Featured Stories

Tour of Spain – Stage 2 Full Results and Photos

September 2, 2007 — Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank scored today winning Stage 2, Allariz-Santiago de Compostela, 148.7km and took over the lead at the Tour of Spain.

Results

1. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 3.31.03 (42.274 km/h)
2. Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Innergetic
3. Leonardo Duque (Col) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
4. Erik Zabel (Ger) Team Milram
5. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
6. René Mandri (Est) AG2r Prévoyance
7. Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom
8. Luis Leon Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne
9. Renaud Dion (Fra) AG2r Prévoyance
10. Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
11. Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole
12. David López (Spa) Caisse d’Epargne
13. Denis Menchov (Rus) Rabobank
14. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
15. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
16. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
17. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia
18. Carlos Barredo (Spa) Quickstep-Innergetic
19. Carlos Sastre (Spa) Team CSC
20. Addy Engels (Ned) Quickstep-Innergetic
21. Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
22. Marco Velo (Ita) Team Milram
23. Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
24. Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
25. Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d’Epargne
26. Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
27. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner
28. Manuel Beltrán (Spa) Liquigas
29. Elia Rigotto (Ita) Team Milram
30. David García (Spa) Karpin Galicia
31. André Greipel (Ger) T-Mobile Team
32. Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
33. Matej Jurco (Svk) Team Milram
34. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia-Cayasur
35. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucia-Cayasur
36. Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
37. Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
38. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC
39. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
40. Eduard Vorganov (Rus) Karpin Galicia
41. Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi
42. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
43. Hubert Dupont (Fra) AG2r Prévoyance
44. José Ángel Gómez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
45. Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
46. Adam Hansen (Aus) T-Mobile Team
47. Juan Manuel Garate (Spa) Quickstep-Innergetic
48. Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic
49. Davide Vigano (Ita) Quickstep-Innergetic
50. Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
51. Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
52. Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto
53. Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi
54. Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
55. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
56. Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
57. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole
58. Wim Van Huffel (Bel) Predictor-Lotto
59. Roy Sentjens (Ned) Predictor-Lotto
60. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance
61. Nacor Burgos Rojo (Spa) Relax-Gam
62. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
63. Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
64. Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole
65. Serafín Martínez Acevedo (Spa) Karpin Galicia
66. Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole
67. José Antonio Lopez (Spa) Andalucia-Cayasur
68. Joan Horrach (Spa) Caisse d’Epargne
69. Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne
70. Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
71. Johannes Fröhlinger (Ger) Gerolsteiner
72. Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom
73. Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
74. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
75. Juan Olmo Menacho (Spa) Andalucia-Cayasur
76. Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
77. Mario Aerts (Bel) Predictor-Lotto
78. Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
79. Bert Grabsch (Ger) T-Mobile Team
80. Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
81. Josep Jufré (Spa) Predictor-Lotto
82. Theo Eltink (Ned) Rabobank
83. Mauricio Alberto Ardila (Col) Rabobank
84. Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
85. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia-Cayasur
86. Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
87. Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prévoyance
88. Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team
89. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
90. David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
91. Maxime Monfort (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
92. Stéphane Goubert (Fra) AG2r Prévoyance
93. Chris Horner (USA) Predictor-Lotto
94. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
95. David Herrero Llorente (Spa) Karpin Galicia
96. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
97. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
98. Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
99. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
100. Maryan Hary (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
101. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
102. Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
103. Iker Camaño (Spa) Saunier Duval-Prodir
104. José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
105. Damien Monier (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
106. Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
107. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
108. Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
109. Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
110. Alberto Fernandez De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
111. Philip Deignan (Irl) AG2r Prévoyance
112. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
113. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
114. Ian McLeod (RSA) Française des Jeux
115. Julian Sanchez Pimienta (Spa) Relax-Gam
116. Francisco Terciado Sacedo (Spa) Relax-Gam
117. Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
118. Vladimir Karpets (Rus) Caisse d’Epargne
119. Sebastiaan Langeveld (Ned) Rabobank
120. Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
121. Raúl García De Mateos (Spa) Relax-Gam
122. Jorge Garcia Marin (Spa) Relax-Gam
123. Andrea Tonti (Ita) Quickstep-Innergetic
124. Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
125. Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
126. Geert Verheyen (Bel) Quickstep-Innergetic
127. Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
128. Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
129. Jean-Marc Marino (Fra) Crédit Agricole
130. Marc De Maar (Ned) Rabobank
131. Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur
132. Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
133. Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
134. Javier Megias Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
135. Santiago Perez (Spa) Relax-Gam
136. Arkaitz Durán (Spa) Saunier Duval-Prodir
137. José Luis Arrieta (Spa) AG2r Prévoyance
138. Bart Dockx (Bel) Predictor-Lotto
139. Gustavo César (Spa) Karpin Galicia
140. Santos González (Spa) Karpin Galicia
141. Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto
142. Christophe Brandt (Bel) Predictor-Lotto
143. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
144. Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
145. Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
146. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
147. Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
148. Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
149. Michael Blaudzun (Den) Team CSC
150. José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
151. Allan Davis (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
152. Manuel Vazquez Huesco (Spa) Andalucia-Cayasur
153. Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
154. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC
155. Luis Perez Rodriguez (Spa) Andalucia-Cayasur
156. Christian Vande Velde (USA) Team CSC
157. Karsten Kroon (Ned) Team CSC
158. Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital
159. André Korff (Ger) T-Mobile Team
160. Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic
161. Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
162. Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
163. Sergio Paulinho (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
164. Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
165. David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
166. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
167. Alexandre Usov (Blr) AG2r Prévoyance
168. Stéphane Augé (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
169. Bradley McGee (Aus) Française des Jeux
170. Gustavo Domínguez (Spa) Karpin Galicia
171. Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
172. Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
173. Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas
174. Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
175. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
176. Martin Müller (Ger) Team Milram
177. Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d’Epargne
178. José Vicente Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
179. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne
180. Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole
181. Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
182. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
183. Sébastien Minard (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
184. Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
185. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
186. Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
187. Carlos Castaño (Spa) Karpin Galicia
188. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 17.21

GC after Stage 2
1. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 7.14.12
2. Erik Zabel (Ger) Team Milram
3. Leonardo Duque (Col) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
4. Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom
5. Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
6. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
7. Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
8. André Greipel (Ger) T-Mobile Team
9. Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole
10. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia
11. Renaud Dion (Fra) AG2r Prévoyance
12. Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic
13. Luis Leon Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne
14. David García (Spa) Karpin Galicia
15. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
16. René Mandri (Est) AG2r Prévoyance
17. David López (Spa) Caisse d’Epargne
18. Manuel Beltrán (Spa) Liquigas
19. Carlos Sastre (Spa) Team CSC
20. Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
21. Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
22. José Ángel Gómez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
23. Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto
24. Roy Sentjens (Ned) Predictor-Lotto
25. Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
26. Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d’Epargne
27. Hubert Dupont (Fra) AG2r Prévoyance
28. Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
29. Denis Menchov (Rus) Rabobank
30. Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom
31. Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
32. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
33. Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
34. Eduard Vorganov (Rus) Karpin Galicia
35. Chris Horner (USA) Predictor-Lotto
36. Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
37. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
38. Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prévoyance
39. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
40. Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi
41. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
42. Juan Manuel Garate (Spa) Quickstep-Innergetic
43. Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
44. Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
45. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
46. Bert Grabsch (Ger) T-Mobile Team
47. Marco Velo (Ita) Team Milram
48. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner
49. Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
50. Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Innergetic
51. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance
52. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
53. Wim Van Huffel (Bel) Predictor-Lotto
54. Iker Camaño (Spa) Saunier Duval-Prodir
55. Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
56. Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi
57. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole
58. Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
59. Sebastiaan Langeveld (Ned) Rabobank
60. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
61. Jorge Garcia Marin (Spa) Relax-Gam
62. Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
63. Allan Davis (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
64. Carlos Barredo (Spa) Quickstep-Innergetic
65. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
66. Maxime Monfort (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
67. Vladimir Karpets (Rus) Caisse d’Epargne
68. Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
69. Josep Jufré (Spa) Predictor-Lotto
70. David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
71. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
72. Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
73. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucia-Cayasur
74. Theo Eltink (Ned) Rabobank
75. Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
76. Adam Hansen (Aus) T-Mobile Team
77. Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
78. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
79. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC
80. Matej Jurco (Svk) Team Milram
81. Alexandre Usov (Blr) AG2r Prévoyance
82. Joan Horrach (Spa) Caisse d’Epargne
83. Luis Perez Rodriguez (Spa) Andalucia-Cayasur
84. Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
85. Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team
86. Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
87. Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
88. Andrea Tonti (Ita) Quickstep-Innergetic
89. Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
90. Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
91. Juan Olmo Menacho (Spa) Andalucia-Cayasur
92. Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
93. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
94. Stéphane Goubert (Fra) AG2r Prévoyance
95. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
96. Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
97. Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
98. Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole
99. Addy Engels (Ned) Quickstep-Innergetic
100. Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
101. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
102. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
103. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia-Cayasur
104. Davide Vigano (Ita) Quickstep-Innergetic
105. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia-Cayasur
106. Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole
107. Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
108. Nacor Burgos Rojo (Spa) Relax-Gam
109. Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
110. Geert Verheyen (Bel) Quickstep-Innergetic
111. Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne
112. Christian Vande Velde (USA) Team CSC
113. Jean-Marc Marino (Fra) Crédit Agricole
114. Raúl García De Mateos (Spa) Relax-Gam
115. Christophe Brandt (Bel) Predictor-Lotto
116. Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
117. Manuel Vazquez Huesco (Spa) Andalucia-Cayasur
118. Arkaitz Durán (Spa) Saunier Duval-Prodir
119. Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
120. Gustavo Domínguez (Spa) Karpin Galicia
121. Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole
122. José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
123. David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
124. Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d’Epargne
125. Mauricio Alberto Ardila (Col) Rabobank
126. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC
127. Johannes Fröhlinger (Ger) Gerolsteiner
128. Mario Aerts (Bel) Predictor-Lotto
129. Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
130. Santiago Perez (Spa) Relax-Gam
131. José Antonio Lopez (Spa) Andalucia-Cayasur
132. Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas
133. Gustavo César (Spa) Karpin Galicia
134. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
135. Carlos Castaño (Spa) Karpin Galicia
136. Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
137. Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur
138. Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
139. David Herrero Llorente (Spa) Karpin Galicia
140. Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
141. Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic
142. Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
143. Ian McLeod (RSA) Française des Jeux
144. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
145. Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
146. José Luis Arrieta (Spa) AG2r Prévoyance
147. Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
148. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
149. Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
150. José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
151. Julian Sanchez Pimienta (Spa) Relax-Gam
152. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne
153. Philip Deignan (Irl) AG2r Prévoyance
154. Marc De Maar (Ned) Rabobank
155. Maryan Hary (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
156. Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
157. Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
158. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
159. Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
160. Karsten Kroon (Ned) Team CSC
161. Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
162. Damien Monier (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
163. Francisco Terciado Sacedo (Spa) Relax-Gam
164. Javier Megias Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
165. Alberto Fernandez De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
166. Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital
167. Bart Dockx (Bel) Predictor-Lotto
168. Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
169. Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
170. Sébastien Minard (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
171. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
172. Michael Blaudzun (Den) Team CSC
173. Santos González (Spa) Karpin Galicia
174. Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto
175. Sergio Paulinho (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
176. André Korff (Ger) T-Mobile Team
177. Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
178. Stéphane Augé (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
179. José Vicente Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
180. Martin Müller (Ger) Team Milram
181. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
182. Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
183. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
184. Elia Rigotto (Ita) Team Milram 0.31
185. Serafín Martínez Acevedo (Spa) Karpin Galicia 4.19
186. Bradley McGee (Aus) Française des Jeux 4.42
187. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 4.48
188. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 24.57






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.