Featured Stories

Tour of Langkawi – Stage 6 – Gavazzi on a Roll

by pedalmag.com

February 14, 2009 (Shah Alam, Malaysia) – Mattia Gavazzi (Ita) Diquigiovanni-Androni won Stage 6 of the Tour of Langkawi today. The 147.6km route from Batang Kali to Shah Alam marked the Italian’s fourth stage win of the tour. Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale was second on the stage, followed by Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream. Canada’s Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream finished 17th. He is ranked 25th overall. Jose Serpa (Col) Diquigiovanni-Androni leads the GC.

Stage 6

1. Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 3:07:33
2. Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale
3. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream
4. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
5. Nolan Hoffman (RSA) South Africa National Team
6. René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec
7. Igor Abakoumov (Bel) ISD
8. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
9. Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg-Corratec
10. Jaco Venter (RSA) South Africa National Team
11. Miyataka Shimizu (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
12. Wan Mohammed Najmee W (Mas) Malaysia National Team
13. Park Sung Baek (Kor) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
14. Guillermo R Bongiorno (Arg) CSF Group-Navigare
15. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam
16. Wenlong Zhang (Chn) China National Team
17. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
18. Nariyuki Masuda (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
19. Johann Rabie (RSA) South Africa National Team
20. Gregor Gazvoda (Slo) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
21. Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team
22. Yasuharu Nakajima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
23. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto
24. Rafaa Chtioui (Tun) Doha Team
25. Abdelbaset Hannachi (Alg) Doha Team
26. Guo Hui (Chn) China National Team
27. Nor Rizuan Zainal (Mas) MNCF Cycling Team
28. Suh Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling
29. Gomez Marchante J A (Spa) Cervélo TestTeam
30. Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream
31. Frederrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
32. Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team
33. Tonton Susanto, (Ina) Letua Cycling Team
34. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
35. Nikolay Slonov (Kaz) Kazakhstan National Team
36. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
37. Gene Bates (Aus) Australia National Team
38. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
39. Denys Kostyuk (Ukr) ISD
40. Omar Hasanin (Syr) Doha Team
41. Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale
42. Floch Guillaume Le (Fra) BBox Bouygues Telecom
43. Jai Crawford (Aus) Australia National Team
44. Cameron Wurf (Aus) Australia National Team
45. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
46. Gong Hyo Suk (Kor) Seoul Cycling
47. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
48. Richie Porte (Aus) Australia National Team
49. Misbah M Rauf Nur (Mas) MNCF Cycling Team
50. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:09
51. Shinichi Fukushima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
52. Mohd Faris Abdu Razak (Mas) MNCF Cycling Team
53. Hosein Askari (IRI) Iran National Team
54. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
55. Alexander Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
56. Daniel Fleeman (GBr) Cervélo TestTeam
57. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
58. Hosein Alizadeh (IRI) Iran National Team
59. Hossien Nateghi (IRI) Iran National Team
60. Amir Mustafa Rusli (Mas) MNCF Cycling Team
61. Pascal Hunger Buhler (Swi) Vorarlberg-Corratec
62. Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team
63. Janse Van Rensburg J (RSA) South Africa National Team
64. Daniele Nardello (Ita) Fuji-Servetto
65. Fortunato Baliani (Ita) CSF Group-Navigare
66. Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group-Navigare
67. Choi Jin Yong (Kor) Seoul Cycling
68. Jeremy Yates, (NZl) Letua Cycling Team
69. Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec
70. Ghader Mizbani (IRI) Iran National Team
71. Adam Semple (Aus) Australia National Team
72. Aymen Ben Hassine (Tun) Doha Team
73. Nepomnyachshiy Y (Kaz) Kazakhstan National Team
74. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
75. Gang Xu (Chn) China National Team
76. Sergii Matveyev (Ukr) ISD
77. Amir Zargari (IRI) Iran National Team
78. Samai (Ina) Letua Cycling Team
79. Hong Yoo Ki (Kor) Seoul Cycling
80. Joaquin Novoa Menedex (Spa) Cervélo TestTeam
81. Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Malaysia National Team
82. Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team
83. Ian Mcleod (RSA) South Africa National Team
84. Tim Roe (Aus) Australia National Team
85. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec
86. Mehdi Sohrabi (IRI) Iran National Team
87. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
88. Mohd Akmal Amrun (Mas) MNCF Cycling Team
89. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
90. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
91. Jianhua Ji (Chn) China National Team
92. Suhardi Hassan (Mas) MNCF Cycling Team
93. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
94. Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team
95. Ali Ahmed Fallanie (Mas) Malaysia National Team
96. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream
97. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
98. Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare 0:21
99. Mohd Razif Mohd Salleh, (Mas) Letua Cycling Team
100. Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
101. Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0:09
102. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream 0:55
103. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
104. Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg-Corratec 0:58
105. Sea Keong Loh (Mas) Malaysia National Team 1:01
106. Gianluca Mirenda (Ita) ISD
107. Luca Celli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:56
108. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto 2:04
109. Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam 3:53
110. Lim Yew Meng (Mas) Letua Cycling Team 3:35
111. Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD 5:51
HD Peng Liu (Chn) China National Team 23:34
DNF Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF Federico Canuti (Ita) CSF Group-Navigare
DNF Hyeon Kim Gu (Kor) Seoul Cycling
DNF Abdelmalek Madani (Alg) Doha Team

GC after Stage 6

1. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 22:43:52
2. Jai Crawford (Aus) Australia National Team 0:27
3. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0:47
4. Frederrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 0:54
5. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 1:22
6. Janse Van Rensburg J (RSA) South Africa National Team 2:38
7. Tonton Susanto, (Ina) Letua Cycling Team 2:44
8. Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream 3:16
9. Gomez Marchante J A (Spa) Cervélo TestTeam 3:37
10. Richie Porte (Aus) Australia National Team 3:44
11. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam 3:45
12. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto 4:13
13. Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group-Navigare 4:25
14. Hosein Askari (IRI) Iran National Team 5:06
15. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
16. Cameron Wurf (Aus) Australia National Team 5:42
17. Gong Hyo Suk (Kor) Seoul Cycling 5:56
18. Ghader Mizbani (IRI) Iran National Team 6:30
19. Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec 6:39
20. Tim Roe (Aus) Australia National Team 6:48
21. Jianhua Ji (Chn) China National Team 6:51
22. Daniel Fleeman (GBr) Cervélo TestTeam 6:57
23. Alexander Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 7:10
24. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream 7:16
25. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 7:30
26. Fortunato Baliani (Ita) CSF Group-Navigare
27. Johann Rabie (RSA) South Africa National Team 8:29
28. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto 9:01
29. Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team 9:04
30. Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale 9:05
31. Hong Yoo Ki (Kor) Seoul Cycling 9:10
32. Floch Guillaume Le (Fra) BBox Bouygues Telecom 9:14
33. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 9:23
34. Bartosz Huzarski (Pol) ISD 9:43
35. Shinichi Fukushima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design 9:57
36. Denys Kostyuk (Ukr) ISD 9:59
37. Jaco Venter (RSA) South Africa National Team 10:22
38. Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team 10:28
39. Amir Zargari (IRI) Iran National Team 10:35
40. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto 10:56
41. Gene Bates (Aus) Australia National Team 10:57
42. Pascal Hunger Buhler (Swi) Vorarlberg-Corratec 11:06
43. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team 11:10
44. Jeremy Yates, (NZl) Letua Cycling Team 11:13
45. Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team 11:21
46. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale 11:38
47. Ian Mcleod (RSA) South Africa National Team 11:47
48. Daniele Nardello (Ita) Fuji-Servetto 11:58
49. Gregor Gazvoda (Slo) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design 12:30
50. Nariyuki Masuda (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design 13:03
51. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 13:54
52. Mehdi Sohrabi (IRI) Iran National Team 13:57
53. Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg-Corratec 14:10
54. Mohd Faris Abdu Razak (Mas) MNCF Cycling Team 14:19
55. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam 15:44
56. Misbah M Rauf Nur (Mas) MNCF Cycling Team 15:56
57. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto 16:15
58. Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD 16:22
59. Rafaa Chtioui (Tun) Doha Team 16:30
60. Choi Jin Yong (Kor) Seoul Cycling 16:50
61. Gang Xu (Chn) China National Team 17:08
62. Omar Hasanin (Syr) Doha Team 17:39
63. Gianluca Mirenda (Ita) ISD 17:41
64. Guo Hui (Chn) China National Team 17:56
65. Nikolay Slonov (Kaz) Kazakhstan National Team 18:35
66. Nepomnyachshiy Y (Kaz) Kazakhstan National Team 18:44
67. Suhardi Hassan (Mas) MNCF Cycling Team 18:47
68. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream 18:51
69. Miyataka Shimizu (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design 18:58
70. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream 19:17
71. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream 19:20
72. Adam Semple (Aus) Australia National Team 19:45
73. Nor Rizuan Zainal (Mas) MNCF Cycling Team 19:59
74. Ali Ahmed Fallanie (Mas) Malaysia National Team 20:21
75. Joaquin Novoa Menedex (Spa) Cervélo TestTeam 20:48
76. Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 21:22
77. Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale 21:33
78. René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec 21:47
79. Wenlong Zhang (Chn) China National Team
80. Sergii Matveyev (Ukr) ISD 21:53
81. Hossien Nateghi (IRI) Iran National Team 21:56
82. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
83. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
84. Abdelbaset Hannachi (Alg) Doha Team 21:58
85. Igor Abakoumov (Bel) ISD 22:05
86. Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team 22:10
87. Amir Mustafa Rusli (Mas) MNCF Cycling Team 22:17
88. Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg-Corratec 22:45
89. Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare 22:46
90. Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 23:06
91. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec 23:12
92. Nolan Hoffman (RSA) South Africa National Team 23:19
93. Samai (Ina) Letua Cycling Team 23:52
94. Mohd Razif Mohd Salleh, (Mas) Letua Cycling Team
95. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 25:02
96. Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team 25:24
97. Park Sung Baek (Kor) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design 25:59
98. Suh Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling 26:49
99. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 28:46
100. Mohd Akmal Amrun (Mas) MNCF Cycling Team 29:37
101. Hosein Alizadeh (IRI) Iran National Team 30:20
102. Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Malaysia National Team 31:55
103. Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam 31:57
104. Yasuharu Nakajima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design 32:35
105. Aymen Ben Hassine (Tun) Doha Team 35:17
106. Lim Yew Meng (Mas) Letua Cycling Team 36:29
107. Luca Celli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 38:29
108. Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team 41:56
109. Wan Mohammed Najmee W (Mas) Malaysia National Team 42:21
110. Guillermo R Bongiorno (Arg) CSF Group-Navigare 42:51
111. Sea Keong Loh (Mas) Malaysia National Team 43:44





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.