Featured Stories

Tour of Qatar 2009 – Stages 1-2

by pedalmag.com

February 3, 2009 – The 2009 Tour of Qatar started on Sunday with a 6km team trial, won by the Garmin-Slipstream Team in just over 6.5 minutes. Quick Step finished second, a mere second back, while Team Katusha took third, only two seconds down.

Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam won the 134km Stage 2, finishing one second ahead of second place, Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha, and third place, Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam. Canada’s Michael Barry (Can) Columbia-Highroad finished 73rd on the stage. He is currently ranked 59th in the GC.

Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam leads the GC by 6s over Tom Boonen (Bel) Quick Step.

Stage 1 – Team Time Trial – 6km

Teams

1. Garmin-Slipstream 6:34
2. Quick Step 0:01
3. Team Katusha 0:02
4. Rabobank 0:04
5. Liquigas
6. Team Columbia-Highroad 0:05
7. Cervelo Test Team 0:06
8. AG2R-La Mondiale 0:08
9. Silence-Lotto
10. Skil-Shimano 0:09
11. Lampre-N:G:C 0:10
12. Team Milram 0:13
13. Drapac Porsche Cycling 0:16
14. BMC Racing Team 0:18
15. Doha Team 0:20
16. Topsport Vlaanderen-Mercator 0:22
17. Meitan Hompo-GDR 0:29

Individual Classification

1. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream 6:34
2. Hans Dekkers (Ned) Garmin-Slipstream
3. Kilian Patour (Fra) Garmin-Slipstream
4. Michael Friedman (USA) Garmin-Slipstream
5. Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream
6. Marco Velo (Ita) Quick Step 0:01
7. Steven De Jongh (Ned) Quick Step
8. Tom Boonen (Bel) Quick Step
9. Maarten Wynants (Bel) Quick Step
10. Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step
11. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step
12. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 0:02
13. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
14. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
15. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
16. Alexei Markov (Rus) Team Katusha
17. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream 0:04
18. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
19. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
20. Bram Tankink (Ned) Rabobank
21. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
22. Marc De Maar (Ned) Rabobank
23. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
24. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
25. Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
26. Murilo Fischer (Bra) Liquigas
27. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas
28. Gianni Da Ros (Ita) Liquigas
29. Daniel Oss (Ita) Liquigas
30. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
31. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad 0:05
32. Gregory Henderson (NZl) Team Columbia-Highroad
33. Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia-Highroad
34. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad
35. Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia-Highroad
36. Bert Grabsch (Ger) Team Columbia-Highroad
37. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
38. Vicente Reynes Mimo (Spa) Team Columbia-Highroad
39. Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam 0:06
40. Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam
41. Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam
42. Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam
43. Daniel Lloyd (GBr) Cervélo TestTeam
44. Jeremy Hunt (GBr) Cervélo TestTeam
45. Martin Reimer (Ger) Cervélo TestTeam
46. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 0:08
47. Cédric Pineau (Fra) AG2R La Mondiale
48. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
49. Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
50. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale
51. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
52. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale
53. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
54. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
55. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto
56. Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto
57. Leif Hoste (Bel) Silence-Lotto
58. Cycril Lemoine (Fra) Skil-Shimano 0:09
59. Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
60. Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano
61. Koen De Kort (Ned) Skil-Shimano
62. Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
63. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N:G:C: 0:10
64. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N:G:C:
65. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N:G:C:
66. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N:G:C:
67. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre-N:G:C:
68. Simon Spilak (Slo) Lampre-N:G:C:
69. Servais Knaven (Ned) Team Milram 0:13
70. Robert Förster (Ger) Team Milram
71. Artur Gajek (Ger) Team Milram
72. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
73. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
74. Peter Wrolich (Aut) Team Milram
75. Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano 0:14
76. Robbie Williams (Aus) Drapac Porsche Cycling 0:16
77. Daniel Braunsteins (Aus) Drapac Porsche Cycling
78. Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling
79. Joseph Lewis (Aus) Drapac Porsche Cycling
80. Dean Windsor (Aus) Drapac Porsche Cycling
81. Peter Mc Donald (Aus) Drapac Porsche Cycling
82. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team 0:18
83. Taylor Tolleson (USA) BMC Racing Team
84. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
85. Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
86. Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team
87. Abdelbaset Hannachi (Alg) Doha Team 0:20
88. Omar Hasanin (Syr) Doha Team
89. Rafaa Chitioui (Tun) Doha Team
90. Aymen Ben Hassine (Tun) Doha Team
91. Badr Banihammad (UAE) Doha Team
92. Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen 0:22
93. Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen
94. Frederick Nolf (Bel) Topsport Vlaanderen
95. Sven Renders (Bel) Topsport Vlaanderen
96. Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen
97. Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen
98. Moosa Said (Qat) Doha Team
99. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 0:24
100. Antonio Cruz (USA) BMC Racing Team
100. Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling
100. William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream
100. Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale
104. Gabriel Rasch (Nor) Cervélo TestTeam 0:26
105. Joon Yong Seo (Kor) Meitan Hompo-GDR 0:29
106. Kazuya Okazaki (Jpn) Meitan Hompo-GDR
107. Sung Baek Park (Kor) Meitan Hompo-GDR
108. Mickaël Damiens (Fra) Meitan Hompo-GDR
109. Yasuharu Nakajima (Jpn) Meitan Hompo-GDR
110. Guillaume Pont (Fra) Meitan Hompo-GDR
111. Miyataka Shimizu (Jpn) Meitan Hompo-GDR
112. Masaaki Kikuchi (Jpn) Meitan Hompo-GDR
113. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 0:35
114. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto 0:36
115. Ashley Humbert (Aus) Drapac Porsche Cycling
116. David Deroo (Fra) Skil-Shimano 0:38
117. Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano
118. Daniele Righi (Ita) Lampre-N:G:C: 0:39
119. Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team 0:40
120. Farid Belhani (Alg) Doha Team 0:41
121. Tareq Esmaeili (Qat) Doha Team
122. Chad Beyer (USA) BMC Racing Team 0:44
123. Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen
124. Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen 0:45
125. Björn Schröder (Ger) Team Milram 0:55
126. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha 1:01
127. Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha
128. Ben Swift (GBr) Team Katusha 1:14
129. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 1:21
130. Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto 1:24
131. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 1:27
132. Dominik Roels (Ger) Team Milram 1:31
133. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N:G:C: 1:33
134. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream 2:07

Stage 2 – 134km

1. Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam 3:33:00
2. Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha 0:01
3. Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam
4. Tom Boonen (Bel) Quick Step
5. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N:G:C:
6. Murilo Fischer (Bra) Liquigas
7. Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam
8. Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam 0:04
9. Vicente Reynes Mimo (Spa) Team Columbia-Highroad
10. Daniel Lloyd (GBr) Cervélo TestTeam
11. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto 0:09
12. Steven De Jongh (Ned) Quick Step
13. Gabriel Rasch (Nor) Cervélo TestTeam 0:31
14. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 0:50
15. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad 2:11
16. Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
17. Alexei Markov (Rus) Team Katusha
18. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team
19. Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen
20. Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano
21. Artur Gajek (Ger) Team Milram
22. Hans Dekkers (Ned) Garmin-Slipstream
23. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
24. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
25. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
26. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
27. Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen
28. Martin Reimer (Ger) Cervélo TestTeam
29. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
30. Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream
31. Servais Knaven (Ned) Team Milram
32. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
33. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
34. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
35. Bram Tankink (Ned) Rabobank
36. Peter Wrolich (Aut) Team Milram
37. Daniel Oss (Ita) Liquigas
38. Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia-Highroad
39. Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia-Highroad
40. Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
41. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
42. Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling
43. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre-N:G:C:
44. Jeremy Hunt (GBr) Cervélo TestTeam
45. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N:G:C:
46. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
47. Omar Hasanin (Syr) Doha Team 6:38
48. Frederick Nolf (Bel) Topsport Vlaanderen
49. Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team
50. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
51. Mickaël Damiens (Fra) Meitan Hompo-GDR
52. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas
53. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha
54. Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen
55. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N:G:C:
56. Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
57. Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano
58. Aymen Ben Hassine (Tun) Doha Team
59. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
60. Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step
61. Marco Velo (Ita) Quick Step
62. Robert Förster (Ger) Team Milram
63. Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen
64. Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
65. Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
66. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step
67. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto
68. Koen De Kort (Ned) Skil-Shimano
69. Michael Friedman (USA) Garmin-Slipstream
70. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
71. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
72. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N:G:C:
73. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
74. William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream
75. Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto
76. Gregory Henderson (NZl) Team Columbia-Highroad
77. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
78. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale
79. Marc De Maar (Ned) Rabobank
80. Chad Beyer (USA) BMC Racing Team
81. Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling
82. Dean Windsor (Aus) Drapac Porsche Cycling
83. Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano
84. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
85. Björn Schröder (Ger) Team Milram
86. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
87. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream
88. Cycril Lemoine (Fra) Skil-Shimano
89. Daniele Righi (Ita) Lampre-N:G:C:
90. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
91. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N:G:C: 8:55
92. David Deroo (Fra) Skil-Shimano 9:16
93. Joon Yong Seo (Kor) Meitan Hompo-GDR 10:46
94. Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale
95. Farid Belhani (Alg) Doha Team 19:56
96. Masaaki Kikuchi (Jpn) Meitan Hompo-GDR
97. Kilian Patour (Fra) Garmin-Slipstream
98. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale
99. Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team
100. Robbie Williams (Aus) Drapac Porsche Cycling
101. Joseph Lewis (Aus) Drapac Porsche Cycling
102. Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto
103. Leif Hoste (Bel) Silence-Lotto
104. Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen
105. Tareq Esmaeili (Qat) Doha Team
106. Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen
107. Sven Renders (Bel) Topsport Vlaanderen
108. Daniel Braunsteins (Aus) Drapac Porsche Cycling
109. Ben Swift (GBr) Team Katusha
110. Cédric Pineau (Fra) AG2R La Mondiale
111. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream
112. Kazuya Okazaki (Jpn) Meitan Hompo-GDR
113. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
114. Dominik Roels (Ger) Team Milram
115. Bert Grabsch (Ger) Team Columbia-Highroad
116. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
117. Guillaume Pont (Fra) Meitan Hompo-GDR
118. Simon Spilak (Slo) Lampre-N:G:C:
119. Maarten Wynants (Bel) Quick Step
120. Rafaa Chitioui (Tun) Doha Team
121. Gianni Da Ros (Ita) Liquigas
122. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
123. Peter Mc Donald (Aus) Drapac Porsche Cycling
124. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad
125. Yasuharu Nakajima (Jpn) Meitan Hompo-GDR
126. Abdelbaset Hannachi (Alg) Doha Team
127. Badr Banihammad (UAE) Doha Team
128. Ashley Humbert (Aus) Drapac Porsche Cycling
129. Sung Baek Park (Kor) Meitan Hompo-GDR
130. Miyataka Shimizu (Jpn) Meitan Hompo-GDR
131. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
132. Antonio Cruz (USA) BMC Racing Team
133. Taylor Tolleson (USA) BMC Racing Team
134. Moosa Said (Qat) Doha Team

GC after Stage 2

1. Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam 3:39:30
2. Tom Boonen (Bel) Quick Step 0:06
3. Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam 0:07
4. Murilo Fischer (Bra) Liquigas 0:09
5. Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam 0:11
6. Steven De Jongh (Ned) Quick Step
7. Vicente Reynes Mimo (Spa) Team Columbia-Highroad 0:13
8. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N:G:C: 0:14
9. Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam
10. Daniel Lloyd (GBr) Cervélo TestTeam
11. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto 0:21
12. Gabriel Rasch (Nor) Cervélo TestTeam 0:59
13. Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha 1:00
14. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 1:18
15. Hans Dekkers (Ned) Garmin-Slipstream 2:15
16. Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream
17. Alexei Markov (Rus) Team Katusha 2:17
18. Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
19. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
20. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
21. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
22. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 2:19
23. Bram Tankink (Ned) Rabobank
24. Daniel Oss (Ita) Liquigas
25. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
26. Mark Cavendish (GBr) Team Columbia-Highroad 2:20
27. Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia-Highroad
28. Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia-Highroad
29. Martin Reimer (Ger) Cervélo TestTeam 2:21
30. Jeremy Hunt (GBr) Cervélo TestTeam
31. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 2:23
32. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
33. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
34. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
35 .Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano 2:24
36. Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano
37. Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
38. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre-N:G:C: 2:25
39. Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-N:G:C:
40. Artur Gajek (Ger) Team Milram 2:28
41. Servais Knaven (Ned) Team Milram
42. Peter Wrolich (Aut) Team Milram
43. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team 2:33
44. Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen 2:37
45. Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen
46. Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling 2:39
47. Michael Friedman (USA) Garmin-Slipstream 6:42
48. Bradley Wiggins (GBr) Garmin-Slipstream
49. Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step 6:43
50. Marco Velo (Ita) Quick Step
51. Wouter Weylandt (Bel) Quick Step
52. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas 6:46
53. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
54. Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
55. Marc De Maar (Ned) Rabobank
56. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
57. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
58. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
59. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 6:47
60. Gregory Henderson (NZl) Team Columbia-Highroad
61. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 6:50
62. Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
63. Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto
64. José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale
65. Koen De Kort (Ned) Skil-Shimano 6:51
66. Cycril Lemoine (Fra) Skil-Shimano
67. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N:G:C: 6:52
68. Robert Förster (Ger) Team Milram 6:55
69. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
70. Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano 6:56
71. Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling 6:58
72. Dean Windsor (Aus) Drapac Porsche Cycling
73. Aymen Ben Hassine (Tun) Doha Team 6:59
74. Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team 7:00
75. Omar Hasanin (Syr) Doha Team 7:02
76. Frederick Nolf (Bel) Topsport Vlaanderen 7:04
77. Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen
78. William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream 7:06
79. Mickaël Damiens (Fra) Meitan Hompo-GDR 7:11
80. Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 7:17
81. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto 7:18
82. Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano 7:20
83. Daniele Righi (Ita) Lampre-N:G:C: 7:21
84. Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team 7:22
85. Chad Beyer (USA) BMC Racing Team 7:24
86. Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen 7:27
87. Björn Schröder (Ger) Team Milram 7:37
88. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha 7:43
89. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 8:09
90. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N:G:C: 8:15
91. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N:G:C: 9:09
92. David Deroo (Fra) Skil-Shimano 9:58
93. Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale 11:14
94. Joon Yong Seo (Kor) Meitan Hompo-GDR 11:19
95. Kilian Patour (Fra) Garmin-Slipstream 20:00
96. Maarten Wynants (Bel) Quick Step 20:01
97. Gianni Da Ros (Ita) Liquigas 20:04
98. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
99. Bert Grabsch (Ger) Team Columbia-Highroad 20:05
100. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad
101. Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale 20:08
102. Leif Hoste (Bel) Silence-Lotto
103. Cédric Pineau (Fra) AG2R La Mondiale
104. Simon Spilak (Slo) Lampre-N:G:C: 20:10
105. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 20:13
106. Robbie Williams (Aus) Drapac Porsche Cycling 20:15
107. Joseph Lewis (Aus) Drapac Porsche Cycling 20:16
108. Daniel Braunsteins (Aus) Drapac Porsche Cycling
109. Peter Mc Donald (Aus) Drapac Porsche Cycling
110. Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team 20:18
111. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
112. Taylor Tolleson (USA) BMC Racing Team
113. Rafaa Chitioui (Tun) Doha Team 20:20
114. Abdelbaset Hannachi (Alg) Doha Team
115. Badr Banihammad (UAE) Doha Team
116. Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen 20:22
117. Sven Renders (Bel) Topsport Vlaanderen
118. Moosa Said (Qat) Doha Team
119. Antonio Cruz (USA) BMC Racing Team 20:24
120. Masaaki Kikuchi (Jpn) Meitan Hompo-GDR 20:29
121. Kazuya Okazaki (Jpn) Meitan Hompo-GDR
122. Guillaume Pont (Fra) Meitan Hompo-GDR
123. Yasuharu Nakajima (Jpn) Meitan Hompo-GDR
124. Sung Baek Park (Kor) Meitan Hompo-GDR
125. Miyataka Shimizu (Jpn) Meitan Hompo-GDR
126. Ashley Humbert (Aus) Drapac Porsche Cycling 20:36
127. Farid Belhani (Alg) Doha Team 20:41
128. Tareq Esmaeili (Qat) Doha Team
129. Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen 20:44
130. Ben Swift (GBr) Team Katusha 21:14
131. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 21:21
132. Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto 21:24
133. Dominik Roels (Ger) Team Milram 21:31
134. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream 22:07





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.