Featured Stories

Tour of Switzerland Stage 9 Final Full Results, Photos – Cancellara Takes Tour

by pedalmag.com

June 22, 2009 (Berlin, Switzerland) – Local star Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank has won the Tour of Switzerland taking the final 39km Stage 9 ITT stage on Sunday over Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad in second and Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto in 3rd. Canada’s Ryder Hesjedal (Garmin-Slipstream) moved up to 18th overall with this 20th placing on the final stage.

Results

1. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 45:59:00
2. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad 1:27
3. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 1:42
4. Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia-Highroad 1:43
5. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step 1:48
6. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 1:50
7. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 2:00
8. Brian Vandborg (Den) Liquigas 2:02
9. Andreas Klöden (Ger) Astana 2:09
10. Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam 2:14
11. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 2:21
12. Alessandro Ballan (Ita) Lampre-N.G.C. 2:24
13. Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam 2:33
14. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
15. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 2:37
16. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank 2:40
17. Brett Lancaster (Aus) Cervélo TestTeam 2:41
18. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 2:43
19. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 2:44
20. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream 2:46
21. Peter Velits (Svk) Team Milram 2:47
22. Branislau Samoilau (Bul) Quick Step 2:57
23. George Hincapie (USA) Team Columbia-Highroad 2:58
24. Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:00
25. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
26. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad
27. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad 3:01
28. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d’Epargne 3:03
29. Arnaud Gérard (Fra) Française Des Jeux
30. Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank
31. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 3:05
32. Rui Alberto Faria (Por) Caisse d’Epargne 3:07
33. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 3:08
34. Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam 3:10
35. Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream
36. Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Caisse d’Epargne 3:16
37. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream 3:17
38. Christian Vandevelde (USA) Garmin-Slipstream 3:20
39. Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
40. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 3:21
41. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 3:23
42. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad 3:24
43. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto 3:25
44. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 3:32
45. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 3:33
46. Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto 3:35
47. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
48. Lars Boom (Ned) Rabobank 3:38
49. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
50. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 3:42
51. Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:44
52. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam 3:45
53. José Angel Gómez (Spa) Cervélo TestTeam 3:46
54. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto 3:47
55. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
56. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
57. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
58. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 3:48
59. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 3:49
60. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 3:54
61. Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi
62. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:56
63. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 3:58
64. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
65. Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:59
66. Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:00
67. Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale 4:02
68. Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg-Corratec 4:03
69. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 4:08
70. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 4:09
71. Inigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam
72. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 4:11
73. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 4:12
74. Gregory Rast (Swi) Astana 4:14
75. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne 4:25
76. David Loosli (Swi) Lampre-N.G.C. 4:27
77. Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam 4:28
78. Michael Schär (Swi) Astana 4:29
79. Maryan Hary (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 4:30
80. Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:31
81. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 4:32
82. Björn Schröder (Ger) Team Milram 4:33
83. Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg-Corratec 4:34
84. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank 4:36
85. Pieter Weening (Ned) Rabobank 4:37
86. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 4:41
87. William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream 4:52
88. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas
89. Florent Brard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 4:53
90. Robert Kiserlovsky (Cro) Fuji-Servetto 4:58
91. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 5:00
92. Daniele Bennati (Ita) Liquigas 5:01
93. Olivier Zaugg (Swi) Liquigas 5:02
94. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 5:05
95. Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg-Corratec
96. Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 5:08
97. Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha 5:09
98. Hubert Schwab (Swi) Quick Step 5:11
99. Paul Martens (Ger) Rabobank 5:13
100. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
101. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 5:15
102. Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha 5:21
103. Mickael Delage (Fra) Silence-Lotto 5:22
104. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
105. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 5:23
106. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 5:27
107. Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 5:34
108. Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux 5:40
109. Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux 5:44
110. Steve Morabito (Swi) Astana 5:46
111. Steven De Jongh (Ned) Quick Step 5:51
112. Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec
113. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi
114. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto 5:52
115. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 5:53
116. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
117. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 5:57
118. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
119. Emanuele Bindi (Ita) Lampre-N.G.C. 6:01
120. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream 6:06
121. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 6:09
122. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 6:10
123. Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 6:23
124. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec 6:27
125. Roman Kireyev (Kaz) Astana 6:30
126. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 6:33
127. Nick Nuyens (Bel) Rabobank 6:38
128. Sébastian Siedler (Ger) Vorarlberg-Corratec 6:42
129. Peter Wrolich (Aut) Team Milram 6:48
130. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
131. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 6:55
132. Aitor Galdos (Spa) Euskaltel-Euskadi 6:57
133. Daniel Oss (Ita) Liquigas 7:14
134. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 7:15
135. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne
136. Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream 7:30
137. Jose Alberto Benitez (Spa) Fuji-Servetto 7:44
138. Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg-Corratec 7:51
139. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 8:07
140. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux 8:16
141. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 8:20
142. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto 10:22
DNS Dominique Cornu (Bel) Quick Step
DNS Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
DNS Dimitriy Muravyev (Kaz) Astana

Final GC

1. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 33:05:51
2. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad 2:02
3. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 2:24
4. Andreas Klöden (Ger) Astana 2:50
5. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 3:18
6. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 3:23
7. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 3:45
8. Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 4:04
9. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad
10. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad 4:08
11. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 4:53
12. Peter Velits (Svk) Team Milram 5:40
13. Rui Alberto Faria (Por) Caisse d’Epargne 5:58
14. George Hincapie (USA) Team Columbia-Highroad 6:08
15. Olivier Zaugg (Swi) Liquigas 6:11
16. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 6:22
17. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank 6:38
18. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream 6:43
19. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 7:04
20. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 7:05
21. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 7:31
22. Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream 8:00
23. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 8:05
24. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 8:08
25. Robert Kiserlovsky (Cro) Fuji-Servetto 8:17
26. Brian Vandborg (Den) Liquigas 9:13
27. José Angel Gómez (Spa) Cervélo TestTeam 9:16
28. Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank 9:17
29. Pieter Weening (Ned) Rabobank 9:28
30. Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam 9:30
31. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 9:32
32. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto 9:35
33. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d’Epargne 10:35
34. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 10:38
35. Steve Morabito (Swi) Astana 11:20
36. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 11:31
37. Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux 11:43
38. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi 12:07
39. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 14:22
40. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne 15:27
41. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 16:14
42. Michael Schär (Swi) Astana 16:19
43. Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha 18:50
44. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 18:57
45. Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg-Corratec 19:02
46. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step 19:36
47. Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 20:03
48. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi 20:46
49. Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Caisse d’Epargne 20:57
50. Inigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam 21:27
51. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 23:10
52. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 23:29
53. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam 26:44:00
54. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux 27:24:00
55. Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux 27:53:00
56. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto 28:01:00
57. David Loosli (Swi) Lampre-N.G.C. 28:12:00
58. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 28:31:00
59. Roman Kireyev (Kaz) Astana 28:39:00
60. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 29:06:00
61. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana 29:17:00
62. Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia-Highroad 29:30:00
63. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 29:57:00
64. Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi 30:06:00
65. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank 30:33:00
66. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas 31:58:00
67. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 32:05:00
68. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 32:16:00
69. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank 32:53:00
70. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 33:30:00
71. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 34:50:00
72. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 34:53:00
73. Branislau Samoilau (Bul) Quick Step 37:01:00
74. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 40:29:00
75. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
76. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 40:37:00
77. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 40:54:00
78. Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 43:15:00
79. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 44:16:00
80. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 44:38:00
81. Christian Vandevelde (USA) Garmin-Slipstream 45:58:00
82. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto 48:27:00
83. Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha 48:35:00
84. Peter Wrolich (Aut) Team Milram 49:19:00
85. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto 50:13:00
86. Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg-Corratec 51:27:00
87. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 53:28:00
88. Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale 53:44:00
89. Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam 54:37:00
90. Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg-Corratec 57:00:00
91. Daniele Bennati (Ita) Liquigas 57:52:00
92. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 57:55:00
93. Arnaud Gérard (Fra) Française Des Jeux 58:05:00
94. Alessandro Ballan (Ita) Lampre-N.G.C. 58:20:00
95. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 59:03:00
96. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 59:43:00
97. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad 1:00:10
98. Hubert Schwab (Swi) Quick Step 1:00:54
99. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:01:17
100. Gregory Rast (Swi) Astana
101. Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:01:20
102. Maryan Hary (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:02:19
103. Paul Martens (Ger) Rabobank 1:02:24
104. Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam 1:02:51
105. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 1:04:10
106. Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream 1:04:23
107. Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec 1:05:20
108. Nick Nuyens (Bel) Rabobank 1:05:22
109. Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:06:38
110. Mickael Delage (Fra) Silence-Lotto 1:06:46
111. Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam 1:07:30
112. Brett Lancaster (Aus) Cervélo TestTeam 1:08:57
113. Aitor Galdos (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:11:20
114. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 1:13:38
115. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 1:14:36
116. Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux 1:15:39
117. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank 1:16:05
118. Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto 1:16:22
119. Björn Schröder (Ger) Team Milram 1:17:04
120. Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:17:40
121. William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream 1:18:55
122. Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:21:33
123. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream 1:22:31
124. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 1:23:13
125. Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:23:38
126. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 1:25:23
127. Emanuele Bindi (Ita) Lampre-N.G.C. 1:26:10
128. Steven De Jongh (Ned) Quick Step 1:26:53
129. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream 1:27:11
130. Florent Brard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:28:40
131. Lars Boom (Ned) Rabobank 1:29:48
132. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec 1:29:59
133. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 1:31:29
134. Daniel Oss (Ita) Liquigas 1:31:53
135. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto 1:32:03
136. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 1:33:03
137. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 1:37:13
138. Sébastian Siedler (Ger) Vorarlberg-Corratec 1:39:56
139. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 1:41:27
140. Jose Alberto Benitez (Spa) Fuji-Servetto 1:42:10
141. Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg-Corratec 1:42:58
142. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto 1:45:06





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.