Featured Stories

Tour of Spain – Stage 17 Full Results — Weylandt Wins

September 17, 2008 (Valladolid, Spain) — Quick Step earned back-to-back wins as Wouter Weylandt (Bel) won today’s 148.2km Stage 17 from Zamora to Valladolid over Matti Breschel (Den) Team CSC – Saxo Bank in second and Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale in 3rd. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana remains in the leader’s jersey.

Results

1. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 3:18:48 (44:73 km/h)
2. Matti Breschel (Den) Team CSC – Saxo Bank
3. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale
4. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel – Euskadi
5. Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
6. Greg Van Avermaet (Bel) Silence – Lotto
7. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner
8. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
9. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre
10. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
11. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
12. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
13. Karsten Kroon (Ned) Team CSC – Saxo Bank
14. Leonardo Duque (Col) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
15. Davide Viganò (Ita) Quick Step
16. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole
17. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne
18. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems
19. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner
20. Massimiliano Mori (Ita) Lampre
21. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne
22. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole
23. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
24. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
25. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia
26. Andry Grivko (Ukr) Team Milram
27. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi
28. Assan Bazayev (Kaz) Astana
29. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
30. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi
31. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
32. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom
33. Filippo Pozzato (Ita) Liquigas
34. Robert Gesink (Ned) Rabobank
35. Andreas Klöden (Ger) Astana
36. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia
37. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
38. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre
39. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
40. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
41. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
42. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana
43. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía – Cajasur
44. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne
45. Levi Leipheimer (USA) Astana
46. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC – Saxo Bank
47. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
48. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC – Saxo Bank
49. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale
50. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
51. David Moncouti̩ (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
52. Theo Eltink (Ned) Rabobank
53. Roy Sentjens (Bel) Silence – Lotto
54. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne
55. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana
56. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
57. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC – Saxo Bank
58. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
59. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana
60. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step
61. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
62. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
63. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom
64. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne
65. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
66. I̱igo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel РEuskadi
67. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía – Cajasur
68. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
69. Marco Marzano (Ita) Lampre
70. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía – Cajasur
71. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia
72. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC – Saxo Bank
73. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
74. Marc De Maar (Ned) Rabobank
75. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
76. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia
77. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne
78. S̩bastien Minard (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
79. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
80. Michael Blaudzun (Den) Team CSC – Saxo Bank
81. Erik Zabel (Ger) Team Milram
82. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana
83. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems
84. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi
85. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
86. Matej Jurco (Svk) Team Milram
87. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
88. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux
89. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
90. Kevin De Weert (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
91. Martin Velits (Svk) Team Milram
92. Christian Kux (Ger) Team Milram
93. I̱igo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC РSaxo Bank
94. Paolo Bettini (Ita) Quick Step
95. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
96. Andrea Tonti (Ita) Quick Step
97. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
98. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
99. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems
100. Maarten Tjallingii (Ned) Silence – Lotto
101. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
102. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
103. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
104. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía – Cajasur
105. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
106. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
107. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
108. Nick Nuyens (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
109. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems
110. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale
111. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
112. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole
113. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux
114. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence – Lotto 0:2
115. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:26
116. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:29
117. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole
118. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 0:34
119. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0:35
120. Tom Boonen (Bel) Quick Step 0:44
121. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 0:51
122. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 0:53
123. Dominique Cornu (Bel) Silence – Lotto 0:57
124. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:22
125. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana
126. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia 1:57
127. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
128. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía – Cajasur 2:17
129. Olivier Kaisen (Bel) Silence – Lotto 2:21
130. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía – Cajasur
131. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía – Cajasur
132. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía – Cajasur
133. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 2:38
134. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 3:4
135. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 5:51
136. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux
137. Bart Dockx (Bel) Silence – Lotto 6:16
138. Emanuele Bindi (Ita) Lampre
139. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole
140. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
141. Pieter Jacobs (Bel) Silence – Lotto
DNS Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
DNF Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux

GC after Stage 17

1. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 69:53:52
2. Levi Leipheimer (USA) Astana 1:17
3. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC – Saxo Bank 3:41
4. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia 4:35
5. Robert Gesink (Ned) Rabobank 5:49
6. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 6:00
7. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 6:11
8. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi 8:56
9. David Moncouti̩ (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 9:32
10. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 10:01
11. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne 10:52
12. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre 10:56
13. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 11:47
14. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step 15:02
15. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC – Saxo Bank 16:08
16. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 19:24
17. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole 19:31
18. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 20:08
19. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía – Cajasur 22:41
20. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23:17
21. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne 23:21
22. Andreas Klöden (Ger) Astana 23:47
23. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 24:02
24. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana 24:03
25. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 24:57
26. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana 36:58
27. Marco Marzano (Ita) Lampre 37:58
28. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 38:45
29. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel – Euskadi 41:1
30. Paolo Bettini (Ita) Quick Step 43:02
31. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 43:54
32. Matti Breschel (Den) Team CSC – Saxo Bank 43:59
33. Dominique Cornu (Bel) Silence – Lotto 44:15
34. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 44:19
35. Roy Sentjens (Bel) Silence – Lotto 45:24
36. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 46:47
37. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom 49:37
38. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 49:43
39. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence – Lotto
40. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia 50:55
41. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 52:23
42. Andry Grivko (Ukr) Team Milram 54:13
43. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC – Saxo Bank 54:14
44. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi 57:02
45. Maarten Tjallingii (Ned) Silence – Lotto 58:42
46. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 59:11
47. I̱igo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC РSaxo Bank 59:17
48. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 59:53
49. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC – Saxo Bank 1:00:04
50. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:01:05
51. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 1:03:08
52. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1:04:03
53. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 1:05:15
54. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 1:05:40
55. Erik Zabel (Ger) Team Milram 1:05:51
56. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 1:05:57
57. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía – Cajasur 1:07:06
58. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:07:26
59. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía – Cajasur 1:08:17
60. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 1:09:27
61. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 1:10:17
62. Leonardo Duque (Col) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:10:25
63. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia 1:11:08
64. Andrea Tonti (Ita) Quick Step 1:13:18
65. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 1:13:53
66. Marc De Maar (Ned) Rabobank 1:15:02
67. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:15:58
68. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía – Cajasur 1:16:58
69. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:17:28
70. Martin Velits (Svk) Team Milram 1:18:02
71. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 1:18:29
72. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 1:18:31
73. Kevin De Weert (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone
74. Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 1:19:10
75. Karsten Kroon (Ned) Team CSC – Saxo Bank 1:20:51
76. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 1:23:50
77. Filippo Pozzato (Ita) Liquigas 1:26:19
78. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía – Cajasur 1:26:56
79. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 1:27:26
80. Matej Jurco (Svk) Team Milram 1:27:50
81. I̱igo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel РEuskadi 1:28:02
82. Michael Blaudzun (Den) Team CSC – Saxo Bank 1:28:59
83. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia 1:30:08
84. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole 1:30:47
85. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 1:31:19
86. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems 1:31:43
87. S̩bastien Minard (Fra) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:32:36
88. Theo Eltink (Ned) Rabobank 1:32:41
89. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 1:32:59
90. Greg Van Avermaet (Bel) Silence – Lotto 1:33:43
91. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1:34:01
92. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux 1:34:39
93. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1:36:11
94. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 1:38:16
95. Pieter Jacobs (Bel) Silence – Lotto 1:40:03
96. Davide Viganò (Ita) Quick Step 1:40:10
97. Olivier Kaisen (Bel) Silence – Lotto 1:42:56
98. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:43:47
99. Nick Nuyens (Bel) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:44:15
100. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 1:44:22
101. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 1:44:48
102. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1:44:57
103. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 1:45:22
104. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux 1:46:56
105. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis РLe Cr̩dit par T̩l̩phone 1:50:32
106. Tom Boonen (Bel) Quick Step 1:52:19
107. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 1:55:18
108. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 1:55:48
109. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 1:56:07
110. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:58:02
111. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole 1:58:34
112. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:59:35
113. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 2:00:56
114. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 2:02:20
115. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole 2:07:15
116. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía – Cajasur 2:09:56
117. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 2:10:02
118. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram 2:10:10
119. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía – Cajasur 2:11:45
120. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 2:13:21
121. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 2:13:54
122. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 2:13:58
123. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 2:14:29
124. Christian Kux (Ger) Team Milram 2:15:54
125. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre 2:17:15
126. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole 2:17:27
127. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 2:17:32
128. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía – Cajasur 2:17:49
129. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale 2:18:05
130. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 2:20:41
131. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 2:20:52
132. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 2:22:50
133. Bart Dockx (Bel) Silence – Lotto 2:22:51
134. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 2:24:49
135. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 2:25:41
136. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 2:27:47
137. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 2:31:42
138. Emanuele Bindi (Ita) Lampre 2:38:00
139. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale 2:38:57
140. Assan Bazayev (Kaz) Astana 2:41:30
141. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 3:01:55






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.