Featured Stories

Tour of Spain – Stage 15 Full Results — Garcia Wins

September 15, 2008 (Alto de L’Angliru, Spain) — David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia took the win on Monday on Stage 15 from Cudillero to Ponferrada, 202km with Nick Nuyens (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone in 2nd and Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step in 3rd.

Results

1. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 5:02:27 (40.073km/h)
2. Nick Nuyens (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0:17
3. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step
4. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 0:33
5. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:36
6. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 0:39
7. Matti Breschel (Den) Team CSC-Saxo Bank 1:38
8. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
9. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 1:39
10. Sébastien Minard (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2:38
11. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
12. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 2:40
13. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 5:15
14. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 5:58
15. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 6:59
16. Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
17. Kevin De Weert (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 14:23
18. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana
19. Andreas Klöden (Ger) Astana
20. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana
21. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
22. Levi Leipheimer (USA) Astana
23. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia
24. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi
25. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne
26. David Moncoutié (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
27. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
28. Leonardo Duque (Col) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
29. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre
30. Robert Gesink (Ned) Rabobank
31. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
32. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
33. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner
34. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC-Saxo Bank
35. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom
36. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne
37. Martin Velits (Svk) Team Milram
38. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi
39. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
40. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
41. Damiano Cunego (Ita) Lampre
42. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
43. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC-Saxo Bank
44. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems
45. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne
46. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC-Saxo Bank
47. Filippo Pozzato (Ita) Liquigas
48. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole
49. Maarten Tjallingii (Ned) Silence-Lotto
50. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
51. Paolo Bettini (Ita) Quick Step
52. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
53. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
54. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía-Cajasur
55. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
56. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
57. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia
58. Marco Marzano (Ita) Lampre
59. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
60. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto
61. Theo Eltink (Ned) Rabobank 15:24
62. Andrea Tonti (Ita) Quick Step 15:57
63. Erik Zabel (Ger) Team Milram
64. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux
65. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
66. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
67. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana
68. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
69. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 16:20
70. Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC-Saxo Bank
71. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
72. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems
73. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía-Cajasur
74. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
75. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía-Cajasur
76. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
77. Matej Jurco (Svk) Team Milram
78. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole
79. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems
80. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC-Saxo Bank
81. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
82. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
83. Andry Grivko (Ukr) Team Milram
84. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 17:11
85. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía-Cajasur
86. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
87. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía-Cajasur
88. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 18:20
89. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems
90. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
91. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom
92. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux
93. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 18:57
94. Davide Viganò (Ita) Quick Step
95. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
96. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
97. Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
98. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 19:54
99. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
100. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
101. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
102. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto
103. Tom Boonen (Bel) Quick Step
104. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
105. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía-Cajasur
106. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
107. Massimiliano Mori (Ita) Lampre
108. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre
109. Michael Blaudzun (Den) Team CSC-Saxo Bank
110. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux
111. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
112. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
113. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia
114. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
115. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía-Cajasur
116. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems
117. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems
118. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia
119. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
120. Karsten Kroon (Ned) Team CSC-Saxo Bank
121. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole
122. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne
123. Emanuele Bindi (Ita) Lampre
124. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale 21:51
125. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 22:53
126. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne
127. Iñigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi
128. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
129. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi
130. Christian Kux (Ger) Team Milram
131. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
132. Marc De Maar (Ned) Rabobank
133. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
134. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step
135. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía-Cajasur
136. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner
137. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
138. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
139. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
140. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale
141. Dominique Cornu (Bel) Silence-Lotto
142. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole
143. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 26:17:00
144. Assan Bazayev (Kaz) Astana
145. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole
DNS Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
DNS Alessandro Ballan (Ita) Lampre
DNF Juan José Haedo (Arg) Team CSC-Saxo Bank
DNF Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
DSQ Artur Gajek (Ger) Team Milram

GC after Stage 15

1. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 61:13:48
2. Levi Leipheimer (USA) Astana 1:17
3. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC-Saxo Bank 3:41
4. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia 4:35
5. Robert Gesink (Ned) Rabobank 5:49
6. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 6:00
7. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 6:11
8. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi 8:56
9. David Moncoutié (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 9:32
10. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 10:01
11. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne 10:36
12. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre 10:56
13. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 11:47
14. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step 15:02
15. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC-Saxo Bank 16:08
16. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 19:24
17. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole 19:31
18. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 20:08
19. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía-Cajasur 22:18
20. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne 23:05
21. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23:17
22. Andreas Klöden (Ger) Astana 23:47
23. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 24:02:00
24. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana 24:03:00
25. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 24:57:00
26. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 27:55:00
27. Damiano Cunego (Ita) Lampre 28:12:00
28. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana 36:58:00
29. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi 37:13:00
30. Marco Marzano (Ita) Lampre 37:42:00
31. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 38:16:00
32. Paolo Bettini (Ita) Quick Step 42:23:00
33. Dominique Cornu (Bel) Silence-Lotto 42:39:00
34. Matti Breschel (Den) Team CSC-Saxo Bank 43:32:00
35. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 43:54:00
36. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 44:19:00
37. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 45:24:00
38. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 46:24:00
39. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto 49:13:00
40. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom 49:37:00
41. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 49:43:00
42. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia 50:06:00
43. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 51:45:00
44. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC-Saxo Bank 53:51:00
45. Andry Grivko (Ukr) Team Milram 54:13:00
46. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 57:02:00
47. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi 57:42:00
48. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 58:32:00
49. Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC-Saxo Bank 58:38:00
50. Maarten Tjallingii (Ned) Silence-Lotto 58:42:00
51. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 59:00:00
52. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC-Saxo Bank 59:25:00
53. Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 1:01:28
54. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 1:02:45
55. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1:03:24
56. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 1:04:36
57. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 1:05:40
58. Erik Zabel (Ger) Team Milram 1:05:51
59. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 1:05:57
60. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:06:30
61. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía-Cajasur 1:07:06
62. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía-Cajasur 1:08:17
63. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia 1:08:55
64. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 1:09:27
65. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 1:09:38
66. Leonardo Duque (Col) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:10:25
67. Andrea Tonti (Ita) Quick Step 1:11:25
68. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 1:13:14
69. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía-Cajasur 1:13:33
70. Marc De Maar (Ned) Rabobank 1:14:23
71. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:15:47
72. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 1:16:30
73. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:17:08
74. Martin Velits (Svk) Team Milram 1:17:39
75. Kevin De Weert (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:17:52
76. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 1:18:29
77. Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 1:19:18
78. Karsten Kroon (Ned) Team CSC-Saxo Bank 1:20:51
79. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 1:23:50
80. Iñigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:26:01
81. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía-Cajasur 1:26:17
82. Filippo Pozzato (Ita) Liquigas 1:26:31
83. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 1:27:26
84. Matej Jurco (Svk) Team Milram 1:27:29
85. Michael Blaudzun (Den) Team CSC-Saxo Bank 1:28:20
86. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 1:29:34
87. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia 1:29:57
88. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems 1:30:00
89. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole 1:30:47
90. Theo Eltink (Ned) Rabobank 1:32:02
91. Sébastien Minard (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:32:13
92. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 1:32:20
93. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 1:33:08
94. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux 1:33:28
95. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto 1:33:49
96. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1:33:50
97. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1:36:11
98. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:36:28
99. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 1:36:50
100. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 1:37:37
101. Davide Viganò (Ita) Quick Step 1:39:50
102. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 1:40:15
103. Nick Nuyens (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:43:36
104. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:43:47
105. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1:44:12
106. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 1:44:22
107. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux 1:45:14
108. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 1:45:22
109. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:50:16
110. Tom Boonen (Bel) Quick Step 1:51:55
111. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:53:23
112. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 1:54:55
113. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 1:55:18
114. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 1:55:48
115. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole 1:57:59
116. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole 1:58:58
117. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:59:35
118. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 2:00:17
119. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 2:02:20
120. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 2:03:32
121. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía-Cajasur 2:06:56
122. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía-Cajasur 2:07:33
123. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram 2:09:50
124. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 2:12:07
125. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 2:12:29
126. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 2:13:07
127. Christian Kux (Ger) Team Milram 2:13:13
128. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
129. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía-Cajasur 2:13:40
130. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 2:13:41
131. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 2:14:18
132. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole 2:16:19
133. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 2:16:20
134. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre 2:17:15
135. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale 2:18:13
136. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 2:20:02
137. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 2:20:13
138. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 2:24:26
139. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 2:25:02
140. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 2:25:22
141. Emanuele Bindi (Ita) Lampre 2:30:06
142. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 2:31:42
143. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale 2:37:15
144. Assan Bazayev (Kaz) Astana 2:41:20
145. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 2:58:32







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.