Featured Stories

Recent Videos

Tour of Switzerland Stage 4 Full Results, Photos – Hesjedal 15th

by pedalmag.com

June 16, 2009 (Stäfa, Switzerland) – Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank edged out Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana for the win on Stage 4 from Biasca to Stäfa 195km with Canada’s Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream placing 15th. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale in 3rd takes over the race lead.

Results

1. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 5:01:34
2. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
3. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
4. Peter Velits (Svk) Team Milram
5. Olivier Zaugg (Swi) Liquigas
6. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
7. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
8. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
9. Robert Kiserlovsky (Cro) Fuji-Servetto 0:05
10. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 1:03
11. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
12. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
13. Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux
14. Mickael Delage (Fra) Silence-Lotto 1:04
15. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream
16. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
17. Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam
18. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
19. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad
20. Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg-Corratec
21. Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux
22. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d’Epargne
23. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
24. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
25. Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
26. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
27. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne
28. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
29. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
30. Steve Morabito (Swi) Astana
31. Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream
32. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom
33. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
34. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto
35. Carlos Barredo (Spa) Quick Step
36. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
37. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
38. Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg-Corratec
39. Andreas Klöden (Ger) Astana
40. Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
41. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
42. Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam
43. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
44. George Hincapie (USA) Team Columbia-Highroad
45. Pieter Weening (Ned) Rabobank
46. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
47. Rui Alberto Faria (Por) Caisse d’Epargne
48. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
49. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
50. Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank
51. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
52. Hubert Schwab (Swi) Quick Step
53. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto
54. Michael Schär (Swi) Astana
55. Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
56. Dominique Cornu (Bel) Quick Step
57. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
58. José Angel Gómez (Spa) Cervélo TestTeam
59. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
60. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
61. Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi
62. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
63. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
64. Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
65. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
66. Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
67. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
68. Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
69. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
70. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad
71. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad
72. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
73. Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha
74. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
75. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
76. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
77. Brian Vandborg (Den) Liquigas
78. Peter Wrolich (Aut) Team Milram
79. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi
80. David Loosli (Swi) Lampre-N.G.C.
81. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
82. Paul Martens (Ger) Rabobank
83. Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
84. Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg-Corratec
85. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
86. Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia-Highroad
87. Marlon Alirio Perez (Col) Caisse d’Epargne
88. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad
89. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
90. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
91. Ronny Scholz (Ger) Team Milram
92. Daniele Bennati (Ita) Liquigas
93. William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream
94. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
95. Alessandro Ballan (Ita) Lampre-N.G.C.
96. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
97. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
98. Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam
99. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
100. Christian Vandevelde (USA) Garmin-Slipstream
101. Inigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam
102. Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha
103. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad
104. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam 1:22
105. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad 2:19
106. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:51
107. Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam
108. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas
109. Branislau Samoilau (Bul) Quick Step
110. Aitor Galdos (Spa) Euskaltel-Euskadi
111. Maryan Hary (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:29
112. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto 3:30
113. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
114. Dimitriy Muravyev (Kaz) Astana 4:27
115. Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi 4:52
116. Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream 6:09
117. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 7:13
118. Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Caisse d’Epargne 7:15
119. Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec 12:10
120. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 14:31
121. Nick Nuyens (Bel) Rabobank
122. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream
123. Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
124. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank
125. Florent Brard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
126. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
127. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
128. Roman Kireyev (Kaz) Astana
129. Gregory Rast (Swi) Astana
130. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
131. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
132. Arnaud Gérard (Fra) Française Des Jeux
133. Matthew Hayman (Aus) Rabobank
134. Daniel Oss (Ita) Liquigas
135. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
136. Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom
137. Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto
138. Tom Leezer (Ned) Rabobank
139. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec
140. Björn Schröder (Ger) Team Milram
141. Brett Lancaster (Aus) Cervélo TestTeam
142. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne
143. Emanuele Bindi (Ita) Lampre-N.G.C.
144. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank
145. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 23:35
146. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
147. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
148. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step
149. Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg-Corratec
150. Sébastian Siedler (Ger) Vorarlberg-Corratec
151. Jose Alberto Benitez (Spa) Fuji-Servetto
152. Andres Sergio De Lis (Spa) Euskaltel-Euskadi
153. Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
154. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
155. Steven De Jongh (Ned) Quick Step
156. Lars Boom (Ned) Rabobank
DNF René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec

GC after Stage 4

1. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 13:27:57
2. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 0:02
3. Peter Velits (Svk) Team Milram 11
4. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 13
5. Olivier Zaugg (Swi) Liquigas 14
6. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 0:20
7. Robert Kiserlovsky (Cro) Fuji-Servetto 0:34
8. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0:42
9. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
10. Andreas Klöden (Ger) Astana 0:45
11. George Hincapie (USA) Team Columbia-Highroad 0:47
12. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad 0:54
13. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad 0:55
14. Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank 0:56
15. Rui Alberto Faria (Por) Caisse d’Epargne 0:58
16. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 0:59
17. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 1:01
18. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
19. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
20. Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:02
21. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
22. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step 1:03
23. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 1:04
24. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 1:05
25. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
26. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
27. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
28. Dominique Cornu (Bel) Quick Step
29. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream
30. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 1:06
31. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
32. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 1:07
33. Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank 1:08
34. Steve Morabito (Swi) Astana 1:09
35. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
36. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne 1:11
37. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d’Epargne
38. Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
39. Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream
40. Pieter Weening (Ned) Rabobank 1:12
41. Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux 1:13
42. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 1:15
43. José Angel Gómez (Spa) Cervélo TestTeam
44. Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux 1:16
45. Hubert Schwab (Swi) Quick Step 1:17
46. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 1:19
47. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
48. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto 1:21
49. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
50. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto 1:23
51. Michael Schär (Swi) Astana 1:24
52. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad
53. Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 1:26
54. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad 1:29
55. Brian Vandborg (Den) Liquigas 1:31
56. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
57. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 1:34
58. Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:36
59. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 1:37
60. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 1:38
61. Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg-Corratec 1:45
62. Paul Martens (Ger) Rabobank 1:46
63. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 1:49
64. Inigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam 1:51
65. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi
66. Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam 1:56
67. Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg-Corratec
68. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
69. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 1:58
70. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 2:01
71. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:02
72. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 2:04
73. David Loosli (Swi) Lampre-N.G.C. 2:06
74. Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia-Highroad
75. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 2:09
76. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux 2:10
77. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:13
78. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
79. Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha
80. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto 2:17
81. Peter Wrolich (Aut) Team Milram 2:18
82. Branislau Samoilau (Bul) Quick Step 3:52
83. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas 3:54
84. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto 4:20
85. Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg-Corratec 4:21
86. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:35
87. Dimitriy Muravyev (Kaz) Astana 05:20
88. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 05:45
89. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 7:27
90. Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Caisse d’Epargne 7:37
91. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 7:57
92. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 09:13
93. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 10:02
94. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 13:21
95. Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec 13:23
96. Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream 13:43
97. Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam 14:51
98. Daniele Bennati (Ita) Liquigas 15:06
99. Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam 15:08
100. Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 15:17
101. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 15:19
102. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank 15:21
103. Mickael Delage (Fra) Silence-Lotto 15:23
104. Roman Kireyev (Kaz) Astana 15:25
105. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 15:27
106. Marlon Alirio Perez (Col) Caisse d’Epargne 15:32
107. Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 15:33
108. Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux
109. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 15:37
110. Alessandro Ballan (Ita) Lampre-N.G.C. 15:42
111. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 15:51
112. Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha 15:55
113. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 15:57
114. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank 16:15
115. Christian Vandevelde (USA) Garmin-Slipstream 16:22
116. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad 16:30
117. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 16:42
118. Nick Nuyens (Bel) Rabobank 17:24
119. Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam 17:48
120. Maryan Hary (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 17:51
121. William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream 18:55
122. Aitor Galdos (Spa) Euskaltel-Euskadi 19:09
123. Gregory Rast (Swi) Astana 19:14
124. Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:20:06
125. Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:24:13
126. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream 0:24:48
127. Björn Schröder (Ger) Team Milram 0:25:33
128. Brett Lancaster (Aus) Cervélo TestTeam 0:28:40
129. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec 0:29:06
130. Matthew Hayman (Aus) Rabobank 0:29:13
131. Florent Brard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:29:21
132. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 0:29:26
133. Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:29:28
134. Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:29:29
135. Arnaud Gérard (Fra) Française Des Jeux 0:29:38
136. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
137. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 0:29:41
138. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank
139. Daniel Oss (Ita) Liquigas 0:29:46
140. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto 0:29:50
141. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 0:29:52
142. Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto 0:29:54
143. Emanuele Bindi (Ita) Lampre-N.G.C. 0:29:57
144. Tom Leezer (Ned) Rabobank 0:30:50
145. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 0:34:33
146. Lars Boom (Ned) Rabobank 0:38:21
147. Steven De Jongh (Ned) Quick Step 0:38:32
148. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream 0:38:35
149. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 0:38:41
150. Sébastian Siedler (Ger) Vorarlberg-Corratec 0:38:48
151. Jose Alberto Benitez (Spa) Fuji-Servetto 0:39:01
152. Andres Sergio De Lis (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:39:03
153. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto 0:39:12
154. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 0:39:29
155. Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg-Corratec 0:42:14
156. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 0:43:37





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.