Featured Stories

Recent Videos

Tour of the Gila Women’s Stage 3 Report, Full Results – Albrecht 16th, Bergen Out with Suspected Broken Collarbone

release by Tour of the Gila

April 21, 2017 – Lex Albrecht (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank led the Canadian women again finishing 16th in the women’s 26km Stage 3 Tyrone ITT won by Leah Thomas (USA) Sho-Air Twenty20 with a time of 38:27, six seconds ahead of race leader Tayler Wiles (UnitedHealthcare Pro Cycling). Julie Emmerman (Amy D Foundation) claimed third place, 56 seconds back. Thomas is now 2nd overall while Albrecht sits 14th on the GC.

Thomas [P]
“Right at the beginning I knew that my legs felt really good, then it became a mental game of pushing up the hills and staying as aero as possible on the descents,” said Thomas, whose win moves her up to second on GC. “It does take hard work and a little luck and everything came together today.”

Unfortunately, the Rally Cycling team was dealt a blow when Canadian Sara Bergen, sitting fifth in the general classification, crashed out of the race with a suspected broken collarbone and went to the local hospital for further evaluation.

As usual, the out and back Tyrone time trial was met with blustery winds and rolling terrain allowing little to no room for error for the GC contenders, separated by just seconds.

Alison Tetrick was one of the early riders to claim the hot seat with a time of 40:52, but the Cylance rider was quickly replaced by Brianna Walle (Tibco) who rode the course 1 minute and 7 seconds faster. Walle’s teammate, Kate Buss did a stellar ride to slot into second, but the results changed as quickly as the last few riders on GC came through the finish.

When Thomas completed her ride, her time was good enough to stand against 2015 winner Lauren Stephens, best young rider Ruth Winder and eventually Wiles, who nearly caught her teammate, Katie Hall, at the line.

“This is a really hard time trial,” Wiles said. “I haven’t done it in five years and that year I flatted so I wanted to redeem myself. Before the race, I talked to my coach about a pacing strategy. I think I executed it pretty well. I may have gone a little too deep because on the downhill before the finish I was just dying. I lost that top spot on the podium by 5 seconds, which hurts a little, but I’m really excited for the rest of the race, and we’re really confident.”

The jersey classifications remain the same going into the downtown Silver City criterium tomorrow. Wiles retains the lead and sprint jersey, Melinda McCutcheon (Visit Dallas DNA) leads the mountains classification and Winder sits comfortably in the lead of the best young rider competition.

Results

1. Leah Thomas (USA) Sho-Air Twenty20 0:38:27
2. Tayler Wiles (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:00:06
3. Julie Emmerman (USA) Amy D Foundation 0:00:56
4. Ruth Winder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:00:58
5. Brianna Walle (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:01:11
6. Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:01:22
7. Kathryn Buss (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:01:59
8. Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman / Supermint 0:02:02
9. Katharine Hall (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:02:04
10. Emma White (USA) Rally Cycling 0:02:18
11. Abigail Mickey (USA) Colavita/Bianchi
12. Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling 0:02:25
13. Melinda McCutcheon (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling 0:02:31
14. Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 0:03:07
15. Lindsay Bayer (USA) Hagens Berman / Supermint 0:03:10
16. Lex Albrecht (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:03:11
17. Stefanie Sydlik (USA) Amy D Foundation 0:03:16
18. Miriam Brouwer (Can) Rise Racing 0:03:19
19. Breanne Nalder (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling 0:03:23
20. Marie Soliel Blais (USA) Landis – Trek 0:03:25
21. Emma Grant (GBr) Colavita/Bianchi 0:03:27
22. Sara Bergen (Can) Rally Cycling 0:03:32
23. Kathryn Donovan (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling 0:03:35
24. Tarah Cole (USA) Landis – Trek 0:03:39
25. Sofia Arreola (Mex) Sho-Air Twenty20 0:03:47
26. Erica Clevenger (USA) Visit Dallas DNA Cycling 0:03:58
27. Margot Clyne (USA) Amy D Foundation 0:04:20
28. Caitlin Laroche (USA) Rally Cycling 0:04:23
29. Allison Beveridge (Can) Rally Cycling 0:04:27
30. Beth Ann Orton (USA) Hagens Berman / Supermint 0:04:30
31. Amber Pierce (USA) Colavita/Bianchi 0:04:36
32. Lauretta Hanson (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:04:43
33. Nicolle Bruderer (Gua) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:04:45
34. Diana Carolina Pe-uela (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:05:00
35. Kaitlin Antonneau (USA) Cylance Pro Cycling
36. Shayna Powless (USA) Sho-Air Twenty20 0:05:01
37. Gillian Ellsay (Can) Colavita/Bianchi 0:05:20
38. Emily Jordan (USA) Landis – Trek 0:05:25
39. Megan Alderete (USA) Hagens Berman / Supermint 0:05:27
40. Holly Breck (USA) Sho-Air Twenty20 0:05:35
41. Elizabeth Williams (Aus) Hagens Berman / Supermint 0:05:41
42. Lindsay Myers (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:05:48
43. Lauren Hall (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:05:51
44. Jamie Gilgen (Can) Rise Racing 0:05:56
45. Joelle Numainville (Can) Cylance Pro Cycling
46. Claudia Vernica Leal Balderas (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 0:06:03
47. Kat Salthouse (USA) Landis – Trek 0:06:10
48. Andrea Thomas (USA) Amy D Foundation 0:06:13
49. Amy Benner (USA) Rally Cycling 0:06:17
50. Liza Rachetto (USA) Hagens Berman / Supermint 0:06:23
51. Marcela Elizabeth Prieto Moreno (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 0:06:33
52. Karlee Gendron (Can) Rise Racing 0:06:49
53. Aliya Traficante (USA) Amy D Foundation 0:06:59
54. Illi Gardner (USA) Amy D Foundation
55. Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 0:07:12
56. Sally Aston (USA) Landis – Trek 0:07:21
57. Maureen Mcauliffe (USA) Landis – Trek 0:07:26
58. Erica Zaveta (USA) Cylance Pro Cycling 0:08:50
59. Lori Nedescu (Can) Rise Racing 0:09:14
60. Julyn Renee Aguila Hernandez (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 0:09:31
OTL Maria Antonieta Gaxiola Gonzalez (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 0:11:52
General Classifiction after stage 3# Rider Name (Country) Team Result
1. Tayler Wiles (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 7:24:25
2. Leah Thomas (USA) Sho-Air Twenty20 0:00:27
3. Ruth Winder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:01:13
4. Julie Emmerman (USA) Amy D Foundation 0:01:23
5. Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:01:41
6. Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman / Supermint 0:02:05
7. Brianna Walle (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:02:10
8. Katharine Hall (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:02:18
9. Kathryn Buss (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:02:32
10. Melinda McCutcheon (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling 0:03:06
11. Abigail Mickey (USA) Colavita/Bianchi 0:03:21
12. Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 0:03:31
13. Emma White (USA) Rally Cycling 0:03:32
14. Lex Albrecht (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:03:33
15. Lindsay Bayer (USA) Hagens Berman / Supermint 0:03:40
16. Stefanie Sydlik (USA) Amy D Foundation 0:03:46
17. Emma Grant (GBr) Colavita/Bianchi
18. Sara Bergen (Can) Rally Cycling 0:03:50
19. Kathryn Donovan (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling 0:04:05
20. Erica Clevenger (USA) Visit Dallas DNA Cycling 0:04:28
21. Miriam Brouwer (Can) Rise Racing 0:04:30
22. Megan Alderete (USA) Hagens Berman / Supermint 0:05:51
23. Breanne Nalder (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling 0:06:30
24. Elizabeth Williams (Aus) Hagens Berman / Supermint 0:06:33
25. Joelle Numainville (Can) Cylance Pro Cycling 0:06:43
26. Claudia Vernica Leal Balderas (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 0:07:03
27. Lindsay Myers (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:07:06
28. Caitlin Laroche (USA) Rally Cycling 0:07:10
29. Marcela Elizabeth Prieto Moreno (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 0:15:00
30. Jamie Gilgen (Can) Rise Racing 0:16:48
31. Liza Rachetto (USA) Hagens Berman / Supermint 0:18:07
32. Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling 0:18:44
33. Lauretta Hanson (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:18:45
34. Gillian Ellsay (Can) Colavita/Bianchi 0:18:54
35. Marie Soliel Blais (USA) Landis – Trek 0:20:14
36. Tarah Cole (USA) Landis – Trek 0:20:52
37. Margot Clyne (USA) Amy D Foundation 0:21:30
38. Kaitlin Antonneau (USA) Cylance Pro Cycling 0:22:07
39. Diana Carolina Pe-uela (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:22:13
40. Sofia Arreola (Mex) Sho-Air Twenty20 0:22:27
41. Emily Jordan (USA) Landis – Trek 0:22:38
42. Beth Ann Orton (USA) Hagens Berman / Supermint 0:22:46
43. Nicolle Bruderer (Gua) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:23:01
44. Shayna Powless (USA) Sho-Air Twenty20 0:23:17
45. Allison Beveridge (Can) Rally Cycling 0:23:26
46. Lauren Hall (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:23:39
47. Karlee Gendron (Can) Rise Racing 0:24:10
48. Amy Benner (USA) Rally Cycling 0:25:16
49. Amber Pierce (USA) Colavita/Bianchi 0:25:53
50. Kat Salthouse (USA) Landis – Trek 0:27:25
51. Andrea Thomas (USA) Amy D Foundation 0:27:28
52. Holly Breck (USA) Sho-Air Twenty20 0:28:05
53. Julyn Renee Aguila Hernandez (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 0:28:11
54. Illi Gardner (USA) Amy D Foundation 0:30:26
55. Lori Nedescu (Can) Rise Racing 0:30:29
56. Aliya Traficante (USA) Amy D Foundation 0:31:48
57. Maureen Mcauliffe (USA) Landis – Trek 0:41:20
58. Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 0:42:29
59. Erica Zaveta (USA) Cylance Pro Cycling 0:45:05
60. Sally Aston (USA) Landis – Trek 0:45:18

GC after Stage 3

1. Tayler Wiles (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 7:24:25
2. Leah Thomas (USA) Sho-Air Twenty20 0:27
3. Ruth Winder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 1:13
4. Julie Emmerman (USA) Amy D Foundation 1:23
5. Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 1:41
6. Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman / Supermint 2:05
7. Brianna Walle (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 2:10
8. Katharine Hall (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 2:18
9. Kathryn Buss (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 2:32
10. Melinda McCutcheon (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling 3:06
11. Abigail Mickey (USA) Colavita/Bianchi 3:21
12. Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 3:31
13. Emma White (USA) Rally Cycling 3:32
14. Lex Albrecht (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank 3:33
15. Lindsay Bayer (USA) Hagens Berman / Supermint 3:40
16. Stefanie Sydlik (USA) Amy D Foundation 3:46
17. Emma Grant (GBr) Colavita/Bianchi
18. Sara Bergen (Can) Rally Cycling 3:50
19. Kathryn Donovan (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling 4:05
20. Erica Clevenger (USA) Visit Dallas DNA Cycling 4:28
21. Miriam Brouwer (Can) Rise Racing 4:30
22. Megan Alderete (USA) Hagens Berman / Supermint 5:51
23. Breanne Nalder (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling 6:30
24. Elizabeth Williams (Aus) Hagens Berman / Supermint 6:33
25. Joelle Numainville (Can) Cylance Pro Cycling 6:43
26. Claudia Vernica Leal Balderas (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 7:03
27. Lindsay Myers (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 7:06
28. Caitlin Laroche (USA) Rally Cycling 7:10
29. Marcela Elizabeth Prieto Moreno (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 0:15:00
30. Jamie Gilgen (Can) Rise Racing 0:16:48
31. Liza Rachetto (USA) Hagens Berman / Supermint 0:18:07
32. Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling 0:18:44
33. Lauretta Hanson (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:18:45
34. Gillian Ellsay (Can) Colavita/Bianchi 0:18:54
35. Marie Soliel Blais (USA) Landis – Trek 0:20:14
36. Tarah Cole (USA) Landis – Trek 0:20:52
37. Margot Clyne (USA) Amy D Foundation 0:21:30
38. Kaitlin Antonneau (USA) Cylance Pro Cycling 0:22:07
39. Diana Carolina Pe-uela (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:22:13
40. Sofia Arreola (Mex) Sho-Air Twenty20 0:22:27
41. Emily Jordan (USA) Landis – Trek 0:22:38
42. Beth Ann Orton (USA) Hagens Berman / Supermint 0:22:46
43. Nicolle Bruderer (Gua) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:23:01
44. Shayna Powless (USA) Sho-Air Twenty20 0:23:17
45. Allison Beveridge (Can) Rally Cycling 0:23:26
46. Lauren Hall (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:23:39
47. Karlee Gendron (Can) Rise Racing 0:24:10
48. Amy Benner (USA) Rally Cycling 0:25:16
49. Amber Pierce (USA) Colavita/Bianchi 0:25:53
50. Kat Salthouse (USA) Landis – Trek 0:27:25
51. Andrea Thomas (USA) Amy D Foundation 0:27:28
52. Holly Breck (USA) Sho-Air Twenty20 0:28:05
53. Julyn Renee Aguila Hernandez (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 0:28:11
54. Illi Gardner (USA) Amy D Foundation 0:30:26
55. Lori Nedescu (Can) Rise Racing 0:30:29
56. Aliya Traficante (USA) Amy D Foundation 0:31:48
57. Maureen Mcauliffe (USA) Landis – Trek 0:41:20
58. Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Conade-Visit Mexico-Specialized 0:42:29
59. Erica Zaveta (USA) Cylance Pro Cycling 0:45:05
60. Sally Aston (USA) Landis – Trek 0:45:18





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.