Featured Stories

Recent Videos

Tour of Spain – Stage 20 Full Results, Photos – Leipheimer Wins

September 20, 2008 (Alto de Navacerrada, Spain) — Astana team mates Levi Leipheimer (USA) and Alberto Contador Velasco (Spa) finished 1-2 on Saturday’s 17.1km Stage 20 ITT, firming up Contador’s stronghold on the leader’s jersey with one more stage to go as the Vuelta winds up tomorrow.

Results

1. Levi Leipheimer (USA) Astana 33:06:00 (31:0 km/h)
2. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 0:31
3. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne
4. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC – Saxo Bank 1:02
5. David Moncouti̩ (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:09
6. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia 1:15
7. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 1:16
8. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre 1:31
9. Robert Gesink (Ned) Rabobank 1:37
10. Andreas Klöden (Ger) Astana 1:57
11. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi 2:09
12. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 2:11
13. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 2:29
14. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole 2:30
15. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 2:31
16. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi 2:32
17. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel – Euskadi 2:33
18. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 2:50
19. Dominique Cornu (Bel) Silence – Lotto 2:55
20. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 2:57
21. Andry Grivko (Ukr) Team Milram 3:06
22. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía – Cajasur
23. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems 3:07
24. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 3:08
25. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne 3:14
26. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole
27. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia 3:16
28. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 3:17
29. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 3:20
30. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step 3:22
31. Martin Velits (Svk) Team Milram
32. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
33. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana 3:25
34. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 3:27
35. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre 3:29
36. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana 3:31
37. I̱igo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC РSaxo Bank 3:32
38. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 3:38
39. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
40. Olivier Kaisen (Bel) Silence – Lotto 3:39
41. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 3:43
42. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC – Saxo Bank 3:44
43. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
44. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence – Lotto 3:45
45. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 3:47
46. Marco Marzano (Ita) Lampre
47. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 3:54
48. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 3:55
49. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi
50. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia
51. Kevin De Weert (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 4:00
52. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux 4:02
53. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 4:04
54. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 4:05
55. Leonardo Duque (Col) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 4:07
56. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 4:11
57. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía – Cajasur 4:12
58. Maarten Tjallingii (Ned) Silence – Lotto
59. Pieter Jacobs (Bel) Silence – Lotto 4:13
60. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
61. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole 4:14
62. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 4:16
63. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC – Saxo Bank 4:17
64. Erik Zabel (Ger) Team Milram
65. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne 4:18
66. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía – Cajasur 4:21
67. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC – Saxo Bank 4:22
68. Marc De Maar (Ned) Rabobank 4:24
69. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía – Cajasur 4:27
70. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 4:28
71. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 4:31
72. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems 4:33
73. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 4:36
74. Theo Eltink (Ned) Rabobank 4:37
75. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 4:40
76. Michael Blaudzun (Den) Team CSC – Saxo Bank 4:43
77. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux 4:44
78. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 4:46
79. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi 4:49
80. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 4:50
81. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
82. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 4:51
83. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 4:52
84. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 4:53
85. Matej Jurco (Svk) Team Milram 4:56
86. Matti Breschel (Den) Team CSC – Saxo Bank 5:01
87. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía – Cajasur 5:03
88. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 5:04
89. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
90. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi 5:07
91. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 5:15
92. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 5:16
93. S̩bastien Minard (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 5:21
94. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale 5:22
95. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia 5:29
96. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 5:32
97. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 5:35
98. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 5:38
99. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 5:39
100. Roy Sentjens (Bel) Silence – Lotto
101. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
102. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 5:40
103. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale
104. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom 5:41
105. Nick Nuyens (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 5:42
106. Bart Dockx (Bel) Silence – Lotto 5:47
107. Assan Bazayev (Kaz) Astana 5:48
108. Greg Van Avermaet (Bel) Silence – Lotto
109. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 5:49
110. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 5:51
111. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram 5:52
112. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole
113. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 6:03
114. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
115. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 6:12
116. Karsten Kroon (Ned) Team CSC – Saxo Bank 6:15
117. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 6:21
118. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía – Cajasur
119. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel – Euskadi 6:23
120. I̱igo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel РEuskadi 6:25
121. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 6:31
122. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 6:33
123. Davide Viganò (Ita) Quick Step 6:43
124. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 6:50
125. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne
126. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole 6:55
127. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 7:09
128. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía – Cajasur 7:17
129. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía – Cajasur 7:29
130. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 7:34
131. Emanuele Bindi (Ita) Lampre 7:49

General classification after stage 20

1. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 77:55:29
2. Levi Leipheimer (USA) Astana 0:46
3. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC – Saxo Bank 4:12
4. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia 5:19
5. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 6:00
6. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 6:50
7. Robert Gesink (Ned) Rabobank 6:55
8. David Moncouti̩ (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 10:10
9. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi 10:57
10. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre 11:56
11. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 12:38
12. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne 13:35
13. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole 13:41
14. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 15:59
15. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step 17:53
16. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC – Saxo Bank 20:14
17. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 21:33
18. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 22:34
19. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 24:57:00
20. Andreas Klöden (Ger) Astana 25:13:00
21. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía – Cajasur 26:22:00
22. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana 28:26:00
23. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 28:38:00
24. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne 29:28:00
25. Marco Marzano (Ita) Lampre 41:42:00
26. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana 41:43:00
27. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 42:08:00
28. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel – Euskadi 45:14:00
29. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 46:51:00
30. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 48:07:00
31. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 48:27:00
32. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 50:44:00
33. Roy Sentjens (Bel) Silence – Lotto 50:47:00
34. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 53:44:00
35. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 54:55:00
36. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom 54:59:00
37. I̱igo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC РSaxo Bank 55:59:00
38. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia 56:32:00
39. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 56:51:00
40. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC – Saxo Bank 58:00:00
41. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi 58:40:00
42. Andry Grivko (Ukr) Team Milram 59:55:00
43. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:03:27
44. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC – Saxo Bank 1:03:32
45. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:05:52
46. Dominique Cornu (Bel) Silence – Lotto 1:06:58
47. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia 1:07:01
48. Matti Breschel (Den) Team CSC – Saxo Bank 1:08:53
49. Erik Zabel (Ger) Team Milram 1:10:05
50. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 1:10:19
51. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:12:10
52. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence – Lotto 1:13:06
53. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía – Cajasur 1:13:15
54. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 1:14:39
55. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 1:18:33
56. Marc De Maar (Ned) Rabobank 1:19:10
57. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:19:55
58. Maarten Tjallingii (Ned) Silence – Lotto 1:22:17
59. Kevin De Weert (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:24:24
60. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 1:28:24
61. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1:29:47
62. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 1:30:06
63. I̱igo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel РEuskadi 1:30:15
64. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 1:30:38
65. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía – Cajasur 1:30:50
66. Greg Van Avermaet (Bel) Silence – Lotto 1:31:32
67. Leonardo Duque (Col) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:33:55
68. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía – Cajasur 1:34:01
69. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:35:03
70. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 1:36:48
71. S̩bastien Minard (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:38:09
72. Karsten Kroon (Ned) Team CSC – Saxo Bank 1:39:10
73. Martin Velits (Svk) Team Milram 1:41:02
74. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 1:41:10
75. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 1:43:13
76. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 1:45:41
77. Theo Eltink (Ned) Rabobank 1:47:26
78. Nick Nuyens (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:49:33
79. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1:49:41
80. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux 1:50:57
81. Matej Jurco (Svk) Team Milram 1:52:09
82. Michael Blaudzun (Den) Team CSC – Saxo Bank 1:53:05
83. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía – Cajasur 1:53:36
84. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia 1:55:15
85. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems 1:55:39
86. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole 1:56:02
87. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:57:50
88. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 1:58:12
89. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux 1:58:46
90. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 2:03:10
91. Pieter Jacobs (Bel) Silence – Lotto 2:03:54
92. Olivier Kaisen (Bel) Silence – Lotto 2:05:58
93. Davide Viganò (Ita) Quick Step 2:06:31
94. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel – Euskadi 2:09:33
95. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 2:09:36
96. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 2:10:33
97. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 2:10:36
98. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 2:12:19
99. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 2:13:42
100. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole 2:16:00
101. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 2:20:20
102. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 2:20:22
103. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2:20:26
104. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 2:21:00
105. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 2:22:40
106. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 2:24:32
107. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole 2:24:43
108. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 2:25:24
109. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 2:27:22
110. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 2:29:33
111. Bart Dockx (Bel) Silence – Lotto 2:30:53
112. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole 2:31:20
113. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 2:34:02
114. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía – Cajasur 2:34:37
115. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram 2:35:40
116. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía – Cajasur 2:38:37
117. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 2:39:20
118. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 2:39:53
119. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 2:40:03
120. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 2:40:10
121. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre 2:40:22
122. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía – Cajasur 2:41:54
123. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale 2:42:50
124. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 2:46:52
125. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 2:50:05
126. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 2:52:05
127. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 2:58:32
128. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale 3:04:00
129. Emanuele Bindi (Ita) Lampre 3:05:27
130. Assan Bazayev (Kaz) Astana 3:06:52
131. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 3:25:28





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.