Featured Stories

Recent Videos

Trofeo Laigueglia Full Results – Canada’s Woods 92nd

by pedalmag.com

February 23, 2014 (Liguria, Italy) – Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida took the win at the 181.2km Trofeo Laigueglia besting Patrik Sinkewitz (Ger) Meridiana Kamen Team in second with Andrea Pasqualon (Ita) Area Zero Pro Team in third. Canada’s Michael Woods (Amore & Vita – Selle SMP) finised 92nd.

Results

1. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida 6:17:43
2. Patrik Sinkewitz (Ger) Meridiana Kamen Team
3. Andrea Pasqualon (Ita) Area Zero Pro Team 00:12
4. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
5. Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
6. Davide Villella (Ita) Cannondale
7. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
8. Marco Marcato (Ita) Cannondale
9. Matteo Rabottini (Ita) Yellow Fluo
10. Franco Pelizzotti (Ita) Androni Giocattoli
11. Mauro Finetto (Ita) Yellow Fluo
12. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia
13. Anthony Delaplace (Fra) Bretagne – Seche Environnement
14. Sergei Pomoshnikov (Rus) Rusvelo
15. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
16. Fabio Taborre (Ita) Yellow Fluo
17. Nicola Gaffurini (Ita) Vega – Hotsand
18. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
19. Luca Wackermann (Ita) Lampre-Merida
20. Paolo Ciavatta (Ita) Area Zero Pro Team
21. Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
22. Patrick Facchini (Ita) Androni Giocattoli
23. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
24. Cristiano Salerno (Ita) Cannondale
25. Jarlinson Pantano Gomez (Col) Colombia
26. Angelo Pagani (Ita) Bardiani CSF 00:18
27. Carlos Julian Quintero (Col) Colombia 00:20
28. Davide Formolo (Ita) Cannondale 00:39
29. Fabio Chinello (Ita) Area Zero Pro Team 02:37
30. Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli
31. Romain Feillu (Fra) Bretagne – Seche Environnement
32. Martin Reimer (Ger) MTN – Qhubeka
33. Jeffry Johan Romero Corred (Col) Colombia
34. Enrico Franzoi (Ita) Marchiol Emisfero
35. Rafael Andriato (Bra) Yellow Fluo
36. Stefano Tonin (Ita) Area Zero Pro Team
37. Matteo Collodel (Ita) Team Idea
38. Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita – Selle SMP
39. Mads Christensen (Den) Cult Energy Vital Water
40. Gianluca Mengardo (Ita) Area Zero Pro Team
41. Alessandro Mazzi (Ita) Utensilnord
42. Alessandro Malaguti (Ita) VIN
43. Daniel Paulus (Aut) VIN
44. Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
45. Kanstantsin Klimiankou (Blr) Amore & Vita – Selle SMP
46. Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia
47. Pierpaolo De Negri (Ita) VIN
48. Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches Powered By Dana
49. Christophe Laborie (Fra) Bretagne – Seche Environnement
50. Jay Robert Thomson (RSA) MTN – Qhubeka
51. Stake Vegard Laengen (Nor) Bretagne – Seche Environnement
52. Pierre Luc Perrichon (Fra) Bretagne – Seche Environnement
53. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
54. Johann Van Zyl (RSA) MTN – Qhubeka
55. Alessandro Pettiti (Ita) Team Idea
56. Lorenzo Di Remigio (Ita) MG Kvis – Trevigiani
57. Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli
58. Julian Kern (Ger) AG2R La Mondiale
59. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
60. Fortunato Baliani (Ita) Christina Watches Powered By Dana
61. Francesco Failli (Ita) Yellow Fluo
62. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
63. Benoit Jarrier (Fra) Bretagne – Seche Environnement
64. Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
65. Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
66. Simone Petilli (Ita) Area Zero Pro Team
67. Niccolò Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
68. Matej Mohoric (Slo) Cannondale
69. Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 02:45
70. Mirko Tedeschi (Ita) Team Idea 02:50
71. Davide Mucelli (Ita) Meridiana Kamen Team
72. Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
73. Matteo Busato (Ita) MG Kvis – Trevigiani
74. Enrico Rossi (Ita) Christina Watches Powered By Dana
75. Simone Antonini (Ita) Marchiol Emisfero 06:40
76. Arkimedes Arguelyes Rodr (Rus) Lokosphinx 07:43
77. Leonardo Pinizzotto (Ita) Amore & Vita – Selle SMP 08:05
78. Matteo Spreafico (Ita) Team Idea
79. Gennaro Maddaluno (Ita) Utensilnord
80. Constantino Zaballa Gutierr (Esp) Christina Watches Powered By Dana
81. Kristian Sbaragli (Ita) MTN – Qhubeka
82. Marc Garby (Den) Christina Watches Powered By Dana
83. Troels Ronning Vinther (Den) Cult Energy Vital Water
84. Andrei Solomennikov (Rus) Rusvelo
85. Artem Topchanyuk (Ukr) Amore & Vita – Selle SMP
86. Ivan Balykin (Ita) Rusvelo
87. Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx
88. Alexander Vdovin (Rus) Lokosphinx
89. Michael Reihs (Den) Cult Energy Vital Water
90. Juraj Sagan (Svk) Cannondale
91. Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen Team
92. Michael Woods (Can) Amore & Vita – Selle SMP
93. Alessio Camilli (Ita) Vega – Hotsand
94. Lasse Bochmann (Den) Cult Energy Vital Water
95. Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli
96. Christian Delle Stelle (Ita) Team Idea
97. Alessandro Riccardi (Ita) Vega – Hotsand
98. Robinson Eduar Chalapud Gome (Col) Colombia
99. Ricardo Pichetta (Ita) Team Idea
100. Luca Chirico (Ita) MG Kvis – Trevigiani





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.