Featured Stories

Tour of Langkawi – Stage 9 Final

February 17, 2008 РMauro Abel Richeze (Arg) CSF Group Navigare won the final stage of the Tour of Langkawi, grabbing victory in the 90km Kuala Lumpur Criterium. Jeremy Hunt (GBr) Cr̩dit Agricole was the runner-up, and Enrico Rossi (Ita) NGC Medical-OTC Industria Porte placed third. Ruslan Ivanov (Mda) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli took the overall GC win by a 29-second margin.

Results

1. Mauro Abel Richeze (Arg) CSF Group Navigare 1.31.22
2. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole
3. Enrico Rossi (Ita) NGC Medical – OTC Industria Porte
4. Ho Seon Park (Kor) Seoul Cycling
5. Alexandre Usov (Blr) AG2r – La Mondiale
6. Nolan Hoffman (RSA) South African National Team
7. Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom
8. Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems
9. Danilo Hondo (Ger) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
10. Joseph Chapman (NZl) New Zealand National Team
11. Haidar Ahmad Anuawar (Mas) Letua Cycling Team
12. Takashi Miyazawa (Jpn) Meitan Hompo – GDR
13. Yoshiyuki Abe (Jpn) Skil-Shimano
14. Mohd Razak Abd (Mas) Malaysia National Team
15. Hidenori Nodera (Jpn) Skil-Shimano
16. Marco Corsini (Ita) NGC Medical – OTC Industria Porte
17. Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
18. Jeremy Yates (NZl) New Zealand National Team
19. Justin Kerr (NZl) New Zealand National Team
20. Stefan Trafelet (Swi) NGC Medical – OTC Industria Porte
21. Erik Hoffmann (Nam) Giant Asia Racing Team
22. Kuei Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team
23. Scott Lyttle (NZl) New Zealand National Team
24. Alejandro Paleo (Spa) Karpin Galicia
25. Tanel Kangert (Est) AG2r – La Mondiale
26. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
27. Matteo Priamo (Ita) CSF Group Navigare
28. Johnnie Walker (Aus) South Australia.com – AIS
29. Gustavo Cesar (Spa) Karpin Galicia
30. Rizza Abdullah Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team
31. Bernard Sulzberger (Aus) Letua Cycling Team
32. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole
33. Fuyu Li (Chn) Trek – Marco Polo Cycling Team
34. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
35. Matt Wilson (Aus) Team Type 1
36. Juan Mouron (Spa) Karpin Galicia
37. Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
38. Yauhen Sobal (Blr) Tinkoff Credit Systems
39. Mitchell Docker (Aus) Drapac Porsche Developement Program
40. Shinichi Fukushima (Jpn) Meitan Hompo – GDR
41. Jean-Marc Marino (Fra) Crédit Agricole
42. Paul Odlin (NZl) New Zealand National Team
43. Zakkari Dempster (Aus) South Australia.com – AIS
44. Chris. Meschenmoser (Ger) Team Ista
45. Hariff Mohd Salleh (Mas) MNCF Cycling Team
46. Filippo Savini (Ita) CSF Group Navigare
47. Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems
48. Ruslan Ivanov (Mda) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
49. Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
50. Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r – La Mondiale
51. Ashley Whitehead (NZl) New Zealand National Team
52. Li Yong Ng (Jpn) Meitan Hompo – GDR
53. Dennis van Niekerk (RSA) South African National Team
54. Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
55. Yip Wang Tang (Hkg) Hongkong National Team
56. Koji Fukushima (Jpn) Meitan Hompo – GDR
57. Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice Team
58. Blaise Sonnery (Fra) AG2r – La Mondiale
59. Diego Nosotti (Ita) NGC Medical – OTC Industria Porte
60. Mustafa Amir Rusli (Mas) MNCF Cycling Team
61. Walter Pedraza (Col) Tinkoff Credit Systems
62. Moises Aldape (Mex) Team Type 1
63. Farshad Salehian (IRI) Islamic Azad Univercity Cycling Team
64. Vladimir Lopez (Col) Polygon Sweet Nice Team
65. Hing Chun Chan (Hkg) Hongkong National Team
66. Tonton Susanto (Ina) Letua Cycling Team
67. Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team
68. David George (RSA) South African National Team
69. Jose Perez Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
70. Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom
71. Jean-Charles Senac (Fra) AG2r – La Mondiale
72. Vyacheslav Dyadichkin (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
73. C̩dric Pineau (Fra) AG2r РLa Mondiale
74. Kovij Fahridi (IRI) Islamic Azad Univercity Cycling Team
75. Tomoya Kano (Jpn) Skil-Shimano
76. Yoshimasa Hirose (Jpn) Skil-Shimano
77. Rolf Hofbauer (Ger) Team Ista
78. Nico Keinath (Ger) Team Ista
79. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems
80. Ian McCleod (RSA) South African National Team
81. Yukiya Arashiro (Jpn) Meitan Hompo – GDR
82. Mohd Misbah Nur (Mas) Malaysia National Team
83. Jai Crawford (Aus) Trek – Marco Polo Cycling Team
84. San Kin Wu (Hkg) Hongkong National Team
85. HongKi Yoo (Kor) Seoul Cycling
86. Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole
87. M. Fauzan Ahmed Lutti (Mas) Malaysia National Team
88. Fabio Calabria (Aus) Team Type 1
89. David Garcia (Spa) Karpin Galicia
90. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
91. Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team
92. Ramon Troncoso (Spa) Karpin Galicia
93. Amir Zargari (IRI) Islamic Azad Univercity Cycling Team
94. Yusuke Hatanaka (Jpn) Skil-Shimano
95. Waylon Woolcock (RSA) South African National Team
96. Jacobus Venter (RSA) South African National Team
97. Mohd Saleh (Mas) Malaysia National Team
98. Benjamin King (Aus) South Australia.com – AIS
99. Kuan Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team
100. Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
101. Ben Brooks (Aus) Team Type 1
102. Francesco Tomei (Ita) CSF Group Navigare
103. M. Daud Firdaus (Mas) Malaysia National Team
104. Hyeon Gu Kim (Kor) Seoul Cycling
105. Mehdi Sohrabi (IRI) Islamic Azad Univercity Cycling Team
106. Ryan Arihan (Ina) Letua Cycling Team
107. Ken Onodera (Jpn) Trek – Marco Polo Cycling Team
108. Saiful Mohd Aziz (Mas) MNCF Cycling Team
109. Jorg Lehmann (Ger) Team Ista
110. Sergey Kudentsov (Rus) Trek – Marco Polo Cycling Team 0.21
111. Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Developement Program 0.22
112. Suk Hyo Gong (Kor) Seoul Cycling 0.31
113. Baek Sung Park (Kor) Seoul Cycling
114. Mizan Maleki (IRI) Islamic Azad Univercity Cycling Team
115. Jae Won Lee (Kor) Seoul Cycling
116. Tanha Saeidi (IRI) Islamic Azad Univercity Cycling Team
117. Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Developement Program 0.42
118. Yan Xing Dong (Chn) Trek – Marco Polo Cycling Team 0.46
119. Mohd Sayuti Zahit (Mas) Letua Cycling Team
120. Sea Loh Keong (Mas) Trek – Marco Polo Cycling Team 1.02
121. Vladimir Isaychev (Rus) Karpin Galicia 1.05
122. Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.08
123. William Ford (Aus) South Australia.com – AIS 1.42
124. Gene Bates (Aus) Drapac Porsche Developement Program 3.12
125. Wesley Sulzberger (Aus) South Australia.com – AIS
126. Wai Siu Ko (Hkg) Hongkong National Team 4.50
127. Zamani M. Mustarudin (Mas) MNCF Cycling Team 7.30
128. Jasmin Mohd Ruslan (Mas) MNCF Cycling Team 7.46
129. Mark O’Brien (Aus) Drapac Porsche Developement Program
130. Glen Chadwick (NZl) Team Type 1
131. Anuar Manan (Mas) Letua Cycling Team
DNS Maxime Mederel (Fra) Crédit Agricole
DNS Miyataka Shimizu (Jpn) Meitan Hompo – GDR
DNS Budi Santoso (Ina) Polygon Sweet Nice Team

Final GC after Stage 9

1. Ruslan Ivanov (Mda) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 31.20.28
2. Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 0.29
3. Gustavo Cesar (Spa) Karpin Galicia 0.32
4. Jeremy Yates (NZl) New Zealand National Team 0.36
5. Yauhen Sobal (Blr) Tinkoff Credit Systems 0.48
6. Mitchell Docker (Aus) Drapac Porsche Developement Program 0.56
7. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.03
8. Jean-Marc Marino (Fra) Crédit Agricole 1.09
9. Ian McCleod (RSA) South African National Team 1.44
10. Matt Wilson (Aus) Team Type 1 1.48
11. Shinichi Fukushima (Jpn) Meitan Hompo – GDR 1.50
12. Tomoya Kano (Jpn) Skil-Shimano 2.07
13. Bernard Sulzberger (Aus) Letua Cycling Team 3.00
14. Zakkari Dempster (Aus) South Australia.com – AIS 3.19
15. Hidenori Nodera (Jpn) Skil-Shimano 3.20
16. Diego Nosotti (Ita) NGC Medical – OTC Industria Porte 3.49
17. Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team 4.29
18. Baek Sung Park (Kor) Seoul Cycling 6.20
19. Glen Chadwick (NZl) Team Type 1 10.34
20. Jose Perez Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 18.32
21. David George (RSA) South African National Team 19.24
22. Dennis van Niekerk (RSA) South African National Team 20.35
23. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 20.38
24. Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom 21.05
25. Hyeon Gu Kim (Kor) Seoul Cycling 21.50
26. Johnnie Walker (Aus) South Australia.com – AIS 21.56
27. Chris. Meschenmoser (Ger) Team Ista 22.30
28. Enrico Rossi (Ita) NGC Medical – OTC Industria Porte 23.05
29. Walter Pedraza (Col) Tinkoff Credit Systems 23.39
30. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 23.42
31. Kovij Fahridi (IRI) Islamic Azad Univercity Cycling Team 23.50
32. Tonton Susanto (Ina) Letua Cycling Team 23.54
33. C̩dric Pineau (Fra) AG2r РLa Mondiale 24.17
34. Jai Crawford (Aus) Trek – Marco Polo Cycling Team 24.40
35. Suk Hyo Gong (Kor) Seoul Cycling 24.48
36. Li Yong Ng (Jpn) Meitan Hompo – GDR 24.52
37. Ramon Troncoso (Spa) Karpin Galicia
38. Tanel Kangert (Est) AG2r – La Mondiale
39. Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems
40. Waylon Woolcock (RSA) South African National Team
41. Matteo Priamo (Ita) CSF Group Navigare 24.54
42. Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Developement Program 25.02
43. Moises Aldape (Mex) Team Type 1 25.04
44. Blaise Sonnery (Fra) AG2r – La Mondiale 25.06
45. Amir Zargari (IRI) Islamic Azad Univercity Cycling Team
46. Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole 25.09
47. Yukiya Arashiro (Jpn) Meitan Hompo – GDR 25.24
48. Tanha Saeidi (IRI) Islamic Azad Univercity Cycling Team 25.28
49. Jorg Lehmann (Ger) Team Ista 25.30
50. Hing Chun Chan (Hkg) Hongkong National Team 25.41
51. Mohd Misbah Nur (Mas) Malaysia National Team 25.43
52. Farshad Salehian (IRI) Islamic Azad Univercity Cycling Team 25.46
53. HongKi Yoo (Kor) Seoul Cycling 25.55
54. Scott Lyttle (NZl) New Zealand National Team 26.11
55. Yoshiyuki Abe (Jpn) Skil-Shimano 26.15
56. David Garcia (Spa) Karpin Galicia
57. Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team
58. Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole 26.22
59. Alejandro Paleo (Spa) Karpin Galicia 26.24
60. Mehdi Sohrabi (IRI) Islamic Azad Univercity Cycling Team
61. Alexandre Usov (Blr) AG2r – La Mondiale 26.32
62. Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team 26.40
63. Filippo Savini (Ita) CSF Group Navigare 26.50
64. Kuan Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team 26.56
65. San Kin Wu (Hkg) Hongkong National Team 27.06
66. Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice Team
67. Ashley Whitehead (NZl) New Zealand National Team
68. Ryan Arihan (Ina) Letua Cycling Team 27.27
69. Paul Odlin (NZl) New Zealand National Team 27.37
70. Rizza Abdullah Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team 27.42
71. Vladimir Lopez (Col) Polygon Sweet Nice Team 27.45
72. M. Fauzan Ahmed Lutti (Mas) Malaysia National Team 27.46
73. Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 28.31
74. Erik Hoffmann (Nam) Giant Asia Racing Team 29.28
75. Jacobus Venter (RSA) South African National Team 29.29
76. Wesley Sulzberger (Aus) South Australia.com – AIS 29.40
77. Vladimir Isaychev (Rus) Karpin Galicia 30.10
78. Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 30.22
79. Fabio Calabria (Aus) Team Type 1
80. Mohd Razak Abd (Mas) Malaysia National Team 30.39
81. Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 30.47
82. Benjamin King (Aus) South Australia.com – AIS 30.51
83. Danilo Hondo (Ger) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 31.00
84. Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 31.08
85. Stijn Vandenbergh (Bel) AG2r – La Mondiale 31.12
86. Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 31.16
87. Marco Corsini (Ita) NGC Medical – OTC Industria Porte 31.40
88. Francesco Tomei (Ita) CSF Group Navigare 32.05
89. Haidar Ahmad Anuawar (Mas) Letua Cycling Team 32.10
90. Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems 32.12
91. Ben Brooks (Aus) Team Type 1 32.20
92. Yoshimasa Hirose (Jpn) Skil-Shimano 32.42
93. Sea Loh Keong (Mas) Trek – Marco Polo Cycling Team 33.26
94. Juan Mouron (Spa) Karpin Galicia 33.30
95. William Ford (Aus) South Australia.com – AIS 33.49
96. M. Daud Firdaus (Mas) Malaysia National Team 33.50
97. Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole 34.16
98. Mustafa Amir Rusli (Mas) MNCF Cycling Team
99. Jean-Charles Senac (Fra) AG2r – La Mondiale 34.55
100. Mohd Saleh (Mas) Malaysia National Team 35.19
101. Jae Won Lee (Kor) Seoul Cycling 35.47
102. Mohd Sayuti Zahit (Mas) Letua Cycling Team 35.58
103. Takashi Miyazawa (Jpn) Meitan Hompo – GDR 36.00
104. Gene Bates (Aus) Drapac Porsche Developement Program
105. Ho Seon Park (Kor) Seoul Cycling 36.02
106. Yip Wang Tang (Hkg) Hongkong National Team 36.04
107. Kuei Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team
108. Yusuke Hatanaka (Jpn) Skil-Shimano
109. Rolf Hofbauer (Ger) Team Ista 36.09
110. Nolan Hoffman (RSA) South African National Team 36.12
111. Joseph Chapman (NZl) New Zealand National Team
112. Vyacheslav Dyadichkin (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
113. Saiful Mohd Aziz (Mas) MNCF Cycling Team
114. Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Developement Program 36.25
115. Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 36.26
116. Stefan Trafelet (Swi) NGC Medical – OTC Industria Porte 36.35
117. Justin Kerr (NZl) New Zealand National Team
118. Ken Onodera (Jpn) Trek – Marco Polo Cycling Team
119. Mauro Abel Richeze (Arg) CSF Group Navigare 37.02
120. Mark O’Brien (Aus) Drapac Porsche Developement Program 39.05
121. Fuyu Li (Chn) Trek – Marco Polo Cycling Team 39.21
122. Anuar Manan (Mas) Letua Cycling Team 39.32
123. Koji Fukushima (Jpn) Meitan Hompo – GDR 40.11
124. Mizan Maleki (IRI) Islamic Azad Univercity Cycling Team 41.48
125. Hariff Mohd Salleh (Mas) MNCF Cycling Team 42.25
126. Zamani M. Mustarudin (Mas) MNCF Cycling Team 43.34
127. Yan Xing Dong (Chn) Trek – Marco Polo Cycling Team 43.53
128. Sergey Kudentsov (Rus) Trek – Marco Polo Cycling Team 43.54
129. Jasmin Mohd Ruslan (Mas) MNCF Cycling Team 43.58
130. Wai Siu Ko (Hkg) Hongkong National Team 48.46
131. Nico Keinath (Ger) Team Ista 56.45





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.