Featured Stories

Tour of Spain – Stage 21 Final Full Results, Photos — Contador Wins Overall

September 21, 2008 (Madrid, Spain) — Alberto Contador Velasco (Spa) Astana has won the Vuelta d’Espana today as Matti Breschel (Den) Team CSC-Saxo Bank won the final Stage 21 from San Sebastián de los Reyes to Madrid, 102.2km. Levi Leipheimer (USA) Astana finished 2nd overall while 2008 Tour de France winner Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC-Saxo Bank placed 3rd

Results

1. Matti Breschel (Den) Team CSC-Saxo Bank 2:44:39 (37.24 km/h)
2. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale
3. Davide Viganò (Ita) Quick Step
4. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi
5. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto
6. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre
7. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
8. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
9. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
10. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom
11. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
12. Theo Eltink (Ned) Rabobank
13. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
14. Leonardo Duque (Col) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
15. Erik Zabel (Ger) Team Milram
16. Matej Jurco (Svk) Team Milram
17. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne
18. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems
19. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
20. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems
21. Sébastien Minard (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
22. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
23. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi
24. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia
25. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner
26. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner
27. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
28. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
29. Robert Gesink (Ned) Rabobank
30. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
31. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
32. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole
33. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole
34. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
35. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne
36. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux
37. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre
38. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne
39. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne
40. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
41. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems
42. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
43. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia
44. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
45. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
46. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step
47. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne
48. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía-Cajasur
49. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
50. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana
51. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana
52. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
53. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
54. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
55. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
56. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole
57. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole
58. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
59. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana
60. Maarten Tjallingii (Ned) Silence-Lotto
61. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne
62. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto
63. Marco Marzano (Ita) Lampre
64. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale
65. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia
66. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
67. Marc De Maar (Ned) Rabobank
68. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
69. Massimiliano Mori (Ita) Lampre
70. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
71. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
72. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
73. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step
74. Levi Leipheimer (USA) Astana
75. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía-Cajasur
76. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC-Saxo Bank
77. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC-Saxo Bank
78. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC-Saxo Bank
79. Karsten Kroon (Ned) Team CSC-Saxo Bank
80. Andreas Klöden (Ger) Astana
81. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
82. Dominique Cornu (Bel) Silence-Lotto
83. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC-Saxo Bank
84. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux
85. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale
86. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
87. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana
88. Andry Grivko (Ukr) Team Milram
89. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
90. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
91. Michael Blaudzun (Den) Team CSC-Saxo Bank
92. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
93. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
94. Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC-Saxo Bank
95. Iñigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi
96. Martin Velits (Svk) Team Milram
97. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía-Cajasur
98. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi
99. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
100. Assan Bazayev (Kaz) Astana
101. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
102. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
103. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi
104. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems
105. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
106. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems
107. David Moncoutié (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
108. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
109. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
110. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía-Cajasur
111. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems
112. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
113. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
114. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia
115. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole
116. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
117. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía-Cajasur
118. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana
119. Nick Nuyens (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
120. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux
121. Kevin De Weert (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
122. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
123. Emanuele Bindi (Ita) Lampre
124. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
125. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom
126. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía-Cajasur
127. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia
128. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
129. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía-Cajasur
130. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
131. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía-Cajasur

Final GC

1. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 80:40:08
2. Levi Leipheimer (USA) Astana 0:46
3. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC-Saxo Bank 4:12
4. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia 5:19
5. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 6:00
6. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 6:50
7. Robert Gesink (Ned) Rabobank 6:55
8. David Moncoutié (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 10:10
9. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi 10:57
10. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre 11:56
11. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 12:38
12. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne 13:35
13. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole 13:41
14. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 15:59
15. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step 17:53
16. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC-Saxo Bank 20:14
17. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 21:33
18. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 22:34
19. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 24:57:00
20. Andreas Klöden (Ger) Astana 25:13:00
21. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía-Cajasur 26:22:00
22. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana 28:26:00
23. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 28:38:00
24. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne 29:28:00
25. Marco Marzano (Ita) Lampre 41:42:00
26. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana 41:43:00
27. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 42:08:00
28. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi 45:14:00
29. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 46:51:00
30. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 48:07:00
31. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 48:27:00
32. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 50:44:00
33. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 50:47:00
34. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 53:44:00
35. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 54:55:00
36. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom 54:59:00
37. Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC-Saxo Bank 55:59:00
38. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia 56:32:00
39. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 56:51:00
40. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC-Saxo Bank 58:00:00
41. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 58:40:00
42. Andry Grivko (Ukr) Team Milram 59:55:00
43. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:03:27
44. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC-Saxo Bank 1:03:32
45. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:05:52
46. Dominique Cornu (Bel) Silence-Lotto 1:06:56
47. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia 1:07:01
48. Matti Breschel (Den) Team CSC-Saxo Bank 1:08:33
49. Erik Zabel (Ger) Team Milram 1:10:05
50. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 1:10:19
51. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:12:10
52. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto 1:13:06
53. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía-Cajasur 1:13:15
54. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 1:14:39
55. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 1:18:33
56. Marc De Maar (Ned) Rabobank 1:19:10
57. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:19:55
58. Maarten Tjallingii (Ned) Silence-Lotto 1:22:17
59. Kevin De Weert (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:24:24
60. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 1:28:24
61. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1:29:47
62. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 1:30:06
63. Iñigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:30:15
64. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 1:30:38
65. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía-Cajasur 1:30:50
66. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto 1:31:26
67. Leonardo Duque (Col) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:33:55
68. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía-Cajasur 1:34:01
69. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:35:03
70. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 1:36:48
71. Sébastien Minard (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:38:09
72. Karsten Kroon (Ned) Team CSC-Saxo Bank 1:39:10
73. Martin Velits (Svk) Team Milram 1:41:02
74. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 1:41:10
75. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 1:43:13
76. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 1:45:41
77. Theo Eltink (Ned) Rabobank 1:47:26
78. Nick Nuyens (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:49:33
79. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1:49:41
80. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux 1:50:57
81. Matej Jurco (Svk) Team Milram 1:52:09
82. Michael Blaudzun (Den) Team CSC-Saxo Bank 1:53:05
83. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía-Cajasur 1:53:36
84. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia 1:55:15
85. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems 1:55:39
86. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole 1:56:02
87. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:57:50
88. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 1:58:12
89. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux 1:58:46
90. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 2:03:10
91. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 2:03:54
92. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 2:05:54
93. Davide Viganò (Ita) Quick Step 2:06:23
94. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:09:33
95. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 2:09:36
96. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 2:10:33
97. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 2:10:36
98. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 2:12:19
99. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 2:13:42
100. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole 2:16:00
101. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 2:20:20
102. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 2:20:22
103. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2:20:26
104. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 2:21:00
105. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 2:22:40
106. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 2:24:32
107. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole 2:24:43
108. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 2:25:24
109. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 2:27:22
110. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 2:29:29
111. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 2:30:53
112. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole 2:31:20
113. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 2:34:02
114. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía-Cajasur 2:34:37
115. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram 2:35:40
116. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía-Cajasur 2:38:35
117. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 2:39:20
118. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 2:39:53
119. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 2:40:03
120. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 2:40:10
121. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre 2:40:22
122. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía-Cajasur 2:41:54
123. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale 2:42:38
124. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 2:46:52
125. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 2:50:05
126. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 2:52:05
127. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 2:58:32
128. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale 3:04:00
129. Emanuele Bindi (Ita) Lampre 3:05:21
130. Assan Bazayev (Kaz) Astana 3:06:52
131. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 3:25:28






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.