Featured Stories

Trofeo Alfredo Binda-Comune di Cittiglio — Women’s Road World Cup #2 Full Results and Photos

March 24, 2008 (Valcuvia, Italy) – Emma Pooley (Gbr) took the win today at the 121km Trofeo Alfredo Binda-Comune di Cittiglio, round #2 of the Women’s Road World Cup in Italy over Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung in second and Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Manhattan in third.

Results

1. Emma Pooley (GBr) Team Specialized Designs For Women 3.11.12 (37.65 km/h)
2. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 1.07
3. Diana Ziliute (Ltu) Safi – Pasta Zara Manhattan
4. Miho Oki (Jpn) Menikini – Selle Italia
5. Oenone Wood (Aus) Team High Road Women
6. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
7. Emma Johansson (Swe) AA-Drink Cycling Team
8. Marta Bastianelli (Ita) Safi – Pasta Zara Manhattan
9. Lorian Graham (Aus) Vrienden Van Het Platteland
10. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
11. Nicole Brändli (Swi) Bigla Cycling Team
12. Joanne Kiesanowski (NZl) Cervelo Lifeforce Pro Cycling Team
13. Jolanta Polikeviciute (Ltu) USC Chirio Forno d’Asolo
14. Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team
15. Regina Bruins (Ned) Dutch National Team
16. Alison Powers (USA) US National team
17. Edita Pucinskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung
18. Priska Doppmann (Swi) Cervelo Lifeforce Pro Cycling Team
19. Sofie Goor (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
20. Nicole Cooke (GBr) Team Halfords Bikehut
21. Kristin Armstrong (USA) Cervelo Lifeforce Pro Cycling Team
22. Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) Team Flexpoint
23. An Van Rie (Bel) Vrienden Van Het Platteland
24. Judith Arndt (Ger) Team High Road Women 1.12
25. Anita Valen De Vries (Nor) Team Flexpoint 1.38
26. Kirsten Wild (Ned) AA-Drink Cycling Team
27. Oxana Kozonchuk (Rus) Menikini – Selle Italia
28. Tatiana Guderzo (Ita) Gauss RDZ Ormu
29. Elodie Touffet (Fra) Gauss RDZ Ormu
30. Chantal Beltman (Ned) Team High Road Women
31. Dorte Lohse Rasmussen (Den) Team Cmax Dila
32. Irene Van Den Broek (Ned) AA-Drink Cycling Team
33. Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
34. Fabiana Luperini (Ita) Menikini – Selle Italia
35. Alessandra d’Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 2.14
36. Sarah Düster (Ger) Cervelo Lifeforce Pro Cycling Team
37. Grete Treier (Est) Gauss RDZ Ormu 2.19
38. Martine Bras (Ned) Vrienden Van Het Platteland
39. Andrea Bosman (Ned) Team DSB Bank
40. Emma Rickards (Aus) Cervelo Lifeforce Pro Cycling Team
41. Annemiek Van Vleuten (Ned) Vrienden Van Het Platteland
42. Marta Vila Josana Andreu (Spa) Team Cmax Dila
43. Catherine Hare (GBr) Team Halfords Bikehut
44. Liesbeth De Vocht (Bel) Vrienden Van Het Platteland
45. Monia Baccaille (Ita) Fenixs
46. Alona Andruk (Ukr) USC Chirio Forno d’Asolo
47. Karin Aune (Swe) Team Uniqa
48. Lauren Franges (USA) US National team
49. Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team
50. Iosune Murillo Elkano (Spa) Bizkaia – Durango
51. Lieselot Decroix (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
52. Daiva Tuslaite (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox
53. Kori Kelley Seehafer (USA) Menikini – Selle Italia
54. Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuanian National Team
55. Monika Schachl (Aut) Team Uniqa
56. Paulina Brzezna (Pol) AA-Drink Cycling Team
57. Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d’Asolo
58. Rasa Polikeviciute (Ltu) USC Chirio Forno d’Asolo
59. Laure Werner (Bel) AA-Drink Cycling Team
60. Veronica Leal Balderas (Mex) Gauss RDZ Ormu
61. Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint
62. Tina Liebig (Ger) Team DSB Bank
63. Malgorzta Jasinska (Pol) Pol-Aqua
64. Kristen Lasasso (USA) Team Specialized Designs For Women
65. Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu
66. Claudia Häusler (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
67. Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs
68. Luise Keller (Ger) Team High Road Women
69. Loes Sels (Bel) Belgian National Team
70. Giorgia Bronzini (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O
71. Francesca Tognali (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
72. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
73. Elena Berlato (Ita) Safi – Pasta Zara Manhattan 4.31
74. Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox
75. Carmen McNellis (USA) US National team 4.49
76. Sanne Van Paassen (Ned) Dutch National Team
77. Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Spa) Safi – Pasta Zara Manhattan 5.56
78. Sara Mustonen (Swe) Team Cmax Dila 6.17
79. Tatiana Antoshina (Rus) Fenixs
80. Jessica Allen (GBr) Team Halfords Bikehut
81. Sylwia Kapusta (Pol) Pol-Aqua
82. Rosario Rodriguez Gomez (Spa) Spanish National Team
83. Maaike Polspoel (Bel) Belgian National Team 6.19
84. Patricia Schwager (Swi) Cervelo Lifeforce Pro Cycling Team
85. Ana Garcia Antequera (Spa) Bizkaia – Durango 8.58
86. Angela Brodtka (Ger) Team DSB Bank
DNF Christina Ruiter (USA) US National team
DNF Megan Gaurnier (USA) US National team
DNF Ina Teutenberg (Ger) Team High Road Women
DNF Madeleine Sandig (Ger) Team High Road Women
DNF Rochelle Gilmore (Aus) Menikini – Selle Italia
DNF Sigrid Corneo (Slo) Menikini – Selle Italia
DNF Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Xin Liu (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Fei Wang (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Sufen Ma (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Li Ping Zhang (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Wenxia Wang (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Tina Mayolo Pic (USA) Vrienden Van Het Platteland
DNF Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Emma Silversides (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Sharon Van Essen (Ned) Team DSB Bank
DNF Linda Van Riejen (Ned) Team DSB Bank
DNF Noortje Tabak (Ned) Team DSB Bank
DNF Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team
DNF Sereina Trachsel (Swi) Bigla Cycling Team
DNF Emma Trott (GBr) Team Halfords Bikehut
DNF Suzanne Van Veen (Ned) Team Flexpoint
DNF Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint
DNF Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint
DNF Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Safi – Pasta Zara Manhattan
DNF Luisa Tamanini (Ita) Safi – Pasta Zara Manhattan
DNF Alessandra Borchi (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O
DNF Simona Frapporti (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O
DNF Eleonora Patuzzo (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O
DNF Marta Tagliaferro (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O
DNF Latoya Brulee (Bel) AA-Drink Cycling Team
DNF Uenia Fernandes DaSouza (Bra) USC Chirio Forno d’Asolo
DNF Tereza Hurikova (Cze) USC Chirio Forno d’Asolo
DNF Lisa Brennauer (Ger) German National Team
DNF Romy Kasper (Ger) German National Team
DNF Corinna Thumm (Ger) German National Team
DNF Lena Kockerling (Ger) German National Team
DNF Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
DNF Virginia Hennig (Ger) German National Team
DNF Anne Eversdijk (Ned) Dutch National Team
DNF Sissy Van Alebeek (Ned) Dutch National Team
DNF Arenda Grimberg (Ned) Dutch National Team
DNF Bertine Spijkerman (Ned) Dutch National Team
DNF Edita Janeliunaite (Ltu) Lithuanian National Team
DNF Agne Bagdonaviciute (Ltu) Lithuanian National Team
DNF Agne Miliskeviciute (Ltu) Lithuanian National Team
DNF Agne Sukutyte (Ltu) Lithuanian National Team
DNF Erika Vilunaite (Ltu) Lithuanian National Team
DNF Maribel Moreno Allue (Spa) Spanish National Team
DNF Leticia Gil Parra (Spa) Spanish National Team
DNF Silvia Tirado Marquez (Spa) Spanish National Team
DNF Belen Lopez Morales (Spa) Spanish National Team
DNF Maria Diez De Ulzurrun Alvarez (Spa) Spanish National Team
DNF Anne Arnouts (Bel) Belgian National Team
DNF Sjoukje Dufoer (Bel) Belgian National Team
DNF Karen Steurs (Bel) Belgian National Team
DNF Katrien Van Looy (Bel) Belgian National Team
DNF Monika Furrer (Swi) Team Specialized Designs For Women
DNF Sarah Grab (Swi) Team Specialized Designs For Women
DNF Mirjam Hauser-Sann (Swi) Team Specialized Designs For Women
DNF Samantha Galassi (Ita) Fenixs
DNF Jessica Cocchi (Ita) Fenixs
DNF Nadejda Vlasova (Rus) Fenixs
DNF Eugenie Mermillod (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
DNF Brei Gudsell (NZl) Team Pro Feminin Les Carroz
DNF Carissa Wilkes (NZl) Team Pro Feminin Les Carroz
DNF Joy Courault (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
DNF Rasa Leleivyte (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Lina Skujaite (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Yulia Blindyuk (Rus) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Maja Adamsen (Den) Team Cmax Dila
DNF Alice Donadoni (Ita) Team Cmax Dila
DNF Arien Torsius (RSA) Team Cmax Dila
DNF Helen Wyman (GBr) Swift Racing
DNF Alice Monger Godfrey (GBr) Swift Racing
DNF Lien Beyen (Bel) Swift Racing
DNF Louise Moriarty (Irl) Swift Racing
DNF Ine Beyen (Bel) Swift Racing
DNF Serena Danesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Sara Muccioli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Anna Zugno (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Arantzazu Azpiroz (Spa) Bizkaia – Durango
DNF Mireia Epelde (Spa) Bizkaia – Durango
DNF Catrine Josefsson (Swe) Bizkaia – Durango
DNF Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia – Durango
DNF Katharina Blum (Ger) Elk Haus
DNF Martina Ruzickova (Cze) Elk Haus
DNF Karin Pauer (Aut) Elk Haus
DNF Manuela Grunzweil (Aut) Elk Haus
DNF Katarina Uhlarikova (Svk) Elk Haus
DNF Stefanie Degle (Ger) Elk Haus
DNF Corinna Kreidl (Aut) Team Uniqa
DNF Nathalie Lamborelle (Lux) Team Uniqa
DNF Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa
DNF Bernadette Schober (Aut) Team Uniqa
DNF Magdalena Zamolska (Pol) Pol-Aqua
DNF Aleksandra Wnuczek (Pol) Pol-Aqua
DNF Agnieszka Ryczek (Pol) Pol-Aqua
DNF Natalia Fraczek (Pol) Pol-Aqua
DNS Zulfiya Zabirova (Kaz) Bigla Cycling Team
DNS Veronica Alessio (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.