Lointek
57. Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Honda Team
58. Sanne Bamelis (Bel)
59. Giulia Ronchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
60. Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
61. Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek
62. Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
63. Giada Borgato (Ita) Colavita Forno d’Asolo
64. Claudia Häusler (Ger) Diadora-Pasta Zara
65. Belen Lopez (Esp) Lointek
66. Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
67. Fröydis Waerstad (Nor) Hitec Products-UCK
68. Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green
69. Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Lointek
70. Jessie Daams (Bel) Garmin-Cervelo
71. Marijn De Vries (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
72. Carla Ryan (Aus) Garmin-Cervelo
73. Marie Lindberg (Swe)
74. Tetyana Riabchenko (Ukr) Colavita Forno d’Asolo
75. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
76. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
77. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
78. Kimberly Buyl (Bel) 00:43
79. Celine Van Severen (Bel) 00:45
80. Fanny Riberot (Fra) Lointek
81. Isabelle Söderberg (Swe) Alriksson Go:Green 00:47
82. Laure Werner (Bel) Lotto Honda Team
83. Anna Potokina (Rus) Russia
84. Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
85. Susanna Zorzi (Ita) Gauss
86. Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope
87. Eleonora Patuzzo (Ita) Diadora-Pasta Zara
88. Barbara Guarischi (Ita) Colavita Forno d’Asolo 02:10
89. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 02:37
90. Svetlana Pauliukaite (Ltu) Colavita Forno d’Asolo 03:18
91. Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green 03:41
92. Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
93. Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech
94. Suzie Godart (Lux) 04:49
95. Azzurra D’intino (Ita)
96. Linnea Sjöblom (Swe) Alriksson Go:Green
97. Annelies Dom (Bel)
98. Trine Schmidt (Den) Garmin-Cervelo 04:52
99. Lise Müller (Sui)
100. Serena Sheridan (Nzl) TIBCO-To The Top
101. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
102. Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
103. Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia-Durango
104. Stéphanie Viel (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
105. Sarah-Lena Hofmann (Ger)
106. Johanna Badmann (Ger)
107. Anna Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia-Durango
108. Emma Mackie (Aus) TIBCO-To The Top 05:41
109. Magdalena Weigl (Ger) 06:24
110. Marina Likhanova (Rus) Russia
111. Celina Carpinteiro (Por) Portugal 08:37
112. Melanie Wotsch (Ger)
113. Anais Moniz (Por) Portugal 09:00
114. Elena Utrobina (Rus) Russia 12:55
115. Monica Ines Magro Santos (Por) Portugal 15:09
116. Isabel Caetano (Por) Portugal 17:41
117. Linn Torp (Nor) Alriksson Go:Green 20:57
118. Margot Ortega (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
119. Cindy Vandermeulen (Bel)
120. Daniela Reis (Por) Portugal 22:41
121. Davina Summers (Aus) Bizkaia-Durango
122. Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green
123. Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech
124. Béatrice Godart (Lux)
125. Eléonore Saraiva (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
126. Irina Coelho (Por) Portugal
HD Franziska Merten (Ger) 36:35
HD Heike Noever (Ger)
DNF Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech

GC after Stage 1

1. Ina Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women 2:05:14
2. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 00:04
3. Emma Johansson (Swe) Hitec Products-UCK 00:06
4. Giorgia Bronzini (Ita) Colavita Forno d’Asolo 00:10
5. Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech
6. Julia Martisova (Rus) Gauss
7. Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women
8. Lucy Martin (Gbr) Garmin-Cervelo
9. Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
10. Oxana Kozonchuk (Rus) Diadora-Pasta Zara
11. Sylwia Kapusta (Pol) Gauss
12. Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora-Pasta Zara
13. Joelle Numainville (Can) TIBCO-To The Top
14. Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
15. Sara Mustonen (Swe) Hitec Products-UCK
16. Alexandra Burchenkova (Rus) Russia
17. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
18. Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women
19. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
20. Larisa Pankova (Rus) Russia
21. Flavia Oliveira (Bra) Vaiano Solaristech
22. Shelley Olds (USA) Diadora-Pasta Zara
23. Megan Guarnier (USA) TIBCO-To The Top
24. Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit
25. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss
26. Emilie Moberg (Nor) Hitec Products-UCK
27. Marion Rousse (Fra) Vienne Futuroscope
28. Polona Batagelj (Slo) Bizkaia-Durango
29. Charlotte Becker (Ger) HTC Highroad Women
30. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
31. Adrie Visser (Ned) HTC Highroad Women
32. Ruth Corset (Aus) Bizkaia-Durango
33. Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek
34. Alessandra D’ettorre (Ita) Colavita Forno d’Asolo
35. Ludivine Henrion (Bel) Lotto Honda Team
36. Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora-Pasta Zara
37. Evelyn Stevens (USA) HTC Highroad Women
38. Tatiana Antoshina (Rus) Gauss
39. Erinne Willock (Can) TIBCO-To The Top
40. Yulia Iliynikh (Rus) Russia
41. Robyn De Groot (RSA) Lotto Honda Team
42. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
43. Evelyn Arys (Bel)
44. Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
45. Iris Slappendel (Ned) Garmin-Cervelo 00:22
46. Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products-UCK
47. Trixi Worrack (Ger) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team 00:24
48. Valentina Scandolara (Ita) Gauss
49. Lise Nöstvold (Nor) Hitec Products-UCK
50. Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
51. Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Honda Team
52. Noemi Cantele (Ita) Garmin-Cervelo
53. Irene Van Den Broek (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
54. Emma Marcelli (Ita)
55. Marion Azam (Fra) Vienne Futuroscope
56. Emilie Blanquefort (Fra) Lointek
57. Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Honda Team
58. Sanne Bamelis (Bel)
59. Giulia Ronchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
60. Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
61. Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek
62. Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
63. Giada Borgato (Ita) Colavita Forno d’Asolo
64. Claudia Häusler (Ger) Diadora-Pasta Zara
65. Belen Lopez (Esp) Lointek
66. Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
67. Fröydis Waerstad (Nor) Hitec Products-UCK
68. Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green
69. Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Lointek
70. Jessie Daams (Bel) Garmin-Cervelo
71. Marijn De Vries (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
72. Carla Ryan (Aus) Garmin-Cervelo
73. Marie Lindberg (Swe)
74. Tetyana Riabchenko (Ukr) Colavita Forno d’Asolo
75. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
76. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
77. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
78. Kimberly Buyl (Bel) 00:53
79. Celine Van Severen (Bel) 00:55
80. Fanny Riberot (Fra) Lointek
81. Isabelle Söderberg (Swe) Alriksson Go:Green 00:57
82. Laure Werner (Bel) Lotto Honda Team
83. Anna Potokina (Rus) Russia
84. Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
85. Susanna Zorzi (Ita) Gauss
86. Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope
87. Eleonora Patuzzo (Ita) Diadora-Pasta Zara
88. Barbara Guarischi (Ita) Colavita Forno d’Asolo 02:20
89. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 02:47
90. Svetlana Pauliukaite (Ltu) Colavita Forno d’Asolo 03:28
91. Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green 03:51
92. Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
93. Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech
94. Suzie Godart (Lux) 04:59
95. Azzurra D’intino (Ita)
96. Linnea Sjöblom (Swe) Alriksson Go:Green
97. Annelies Dom (Bel)
98. Trine Schmidt (Den) Garmin-Cervelo 05:02
99. Lise Müller (Sui)
100. Serena Sheridan (Nzl) TIBCO-To The Top
101. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
102. Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
103. Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia-Durango
104. Stéphanie Viel (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
105. Sarah-Lena Hofmann (Ger)
106. Johanna Badmann (Ger)
107. Anna Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia-Durango
108. Emma Mackie (Aus) TIBCO-To The Top 05:51
109. Magdalena Weigl (Ger) 06:34
110. Marina Likhanova (Rus) Russia
111. Celina Carpinteiro (Por) Portugal 08:47
112. Melanie Wotsch (Ger)
113. Anais Moniz (Por) Portugal 09:10
114. Elena Utrobina (Rus) Russia 13:05
115. Monica Ines Magro Santos (Por) Portugal 15:19
116. Isabel Caetano (Por) Portugal 17:51
117. Linn Torp (Nor) Alriksson Go:Green 21:07
118. Margot Ortega (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
119. Cindy Vandermeulen (Bel)
120. Daniela Reis (Por) Portugal 22:51
121. Davina Summers (Aus) Bizkaia-Durango
122. Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green
123. Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech
124. Béatrice Godart (Lux)
125. Eléonore Saraiva (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
126. Irina Coelho (Por) Portugal





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.