Featured Stories

Tour of Spain – Stage 9 Full Results — Van Avermaet Wins

September 8, 2008 (Sabiñánigo, Spain) – Greg Van Avermaet (Bel) Silence – Lotto was today’s winner of Stage 9, 200.8km from Viella to Sabiñánigo, over Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner in 2nd and . Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank in 3rd. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel — Euskadi has taken over the lead from Levi Leipheimer (USA) Astana now in second overall.

Results

1. Greg Van Avermaet (Bel) Silence – Lotto 4:57:22 (40.52 km/h)
2. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
3. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
4. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
5. Damiano Cunego (Ita) Lampre
6. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
7. Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
8. Andrea Tonti (Ita) Quick Step
9. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole
10. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi
11. David Moncouti̩ (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
12. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:52
13. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 6:42
14. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
15. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
16. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale
17. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
18. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
19. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom
20. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
21. Matej Jurco (Svk) Team Milram
22. Filippo Pozzato (Ita) Liquigas
23. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia
24. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre
25. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia
26. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía – Cajasur
27. Marco Marzano (Ita) Lampre
28. Olivier Kaisen (Bel) Silence – Lotto
29. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne
30. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana
31. Leonardo Duque (Col) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
32. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
33. Davide Viganò (Ita) Quick Step
34. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner
35. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel – Euskadi
36. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre
37. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
38. Maarten Tjallingii (Ned) Silence – Lotto
39. Robert Gesink (Ned) Rabobank
40. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
41. Roy Sentjens (Bel) Silence – Lotto
42. Erik Zabel (Ger) Team Milram
43. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne
44. Dominique Cornu (Bel) Silence – Lotto
45. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence – Lotto
46. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC – Saxo Bank
47. Levi Leipheimer (USA) Astana
48. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems
49. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole
50. Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
51. Andreas Klöden (Ger) Astana
52. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel – Euskadi
53. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC – Saxo Bank
54. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
55. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems
56. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi
57. Bart Dockx (Bel) Silence – Lotto
58. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC – Saxo Bank
59. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
60. Marc De Maar (Ned) Rabobank
61. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
62. Alessandro Ballan (Ita) Lampre
63. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
64. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole
65. Andry Grivko (Ukr) Team Milram
66. Theo Eltink (Ned) Rabobank
67. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
68. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
69. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
70. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
71. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana
72. Emanuele Bindi (Ita) Lampre
73. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi
74. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
75. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
76. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
77. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi
78. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC – Saxo Bank
79. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne
80. Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
81. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne
82. Christian Kux (Ger) Team Milram
83. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom
84. S̩bastien Minard (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
85. Paolo Bettini (Ita) Quick Step
86. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia
87. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
88. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
89. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía – Cajasur
90. Stephan Schreck (Ger) Gerolsteiner
91. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
92. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale
93. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step
94. Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
95. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
96. Martin Velits (Svk) Team Milram
97. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
98. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana
99. Matti Breschel (Den) Team CSC – Saxo Bank
100. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
101. I̱igo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel РEuskadi
102. Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
103. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems
104. Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
105. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía – Cajasur
106. Mathias Frank (Swi) Gerolsteiner
107. Karsten Kroon (Ned) Team CSC – Saxo Bank
108. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems
109. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
110. Tom Boonen (Bel) Quick Step
111. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
112. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
113. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía – Cajasur
114. Kevin De Weert (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
115. I̱igo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC РSaxo Bank
116. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne
117. Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux
118. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía – Cajasur
119. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
120. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems
121. Michael Blaudzun (Den) Team CSC – Saxo Bank
122. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana
123. Massimiliano Mori (Ita) Lampre
124. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
125. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía – Cajasur
126. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía – Cajasur
127. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
128. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux
129. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
130. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia
131. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux
132. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
133. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems
134. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
135. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia
136. Artur Gajek (Ger) Team Milram
137. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
138. Nick Nuyens (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
139. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
140. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
141. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
142. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
143. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía – Cajasur
144. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
145. Pieter Jacobs (Bel) Silence – Lotto
146. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems
147. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 7:04
148. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel – Euskadi 7:12
149. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale 8:02
150. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux 9:37
151. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole 12:14
152. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
153. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole
154. Daniele Bennati (Ita) Liquigas
155. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
156. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía – Cajasur 16:02
157. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 18:26
158. Assan Bazayev (Kaz) Astana
159. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 19:08
160. Juan Jos̩ Haedo (Arg) Team CSC РSaxo Bank
161. Danilo Napolitano (Ita) Lampre

GC after Stage 9

1. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi 33:23:56
2. Levi Leipheimer (USA) Astana 0:11
3. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 0:32
4. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 1:00
5. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC – Saxo Bank 1:38
6. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia 2:10
7. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel – Euskadi 2:23
8. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne 2:34
9. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC – Saxo Bank 2:54
10. Robert Gesink (Ned) Rabobank 3:22
11. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 3:41
12. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre 3:46
13. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 4:14
14. David Moncouti̩ (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 4:16
15. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
16. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 4:35
17. Dominique Cornu (Bel) Silence – Lotto 5:17
18. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 6:22
19. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne 8:02
20. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole 9:18
21. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 9:24
22. Andreas Klöden (Ger) Astana 9:36
23. Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 10:01
24. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 10:18
25. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana 10:56
26. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía – Cajasur 11:24
27. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 13:57
28. Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 14:45
29. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 14:59
30. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 15:19
31. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step 15:38
32. I̱igo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC РSaxo Bank 15:55
33. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 16:23
34. Alessandro Ballan (Ita) Lampre 17:32
35. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems 17:34
36. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia 19:05
37. Damiano Cunego (Ita) Lampre 19:14
38. Marco Marzano (Ita) Lampre 19:31
39. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 19:54
40. Paolo Bettini (Ita) Quick Step 20:00
41. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana 20:51
42. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi 21:40
43. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC – Saxo Bank 22:06
44. Roy Sentjens (Bel) Silence – Lotto 22:36
45. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 22:41
46. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 23:47
47. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom 23:56
48. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 25:23:00
49. Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 25:33:00
50. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 26:50:00
51. Andry Grivko (Ukr) Team Milram 26:59:00
52. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía – Cajasur 27:10:00
53. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence – Lotto 27:26:00
54. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel – Euskadi 28:21:00
55. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 28:58:00
56. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems 29:07:00
57. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 29:29:00
58. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC – Saxo Bank 29:52:00
59. Maarten Tjallingii (Ned) Silence – Lotto 31:11:00
60. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia 31:43:00
61. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 31:49:00
62. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 32:23:00
63. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 32:47:00
64. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 33:38:00
65. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi 34:12:00
66. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 35:59:00
67. Theo Eltink (Ned) Rabobank 36:00:00
68. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía – Cajasur 36:16:00
69. Marc De Maar (Ned) Rabobank 36:29:00
70. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi 36:39:00
71. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia 39:08:00
72. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 39:14:00
73. I̱igo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel РEuskadi 39:37:00
74. Andrea Tonti (Ita) Quick Step 40:04:00
75. Matti Breschel (Den) Team CSC – Saxo Bank 40:14:00
76. Kevin De Weert (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 40:31:00
77. Karsten Kroon (Ned) Team CSC – Saxo Bank 40:42:00
78. Erik Zabel (Ger) Team Milram 40:45:00
79. Leonardo Duque (Col) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 41:52:00
80. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 42:31:00
81. Martin Velits (Svk) Team Milram 44:26:00
82. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 44:31:00
83. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 44:53:00
84. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía – Cajasur 45:36:00
85. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 46:13:00
86. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 47:02:00
87. Greg Van Avermaet (Bel) Silence – Lotto 47:09:00
88. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole 47:14:00
89. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 47:15:00
90. Michael Blaudzun (Den) Team CSC – Saxo Bank 47:29:00
91. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi 47:37:00
92. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 47:53:00
93. Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux 48:14:00
94. Pieter Jacobs (Bel) Silence – Lotto 48:34:00
95. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 48:54:00
96. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 49:08:00
97. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía – Cajasur 49:34:00
98. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole 50:25:00
99. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 50:27:00
100. Filippo Pozzato (Ita) Liquigas 50:35:00
101. Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 50:48:00
102. Matej Jurco (Svk) Team Milram 51:04:00
103. Olivier Kaisen (Bel) Silence – Lotto 51:26:00
104. Davide Viganò (Ita) Quick Step 52:44:00
105. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems 52:59:00
106. Tom Boonen (Bel) Quick Step 54:35:00
107. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux 55:03:00
108. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 55:42:00
109. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 56:03:00
110. Daniele Bennati (Ita) Liquigas 56:56:00
111. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel – Euskadi 57:26:00
112. S̩bastien Minard (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 59:27:00
113. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux 59:31:00
114. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 1:00:28
115. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1:00:53
116. Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1:01:44
117. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:02:50
118. Nick Nuyens (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:02:58
119. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 1:03:06
120. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 1:03:24
121. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 1:04:13
122. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 1:04:32
123. Christian Kux (Ger) Team Milram 1:04:59
124. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1:05:28
125. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 1:06:48
126. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía – Cajasur 1:07:21
127. Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 1:08:12
128. Stephan Schreck (Ger) Gerolsteiner 1:09:10
129. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 1:09:26
130. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía – Cajasur 1:11:38
131. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 1:11:57
132. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre 1:11:59
133. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 1:12:19
134. Mathias Frank (Swi) Gerolsteiner 1:12:34
135. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 1:12:50
136. Bart Dockx (Bel) Silence – Lotto 1:12:52
137. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 1:13:42
138. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale 1:13:59
139. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 1:14:28
140. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram 1:14:55
141. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole 1:15:06
142. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole 1:15:50
143. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:16:14
144. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 1:16:28
145. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 1:16:34
146. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 1:17:55
147. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale 1:18:16
148. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:18:27
149. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía – Cajasur 1:18:28
150. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 1:19:46
151. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 1:20:02
152. Emanuele Bindi (Ita) Lampre 1:20:33
153. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía – Cajasur 1:21:08
154. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 1:21:25
155. Artur Gajek (Ger) Team Milram 1:24:42
156. Danilo Napolitano (Ita) Lampre 1:25:43
157. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 1:26:56
158. Assan Bazayev (Kaz) Astana 1:29:00
159. Juan Jos̩ Haedo (Arg) Team CSC РSaxo Bank 1:30:18
160. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 1:34:50
161. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 1:38:22







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.