Featured Stories

Recent Videos

Tour of Spain – Stage 19 Full Results — Arroyo Scores

September 19, 2008 (Segovia, Spain) — David Arroyo Duran (Spa) scored another stage win for Caisse d’Epargne winning Stage 19 today from Las Rozas to Segovia, 145.5km over Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems in second and Nick Nuyens (Bel) Cofidis – Le Crédit par Téléphone in 3rd while Alberto Contador Velasco (Spa) Astana continues to lead overall with only two stages remaining.

Results

1. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 3:27:03 (42:16 km/h)
2. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 0:05
3. Nick Nuyens (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 0:11
4. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne
5. Greg Van Avermaet (Bel) Silence – Lotto
6. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre
7. Robert Gesink (Ned) Rabobank
8. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi
9. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana
10. David Moncouti̩ (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
11. Levi Leipheimer (USA) Astana
12. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
13. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia
14. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner
15. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC – Saxo Bank
16. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC – Saxo Bank
17. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne
18. Andreas Klöden (Ger) Astana
19. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
20. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step
21. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi
22. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole
23. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía – Cajasur
24. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
25. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
26. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 0:23
27. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom
28. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 0:25
29. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 0:26
30. Roy Sentjens (Bel) Silence – Lotto
31. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC – Saxo Bank
32. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
33. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
34. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux
35. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC – Saxo Bank
36. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi
37. Marc De Maar (Ned) Rabobank
38. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole 0:30
39. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 0:36
40. Marco Marzano (Ita) Lampre 0:39
41. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
42. Erik Zabel (Ger) Team Milram
43. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
44. S̩bastien Minard (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
45. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 0:55
46. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia
47. I̱igo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC РSaxo 0:59
48. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía – Cajasur 1:02
49. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
50. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:14
51. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 1:17
52. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems
53. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:34
54. I̱igo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel РEuskadi
55. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana
56. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 1:58
57. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel – Euskadi
58. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 2
59. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana 2:02
60. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 2:09
61. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia
62. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
63. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne 2:20
64. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
65. Kevin De Weert (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
66. Bart Dockx (Bel) Silence – Lotto 2:42
67. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 10:34
68. Andry Grivko (Ukr) Team Milram
69. Theo Eltink (Ned) Rabobank 10:50
70. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole 20:05
71. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems
72. Olivier Kaisen (Bel) Silence – Lotto
73. Matej Jurco (Svk) Team Milram
74. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
75. Emanuele Bindi (Ita) Lampre
76. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
77. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
78. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía – Cajasur
79. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
80. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence – Lotto
81. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre
82. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
83. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom
84. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía – Cajasur
85. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
86. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía – Cajasur
87. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía – Cajasur
88. Massimiliano Mori (Ita) Lampre
89. Leonardo Duque (Col) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
90. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia
91. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
92. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
93. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
94. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems
95. Michael Blaudzun (Den) Team CSC – Saxo Bank
96. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía – Cajasur
97. Martin Velits (Svk) Team Milram
98. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
99. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía – Cajasur
100. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
101. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
102. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner
103. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux
104. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
105. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
106. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step
107. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
108. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
109. Maarten Tjallingii (Ned) Silence – Lotto
110. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana
111. Matti Breschel (Den) Team CSC – Saxo Bank
112. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole
113. Pieter Jacobs (Bel) Silence – Lotto
114. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale
115. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
116. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole
117. Davide Viganò (Ita) Quick Step
118. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems
119. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana
120. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
121. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
122. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
123. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
124. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne
125. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi
126. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne
127. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale
128. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel – Euskadi
129. Assan Bazayev (Kaz) Astana
130. Karsten Kroon (Ned) Team CSC – Saxo Bank
131. Dominique Cornu (Bel) Silence – Lotto 20:15
DNS Paolo Bettini (Ita) Quick Step
DNS Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
DNS Filippo Pozzato (Ita) Liquigas

GC after Stage 19

1. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 77:21:52
2. Levi Leipheimer (USA) Astana 1:17
3. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC – Saxo Bank 3:41
4. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia 4:35
5. Robert Gesink (Ned) Rabobank 5:49
6. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 6:00
7. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 6:05
8. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi 8:56
9. David Moncouti̩ (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 9:32
10. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 10:01
11. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne 10:52
12. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre 10:56
13. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole 11:42
14. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 11:59
15. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step 15:02
16. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC – Saxo Bank 16:23
17. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 18:47
18. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 20:08
19. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía – Cajasur 22:41
20. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23:17
21. Andreas Klöden (Ger) Astana 23:47
22. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 24:41
23. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana 25:26
24. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne 25:41
25. Marco Marzano (Ita) Lampre 38:26
26. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 38:45
27. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana 38:49
28. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel – Euskadi 43:12
29. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 44:08
30. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 44:34
31. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 44:51
32. Roy Sentjens (Bel) Silence – Lotto 45:39
33. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 47:02
34. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom 49:49
35. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 51:25
36. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 51:39
37. I̱igo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC РSaxo 52:58
38. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia 53:08
39. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 53:44
40. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC – Saxo Bank 54:14
41. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi 57:02
42. Andry Grivko (Ukr) Team Milram 57:2
43. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC – Saxo Bank 1:00:19
44. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:01:29
45. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:02:28
46. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia 1:04:16
47. Matti Breschel (Den) Team CSC – Saxo Bank 1:04:23
48. Dominique Cornu (Bel) Silence – Lotto 1:04:34
49. Erik Zabel (Ger) Team Milram 1:06:19
50. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 1:07:28
51. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:07:52
52. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence – Lotto 1:09:52
53. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 1:10:18
54. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía – Cajasur 1:10:40
55. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 1:14:48
56. Marc De Maar (Ned) Rabobank 1:15:17
57. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:17:19
58. Maarten Tjallingii (Ned) Silence – Lotto 1:18:36
59. Kevin De Weert (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:20:55
60. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1:23:57
61. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 1:24:02
62. I̱igo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel РEuskadi 1:24:21
63. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 1:25:34
64. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 1:25:51
65. Greg Van Avermaet (Bel) Silence – Lotto 1:26:15
66. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía – Cajasur 1:27:00
67. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía – Cajasur 1:28:11
68. Leonardo Duque (Col) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:30:19
69. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:30:27
70. S̩bastien Minard (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:33:19
71. Karsten Kroon (Ned) Team CSC – Saxo Bank 1:33:26
72. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 1:33:35
73. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 1:36:37
74. Martin Velits (Svk) Team Milram 1:38:11
75. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 1:38:38
76. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 1:38:40
77. Theo Eltink (Ned) Rabobank 1:43:20
78. Nick Nuyens (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:44:22
79. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1:46:34
80. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía – Cajasur 1:46:50
81. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux 1:47:26
82. Matej Jurco (Svk) Team Milram 1:47:44
83. Michael Blaudzun (Den) Team CSC – Saxo Bank 1:48:53
84. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia 1:50:17
85. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole 1:50:41
86. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems 1:51:37
87. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:52:41
88. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 1:53:04
89. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux 1:54:33
90. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 1:58:25
91. Pieter Jacobs (Bel) Silence – Lotto 2:00:12
92. Davide Viganò (Ita) Quick Step 2:00:19
93. Olivier Kaisen (Bel) Silence – Lotto 2:02:50
94. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel – Euskadi 2:03:41
95. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 2:05:15
96. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 2:05:16
97. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 2:05:31
98. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 2:07:23
99. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 2:08:45
100. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole 2:12:17
101. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 2:14:41
102. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2:15:42
103. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 2:16:00
104. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 2:18:11
105. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole 2:18:19
106. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 2:19:44
107. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 2:20:52
108. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 2:21:05
109. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 2:22:14
110. Bart Dockx (Bel) Silence – Lotto 2:25:37
111. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 2:26:21
112. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 2:27:24
113. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole 2:28:37
114. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía – Cajasur 2:30:05
115. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram 2:30:19
116. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía – Cajasur 2:31:39
117. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 2:33:44
118. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 2:33:48
119. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 2:33:53
120. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 2:34:38
121. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre 2:37:24
122. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía – Cajasur 2:37:58
123. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale 2:37:59
124. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 2:40:50
125. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 2:44:58
126. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 2:47:56
127. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 2:53:31
128. Emanuele Bindi (Ita) Lampre 2:58:09
129. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale 2:58:51
130. Assan Bazayev (Kaz) Astana 3:01:35
131. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 3:22:04





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.