Featured Stories

Recent Videos

Trek CXC Cup Day 1 Results – Van Den Ham 9th

by pedalmag.com

September 17, 2016 (Waterloo, WI) – Canada’s Michael Van Den Ham (Trek Red Truck P/B Mosaic Homes) finished 9th for a top-10 result on Day 1 of the Trek CXC Cup in Wisconsin. The lone Canuck in the women’s race, Maghalie Rochette (LUNA Pro Team), did not finish.

Results

Women

1. Katherine Compton (Trek Factory Racing) 0:47:41
2. Ellen Noble (Aspire Racing) 0:36
3. Amanda Miller (Boulder Cycle Sport/ YogaGlo) 1:17
4. Ellen Van Loy (Telenet-Fidea) 1:39
5. Courtenay Mcfadden (American Classic/Zones) 1:51
6. Crystal Anthony (Maxxis Shimano) 2:18
7. Hannah Finchamp (Luna Pro Team) 2:34
8. Kaitlin Antonneau (Cannondale Cyclocrossworld) 2:45
9. Elle Anderson (Elle Anderson Racing) 3:06
10. Sunny Gilbert (Van Dessel) 3:43
11. Nicole Mertz (NoCoast Racing powered by Intel) 4:23
12. Jenna Blandford (Womens Project Pedal p/b VO2) 5:01
13. Rebecca Gross (KHS) 5:46
14. Catherine Moore (Trek Cyclocross Collective) 5:52
15. Caitlyn Vestal (Feedback Sports Racing) 6:10
16. Lucie Chainel-Lefevre (Cross Team by G4) 6:24
17. Meghan Korol (Team Handmade) 6:26
18. Megan Barr (Angry Catfish) 6:48
19. Abby Watson (The Athletic) 7:13
20. Sydney Guagliardo (PSIMET Racing) 7:21
21. Heidi Wood (333fab CX Factory Team) 7:23
22. Anya Malarski (Jet Cycling) 8:15
23. Kennedy Adams (Womens CX Project) – 2 Laps
24. Lindsay Knight (Tenspeed Hero)  – 3 Laps
25. Maria Larkin (Chicago Cuttin Crew)   – 3 Laps
26. Vanessa Curtis (University of Iowa Heart and Va)   – 3 Laps
27. Katie Isermann (PSIMET Racing)  – 3 Laps
28. Jessica Whiton (xXx Racing)   – 3 Laps
29. Alijah Beatty (NorthStar Development)   – 3 Laps
DNF Maghalie Rochette (LUNA Pro Team)
DNF Mary Penta (Womens Project Pedal p/b VO2)

Men

1. Steve Chainel (Cross Team By G4) 1:02:11
2. Jim Aernouts (Telenet-Fidea) 0:01
3. Toon Aerts (Telenet-Fidea) 0:02
4. Corne Van Kessel (Telenet-Fidea) 0:08
5. Quinten Hermans (Telenet-Fidea) 0:30
6. Daan Soete (Telenet-Fidea) 1:16
7. Rob Peeters (Crelan-Vastgoedservice Cycling) 2:10
8. Tobin Ortenblad (Santa Cruz Factory Racing) 2:12
9. Michael Van Den Ham (Trek Red Truck P/B Mosaic Homes) 2:16
10. Thijs Van Amerongen (Telenet-Fidea) 2:31
11. Kerry Werner (Rally Cycling) 2:39
12. Yannick Eckmann (Boulder Cycle Sport/ Yogaglo) 2:48
13. Andrew Dillman (Cyclocross Network Racing) 3:15
14. Antonin Marecaille (Avc Aix En Provence) 3:20
15. Travis Livermon (Maxxis Shimano) 3:24
16. Allen Krughoff (Boulder Cycle Sport/ Yogaglo)
17. Daniel Summerhill (Maxxis Shimano) 4:57
18. Lance Haidet (Team Illuminate) 5:09
19. Cody Kaiser (Langetwins/Specialized Title) 5:40
20. Christopher Aitken (Focus Bikes Australia) 5:43
21. Troy Wells (Team Clif Bar Cycling) 5:52
22. Jacob Lasley (Spcx P/B R.K. Black) 6:20
23. Isaac Neff (Neff Cycle Service) 6:46
24. Chris Drummond (Spcx P/B R.K. Black) 7:16
25. Casey Hildebrandt (The Underground Project) 7:38
26. Skyler Mackey (Kccx Elite Cyclocross Team P/B) 7:57
27. Bjorn Selander (Borah Teamwear) – 3 Laps
28. Jason Wiebe (Country Cycle) – 3 Laps
29. Benjamin Sonntag (Team Clif Bar Cycling) – 3 Laps
30. Kyle Russ (Brazen Dropouts Cycling Team) – 3 Laps
31. David Reyes (Tenspeed Hero) – 3 Laps
32. Nicholas Lemke (Kona/Hifi/Cycle-Smart) – 3 Laps
33. Tyler Stein (L5 Racing) – 4 Laps
34. Andrew Turner (Synergy) – 4 Laps
35. Connor Dilger (Above And Beyond Cancer P/B Sch) – 4 Laps
36. Christian Sundquist (The Hub Cycling Team)  – 5 Laps
37. Nick Thomas (Trek Cyclocross Collective) – 5 Laps
38. Matthew Prior (Birchwood/Gis)  – 7 Laps
DNF Tom Meeusen (Telenet-Fidea)
DNF Tom Chapman (Focus Bikes Australia)
DNF Jens Vandekinderen
DNF Dan Teaters (Team Wheel & Sprocket)
DNF Matthew Schweiker (Tenspeed Hero)
DNS James Driscoll (Raleigh/Clement)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.