Featured Stories

Tour of Speed Youth Race Results

June 16, 2008 – Here are the full results from this past weekend’s Tour of Speed Youth Race hosted by the Newmarket Cycling Club’s youth road race for boys and girls ages 10 to 16 years (born between 1992 to 1998). For more info visit www.newmarketeagles.com/youth.asp.

Results

Time Trial

Squirt Boys Results – 3 km – Average Speed 27.6 km/h
1. Robert Starrrs (Owen Sound Cycling Club) 0:06:31
2. Brandan Kennedy (Kawartha Cycling Club) 00:46.60
3. Cameron Browne (Newmarket) 00:53.27
4. Gavin Browne (Newmarket) 00:58.00

Squirt Girls Results – 3 km – Average Speed 17.1 km/h
1. Jessica Tucciarone :10:31

PeeWee Boys Results – 3 km – Average Speed 32.6 km/h
1. Mark Gavrilov (D’Ornellas Racing Team) 0:05:31
2. Aidan Zagar (Independent) 00:11.11
3. Brady Lee (St. Catharines Cycling Club) 00:16.50
4. Tyler Lee (St. Catharines Cycling Club) 00:18.71
5. Ben Staples (Independent) 00:32.33
6. Nicholas Rein (Oakville Cycling Club) 00:34.60
7. Matt Schouten (Newmarket Eagles) 00:37.52
8. Stefan Milosevic (Chain Reaction) 00:42.33
9. Spencer Virtue (Maple Leaf Cycling) 00:51.54
10. Connor Wright (Newmarket Eagles) 00:54.36
11. Connor Virtue (Maple Leaf Cycling) 01:01.52
12. Liam Yeates (Independent) 01:02.85
13. Jordan Tucciarone (Independent) 01:07.75
14. Will Summers (Newmarket Eagles Cycling Club) 01:10.19
15. Justin Mcspadden (Newmarket Eagles Cycling Club) 01:11.10
16. Daniel Garai (Independent) 01:13.38
17. Jordan Eljabri (Independent) 01:20.00

PeeWee Girls Results – 3 km – Average Speed 26.1 km/h
1. Arden Earhart (Cycle Solutions/Angry Johnny’S) 0:06:54
2. Natalie Stacey (Independent) 00:22.53
3. Jenna Tuero (Newmarket Eagles Cc) 00:53.34
4. Erika Lindberg (Newmarket Eagles) 00:54.81

Minime Boys Results – 4.2 km – Average Speed 36.7 km/h
1. Travis Samuel (Peterborough Cycling Club) 0:06:52
2. Adrian Gavrilov (D’Ornellas) 00:09.13
3. Stephen F. Laforest (Arrow Racing) 00:23.24
4. Matt Druken (Independent) 00:26.67
5. Mackenzie Wright (Newmarket Eagles) 00:34.10
6. Logan Earhart (Cycle Solutions/Angry Johnny’S) 00:57.00
7. Anthony Vandikas (Independent) 01:06.56
8. Quentin Meloff (La Bicicletta) 01:20.92
9. Andrew Meloff (La Bicicletta) 01:35.53
10. Stefano Barbera (Newmarket Eagles) 01:36.56
11. Cameron Mitchell (Independent) 01:45.37
DNS Taylor Kennedy (Kawartha Cycling Club)
DNS Joel Meloff (La Bicicletta)

Minime Girls Results – 4.2 km – Average Speed 31.8 km/h
1. Jade Eljabri (Independent) 0:07:55
2. Rachel Summers (Newmarket Eagles Cycling Club) 00:13.42
3. Julia Stacey (Independent) 00:20.12
4. Brianne Rupay (Peterborough Cycling Club) 00:23.93
5. Kristin Brooks (Team Hardwood Cycling & Ski Cl) 00:29.74
6. Sadie Bartoli (Independent) 00:48.92

Cadet Boys Results – 4.2 km – Average Speed 38.5 km/h
1. Ian Campbell (Aquila Racing/Racer Sportif) 0:06:33
2. Justin Zottl (Gears Bike Shop Club) 00:11.08
3. Kyle Rupay (La Bicicletta / J. Lindeberg) 00:11.79
4. Philip English (Kawartha Cycling Club) 00:34.83
5. Noah Summers (Newmarket Eagles Cycling Club) 00:39.68
6. Luke Corry (Newmarket Eagles) 00:45.16
7. Bruce Salvatore (Independent) 00:45.50
8. Brendan Cubello (Hb Cycling Club) 00:58.60
9. Massimo Cubello (Hb Cycling Club) 01:03.08
10. Jordan Clements (Independent) 01:15.57
11. Eric Gorizzan (Newmarket Eagles Cycling Club) 01:16.79
12. Ryan Humphries (Hb Cycling Club) 01:24.82
13. Alesio Barbera (Newmarket Eagels) 01:30.93

Road Race

Squirt Boys Results – 8.6 km – Average Speed 23.1 km/h
1. Robert Starrrs (Owen Sound Cycling Club) 0:22:21
2. Brandan Kennedy (Kawartha Cycling Club) 01:00
3. Cameron Browne (Newmarket) 01:53
4. Gavin Browne (Newmarket) 02:15

Squirt Girls Results – 8.6 km – Average Speed 16.4 km/h
1. Jessica Tucciarone (Independent) 0:31:25

PeeWee Boys Results – 12.9 km – Average Speed 36.4 km/h
1. Brady Lee (St. Catharines Cycling Club) 0:21:15
2. Tyler Lee (St. Catharines Cycling Club) 00:02
3. Mark Gavrilov (D’Ornellas Racing Team) 00:06
4. Nicholas Rein (Oakville Cycling Club) 03:11
5. Aidan Zagar (Independent) 03:18
6. Stefan Milosevic (Chain Reaction) 03:20
7. Matt Schouten (Newmarket Eagles) 03:34
8. Ben Staples (Independent) 04:14
9. Spencer Virtue (Maple Leaf Cycling) 04:54
10. Liam Yeates (Independent) 05:03
11. Connor Virtue (Maple Leaf Cycling) 05:34
12. Connor Wright (Newmarket Eagles) 05:39
13. Will Summers (Newmarket Eagles Cycling Club) 06:15
14. Justin Mcspadden (Newmarket Eagles Cycling Club) 06:54
15. Jordan Eljabri (Independent) 07:42
OTL Jordan Tucciarone (Independent)
DNS Daniel Garai (Independent)

PeeWee Girls Results – 12.9 km – Average Speed 25.9 km/h
1. Natalie Stacey (Independent) 0:29:50
2. Arden Earhart (Cycle Solutions/Angry Johnny’S) 01:10
3. Erika Lindberg (Newmarket Eagles) 04:42
4. Jenna Tuero (Newmarket Eagles Cc) 04:52

Minime Boys Results – 25.8 km – Average Speed 32.4 km/h
1. Travis Samuel (Peterborough Cycling Club) 0:47:51
2. Matt Druken (Independent) 00:00
3. Stephen F. Laforest (Arrow Racing) 00:04
4. Mackenzie Wright (Newmarket Eagles) 00:21
5. Adrian Gavrilov (D’Ornellas) 00:47
6. Quentin Meloff (La Bicicletta) 02:47
7. Anthony Vandikas (Independent) 03:16
8. Logan Earhart (Cycle Solutions/Angry Johnny’S) 04:06
9. Andrew Meloff (La Bicicletta) 10:01
DNF Stefano Barbera (Newmarket Eagles)
DNS Taylor Kennedy (Kawartha Cycling Club)
DNS Joel Meloff (La Bicicletta)
DNS Cameron Mitchell (Independent)

Minime Girls Results – 25.8 km – Average Speed 33.7 km/h
1. Julia Stacey (Independent) 0:45:58
2. Rachel Summers (Newmarket Eagles Cycling Club) 00:11
3. Brianne Rupay (Peterborough Cycling Club) 00:58
4. Sadie Bartoli (Independent) 00:58
5. Jade Eljabri (Independent) 01:15
6. Kristin Brooks (Team Hardwood Cycling & Ski Cl) 02:35

Cadet Boys Results – 34.4 km – Average Speed 32.8 km/h
1. Ian Campbell (Aquila Racing/Racer Sportif) 0:45:58
2. Justin Zottl (Gears Bike Shop Club) 00:02
3. Kyle Rupay (La Bicicletta / J. Lindeberg) 00:05
4. Noah Summers (Newmarket Eagles Cycling Club) 00:37
5. Philip English (Kawartha Cycling Club) 00:45
6. Jordan Clements (Independent) 00:45
7. Brendan Cubello (Hb Cycling Club) 00:52
8. Luke Corry (Newmarket Eagles) 00:52
9. Bruce Salvatore (Independent) 01:46
10. Ryan Humphries (Hb Cycling Club) 09:33
11. Eric Gorizzan (Newmarket Eagles Cycling Club) 13:57
12. Alesio Barbera (Newmarket Eagels) 17:05
DNF Massimo Cubello (Hb Cycling Club)

Final General Classification

Squirt Boys Results – 11.6 km – Average Speed 24.1 km/h
1. Robert Starrrs (Owen Sound Cycling Club) 0:28:52
2. Brandan Kennedy (Kawartha Cycling Club) 01:47
3. Cameron Browne (Newmarket) 02:47
4. Gavin Browne (Newmarket) 03:14

Squirt Boys – Points Total
1. Robert Starrrs (Owen Sound Cycling Club) 50
2. Brandan Kennedy (Kawartha Cycling Club) 40
3. Cameron Browne (Newmarket) 32
4. Gavin Browne (Newmarket) 26

Squirt Girls Results – 11.6 km – Average Speed 16.6 km/h
1. Jessica Tucciarone (Independent) 0:41:56

Squirt Girls – Points Total
1. Jessica Tucciarone (Independent) 50

PeeWee Boys Results – 15.9 km – Average Speed 35.5 km/h
1. Mark Gavrilov (D’Ornellas Racing Team) 0:26:53
2. Brady Lee (St. Catharines Cycling Club) 00:09
3. Tyler Lee (St. Catharines Cycling Club) 00:14
4. Aidan Zagar (Independent) 03:23
5. Nicholas Rein (Oakville Cycling Club) 03:40
6. Stefan Milosevic (Chain Reaction) 03:56
7. Matt Schouten (Newmarket Eagles) 04:05
8. Ben Staples (Independent) 04:40
9. Spencer Virtue (Maple Leaf Cycling) 05:40
10. Liam Yeates (Independent) 06:00
11. Connor Wright (Newmarket Eagles) 06:27
12. Connor Virtue (Maple Leaf Cycling) 06:29
13. Will Summers (Newmarket Eagles Cycling Club) 07:19
14. Justin Mcspadden (Newmarket Eagles Cycling Club) 07:59
15. Jordan Eljabri (Independent) 08:55

PeeWee Boys – Points Total
1. Brady Lee (St. Catharines Cycling Club) 41
2. Mark Gavrilov (D’Ornellas Racing Team) 41
3. Tyler Lee (St. Catharines Cycling Club) 33
4. Aidan Zagar (Independent) 31
5. Nicholas Rein (Oakville Cycling Club) 23
6. Ben Staples (Independent) 19
7. Stefan Milosevic (Chain Reaction) 18
8. Matt Schouten (Newmarket Eagles) 18
9. Spencer Virtue (Maple Leaf Cycling) 14
10. Liam Yeates (Independent) 10
11. Connor Virtue (Maple Leaf Cycling) 10
12. Connor Wright (Newmarket Eagles) 10
13. Will Summers (Newmarket Eagles Cycling Club) 5
14. Justin Mcspadden (Newmarket Eagles Cycling Club) 3
15. Jordan Eljabri (Independent) 1

PeeWee Girls Results – 15.9 km – Average Speed 25.7 km/h
1. Natalie Stacey (Independent) 0:26:53
2. Arden Earhart (Cycle Solutions/Angry Johnny’S) 00:49
3. Erika Lindberg (Newmarket Eagles) 05:16
4. Jenna Tuero (Newmarket Eagles Cc) 05:24

PeeWee Girls – Points Total
1. Natalie Stacey (Independent) 45
2. Arden Earhart (Cycle Solutions/Angry Johnny’S) 45
3. Erika Lindberg (Newmarket Eagles) 29
4. Jenna Tuero (Newmarket Eagles Cc) 29

Minime Boys Results – 30.0 km – Average Speed 32.9 km/h
1. Travis Samuel (Peterborough Cycling Club) 0:54:43
2. MATT Druken (Independent) 00:26
3. Stephen F. Laforest (Arrow Racing) 00:27
4. Mackenzie Wright (Newmarket Eagles) 00:55
5. Adrian Gavrilov (D’Ornellas) 00:56
6. Quentin Meloff (La Bicicletta) 04:07
7. Anthony Vandikas (Independent) 04:22
8. Logan Earhart (Cycle Solutions/Angry Johnny’S) 05:04
9. Andrew Meloff (La Bicicletta) 11:37

Minime Boys – Points Total
1. Travis Samuel (Peterborough Cycling Club) 50
2. MATT Druken (Independent) 33
3. Stephen F. Laforest (Arrow Racing) 32
4. Adrian Gavrilov (D’Ornellas) 31
5. Mackenzie Wright (Newmarket Eagles) 24
6. Quentin Meloff (La Bicicletta) 18
7. Anthony Vandikas (Independent) 18
8. Logan Earhart (Cycle Solutions/Angry Johnny’S) 18
9. Andrew Meloff (La Bicicletta) 14

Minime Girls Results – 30.0 km – Average Speed 33.2 km/h
1. Julia Stacey (Independent) 0:54:13
2. Rachel Summers (Newmarket Eagles Cycling Club) 00:04
3. Jade Eljabri (Independent) 00:56
4. Brianne Rupay (Peterborough Cycling Club) 01:01
5. Sadie Bartoli (Independent) 01:26
6. Kristin Brooks (Team Hardwood Cycling & Ski Cl) 02:44

Minime Girls – Points Total
1. Julia Stacey (Independent) 41
2. Rachel Summers (Newmarket Eagles Cycling Club) 40
3. Jade Eljabri (Independent) 36
4. Brianne Rupay (Peterborough Cycling Club) 29
5. Sadie Bartoli (Independent) 23
6. Kristin Brooks (Team Hardwood Cycling & Ski Cl) 21

Cadet Boys Results – 38.6 km – Average Speed 33.3 km/h
1. Ian Campbell (Aquila Racing/Racer Sportif) 1:09:31
2. Justin Zottl (Gears Bike Shop Club) 00:13
3. Kyle Rupay (La Bicicletta / J. Lindeberg) 00:17
4. Noah Summers (Newmarket Eagles Cycling Club) 01:17
5. Philip English (Kawartha Cycling Club) 01:20
6. Luke Corry (Newmarket Eagles) 01:37
7. Brendan Cubello (Hb Cycling Club) 01:51
8. Jordan Clements (Independent) 02:01
9. Bruce Salvatore (Independent) 02:32
10. Ryan Humphries (Hb Cycling Club) 10:58
11. Eric Gorizzan (Newmarket Eagles Cycling Club) 15:14
12. Alesio Barbera (Newmarket Eagels) 18:36

Cadet Boys – Points Total
1. Ian Campbell (Aquila Racing/Racer Sportif) 50
2. Justin Zottl (Gears Bike Shop Club) 40
3. Kyle Rupay (La Bicicletta / J. Lindeberg) 32
4. Noah Summers (Newmarket Eagles Cycling Club) 24
5. Philip English (Kawartha Cycling Club) 24
6. Luke Corry (Newmarket Eagles) 18
7. Brendan Cubello (Hb Cycling Club) 17
8. Jordan Clements (Independent) 16
9. Bruce Salvatore (Independent) 16
10. Ryan Humphries (Hb Cycling Club) 10
11. Eric Gorizzan (Newmarket Eagles Cycling Club) 10
12. Alesio Barbera (Newmarket Eagels) 7





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.