Featured Stories

Tour of Switzerland Stage 3 Full Results, Photos – Cavendish Wins

by pedalmag.com

June 16, 2009 (Lumino, Switzerland) – Mark Cavendish (GBr) Columbia-Highroad won the sprint finish in Lumino at the close of Stage 3 of the Tour of Switzerland. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank was the runner-up, followed by Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam in third. Canada’s Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream was 23rd. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank maintained his GC lead, while Hesjedal is ranked 21st.

Results

1. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad 4:39:27
2. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
3. Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam
4. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
5. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d’Epargne
6. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto
7. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
8. Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux
9. Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux
10. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
11. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
12. Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
13. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
14. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream
15. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
16. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne
17. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
18. Andreas Klöden (Ger) Astana
19. Pieter Weening (Ned) Rabobank
20. Michael Schär (Swi) Astana
21. George Hincapie (USA) Team Columbia-Highroad
22. José Angel Gómez (Spa) Cervélo TestTeam
23. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream
24. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
25. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
26. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad
27. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
28. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
29. Olivier Zaugg (Swi) Liquigas
30. Mickael Delage (Fra) Silence-Lotto
31. Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank
32. Gregory Rast (Swi) Astana
33. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
34. Carlos Barredo (Spa) Quick Step
35. Steve Morabito (Swi) Astana
36. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto
37. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
38. Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
39. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
40. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
41. Daniele Bennati (Ita) Liquigas
42. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad
43. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
44. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
45. Dominique Cornu (Bel) Quick Step
46. Brian Vandborg (Den) Liquigas
47. Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi
48. Hubert Schwab (Swi) Quick Step
49. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
50. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
51. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
52. Nick Nuyens (Bel) Rabobank
53. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
54. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad
55. Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
56. Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream
57. Robert Kiserlovsky (Cro) Fuji-Servetto
58. Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg-Corratec
59. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
60. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
61. Peter Velits (Svk) Team Milram
62. Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
63. Rui Alberto Faria (Por) Caisse d’Epargne
64. Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
65. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
66. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
67. Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
68. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi
69. Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
70. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
71. Brett Lancaster (Aus) Cervélo TestTeam
72. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
73. Matthew Hayman (Aus) Rabobank 0:16
74. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 0:17
75. Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam
76. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec 0:19
77. Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Caisse d’Epargne 0:24
78. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom
79. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
80. Alessandro Ballan (Ita) Lampre-N.G.C.
81. Steven De Jongh (Ned) Quick Step
82. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
83. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad 0:30
84. Inigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam
85. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
86. Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha
87. Dimitriy Muravyev (Kaz) Astana
88. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank
89. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom
90. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas
91. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
92. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
93. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
94. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
95. Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
96. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto
97. Paul Martens (Ger) Rabobank
98. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad
99. Peter Wrolich (Aut) Team Milram
100. Marlon Alirio Perez (Col) Caisse d’Epargne
101. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
102. Roman Kireyev (Kaz) Astana
103. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
104. Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha
105. Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream 0:43
106. Branislau Samoilau (Bul) Quick Step
107. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
108. Jose Alberto Benitez (Spa) Fuji-Servetto
109. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
110. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
111. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
112. Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia-Highroad
113. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
114. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
115. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
116. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
117. Florent Brard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
118. Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam
119. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
120. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
121. Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
122. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
123. Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec
124. Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg-Corratec
125. Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam
126. David Loosli (Swi) Lampre-N.G.C.
127. Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi
128. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
129. Lars Boom (Ned) Rabobank 0:59
130. Sébastian Siedler (Ger) Vorarlberg-Corratec
131. Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom
132. Arnaud Gérard (Fra) Française Des Jeux
133. Andres Sergio De Lis (Spa) Euskaltel-Euskadi
134. Emanuele Bindi (Ita) Lampre-N.G.C.
135. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
136. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
137. Christian Vandevelde (USA) Garmin-Slipstream
138. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank
139. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
140. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
141. Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto
142. Daniel Oss (Ita) Liquigas
143. Aitor Galdos (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:14
144. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
145. Tom Leezer (Ned) Rabobank 1:22
146. Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg-Corratec 2:50
147. Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg-Corratec 3:44
148. William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream
149. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 4:05
150. Maryan Hary (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
151. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 4:23
152. Björn Schröder (Ger) Team Milram
153. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 5:29
154. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
155. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
156. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne
157. René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec 27:43
DNF Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom

GC after Stage 3

1. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 8:25:39
2. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0:22
3. Andreas Klöden (Ger) Astana 0:25
4. George Hincapie (USA) Team Columbia-Highroad 0:27
5. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad 0:34
6. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad 0:35
7. Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank 0:36
8. Rui Alberto Faria (Por) Caisse d’Epargne 0:38
9. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 0:39
10. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 0:41
11. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
12. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
13. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
14. Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:42
15. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
16. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step 0:43
17. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 0:44
18. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 0:45
19. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
20. Dominique Cornu (Bel) Quick Step
21. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream
22. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 0:46
23. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
24. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
25. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 0:47
26. Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank 0:48
27. Steve Morabito (Swi) Astana 0:49
28. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
29. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 0:50
30. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne 0:51
31. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d’Epargne
32. Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
33. Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream
34. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 0:52
35. Pieter Weening (Ned) Rabobank
36. Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux 0:53
37. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 0:55
38. José Angel Gómez (Spa) Cervélo TestTeam
39. Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux 0:56
40. Hubert Schwab (Swi) Quick Step 0:57
41. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
42. Peter Velits (Svk) Team Milram
43. Olivier Zaugg (Swi) Liquigas 0:58
44. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
45. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 0:59
46. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto 1:01
47. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
48. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto 1:03
49. Michael Schär (Swi) Astana 1:04
50. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad
51. Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 1:06
52. Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Caisse d’Epargne
53. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad 1:09
54. Brian Vandborg (Den) Liquigas 1:11
55. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
56. Robert Kiserlovsky (Cro) Fuji-Servetto 1:13
57. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 1:14
58. Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:16
59. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 1:17
60. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 1:18
61. Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:22
62. Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg-Corratec 1:25
63. Paul Martens (Ger) Rabobank 1:26
64. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 1:29
65. Inigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam 1:31
66. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi
67. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana 1:32
68. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank 1:34
69. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto
70. Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam 1:36
71. Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg-Corratec
72. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
73. Dimitriy Muravyev (Kaz) Astana 1:37
74. Roman Kireyev (Kaz) Astana 1:38
75. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
76. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:40
77. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 1:41
78. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:42
79. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 1:44
80. Branislau Samoilau (Bul) Quick Step 1:45
81. David Loosli (Swi) Lampre-N.G.C. 1:46
82. Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia-Highroad
83. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas 1:47
84. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 1:49
85. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
86. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux 1:50
87. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:53
88. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
89. Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha
90. Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec 1:57
91. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
92. Peter Wrolich (Aut) Team Milram 1:58
93. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:28
94. Nick Nuyens (Bel) Rabobank 3:37
95. Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg-Corratec 4:01
96. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 5:25
97. Gregory Rast (Swi) Astana 5:27
98. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 6:27
99. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 7:37
100. Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream 8:18
101. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 10:59
102. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream 11:01
103. Björn Schröder (Ger) Team Milram 11:46
104. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 13:01
105. Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam 14:31
106. Daniele Bennati (Ita) Liquigas 14:46
107. Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam 14:48
108. Brett Lancaster (Aus) Cervélo TestTeam 14:53
109. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad 14:55
110. Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 14:57
111. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 14:59
112. Mickael Delage (Fra) Silence-Lotto 15:03
113. Maryan Hary (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 15:06
114. Marlon Alirio Perez (Col) Caisse d’Epargne 15:12
115. Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 15:13
116. Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux 15:14
117. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 15:17
118. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec 15:19
119. Alessandro Ballan (Ita) Lampre-N.G.C. 15:22
120. Matthew Hayman (Aus) Rabobank 15:26
121. Lars Boom (Ned) Rabobank 15:30
122. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 15:31
123. Florent Brard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 15:34
124. Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha 15:35
125. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 15:38
126. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 15:39
127. Steven De Jongh (Ned) Quick Step 15:41
128. Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
129. Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam
130. Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom 15:42
131. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream 15:44
132. Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi 15:48
133. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 15:50
134. Arnaud Gérard (Fra) Française Des Jeux 15:51
135. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
136. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 15:54
137. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank
138. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank 15:55
139. Sébastian Siedler (Ger) Vorarlberg-Corratec 15:57
140. Daniel Oss (Ita) Liquigas 15:59
141. Christian Vandevelde (USA) Garmin-Slipstream 16:02
142. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto 16:03
143. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 16:05
144. Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto 16:07
145. Jose Alberto Benitez (Spa) Fuji-Servetto 16:10
146. Emanuele Bindi (Ita) Lampre-N.G.C.
147. Andres Sergio De Lis (Spa) Euskaltel-Euskadi 16:12
148. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto 16:21
149. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 16:22
150. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 16:38
151. Aitor Galdos (Spa) Euskaltel-Euskadi 16:42
152. Tom Leezer (Ned) Rabobank 17:03
153. William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream 18:35
154. Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg-Corratec 19:23
155. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 246
156. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
157. René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec 42:55





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.