Featured Stories

Tour of Switzerland Stage 1 – Cancellara Wins

by pedalmag.com

June 13, 2009 (Ruggell, Switzerland) – Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank has won the opening 7.8km ITT on Stage 1 from Mauren to Ruggell over Roman Kreuziger (Cze) Liquigas in second and Andreas Klöden (Ger) Astana in 3rd. Canada’s Ryder Hesjedal (Garmin-Slipstream) placed 26th. The Tour of Switzerland runs from June 13-21.

Results

1. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 9:21 (50.053 km/h)
2. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0:19
3. Andreas Klöden (Ger) Astana 0:22
4. George Hincapie (USA) Team Columbia-Highroad 0:24
5. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad 0:31
6. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad
7. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad 0:32
8. Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam 0:34
9. Lars Boom (Ned) Rabobank
10. Rui Alberto Faria (Por) Caisse d’Epargne 0:35
11. Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank
12. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 0:38
13. Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam
14. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
15. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
16. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
17. Nick Nuyens (Bel) Rabobank 0:39
18. Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
19. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
20. Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Caisse d’Epargne
21. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step 0:40
22. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 0:41
23. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 0:42
24. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
25. Dominique Cornu (Bel) Quick Step
26. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream
27. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 0:43
28. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
29. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
30. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 0:44
31. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
32. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 0:45
33. Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
34. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
35. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 0:46
36. Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom
37. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad
38. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
39. Steve Morabito (Swi) Astana
40. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
41. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 0:47
42. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
43. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne 0:48
44. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d’Epargne
45. Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
46. Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream
47. Björn Schröder (Ger) Team Milram
48. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 0:49
49. Daniele Bennati (Ita) Liquigas
50. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
51. Pieter Weening (Ned) Rabobank
52. Marlon Alirio Perez (Col) Caisse d’Epargne
53. Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
54. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 0:50
55. Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
56. Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam
57. Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg-Corratec
58. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 0:51
59. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 0:52
60. José Angel Gómez (Spa) Cervélo TestTeam
61. Paul Martens (Ger) Rabobank 0:53
62. Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux
63. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
64. Hubert Schwab (Swi) Quick Step 0:54
65. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
66. Florent Brard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
67. Peter Velits (Svk) Team Milram
68. William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream 0:55
69. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
70. Arnaud Gérard (Fra) Française Des Jeux
71. Olivier Zaugg (Swi) Liquigas
72. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
73. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
74. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 0:56
75. Brett Lancaster (Aus) Cervélo TestTeam
76. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
77. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:57
78. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 0:58
79. Brian Vandborg (Den) Liquigas
80. Inigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam
81. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank
82. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto
83. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
84. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 0:59
85. Branislau Samoilau (Bul) Quick Step
86. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
87. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
88. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
89. Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:00
90. David Loosli (Swi) Lampre-N.G.C.
91. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto
92. Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream
93. Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia-Highroad
94. Michael Schär (Swi) Astana 1:01
95. Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
96. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank
97. Maryan Hary (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
98. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto
98. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream
100. Alessandro Ballan (Ita) Lampre-N.G.C.
101. Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam
102. Sébastian Siedler (Ger) Vorarlberg-Corratec
103. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 1:02
104. Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 1:03
105. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
106. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec
107. Gregory Rast (Swi) Astana
108. Daniel Oss (Ita) Liquigas
108. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
110. Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:04
111. Dimitriy Muravyev (Kaz) Astana
112. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
113. Roman Kireyev (Kaz) Astana 1:05
114. Christian Vandevelde (USA) Garmin-Slipstream 1:06
115. Mickael Delage (Fra) Silence-Lotto
116. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:07
117. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
118. Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg-Corratec 1:08
119. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
120. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad
121. Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi
122. Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha
123. Robert Kiserlovsky (Cro) Fuji-Servetto 1:10
124. Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec 1:11
125. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
126. Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto
127. Peter Wrolich (Aut) Team Milram
128. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
129. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
130. Matthew Hayman (Aus) Rabobank 1:13
131. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas 1:14
132. Emanuele Bindi (Ita) Lampre-N.G.C.
133. Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:15
134. René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec
135. Andres Sergio De Lis (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:16
136. Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:17
137. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
138. Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux
139. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 1:18
140. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:20
141. Steven De Jongh (Ned) Quick Step
142. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne
143. Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha
144. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
145. Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg-Corratec 1:22
146. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto 1:23
147. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 1:25
148. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:28
149. Jose Alberto Benitez (Spa) Fuji-Servetto 1:30
150. Aitor Galdos (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:31
151. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 1:35
152. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 1:36
153. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 1:41
154. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 1:42
155. Tom Leezer (Ned) Rabobank 1:44
156. Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg-Corratec 1:45
157. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto 1:54
158. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
159. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:01
DNS Assan Bazayev AST Astana

GC after Stage 1

1. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 9:21
2. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0:19
3. Andreas Klöden (Ger) Astana 0:22
4. George Hincapie (USA) Team Columbia-Highroad 0:24
5. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad 0:31
6. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad
7. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad 0:32
8. Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam 0:34
9. Lars Boom (Ned) Rabobank
10. Rui Alberto Faria (Por) Caisse d’Epargne 0:35
11. Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank
12. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 0:38
13. Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam
14. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
15. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
16. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
17. Nick Nuyens (Bel) Rabobank 0:39
18. Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
19. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
20. Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Caisse d’Epargne
21. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step 0:40
22. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 0:41
23. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 0:42
24. Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto
25. Dominique Cornu (Bel) Quick Step
26. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream
27. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 0:43
28. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
29. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
30. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 0:44
31. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
32. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 0:45
33. Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
34. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
35. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 0:46
36. Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom
37. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad
38. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
39. Steve Morabito (Swi) Astana
40. Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
41. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 0:47
42. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
43. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne 0:48
44. Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d’Epargne
45. Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
46. Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream
47. Björn Schröder (Ger) Team Milram
48. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 0:49
49. Daniele Bennati (Ita) Liquigas
50. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
51. Pieter Weening (Ned) Rabobank
52. Marlon Alirio Perez (Col) Caisse d’Epargne
53. Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
54. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 0:50
55. Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
56. Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam
57. Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg-Corratec
58. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 0:51
59. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 0:52
60. José Angel Gómez (Spa) Cervélo TestTeam
61. Paul Martens (Ger) Rabobank 0:53
62. Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux
63. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
64. Hubert Schwab (Swi) Quick Step 0:54
65. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
66. Florent Brard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
67. Peter Velits (Svk) Team Milram
68. William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream 0:55
69. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
70. Arnaud Gérard (Fra) Française Des Jeux
71. Olivier Zaugg (Swi) Liquigas
72. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
73. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
74. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 0:56
75. Brett Lancaster (Aus) Cervélo TestTeam
76. Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
77. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:57
78. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 0:58
79. Brian Vandborg (Den) Liquigas
80. Inigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam
81. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank
82. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto
83. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
84. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 0:59
85. Branislau Samoilau (Bul) Quick Step
86. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
87. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
88. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
89. Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:00
90. David Loosli (Swi) Lampre-N.G.C.
91. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto
92. Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream
93. Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia-Highroad
94. Michael Schär (Swi) Astana 1:01
95. Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
96. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank
97. Maryan Hary (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
98. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto
98. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream
100. Alessandro Ballan (Ita) Lampre-N.G.C.
101. Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam
102. Sébastian Siedler (Ger) Vorarlberg-Corratec
103. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 1:02
104. Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 1:03
105. David Lopez Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
106. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec
107. Gregory Rast (Swi) Astana
108. Daniel Oss (Ita) Liquigas
108. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
110. Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:04
111. Dimitriy Muravyev (Kaz) Astana
112. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
113. Roman Kireyev (Kaz) Astana 1:05
114. Christian Vandevelde (USA) Garmin-Slipstream 1:06
115. Mickael Delage (Fra) Silence-Lotto
116. Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:07
117. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
118. Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg-Corratec 1:08
119. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
120. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad
121. Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi
122. Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha
123. Robert Kiserlovsky (Cro) Fuji-Servetto 1:10
124. Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec 1:11
125. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
126. Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto
127. Peter Wrolich (Aut) Team Milram
128. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
129. Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
130. Matthew Hayman (Aus) Rabobank 1:13
131. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas 1:14
132. Emanuele Bindi (Ita) Lampre-N.G.C.
133. Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:15
134. René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec
135. Andres Sergio De Lis (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:16
136. Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:17
137. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
138. Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux
139. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 1:18
140. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:20
141. Steven De Jongh (Ned) Quick Step
142. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne
143. Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha
144. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
145. Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg-Corratec 1:22
146. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto 1:23
147. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 1:25
148. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:28
149. Jose Alberto Benitez (Spa) Fuji-Servetto 1:30
150. Aitor Galdos (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:31
151. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 1:35
152. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 1:36
153. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 1:41
154. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 1:42
155. Tom Leezer (Ned) Rabobank 1:44
156. Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg-Corratec 1:45
157. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto 1:54
158. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
159. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:01






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.