Featured Stories

Recent Videos

Tour of Spain – Stage 13 Full Results, Photos — Contador in Charge

September 13, 2008 (Alto de L’Angliru, Spain) — Following the second rest day at the Vuelta a España Alberto Contador Velasco (Spa) Astana won the 209.5km Stage 13 from San Vicente de la Barquera to Alto de L’Angliru and takes over the race lead with team mate Levi Leipheimer (USA) in second and 2008 Tour de France winner, Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC-Saxo Bank in 3rd overall. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne finished 2nd today with his team mate Joaquin Rodriguez (Spa) in 3rd.

Results

1. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 5:52:35 (35:65 km/h)
2. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 0:42
3. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 0:58
4. Levi Leipheimer (USA) Astana 1:05
5. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC-Saxo Bank 1:32
6. Robert Gesink (Ned) Rabobank 1:56
7. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia 2:18
8. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 2:28
9. Damiano Cunego (Ita) Lampre 2:43
10. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne 3:01
11. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 4:08
12. David Moncoutié (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
13. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne 4:30
14. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole 4:44
15. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 4:52
16. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía-Cajasur 5:04
17. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 5:39
18. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre
19. Paolo Bettini (Ita) Quick Step 5:42
20. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 5:48
21. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC-Saxo Bank
22. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 6:48
23. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi 7:05
24. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 7:42
25. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
26. Dominique Cornu (Bel) Silence-Lotto
27. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 8:03
28. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux
29. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 8:11
30. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 8:27
31. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana 8:28
32. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 8:41
33. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía-Cajasur 8:58
34. Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 8:59
35. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 9:03
36. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia 9:27
37. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
38. Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 9:34
39. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone
40. Matej Jurco (Svk) Team Milram 10:08
41. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step 10:09
42. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne
43. Marco Marzano (Ita) Lampre
44. Andreas Klöden (Ger) Astana
45. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC-Saxo Bank 10:17
46. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 10:25
47. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana 10:27
48. Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC-Saxo Bank 10:49
49. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto 10:59
50. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems
51. Maarten Tjallingii (Ned) Silence-Lotto 11:10
52. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia 11:19
53. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom
54. Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 11:32
55. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía-Cajasur 11:46
56. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 11:50
57. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 11:53
58. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 12:12
59. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 12:28
60. Leonardo Duque (Col) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 12:36
61. Erik Zabel (Ger) Team Milram
62. Matti Breschel (Den) Team CSC-Saxo Bank
63. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía-Cajasur
64. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 12:49
65. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 14:04
66. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC-Saxo Bank 14:42
67. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía-Cajasur
68. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 14:52
69. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 15:23
70. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole
71. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi 15:48
72. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi
73. Michael Blaudzun (Den) Team CSC-Saxo Bank 15:59
74. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía-Cajasur
75. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia 16:06
76. Iñigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi 16:33
77. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale
78. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 16:54
79. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
80. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 17:11
81. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
82. Andry Grivko (Ukr) Team Milram
83. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux
84. Marc De Maar (Ned) Rabobank
85. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne
86. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
87. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
88. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía-Cajasur
89. Andrea Tonti (Ita) Quick Step
90. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 17:17
91. Theo Eltink (Ned) Rabobank 17:29
92. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 17:32
93. Tom Boonen (Bel) Quick Step
94. Kevin De Weert (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 17:34
95. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía-Cajasur 17:38
96. Alessandro Ballan (Ita) Lampre 17:53
97. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre
98. Filippo Pozzato (Ita) Liquigas
99. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
100. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems
101. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
102. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
103. Karsten Kroon (Ned) Team CSC-Saxo Bank 18:05
104. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 18:25
105. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 18:37
106. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 18:45
107. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 19:06
108. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 19:26
109. Davide Viganò (Ita) Quick Step
110. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 19:33
111. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 19:40
112. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 19:41
113. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
114. Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
115. Nick Nuyens (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 19:44
116. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 19:57
117. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
118. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 20:09
119. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 20:11
120. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
121. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto
122. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 20:40
123. Massimiliano Mori (Ita) Lampre
124. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 20:52
125. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux
126. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step
127. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 20:54
128. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole 21:04
129. Juan José Haedo (Arg) Team CSC-Saxo Bank 21:07
130. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 21:08
131. Martin Velits (Svk) Team Milram 21:12
132. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 21:32
133. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
134. Emanuele Bindi (Ita) Lampre 21:53
135. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 21:57
136. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
137. Sébastien Minard (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 22:07
138. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 22:12
139. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole 22:16
140. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 22:40
141. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale 22:41
142. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía-Cajasur
143. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole 23:08
144. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale
145. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 23:42
146. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
147. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems 24:51
148. Christian Kux (Ger) Team Milram 24:55
149. Artur Gajek (Ger) Team Milram
150. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 25:07
151. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems 25:13
152. Assan Bazayev (Kaz) Astana 25:17

GC after Stage 13

1. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 51:41:17
2. Levi Leipheimer (USA) Astana 1:07
3. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC-Saxo Bank 3:01
4. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia 4:19
5. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 4:40
6. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 4:51
7. Robert Gesink (Ned) Rabobank 5:09
8. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi 6:56
9. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 7:39
10. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 8:41
11. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d’Epargne 8:43
12. David Moncoutié (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 8:52
13. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre 9:39
14. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC-Saxo Bank 11:42
15. Dominique Cornu (Bel) Silence-Lotto 16:12
16. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne 16:35
17. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 16:50
18. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole 17:12
19. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 18:48
20. Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 19:10
21. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 19:29
22. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía-Cajasur 19:38
23. Andreas Klöden (Ger) Astana 20:17
24. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana 20:27
25. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 20:58
26. Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 21:15
27. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 21:36
28. Damiano Cunego (Ita) Lampre 21:51
29. David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 24:06
30. Paolo Bettini (Ita) Quick Step 26:20
31. Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step 26:52
32. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 32
33. Marco Marzano (Ita) Lampre 33:50
34. Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia 34:17
35. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana 35:11
36. Alessandro Ballan (Ita) Lampre 35:13
37. Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia 35:58
38. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 37:46
39. Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 38:28
40. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 38:36
41. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto 38:41
42. Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom 39:09
43. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 40:01
44. Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 40:48
45. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC-Saxo Bank 41:39
46. José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía-Cajasur 42:47
47. Maarten Tjallingii (Ned) Silence-Lotto 42:53
48. Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 42:59
49. Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems 43:11
50. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC-Saxo Bank 43:19
51. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 44:59
52. Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi 45:07
53. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 45:08
54. Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems 45:30
55. Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 45:44
56. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 45:49
57. Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC-Saxo Bank 46:09
58. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi 46:12
59. David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia 47:35
60. Andry Grivko (Ukr) Team Milram 47:38
61. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía-Cajasur 51:28
62. Matti Breschel (Den) Team CSC-Saxo Bank 52:47
63. Erik Zabel (Ger) Team Milram 53:45
64. Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 54:19
65. Leonardo Duque (Col) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 54:36
66. Marc De Maar (Ned) Rabobank 57:07
67. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 57:50
68. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 58:45
69. Karsten Kroon (Ned) Team CSC-Saxo Bank 59:31
70. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 59:38
71. Iñigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi 59:40
72. Andrea Tonti (Ita) Quick Step 1:08
73. Kevin De Weert (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:02:03
74. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía-Cajasur 1:03:15
75. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:04:18
76. Martin Velits (Svk) Team Milram 1:05:37
77. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 1:06:04
78. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:06:38
79. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 1:06:43
80. Michael Blaudzun (Den) Team CSC-Saxo Bank 1:07
81. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 1:07:03
82. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 1:08:14
83. Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1:09:11
84. Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole 1:09:27
85. Theo Eltink (Ned) Rabobank 1:09:34
86. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom 1:10:14
87. Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto 1:10:21
88. Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 1:10:53
89. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 1:11
90. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:13
91. Filippo Pozzato (Ita) Liquigas 1:13:17
92. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía-Cajasur 1:13:48
93. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia 1:13:54
94. Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 1:16:15
95. Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux 1:16:17
96. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:17:26
97. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1:18:01
98. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 1:18:59
99. Davide Viganò (Ita) Quick Step 1:19:27
100. Matej Jurco (Svk) Team Milram 1:19:34
101. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 1:19:58
102. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 1:20:55
103. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1:22:52
104. Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems 1:23:23
105. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 1:24:38
106. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 1:24:59
107. Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole 1:25:39
108. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 1:26:36
109. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia 1:26:43
110. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux 1:27:51
111. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 1:28:07
112. Sébastien Minard (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:28:11
113. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:28:56
114. Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 1:30:15
115. Tom Boonen (Bel) Quick Step 1:30:35
116. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 1:35:58
117. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 1:36:02
118. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:37:55
119. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
120. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 1:39:13
121. Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole 1:40:13
122. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas 1:41
123. Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 1:42:04
124. Nick Nuyens (Bel) Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1:42:07
125. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía-Cajasur 1:43:12
126. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 1:44:13
127. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole 1:44:28
128. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram 1:45:31
129. Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems 1:46:42
130. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 1:46:57
131. Christian Kux (Ger) Team Milram 1:48:34
132. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step 1:49:22
133. Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía-Cajasur 1:50:26
134. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 1:51:09
135. Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 1:51:17
136. Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía-Cajasur 1:52:35
137. Juan José Haedo (Arg) Team CSC-Saxo Bank 1:53:28
138. Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale 1:53:54
139. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre 1:54:02
140. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 1:54:36
141. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas 1:54:45
142. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 1:55
143. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 1:56:39
144. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale 2:01:54
145. Assan Bazayev (Kaz) Astana 2:02:38
146. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 2:03:06
147. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía-Cajasur 2:04:48
148. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 2:05:29
149. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 2:05:36
150. Artur Gajek (Ger) Team Milram 2:08:31
151. Emanuele Bindi (Ita) Lampre 2:08:36
152. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 2:19:50






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.