Featured Stories

Recent Videos

Tour of the Gila Stage 1 Full Results – Britton 2nd, Poidevin 4th

by pedalmag.com

May 04, 2016 (Mogollon, New Mexico) – Canada’s Robert Britton (Rally Cycling), the defending men’s champ, raced to second place on the podium in the men’s 147.2km Stage 1 from Silver City to Mogollon as the 30th annual Tour of the Gila got underway today. Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly P/B Maxxis took the win Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team in third.  Silber Pro Cycling’s Alex Cataford (Can) finished 7th and Matteo Dal-Cin (Can) was 10th.

Men's Stage 1 podium [P] ToG

Britton’s teammate and fellow Canick Sara Poidevin claimed 4th in the women’s 117.64km competition won by defending champ Mara Abbott (USA) Amy D Foundation with Katharine Hall (USA) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team second and Kristin Armstrong (USA) Twenty 16 – Ridebiker third.

Celebrating its 30th Edition in 2016, Tour of the Gila takes place in and around Silver City, New Mexico and consists of three road race stages, an individual time trial, and a criterium. Stage 1 is a point-to-point road race ending on a 6.7-mile climb that peaks at a 19-percent grade en route to the ghost town of Mogollon. The criterium is held in downtown Silver City with high speeds and 90-degree turns. The iconic “Gila Monster” road race final stage consists of over 9,000 feet of climbing for the men and over 5,500 feet for the women, ending in the tiny enclave of Pinos Altos, nestled in the Gila National Forest.

Results

Women

1.    Mara Abbott (USA) Amy D Foundation    3:20:27
2.    Katharine Hall (USA) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team    02:31
3.    Kristin Armstrong (USA) Twenty 16 – Ridebiker    02:34
    4.    Sara Poidevin (Can) Rally Cycling            
5.    Kathryn Donovan (USA) Colavita Bianchi    02:54
6.    Abigail Mickey (USA) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team    03:05
7.    Brianna Walle (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank    03:10
8.    Sarah Storey (Gbr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa    03:28
9.    Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team    03:32
10.    Rocio Parrado (Col) Weber Shimano Ladies Power    03:51
11.    Linda Villumsen (Nzl) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team    03:57
12.    Jessica Cutler (USA) Colavita Bianchi    04:00
13.    Mindy McCutcheon (USA) Canyon Bicycles – Shimano    04:02
14.    Lauren Stephens (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank    04:08
15.    Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team    04:15
16.    Sharon Laws (Gbr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa    04:29
17.    Megan Aldrete (USA) Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team    04:40
18.    Breanne Nalder (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling    04:49
19.    Jessenia Meneses (Col) Weber Shimano Ladies Power
20.    Joanne Kiesanowski (Nzl) Team Tibco – Silicon Valley Bank    04:53
21.    Anna Sanders (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling    05:01
    22.    Jasmin Glaesser (Can) Rally Cycling    05:11        
23.    Heather Fischer (USA) Rally Cycling    05:19
24.    Annie Toth (USA) Groove Subaru Excel Sports    05:21
25.    Jennifer Luebke (USA) Happy Tooth Dental    05:26
26.    Emma Grant (Gbr) Colavita Bianchi    05:34
27.    Allie Dragoo (USA) Twenty 16 – Ridebiker    05:37
    28.    Stephanie Roorda (Can) Canadian Women’s National Team    05:42        
29.    Diana Penuela (Col) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team    05:46
30.    Hayley Simmonds (GBr) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team    05:51
31.    Marcela Prieto (Mex) Conade-Visit México Women’s Cycling Team    05:55
    32.    Alison Jackson (Can) Twenty 16 – Ridebiker    06:05        
33.    Jennifer Tetrick (USA) Twenty 16 – Ridebiker    06:15
34.    Tsubasa Makise (Jpn) Asahi MUUR Zero    06:20
35.    Caterin Elisabeth Previley (Arg) Weber Shimano Ladies Power    06:25
    36.    Sara Bergen (Can) Canadian Women’s National Team    06:33        
37.    Jessica Prinner (USA) Rally Cycling    06:56
38.    Claire Rose (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa    07:11
39.    Nicole Moerig (Aus) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa
40.    Leah Thomas (USA) Twenty 16 – Ridebiker    07:20
41.    Emily Collins (Nzl) Team Tibco – Silicon Valley Bank    07:24
42.    Jill Patterson (Jpn) Asahi MUUR Zero    07:29
43.    Lindsay Bayer (USA) Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team    07:43
44.    Margot Clyne (USA) Groove Subaru Excel Sports    07:45
45.    Whitney Allison (USA) Colavita Bianchi    07:47
46.    Julie Emmerman (USA) Amy D Foundation    08:10
47.    Melanie Beale (USA) Groove Subaru Excel Sports    08:32
48.    Sara Headley (USA) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa
49.    Cheryl Clarke (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank    08:43
50.    Dawn Andres (USA) Happy Tooth Dental    08:45
51.    Georgia Simmerling (Can) Canadian Women’s National Team    08:52
    52.    Kirsti Lay (Can) Rally Cycling    09:02        
53.    Irena Ossolo (USA) Groove Subaru Excel Sports    09:15
54.    Maria Fadiga (Arg) Weber Shimano Ladies Power    10:26
55.    Alexandra Burton (USA) Happy Tooth Dental    10:37
56.    Belen Garza (Mex) Conade-Visit México Women’s Cycling Team    11:00
57.    Kathrin Hammes (Ger) Team Tibco – Silicon Valley Bank    11:08
58.    Luciene Ferreira Da Silva (Bra) Weber Shimano Ladies Power    11:21
59.    Beth Hernandez (USA) Colavita Bianchi    11:22
60.    Lauretta Hanson (Aus) Colavita Bianchi    11:51
61.    Dulce Pliego (Mex) Conade-Visit México Women’s Cycling Team    12:08
62.    Ariadna Gutierrez (Mex) Conade-Visit México Women’s Cycling Team
63.    Anne Perry (USA) Canyon Bicycles – Shimano    12:31
64.    Allison Linnell (USA) Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team    12:50
65.    Anne Donnely (USA) Canyon Bicycles – Shimano    13:15
66.    Bethany Allen (USA) Amy D Foundation    13:43
    67.    Laura Brown (Can) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team    14:06        
68.    Gabrielle Pilote Fortin (Can) Amy D Foundation
69.    Kat Salthouse (USA) Groove Subaru Excel Sports    14:32
70.    Nicole Mertz (USA) Canyon Bicycles – Shimano    15:27
    71.    Catherine Ouellette (Can) Rally Cycling    15:34        
72.    Ana Hernandez (Mex) Conade-Visit México Women’s Cycling Team    15:55
73.    Liza Rachetto (USA) Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team    16:20
74.    Amanda Miller (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling
75.    Daphne Karaginias (USA) Canyon Bicycles – Shimano    16:26
76.    Annie Foreman-Mackey (Can) Canadian Women’s National Team    17:03
    77.    Diane Moug (Can) Groove Subaru Excel Sports    18:06        
78.    Courteney Lowe (USA) Happy Tooth Dental    20:18
79.    Elizabeth-Jane Harris (Gbr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa    21:59
80.    Caitlin Laroche (USA) Amy D Foundation    30:10
81.    Sari Saarelainen (Fin) Asahi MUUR Zero    31:54
OTL    Erina Hoshikawa (Jpn) Asahi MUUR Zero    44:35
DNF    Jessica Cerra (USA) Twenty 16 – Ridebiker
DNF    Mandy Heintz (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling
DNF    Samantha Bosco (USA) Happy Tooth Dental
Men

1.    Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly P/B Maxxis    3:09:48
    2.    Robert Britton (Can) Rally Cycling    00:25        
3.    Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team    01:15
4.    Sepp Kuss (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25    01:19
5.    Matthew Busche (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team    01:36
6.    Janier Acevedo (Col) Team Jamis    01:43
    7.    Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling    01:48        
8.    Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team    01:50
9.    Tao Geoghegan Hart (GBr) Axeon Hagens Berman    02:09
    10.    Matteo Dal-Cin (Can) Silber Pro Cycling            
    11.    Adam De Vos (Can) Rally Cycling    02:23        
12.    Chris Horner (USA) Lupus Racing Team    02:30
13.    Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman    02:46
14.    Kyle Murphy (USA) Team Jamis    03:02
15.    Jake Sitler (USA) Astellas Cycling Team    03:03
16.    Manuel Rodas (Gua) Guatemala National Team    03:05
17.    Emerson Oronte (USA) Rally Cycling
18.    Jon Hornbeck (USA) Holowesko | Citadel    03:13
19.    Danny Pate (USA) Rally Cycling
20.    Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team    03:17
21.    Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko | Citadel    03:22
22.    Chad Beyer (USA) Lupus Racing Team    03:34
23.    Evan Huffman (USA) Rally Cycling
24.    Max Jenkins (USA) Astellas Cycling Team    03:50
25.    Tony Baca (Mex) Elbowz Racing
26.    Colin Strickland (USA) Elbowz Racing
27.    Eder Frayre (Mex) ArtsCyclery.com/Schnur Racing
28.    Justin Mauch (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery    04:01
29.    Kevin Girkins (USA) Elbowz Racing    04:04
30.    Michael Burleigh (USA) Canyon Bicycles Shimano    04:08
31.    William Barta (USA) Axeon Hagens Berman    04:09
    32.    Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling    04:20        
    33.    Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling 
34.    Nicolau Tanovitchii (Mda) Lupus Racing Team
35.    Nervin Jiatz (Gua) Guatemala National Team    04:32
36.    Nicholas Torraca (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World    04:38
37.    Chris Winn (Aus) Primal – Audi Denver Elite
38.    Alfredo Ajpacaja (Gua) Guatemala National Team    04:40
39.    Ruben Guerreiro (Por) Axeon Hagens Berman    04:43
40.    Johnathan Freter (USA) Astellas Cycling Team
41.    Michael Olheiser (USA) Lupus Racing Team    04:47
42.    Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team    05:00
43.    Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team    05:20
44.    Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team
45.    Bryan Lewis (USA) Lupus Racing Team    05:25
    46.    Robert Gutgessel (Can) Transports Lacombe/Devinci            
47.    Morgan Schmitt (USA) Canyon Bicycles Shimano    05:32
48.    Thomas Zirbel (USA) Rally Cycling
49.    Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    05:54
50.    Matt Zimmer (USA) ArtsCyclery.com/Schnur Racing    05:56
    51.    Jack Burke (Can) H&R Block Pro Cycling    06:09        
52.    Bjrn Selander (USA) Rally Cycling    06:17
53.    Brad Neagos (USA) Landis/Trek Team
54.    Avila Cristhian (Col) EGO p/b Sammy’s Bikes    06:21
55.    Austin Stephens (USA) Primal – Audi Denver Elite    06:24
56.    William Routley (Can) Rally Cycling    06:27        
    57.    Michael Le Rossignol (Can) Silber Pro Cycling
58.    Luis Amaran (Cub) Team Jamis    06:43
    59.    Christopher Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling    06:54        
60.    Joshua Taylor (Aus) Echelon-Storck Development Team    07:12
61.    Mitchell Peterson (USA) Canyon Bicycles Shimano    07:23
62.    Kaler Marshall (USA) Canyon Bicycles Shimano    07:26
63.    Jared Gilyard (USA) Canyon Bicycles Shimano    07:48
64.    Eric Oien (USA) Echelon-Storck Development Team    07:55
65.    Sam Warford (USA) Superissimo    08:20
66.    Bryan Sanchez (Col) Team Jamis    08:22
67.    Cameron Piper (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25    08:24
68.    Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis    08:36
    69.    Jordon Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis            
70.    Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
71.    Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    08:46
72.    Tyler Williams (USA) Axeon Hagens Berman    08:59
73.    Chris Putt (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
74.    David Williams (USA) Astellas Cycling Team    09:48
75.    Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team    10:08
76.    Adam Bryfogle (USA) Landis/Trek Team
77.    Eric Marcotte (USA) Team Jamis
78.    Connor Brown (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World    10:31
79.    Stefan Rothe (USA) Elbowz Racing    10:39
80.    Paul Thomas (USA) Superissimo    10:49
81.    Dennis Ramirez (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25
82.    Justin Oien (USA) Axeon Hagens Berman    11:10
83.    Andrew Clemence (USA) Landis/Trek Team
84.    Jake Magee (USA) Elbowz Racing
85.    Marc Dubois (Sui) Team Humard Vélo Passion
    86.    Emile Jean (Can) Silber Pro Cycling            
87.    Daniel Gardner (Gbr) Astellas Cycling Team
88.    Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    11:19
89.    Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman
90.    Drew Christopher (USA) Primal – Audi Denver Elite    12:19
91.    Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis    12:33
    92.    Kristofer Dahl (Can) Silber Pro Cycling    13:32        
93.    Wouter Zwart (USA) Landis/Trek Team    13:50
94.    Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman
95.    Maxwell Ackerman (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25
96.    Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
97.    Ian Moore (USA) ArtsCyclery.com/Schnur Racing
98.    Cortlan Brown (USA) Canyon Bicycles Shimano
99.    William Stephens (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World
100.    Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling
101.    Ryan Moore (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery
102.    Evan Hartig (USA) ArtsCyclery.com/Schnur Racing
103.    Ruben Companioni (Cub) Team Jamis
104.    Stefano Barberi (USA) ArtsCyclery.com/Schnur Racing
105.    Julian Kyer (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World
106.    Coulton Hartrich (USA) ArtsCyclery.com/Schnur Racing
107.    David Goodman (USA) Primal – Audi Denver Elite
108.    Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
109.    Chris Brennan (USA) AmoreAMVVita-USA Racing
110.    Miguel Bryan (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
111.    Guillaume Bourgeois (Swi) Team Humard Vélo Passion
112.    Jacob Albrecht (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery
113.    Oliver Flautt (USA) Lupus Racing Team
114.    Nolan Tankersley (USA) Lupus Racing Team
    115.    Stephen Keeping (Can) Transports Lacombe/Devinci            
116.    Cameron Clark (USA) EGO p/b Sammy’s Bikes
117.    Joe Lewis (Aus) Holowesko-Citadel Racing Team
118.    Jacob Duehring (USA) Elbowz Racing
119.    Michael Dziedzic (USA) Landis/Trek Team    14:21
120.    Lucas Haedo (Arg) Team Jamis    14:28
121.    Mitchell Sides (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World    14:30
122.    Stephen Pedone (USA) Superissimo    14:50
123.    Logan Hutchings (Nzl) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World    14:56
124.    Celso Ajpacaja (Gua) Guatemala National Team    15:05
 125.    Joel Taylor (Can) H&R Block Pro Cycling            
    126.    Felix Bouvette (Can) H&R Block Pro Cycling    15:10        
    127.    Hendrik Pineda (Can) Transports Lacombe/Devinci    15:12        
128.    Michael Herrmann (Sui) Team Humard Vélo Passion    15:18
129.    Jack Montgomerie (Nzl) AmoreAMVVita-USA Racing    15:21
130.    Daniel Parkman (USA) AmoreAMVVita-USA Racing    15:27
    131.    Mitchell MacDonald (Can) Transports Lacombe/Devinci            
132.    Robby Ketterhagen (USA) Landis/Trek Team    15:45
133.    Torey Philipp (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery    15:52
134.    Timothy Savre (USA) EGO p/b Sammy’s Bikes    16:18
135.    Michael Sheehan (USA) Jelly Belly P/B Maxxis    16:35
136.    Brian Firle (USA) Primal – Audi Denver Elite    16:47
137.    Jim Peterman (USA) Superissimo    16:49
138.    Spencer Oswald (USA) Amore&Vita-USA Racing    16:54
    139.    Kyle Boorsma (Can) Transports Lacombe/Devinci    17:04        
140.    Matt Brophy (USA) EGO p/b Sammy’s Bikes    17:10
141.    Yves Mercier (Sui) Team Humard Vélo Passion    17:38
142.    Sam Cerruti (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery    18:20
    143.    Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling Team    18:44        
144.    Jules Goguely (USA) Echelon-Storck Development Team    18:54
145.    Sam Bassetti (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery    19:13
146.    Bryan Larsen (USA) Echelon-Storck Development Team    19:24
147.    Ajejandro Padilla (Gua) Guatemala National Team    20:31
148.    Bryan Gomez (Col) Gateway Harley Davidson / Trek U25    21:00
149.    George Simpson (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25    21:41
150.    Micah Engel (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25
151.    Brett Wachtendorf (USA) Amore&Vita-USA Racing
152.    Gavin Murray (USA) Echelon-Storck Development Team
153.    Rudy Peterson (USA) Superissimo
154.    Jake Henningsen (USA) Amore&Vita-USA Racing    22:24
155.    Zack Allison (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World    22:49
156.    Thomas Jondall (USA) Landis/Trek Team    23:23
    157.    Danick Vandale (Can) H&R Block Pro Cycling Team    25:29        
158.    Erik Slack (USA) Canyon Bicycles Shimano
159.    Michael Dutczak (USA) EGO p/b Sammy’s Bikes    27:18
160.    Quinn Keogh (USA) Superissimo    28:07
161.    Ian London (USA) Primal – Audi Denver Elite    28:15
162.    Isaiah Newkirk (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25    28:53
163.    Richard Arnopol (USA) EGO p/b Sammy’s Bikes
164.    Julio Padilla (Gua) Guatemala National Team    29:55
165.    Celso Ajpacaja (Gua) Guatemala National Team
    166.    Joel Taylor (Can) H&R Block Pro Cycling    30:02        
 167.    Felix Bouvette (Can) H&R Block Pro Cycling            
    168.    Hendrik Pineda (Can) Transports Lacombe/Devinci    30:19  
169.    Michael Herrmann (Sui) Team Humard Vélo Passion    31:02
170.    Jack Montgomerie (Nzl) AmoreAMVVita-USA Racing    34:35
171.    Daniel Parkman (USA) AmoreAMVVita-USA Racing    36:13
    172.    Mitchell MacDonald (Can) Transports Lacombe/Devinci    37:48        
173.    Robby Ketterhagen (USA) Landis/Trek Team    37:49
OTL    Gorgi Popstefanov (Mkd) Amore&Vita-USA Racing    38:58
OTL    Tim Speciale (USA) EGO p/b Sammy’s Bikes    52:27
DNF    Joseph Schmalz (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World
DNF    William Myers (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery
DNF    Tim Rugg (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery
DNF    Kip Taylor (USA) Primal – Audi Denver Elite
DNF    Alexandre Mercier (Sui) Team Humard Vélo Passion

GC after Stage 1

Women
1.    Mara Abbott (USA) Amy D Foundation    3:20:27
2.    Katharine Hall (USA) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team    02:31
3.    Kristin Armstrong (USA) Twenty 16 – Ridebiker    02:34
4.    Sara Poidevin (Can) Rally Cycling
5.    Kathryn Donovan (USA) Colavita Bianchi    02:54
6.    Abigail Mickey (USA) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team    03:05
7.    Brianna Walle (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank    03:10
8.    Sarah Storey (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa    03:28
9.    Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team    03:32
10.    Rocio Parrado (Col) Weber Shimano Ladies Power    03:51
11.    Linda Villumsen (NZl) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team    03:57
12.    Jessica Cutler (USA) Colavita Bianchi    04:00
13.    Mindy McCutcheon (USA) Canyon Bicycles – Shimano    04:02
14.    Lauren Stephens (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank    04:08
15.    Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team    04:15
16.    Sharon Laws (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa    04:29
17.    Megan Aldrete (USA) Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team    04:40
18.    Breanne Nalder (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling    04:49
19.    Jessenia Meneses (Col) Weber Shimano Ladies Power
20.    Joanne Kiesanowski (NZl) Team Tibco – Silicon Valley Bank    04:53
21.    Anna Sanders (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling    05:01
22.    Jasmin Glaesser (Can) Rally Cycling    05:11
23.    Heather Fischer (USA) Rally Cycling    05:19
24.    Annie Toth (USA) Groove Subaru Excel Sports    05:21
25.    Jennifer Luebke (USA) Happy Tooth Dental    05:26
26.    Emma Grant (GBr) Colavita Bianchi    05:34
27.    Allie Dragoo (USA) Twenty 16 – Ridebiker    05:37
28.    Stephanie Roorda (Can) Canadian Women’s National Team    05:42
29.    Diana Penuela (Col) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team    05:46
30.    Hayley Simmonds (GBr) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team    05:51
31.    Marcela Prieto (Mex) Conade-Visit México Women’s Cycling Team    05:55
32.    Alison Jackson (Can) Twenty 16 – Ridebiker    06:05
33.    Jennifer Tetrick (USA) Twenty 16 – Ridebiker    06:15
34.    Tsubasa Makise (Jpn) Asahi MUUR Zero    06:20
35.    Caterin Elisabeth Previley (Arg) Weber Shimano Ladies Power    06:25
36.    Sara Bergen (Can) Canadian Women’s National Team    06:33
37.    Jessica Prinner (USA) Rally Cycling    06:56
38.    Claire Rose (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa    07:11
39.    Nicole Moerig (Aus) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa
40.    Leah Thomas (USA) Twenty 16 – Ridebiker    07:20
41.    Emily Collins (NZl) Team Tibco – Silicon Valley Bank    07:24
42.    Jill Patterson (Jpn) Asahi MUUR Zero    07:29
43.    Lindsay Bayer (USA) Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team    07:43
44.    Margot Clyne (USA) Groove Subaru Excel Sports    07:45
45.    Whitney Allison (USA) Colavita Bianchi    07:47
46.    Julie Emmerman (USA) Amy D Foundation    08:10
47.    Melanie Beale (USA) Groove Subaru Excel Sports    08:32
48.    Sara Headley (USA) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa
49.    Cheryl Clarke (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank    08:43
50.    Dawn Andres (USA) Happy Tooth Dental    08:45
51.    Georgia Simmerling (Can) Canadian Women’s National Team    08:52
52.    Kirsti Lay (Can) Rally Cycling    09:02
53.    Irena Ossolo (USA) Groove Subaru Excel Sports    09:15
54.    Maria Fadiga (Arg) Weber Shimano Ladies Power    10:26
55.    Alexandra Burton (USA) Happy Tooth Dental    10:37
56.    Belen Garza (Mex) Conade-Visit México Women’s Cycling Team    11:00
57.    Kathrin Hammes (Ger) Team Tibco – Silicon Valley Bank    11:08
58.    Luciene Ferreira Da Silva (Bra) Weber Shimano Ladies Power    11:21
59.    Beth Hernandez (USA) Colavita Bianchi    11:22
60.    Lauretta Hanson (Aus) Colavita Bianchi    11:51
61.    Dulce Pliego (Mex) Conade-Visit México Women’s Cycling Team    12:08
62.    Ariadna Gutierrez (Mex) Conade-Visit México Women’s Cycling Team
63.    Anne Perry (USA) Canyon Bicycles – Shimano    12:31
64.    Allison Linnell (USA) Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team    12:50
65.    Anne Donnely (USA) Canyon Bicycles – Shimano    13:15
66.    Bethany Allen (USA) Amy D Foundation    13:43
67.    Laura Brown (Can) UnitedHealthcare Women’s Professional Cycling Team    14:06
68.    Gabrielle Pilote Fortin (Can) Amy D Foundation
69.    Kat Salthouse (USA) Groove Subaru Excel Sports    14:32
70.    Nicole Mertz (USA) Canyon Bicycles – Shimano    15:27
71.    Catherine Ouellette (Can) Rally Cycling    15:34
72.    Ana Hernandez (Mex) Conade-Visit México Women’s Cycling Team    15:55
73.    Liza Rachetto (USA) Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team    16:20
74.    Amanda Miller (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling
75.    Daphne Karaginias (USA) Canyon Bicycles – Shimano    16:26
76.    Annie Foreman-Mackey (Can) Canadian Women’s National Team    17:03
77.    Diane Moug (Can) Groove Subaru Excel Sports    18:06
78.    Courteney Lowe (USA) Happy Tooth Dental    20:18
79.    Elizabeth-Jane Harris (GBr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa    21:59
80.    Caitlin Laroche (USA) Amy D Foundation    30:10
81.    Sari Saarelainen (Fin) Asahi MUUR Zero    31:54

Men

1.    Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis    3:09:48
2.    Robert Britton (Can) Rally Cycling    00:25
3.    Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    01:15
4.    Sepp Kuss (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25    01:19
5.    Matthew Busche (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    01:36
6.    Janier Acevedo (Col) Team Jamis    01:43
7.    Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling    01:48
8.    Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    01:50
9.    Tao Geoghegan Hart (GBr) Axeon Hagens Berman    02:09
10.    Matteo Dal-Cin (Can) Silber Pro Cycling
11.    Adam De Vos (Can) Rally Cycling    02:23
12.    Chris Horner (USA) Lupus Racing Team    02:30
13.    Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman    02:46
14.    Kyle Murphy (USA) Team Jamis    03:02
15.    Jake Sitler (USA) Astellas Cycling Team    03:03
16.    Rodas  Manuel (Gua) Guatemala National Team    03:05
17.    Emerson Oronte (USA) Rally Cycling
18.    Jon Honbeck (USA) Holowesko-Citadel Racing Team    03:13
19.    Danny Pate (USA) Rally Cycling
20.    Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    03:17
21.    Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel Racing Team    03:22
22.    Chad Beyer (USA) Lupus Racing Team    03:34
23.    Evan Huffman (USA) Rally Cycling
24.    Max Jenkins (USA) Astellas Cycling Team    03:50
25.    Tony Baca (Mex) Elbowz Racing
26.    Colin Strickland (USA) Elbowz Racing
27.    Eder Frayre (Mex) ArtsCyclery.com/Schnur Racing
28.    Mauch Justin (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery    04:01
29.    Kevin Girkins (USA) Elbowz Racing    04:04
30.    Michael Burleigh (USA) Canyon Bicycles Shimano    04:08
31.    William Barta (USA) Axeon Hagens Berman    04:09
32.    Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling    04:20
33.    Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling
34.    Nicolau Tanovitchii (Mda) Lupus Racing Team
35.    Nervin Jiatz (Gua) Guatemala National Team    04:32
36.    Nicholas Torraca (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World    04:38
37.    Chris Winn (Aus) Primal – Audi Denver Elite
38.    Alfredo Ajpacaja (Gua) Guatemala National Team    04:40
39.    Ruben Guerreiro (Por) Axeon Hagens Berman    04:43
40.    Johnathan Freter (USA) Astellas Cycling Team
41.    Michael Olheiser (USA) Lupus Racing Team    04:47
42.    Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team    05:00
43.    Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team    05:20
44.    Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team
45.    Bryan Lewis (USA) Lupus Racing Team    05:25
46.    Robert Gutgessel (Can) Transports Lacombe/Devinci
47.    Morgan Schmitt (USA) Canyon Bicycles Shimano    05:32
48.    Thomas Zirbel (USA) Rally Cycling
49.    Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    05:54
50.    Matt Zimmer (USA) ArtsCyclery.com/Schnur Racing    05:56
51.    Jack Burke (Can) H&R Block Pro Cycling    06:09
52.    Bjrn Selander (USA) Rally Cycling    06:17
53.    Brad Neagos (USA) Landis/Trek Team
54.    Avila Cristhian (Col) EGO p/b Sammy’s Bikes    06:21
55.    Austin Stephens (USA) Primal – Audi Denver Elite    06:24
56.    William Routley (Can) Rally Cycling    06:27
57.    Michael Le Rossignol (Can) Silber Pro Cycling
58.    Luis Amaran (Cub) Team Jamis    06:43
59.    Christopher Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling    06:54
60.    Joshua Taylor (Aus) Echelon-Storck Development Team    07:12
61.    Mitchell Peterson (USA) Canyon Bicycles Shimano    07:23
62.    Kaler Marshall (USA) Canyon Bicycles Shimano    07:26
63.    Jared Gilyard (USA) Canyon Bicycles Shimano    07:48
64.    Eric Oien (USA) Echelon-Storck Development Team    07:55
65.    Sam Warford (USA) Superissimo    08:20
66.    Bryan Sanchez (Col) Team Jamis    08:22
67.    Cameron Piper (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25    08:24
68.    Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis    08:36
69.    Jordon Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis
70.    Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
71.    Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    08:46
72.    Tyler Williams (USA) Axeon Hagens Berman    08:59
73.    Chris Putt (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
74.    David Williams (USA) Astellas Cycling Team    09:48
75.    Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team    10:08
76.    Adam Bryfogle (USA) Landis/Trek Team
77.    Eric Marcotte (USA) Team Jamis
78.    Connor Brown (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World    10:31
79.    Stefan Rothe (USA) Elbowz Racing    10:39
80.    Paul Thomas (USA) Superissimo    10:49
81.    Dennis Ramirez (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25
82.    Justin Oien (USA) Axeon Hagens Berman    11:10
83.    Andrew Clemence (USA) Landis/Trek Team
84.    Jake Magee (USA) Elbowz Racing
85.    Marc Dubois (Swi) Team Humard Vélo Passion
86.    Emile Jean (Can) Silber Pro Cycling
87.    Daniel Gardner (GBr) Astellas Cycling Team
88.    Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team    11:19
89.    Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman
90.    Drew Christopher (USA) Primal – Audi Denver Elite    12:19
91.    Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis    12:33
92.    Kristofer Dahl (Can) Silber Pro Cycling    13:32
93.    Wouter Zwart (USA) Landis/Trek Team    13:50
94.    Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman
95.    Maxwell Ackerman (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25
96.    Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
97.    Ian Moore (USA) ArtsCyclery.com/Schnur Racing
98.    Cortlan Brown (USA) Canyon Bicycles Shimano
99.    William Stephens (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World
100.    Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling
101.    Ryan Moore (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery
102.    Evan Hartig (USA) ArtsCyclery.com/Schnur Racing
103.    Ruben Companioni (Cub) Team Jamis
104.    Stefano Barberi (USA) ArtsCyclery.com/Schnur Racing
105.    Julian Kyer (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World
106.    Coulton Hartrich (USA) ArtsCyclery.com/Schnur Racing
107.    David Goodman (USA) Primal – Audi Denver Elite
108.    Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
109.    Chris Brennan (USA) AmoreAMVVita-USA Racing
110.    Miguel Bryan (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
111.    Guillaume Bourgeois (Swi) Team Humard Vélo Passion
112.    Jacob Albrecht (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery
113.    Oliver Flautt (USA) Lupus Racing Team
114.    Nolan Tankersley (USA) Lupus Racing Team
115.    Stephen Keeping (Can) Transports Lacombe/Devinci
116.    Cameron Clark (USA) EGO p/b Sammy’s Bikes
117.    Joe Lewis (Aus) Holowesko-Citadel Racing Team
118.    Jacob Duehring (USA) Elbowz Racing
119.    Michael Dziedzic (USA) Landis/Trek Team    14:21
120.    Lucas Haedo (Arg) Team Jamis    14:28
121.    Mitchell Sides (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World    14:30
122.    Stephen Pedone (USA) Superissimo    14:50
123.    Logan Hutchings (NZl) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World    14:56
124.    James Piccoli (Can) Transports Lacombe/Devinci    15:05
125.    Jason Gandzjuk (USA) Echelon-Storck Development Team
126.    Quentin Guex (Swi) Team Humard Vélo Passion    15:10
127.    Taylor Warren (USA) Landis/Trek Team    15:12
128.    Clayton Stone (USA) Superissimo    15:18
129.    Bailey Mcknight (Can) H&R Block Pro Cycling Team    15:21
130.    Owen Gillott (Aus) Echelon-Storck Development Team    15:27
131.    Gerardo Medina (Mex) Echelon-Storck Development Team
132.    Cole House (USA) Superissimo    15:45
133.    Torey Philipp (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery    15:52
134.    Timothy Savre (USA) EGO p/b Sammy’s Bikes    16:18
135.    Michael Sheehan (USA) Jelly Belly P/B Maxxis    16:35
136.    Brian Firle (USA) Primal – Audi Denver Elite    16:47
137.    Jim Peterman (USA) Superissimo    16:49
138.    Spencer Oswald (USA) Amore&Vita-USA Racing    16:54
139.    Kyle Boorsma (Can) Transports Lacombe/Devinci    17:04
140.    Matt Brophy (USA) EGO p/b Sammy’s Bikes    17:10
141.    Yves Mercier (Swi) Team Humard Vélo Passion    17:38
142.    Sam Cerruti (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery    18:20
143.    Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling Team    18:44
144.    Jules Goguely (USA) Echelon-Storck Development Team    18:54
145.    Sam Bassetti (USA) Herbalife p/b Marc Pro – Nature’s Bakery    19:13
146.    Bryan Larsen (USA) Echelon-Storck Development Team    19:24
147.    Ajejandro Padilla (Gua) Guatemala National Team    20:31
148.    Bryan Gomez (Col) Gateway Harley Davidson / Trek U25    21:00
149.    George Simpson (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25    21:41
150.    Micah Engel (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25
151.    Brett Wachtendorf (USA) Amore&Vita-USA Racing
152.    Gavin Murray (USA) Echelon-Storck Development Team
153.    Rudy Peterson (USA) Superissimo
154.    Jake Henningsen (USA) Amore&Vita-USA Racing    22:24
155.    Zack Allison (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World    22:49
156.    Thomas Jondall (USA) Landis/Trek Team    23:23
157.    Danick Vandale (Can) H&R Block Pro Cycling Team    25:29
158.    Erik Slack (USA) Canyon Bicycles Shimano
159.    Michael Dutczak (USA) EGO p/b Sammy’s Bikes    27:18
160.    Quinn Keogh (USA) Superissimo    28:07
161.    Ian London (USA) Primal – Audi Denver Elite    28:15
162.    Isaiah Newkirk (USA) Gateway Harley Davidson / Trek U25    28:53
163.    Richard Arnopol (USA) EGO p/b Sammy’s Bikes
164.    Julio Padilla (Gua) Guatemala National Team    29:55
165.    Celso Ajpacaja (Gua) Guatemala National Team
166.    Joel Taylor (Can) H&R Block Pro Cycling    30:02
167.    Felix Bouvette (Can) H&R Block Pro Cycling
168.    Hendrik Pineda (Can) Transports Lacombe/Devinci    30:19
169.    Michael Herrmann (Swi) Team Humard Vélo Passion    31:02
170.    Jack Montgomerie (NZl) AmoreAMVVita-USA Racing    34:35
171.    Daniel Parkman (USA) AmoreAMVVita-USA Racing    36:13
172.    Mitchell MacDonald (Can) Transports Lacombe/Devinci    37:48
173.    Robby Ketterhagen (USA) Landis/Trek Team    37:49
 

 





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.