Featured Stories

Recent Videos

Trophée d’Or Féminin Stage 6 Final Results PHOTO GALLERY

by pedalmag.com

August 25, 2011 (Cosne-sur-Loire, France) – Emma Johansson (Swe) Hitec Products-UCK won the final Stage 6, from Sancoins to Saint-Amand-Montrond, 88.3km, as Tatiana Antoshina (Rus) Gauss claimed the overall. Joelle Numainville (Can) TIBCO-To The Top was 16th on the final stage and the top Canuck overall in 34th.

Results

1. Emma Johansson (Swe) Hitec Products-UCK 1:55:22
2. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
3. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
4. Charlotte Becker (Ger) HTC-Highroad Women
5. Shelley Olds (USA) Diadora-Pasta Zara 0:02
6. Adrie Visser (Ned) HTC Highroad Women 0:07
7. Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women 0:16
8. Giorgia Bronzini (Ita) Colavita Forno d’Asolo
9. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit
10. Yulia Iliynikh (Rus) Russia
11. Evelyn Arys (Bel)
12. Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
13. Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
14. Megan Guarnier (USA) TIBCO-To The Top
15. Lucy Martin (Gbr) Garmin-Cervelo
16. Joelle Numainville (Can) TIBCO-To The Top
17. Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit
18. Eleonora Patuzzo (Ita) Diadora-Pasta Zara
19. Kimberly Buyl (Bel)
20. Alexandra Burchenkova (Rus) Russia
21. Joanna Van De Winkel (Rsa) Lotto Honda Team
22. Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech
23. Emilie Moberg (Nor) Hitec Products-UCK
24. Ludivine Henrion (Bel) Lotto Honda Team
25. Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green
26. Polona Batagelj (Slo) Bizkaia-Durango
27. Larisa Pankova (Rus) Russia
28. Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek
29. Lise Nöstvold (Nor) Hitec Products-UCK
30. Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora-Pasta Zara
31. Barbara Guarischi (Ita) Colavita Forno d’Asolo
32. Ina Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women
33. Marion Azam (Fra) Vienne Futuroscope
34. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
35. Davina Summers (Aus) Bizkaia-Durango
36. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
37. Sarah-Lena Hofmann (Ger)
38. Alessandra D’Ettorre (Ita) Colavita Forno d’Asolo
39. Giada Borgato (Ita) Colavita Forno d’Asolo
40. Trixi Worrack (Ger) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
41. Tatiana Antoshina (Rus) Gauss
42. Giulia Ronchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
43. Anna Potokina (Rus) Russia
44. Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green
45. Tetyana Riabchenko (Ukr) Colavita Forno d’Asolo
46. Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora-Pasta Zara
47. Sylwia Kapusta (Pol) Gauss
48. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
49. Flavia Oliveira (Bra) Vaiano Solaristech
50. Anna Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia-Durango
51. Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women
52. Johanna Badmann (Ger)
53. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss
54. Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
55. Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
56. Oxana Kozonchuk (Rus) Diadora-Pasta Zara
57. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
58. Annelies Dom (Bel)
59. Claudia Häusler (Ger) Diadora-Pasta Zara
60. Belen Lopez (Esp) Lointek
61. Iris Slappendel (Ned) Garmin-Cervelo
62. Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech
63. Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
64. Carla Ryan (Aus) Garmin-Cervelo
65. Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products-UCK
66. Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
67. Robyn De Groot (Rsa) Lotto Honda Team
68. Jessie Daams (Bel) Garmin-Cervelo
69. Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
70. Noemi Cantele (Ita) Garmin-Cervelo
71. Marie Lindberg (Swe)
72. Ruth Corset (Aus) Bizkaia-Durango
73. Valentina Scandolara (Ita) Gauss
74. Ashleigh Moolman (Rsa) Lotto Honda Team
75. Irene Van Den Broek (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
76. Marijn De Vries (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team
77. Emma Marcelli (Ita)
78. Erinne Willock (Can) TIBCO-To The Top
79. Evelyn Stevens (USA) HTC Highroad Women
80. Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
81. Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
82. Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne 0:49
83. Fanny Riberot (Fra) Lointek 1:25
84. Fröydis Waerstad (Nor) Hitec Products-UCK 3:04
85. Stéphanie Viel (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne
86. Elena Utrobina (Rus) Russia
87. Julia Martisova (Rus) Gauss
88. Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia-Durango
89. Isabel Caetano (Por) Portugal 4:21
90. Linnea Sjöblom (Swe) Alriksson Go:Green
91. Susanna Zorzi (Ita) Gauss
92. Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek
93. Laure Werner (Bel) Lotto Honda Team 5:47
94. Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Lointek 6:14
95. Celina Carpinteiro (Por) Portugal 0:22:26
96. Monica Ines Magro Santos (Por) Portugal
97. Irina Coelho (Por) Portugal
98. Azzurra D’Intino (Ita)
99. Marina Likhanova (Rus) Russia
100. Daniela Reis (Por) Portugal
101. Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech
102. Sanne Bamelis (Bel)
DNF Emma Mackie (Aus) TIBCO-To The Top
DNF Emilie Blanquefort (Fra) Lointek
DNF Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope
DNF Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green
DNS Serena Sheridan (Nzl) TIBCO-To The Top
DNS Celine Van Severen (Bel)
DNS Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope

Final GC

1. Tatiana Antoshina (Rus) Gauss 11:49:54
2. Charlotte Becker (Ger) HTC-Highroad Women 0:30
3. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 0:43
4. Trixi Worrack (Ger) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team 1:24
5. Claudia Häusler (Ger) Diadora-Pasta Zara 1:37
6. Noemi Cantele (Ita) Garmin-Cervelo 1:43
7. Iris Slappendel (Ned) Garmin-Cervelo 1:47
8. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 3:37
9. Emma Johansson (Swe) Hitec Products-UCK 5:09
10. Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women 5:18
11. Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 5:27
12. Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora-Pasta Zara 5:28
13. Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team 5:38
14. Sylwia Kapusta (Pol) Gauss 5:50
15. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss
16. Megan Guarnier (USA) TIBCO-To The Top 6:05
17. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 6:07
18. Alexandra Burchenkova (Rus) Russia 6:10
19. Giorgia Bronzini (Ita) Colavita Forno d’Asolo
20. Evelyn Stevens (USA) HTC Highroad Women 6:13
21. Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 6:16
22. Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech
23. Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek 6:17
24. Joanna Van De Winkel (Rsa) Lotto Honda Team 6:18
25. Ashleigh Moolman (Rsa) Lotto Honda Team
26. Carla Ryan (Aus) Garmin-Cervelo 6:19
27. Polona Batagelj (Slo) Bizkaia-Durango 6:25
28. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team 6:26
29. Giada Borgato (Ita) Colavita Forno d’Asolo 6:30
30. Tetyana Riabchenko (Ukr) Colavita Forno d’Asolo 6:50
31. Larisa Pankova (Rus) Russia 7:52
32. Ruth Corset (Aus) Bizkaia-Durango 8:05
33. Flavia Oliveira (Bra) Vaiano Solaristech 8:31
34. Joelle Numainville (Can) TIBCO-To The Top 8:41
35. Susanna Zorzi (Ita) Gauss 0:13:56
36. Ina Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women 0:14:37
37. Shelley Olds (USA) Diadora-Pasta Zara 0:15:04
38. Adrie Visser (Ned) HTC Highroad Women 0:21:21
39. Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products-UCK 0:22:03
40. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team 0:25:43
41. Erinne Willock (Can) TIBCO-To The Top 0:26:22
42. Emilie Moberg (Nor) Hitec Products-UCK 0:26:23
43. Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora-Pasta Zara 0:26:27
44. Oxana Kozonchuk (Rus) Diadora-Pasta Zara 0:26:31
45. Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit
46. Lise Nöstvold (Nor) Hitec Products-UCK 0:26:33
47. Marijn De Vries (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team 0:26:42
48. Ludivine Henrion (Bel) Lotto Honda Team
49. Robyn De Groot (Rsa) Lotto Honda Team
50. Alessandra D’Ettorre (Ita) Colavita Forno d’Asolo 0:26:54
51. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit 0:26:55
52. Marion Azam (Fra) Vienne Futuroscope 0:26:59
53. Irene Van Den Broek (Ned) AA Drink-Leontien.nl Cycling Team 0:27:02
54. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:27:12
55. Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green 0:27:17
56. Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne 0:28:06
57. Julia Martisova (Rus) Gauss 0:28:07
58. Eleonora Patuzzo (Ita) Diadora-Pasta Zara 0:28:42
59. Barbara Guarischi (Ita) Colavita Forno d’Asolo 0:29:04
60. Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women 0:29:17
61. Valentina Scandolara (Ita) Gauss 0:29:18
62. Giulia Ronchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:29:30
63. Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech 0:29:44
64. Marie Lindberg (Swe) 0:30:29
65. Yulia Iliynikh (Rus) Russia 0:31:43
66. Lucy Martin (Gbr) Garmin-Cervelo 0:32:04
67. Sarah-Lena Hofmann (Ger) 0:32:17
68. Jessie Daams (Bel) Garmin-Cervelo 0:32:18
69. Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:32:25
70. Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
71. Fröydis Waerstad (Nor) Hitec Products-UCK 0:32:40
72. Anna Potokina (Rus) Russia 0:33:06
73. Emma Marcelli (Ita) 0:33:59
74. Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne 0:34:09
75. Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:34:47
76. Belen Lopez (Esp) Lointek 0:35:16
77. Evelyn Arys (Bel) 0:37:43
78. Kimberly Buyl (Bel) 0:38:26
79. Johanna Badmann (Ger) 0:39:48
80. Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne 0:40:38
81. Fanny Riberot (Fra) Lointek 0:41:51
82. Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech 0:43:37
83. Laure Werner (Bel) Lotto Honda Team 0:44:01
84. Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek 0:44:16
85. Annelies Dom (Bel) 0:45:08
86. Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Lointek 0:46:09
87. Stéphanie Viel (Fra) ASPTT Dijon-Bourgogne 0:48:58
88. Linnea Sjöblom (Swe) Alriksson Go:Green 0:48:59
89. Anna Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia-Durango 0:49:20
90. Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green 0:49:44
91. Sanne Bamelis (Bel) 0:52:15
92. Marina Likhanova (Rus) Russia 0:54:32
93. Elena Utrobina (Rus) Russia 0:56:02
94. Azzurra D’Intino (Ita) 1:06:15
95. Isabel Caetano (Por) Portugal 1:06:43
96. Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia-Durango 1:10:43
97. Celina Carpinteiro (Por) Portugal 1:15:12
98. Davina Summers (Aus) Bizkaia-Durango 1:31:29
99. Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech 1:34:53
100. Daniela Reis (Por) Portugal 1:38:13
101. Irina Coelho (Por) Portugal 1:53:47
102. Monica Ines Magro Santos (Por) Portugal 2:14:17





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.