Featured Stories

Recent Videos

Tour of University Heights – Full Results and GC

September 29, 2007 – Here’s are the full results from the Tour of University Heights, Ontario Youth Series – Road Race and Time Trial – presented today by the Ontario Cycling Association for Boys & Girls 10-16 years (as of Dec 31, 2007).

Results

Time Trial

Squirt Boys Results – 2.2 km – Average Speed 32.2 km/h
1. Brady Lee (St. Catharines Cycling Club, RMU11) 04:06
2. Jordan Eljabri (Hbcc, RMU11) 00:31.04
3. Spencer Virtue (Maple Leaf Cycling Club, RMU11) 00:39.20
4. Will Summers (Newmarket Eagles, RMU11) 00:40.88
5. Michael Oipoirier (Brampton Cycling Club, RMU11) 00:44.71
6. Cole Samuel (Peterborough Cycling Club, RMU11) 01:07.70
7. Cameron Browne (Lapdogs Cycling Club, RMU11) 01:16.15

PeeWee Boys Results – 2.2 km – Average Speed 33.1 km/h
1. Ben Magri (Maple Leaf Cycling Club, RMU13) 0:03:59
2. Tyler Lee (St. Catharines Cycling Club, RMU13) 00:08.58
3. Nicholas Rein (Independent, RMU13) 00:30.37
4. Eric Woods (Independent, RMU13) 00:32.60
5. Calvin Buschlen (Brampton Cycling Club, RMU13) 00:55.03
6. Taylor Kennedy (Kawartha Cycling Club, RMU13) 01:23.09

PeeWee Girls Results – 2.2 km – Average Speed 32.5 km/h
1. Brianne Rupay (Peterborough Cycling Club, RWU13) 0:04:04
2. Kristin Brooks (Independent, RWU13) 00:23.81
3. Sabrina Budiman (Newmarket Eagle Cycling Club, RWU13) 00:29.98
4. Sadie Bartoli (Peterborough, RWU13) 00:38.16
5. Natalie Stacey (Hamilton Hammerheads, RWU13) 01:27.44
6. Rachel Crosscombe (Independent, RWU13) 01:58.88

Minime Boys Results – 4.2 km – Average Speed 36.4 km/h
1. Jason King (Cyclepath Oakville, RMU15) 0:06:55
2. Jason Massicotte (Cyclepath Markham, RMU15) 00:00.19
3. Kyle Rupay (La Bicicletta / J. Lindeberg, RMU15) 00:01.54
4. Justin Zottl (Arrow Racing, RMU15) 00:04.30
5. Kristofer Ovsenek (Indpendent, RMU15) 00:06.42
6. Stuart Loney (Hbcc, RMU15) 00:08.85
7. Travis Samuel (Peterborough Cycling Club, RMU15) 00:12.54
8. Joe Tomi (Maple Leaf Cycling Club, RMU15) 00:16.53
9. Noa:Summers (Newmarket Eagles, RMU15) 00:17.08
10. Anthony Vandikas (Newmarket Eagles, RMU15) 00:53.23
11. Joel Meloff (Independent, RMU15) 01:13.20
12. Quentin Meloff (Independent, RMU15) 01:32.23
13. Andrew Meloff (Independent, RMU15) 01:43.19

Minime Girls Results – 4.2 km – Average Speed 31.5 km/h
1. Jade Eljabri (Independent, RWU15) 0:08:00
2. Rachel Summers (Newmarket Eagles, RWU15) 00:08.11
3. Julia Stacey (Hamilton Hammerheads, RWU15) 01:18.55

Cadet Boys Results – 4.2 km – Average Speed 40.4 km/h
1. Karsten Madsen (Independent, RMU17) 0:06:14
2. Kevin Massicotte (Cyclepath Markham, RMU17) 00:12.39
3. Matthew Gallo (Mazurcoaching.Com, RMU17) 00:18.76
4. Ian Campbell (Midweek Cycling Club, RMU17) 00:27.46
5. Brendan Ramrattan (Midweek Cc, RMU17) 00:33.94
6. Connor English (Peterborough Cycling Club, RMU17) 00:47.30
7. Jake St. Pierre (Mazurcoaching.Com, RMU17) 00:49.43
8. Jonathan Harris (Neworld Cycle, RMU17) 00:57.87

Cadet Girls Results – 4.2 km – Average Speed 36.1 km/h
1. Krista Ruby (La Bicicletta / J. Lindeberg, RWU17) 0:06:59
2. Laura Bietola (3 Rox Racing, RWU17) 00:11.52
3. Lindsay Avery (Arrow Racing, RWU17) 01:33.11

Road Race

Squirt Boys Results – 8 km – Average Speed 29.1 km/h
1. Brady Lee (St. Catharines Cycling Club RMU11) 0:16:31
2. Spencer Virtue (Maple Leaf Cycling Club RMU11) 00:31
3. Michael Oipoirier (Brampton Cycling Club RMU11) 00:31
4. Will Summers (Newmarket Eagles RMU11) 01:23
5. Cole Samuel (Peterborough Cycling Club RMU11) 01:46
6. Jordan Eljabri (Hbcc RMU11) 02:37
7. Cameron Browne (Lapdogs Cycling Club RMU11) 06:39

PeeWee Boys Results – 12 km – Average Speed 31.8 km/h
1. Tyler Lee (St. Catharines Cycling Club RMU13) 0:22:37
2. Ben Magri (Maple Leaf Cycling Club RMU13) 00:30
3. Nicholas Rein (Independent RMU13) 02:57
4. Taylor Kennedy (Kawartha Cycling Club RMU13) 03:45
5. Eric Woods (Independent RMU13) 03:45
6. Calvin Buschlen (Brampton Cycling Club RMU13) 04:55

PeeWee Girls Results – 12 km – Average Speed 28.4 km/h
1. Brianne Rupay (Peterborough Cycling Club RWU13) 0:25:19
2. Sabrina Budiman (Newmarket Eagle Cycling Club RWU13) 00:30
3. Sadie Bartoli (Peterborough RWU13) 01:45
4. Kristin Brooks (Independent RWU13) 02:04
5. Natalie Stacey (Hamilton Hammerheads RWU13) 04:35
DNS Rachel Crosscombe (Independent RWU13)

Minime Boys Results – 24 km – Average Speed 34.3 km/h
1. Justin Zottl (Arrow Racing RMU15) 0:42:00
2. Noa:Summers (Newmarket Eagles RMU15) 00:00
3. Travis Samuel (Peterborough Cycling Club RMU15) 00:00
4. Joe Tomi (Maple Leaf Cycling Club RMU15) 00:00
5. Jason Massicotte (Cyclepath Markham RMU15) 00:00
6. Kyle Rupay (La Bicicletta / J. Lindeberg RMU15) 00:00
7. Jason King (Cyclepath Oakville RMU15) 00:00
8. Stuart Loney (Hbcc RMU15) 00:00
9. Kristofer Ovsenek (Indpendent RMU15) 01:33
10. Anthony Vandikas (Newmarket Eagles RMU15) 04:43
11. Joel Meloff (Independent RMU15) 07:21
12. Quentin Meloff (Independent RMU15) 11:06
13. Andrew Meloff (Independent RMU15) 12:22

Minime Girls Results – 24 km – Average Speed 27.4 km/h
1. Jade Eljabri (Independent RWU15) 0:52:30
2. Rachel Summers (Newmarket Eagles RWU15) 00:00
3. Julia Stacey (Hamilton Hammerheads RWU15) 01:15

Cadet Boys Results – 30 km – Average Speed 34.7 km/h
1. Kevin Massicotte (Cyclepath Markham RMU17) 0:51:49
2. Ian Campbell (Midweek Cycling Club RMU17) 00:00
3. Karsten Madsen (Independent RMU17) 00:00
4. Matthew Gallo (Mazurcoaching.Com RMU17) 00:00
5. Brendan Ramrattan (Midweek Cc RMU17) 00:00
6. Jake St. Pierre (Mazurcoaching.Com RMU17) 00:00
7. Connor English (Peterborough Cycling Club RMU17) 02:55
8. Jonathan Harris (Neworld Cycle RMU17) 03:22

Cadet Girls Results – 30 km – Average Speed 34.7 km/h
1. Krista Ruby (La Bicicletta / J. Lindeberg RWU17) 0:51:52
2. Laura Bietola (3 Rox Racing RWU17) 00:00
3. Lindsay Avery (Arrow Racing RWU17) 15:15

Final GC

Squirt Boys
1. Brady Lee (St. Catharines Cycling Club, RMU11) 50
2. Spencer Virtue (Maple Leaf Cycling Club, RMU11) 36
3. Jordan Eljabri (Hbcc, RMU11) 30
4. Michael Oipoirier (Brampton Cycling Club, RMU11) 27
5. Will Summers (Newmarket Eagles, RMU11) 26
6. Cole Samuel (Peterborough Cycling Club, RMU11) 21
7. Cameron Browne (Lapdogs Cycling Club, RMU11) 18

PeeWee Boys
1. Tyler Lee (St. Catharines Cycling Club, RMU13) 45
2. Ben Magri (Maple Leaf Cycling Club, RMU13) 45
3. Nicholas Rein (Independent, RMU13) 32
4. Eric Woods (Independent, RMU13) 24
5. Taylor Kennedy (Kawartha Cycling Club, RMU13) 23
6. Calvin Buschlen (Brampton Cycling Club, RMU13) 21

PeeWee Girls
1. Brianne Rupay (Peterborough Cycling Club, RWU13) 50
2. Sabrina Budiman (Newmarket Eagle Cycling Club, RWU13) 36
3. Kristin Brooks (Independent, RWU13) 33
4. Sadie Bartoli (Peterborough, RWU13) 29
5. Natalie Stacey (Hamilton Hammerheads, RWU13) 22

Minime Boys
1. Justin Zottl (Arrow Racing, RMU15) 38
2. Jason King (Cyclepath Oakville, RMU15) 34
3. Jason Massicotte (Cyclepath Markham, RMU15) 31
4. Noa:Summers (Newmarket Eagles, RMU15) 27
5. Kyle Rupay (La Bicicletta / J. Lindeberg, RMU15) 26
6. Travis Samuel (Peterborough Cycling Club, RMU15) 25
7. Joe Tomi (Maple Leaf Cycling Club, RMU15) 21
8. Stuart Loney (Hbcc, RMU15) 18
9. Kristofer Ovsenek (Indpendent, RMU15) 18
10. Anthony Vandikas (Newmarket Eagles, RMU15) 12
11. Joel Meloff (Independent, RMU15) 10
12. Quentin Meloff (Independent, RMU15) 8
13. Andrew Meloff (Independent, RMU15) 6

Minime Girls
1. Jade Eljabri (Independent, RWU15) 50
2. Rachel Summers (Newmarket Eagles, RWU15) 40
3. Julia Stacey (Hamilton Hammerheads, RWU15) 32

Cadet Boys
1. Kevin Massicotte (Cyclepath Markham, RMU17) 45
2. Karsten Madsen (Independent, RMU17) 41
3. Ian Campbell (Midweek Cycling Club, RMU17) 33
4. Matthew Gallo (Mazurcoaching.Com, RMU17) 29
5. Brendan Ramrattan (Midweek Cc, RMU17) 22
6. Jake St. Pierre (Mazurcoaching.Com, RMU17) 19
7. Connor English (Peterborough Cycling Club, RMU17) 19
8. Jonathan Harris (Neworld Cycle, RMU17) 16

Cadet Girls
1. Krista Ruby (La Bicicletta / J. Lindeberg, RWU17) 50
2. Laura Bietola (3 Rox Racing, RWU17) 40
3. Lindsay Avery (Arrow Racing, RWU17) 32





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.