Featured Stories

Recent Videos

Tour of Langkawi Stage 3 – Gavazzi Scores Hat Trick

release by the Tour of Langkawi

February 11, 2009 (Malacca, Malaysia) – Italian rider Mattia Gavazzi (Ita) Diquigiovanni-Androni conquered Le Tour de Langkawi (LTdL) 2009 as he scored his third win and solidified his grasp on the yellow jersey after he finished first in the third stage today. Canada’s Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream is ranked eighth overall after he finished 49th in Stage 3.

Gavazzi, the 26-year old rider of pro continental team Diquigiovanni-Androni, defeated other riders in a spectacular sprint to the line in the third stage today from Malacca to Malacca, a total distance of 186km. Gavazzi managed to put himself in the perfect spot to sprint all the way to the finish line, leading the rest of 118 riders in 4 hours 33 minutes and 29 seconds. “Today, I would say that with the back up from my teammates, I was in a really good condition. They did really well and in high spirit to win,” he said.

Gavazzi won the opening stage from Putrajaya to Senawang on Monday and the second stage from Senawang to Malacca yesterday.

Team Manager Gianni Savio said that he had asked the team to stop working after they reached 30km towards the finish. “They had been working really hard especially the team leader Jose Serpa. But then Gavazzi said that he is in good condition thus the rest of the team helped him to secure the lead,” he said.

At the third stage today, Gavazzi also kept the green jersey sponsored by MILO and remained the sprint king with 45 points.

Even though no points were collected by the leader at the climb zone in Kesang today, the jersey King of Mountain is still in the belonging of Jacque Janse Van Rensburg from the national team of South Africa. “Today’s race is longer in distance but quite easier compared to the day before. At first the race was slow and I expect the race tomorrow will be harder with two climb zones,” he said.

Today at the third stage of LTdL, the rider of the Malaysian national team, Ahmad Haidar Anuawar who was in high spirit to secure a better placing from seventh in the second stage yesterday to fourth top best rider in the Asian classification. The rider from Chukai, Terengganu, ended the rest in a big bunch at 16th place, and was the fourth Asian rider to arrive at the finish point of the third stage at Jalan Hang Tuah.

As for another team Malaysia’s rider Ahmad Fallanie Ali, managed to get points in all three sprint zones. In Muar he gets three points as he secured the second place and third place (two points) at the sprint zone in Bukit Kepong, Tangkak and a point in Kesang.
The fourth stage tomorrow from Malacca to Bandar Baru Bangi is the longest stage in LTdL 2009 with a total distance of 221km.
Riders will be cycling through the sprint zone at the Akademi Laut Malaysia, Port Dickson and Seremban with two climb zones in Bukit Tinggi of 367 meters and Genting Peres of 459 meters before ending the race in Bandar Baru Bangi.

1. Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4:33:29
2. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream
3. Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale
4. Nolan Hoffman (RSA) South Africa National Team
5. Denys Kostyuk (Ukr) ISD
6. René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec
7. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
8. Igor Abakoumov (Bel) ISD
9. Samai (Ina) Letua Cycling Team
10. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
11. Abdelbaset Hannachi (Alg) Doha Team
12. Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg-Corratec
13. Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom
14. Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team
15. Hossien Nateghi (IRI) Iran National Team
16. Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Malaysia National Team
17. Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team
18. Choi Jin Yong (Kor) Seoul Cycling
19. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
20. Wan Mohammed Najmee W (Mas) Malaysia National Team
21. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
22. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
23. Aymen Ben Hassine (Tun) Doha Team
24. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam
25. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec
26. Omar Hasanin (Syr) Doha Team
27. Adam Semple (Aus) Australia National Team
28. Gianluca Mirenda (Ita) ISD
29. Mohd Faris Abdu Razak (Mas) MNCF Cycling Team
30. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto
31. Guillermo R Bongiorno (Arg) CSF Group-Navigare
32. Sergii Matveyev (Ukr) ISD
33. Misbah M Rauf Nur (Mas) MNCF Cycling Team
34. Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale
35. Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team
36. Yasuharu Nakajima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
37. Nikolay Slonov (Kaz) Kazakhstan National Team
38. Jang Gyung Gu (Kor) Seoul Cycling
39. Amir Mustafa Rusli (Mas) MNCF Cycling Team
40. Guo Hui (Chn) China National Team
41. Gong Hyo Suk (Kor) Seoul Cycling
42. Alexander Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
43. Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream
44. Hosein Alizadeh (IRI) Iran National Team
45. Floch Guillaume Le (Fra) BBox Bouygues Telecom
46. Mehdi Sohrabi (IRI) Iran National Team
47. Suhardi Hassan (Mas) MNCF Cycling Team
48. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
49. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
50. Frederrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
51. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
52. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
53. Fortunato Baliani (Ita) CSF Group-Navigare
54. Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD
55. Jeremy Yates, (NZl) Letua Cycling Team
56. Rafaa Chtioui (Tun) Doha Team
57. Daniel Fleeman (GBr) Cervélo TestTeam
58. Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
59. Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group-Navigare
60. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
61. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
62. Cameron Wurf (Aus) Australia National Team
63. Federico Canuti (Ita) CSF Group-Navigare
64. Tonton Susanto, (Ina) Letua Cycling Team
65. Nepomnyachshiy Y (Kaz) Kazakhstan National Team
66. Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec
67. Ian Mcleod (RSA) South Africa National Team
68. Pascal Hunger Buhler (Swi) Vorarlberg-Corratec
69. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
70. Shinichi Fukushima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
71. Mohd Razif Mohd Salleh, (Mas) Letua Cycling Team
72. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
73. Peng Liu (Chn) China National Team
74. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
75. Nor Rizuan Zainal (Mas) MNCF Cycling Team
76. Nariyuki Masuda (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
77. Hong Yoo Ki (Kor) Seoul Cycling
78. Jai Crawford (Aus) Australia National Team
79. Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team
80. Richie Porte (Aus) Australia National Team
81. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
82. Abdelmalek Madani (Alg) Doha Team
83. Hosein Askari (IRI) Iran National Team
84. Gene Bates (Aus) Australia National Team
85. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
86. Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg-Corratec
87. Tim Roe (Aus) Australia National Team
88. Amir Zargari (IRI) Iran National Team
89. Joaquin Novoa Menedex (Spa) Cervélo TestTeam
90. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
91. Sea Keong Loh (Mas) Malaysia National Team
92. Ghader Mizbani (IRI) Iran National Team
93. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
94. Daniele Nardello (Ita) Fuji-Servetto
95. Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam
96. Johann Rabie (RSA) South Africa National Team
97. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream
98. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
99. Janse Van Rensburg J (RSA) South Africa National Team
100. Jianhua Ji (Chn) China National Team
101. Hyeon Kim Gu (Kor) Seoul Cycling
102. Ali Ahmed Fallanie (Mas) Malaysia National Team 0:14
103. Jaco Venter (RSA) South Africa National Team
104. Gang Xu (Chn) China National Team 0:16
105. Gregor Gazvoda (Slo) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
106. Mohd Akmal Amrun (Mas) MNCF Cycling Team
107. Suh Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling 0:18
108. Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare 0:19
109. Gomez Marchante J A (Spa) Cervélo TestTeam 0:22
110. Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0:23
111. Tiziano Dall’antonia (Ita) CSF Group-Navigare 0:53
112. Lim Yew Meng (Mas) Letua Cycling Team 1:05
113. Xitao Ji (Chn) China National Team
114. Wenlong Zhang (Chn) China National Team
115. Park Sung Baek (Kor) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design 2:46
116. Luca Celli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 3:14
117. Miyataka Shimizu (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
118. Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team
119. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 26:58

GC after Stage 3

1. Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 11:21:54
2. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream 0:18
3. Nolan Hoffman (RSA) South Africa National Team 0:20
4. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream
5. Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale 0:21
6. Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale 0:22
7. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:23
8. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 0:29
9. Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team
10. Hossien Nateghi (IRI) Iran National Team 0:30
11. Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team
12. Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Malaysia National Team
13. Denys Kostyuk (Ukr) ISD
14. Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg-Corratec
15. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
16. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
17. Aymen Ben Hassine (Tun) Doha Team
18. Mohd Faris Abdu Razak (Mas) MNCF Cycling Team
19. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam
20. Guo Hui (Chn) China National Team
21. Sergii Matveyev (Ukr) ISD
22. Rafaa Chtioui (Tun) Doha Team
23. Samai (Ina) Letua Cycling Team
24. Mehdi Sohrabi (IRI) Iran National Team
25. Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream
26. René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec
27. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
28. Amir Mustafa Rusli (Mas) MNCF Cycling Team
29. Cameron Wurf (Aus) Australia National Team
30. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
31. Omar Hasanin (Syr) Doha Team
32. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec
33. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto
34. Misbah M Rauf Nur (Mas) MNCF Cycling Team
35. Guillermo R Bongiorno (Arg) CSF Group-Navigare
36. Abdelbaset Hannachi (Alg) Doha Team
37. Igor Abakoumov (Bel) ISD
38. Frederrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
39. Yasuharu Nakajima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
40. Daniel Fleeman (GBr) Cervélo TestTeam
41. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
42. Jeremy Yates, (NZl) Letua Cycling Team
43. Xitao Ji (Chn) China National Team
44. Gong Hyo Suk (Kor) Seoul Cycling
45. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
46. Wan Mohammed Najmee W (Mas) Malaysia National Team
47. Hosein Alizadeh (IRI) Iran National Team
48. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
49. Nikolay Slonov (Kaz) Kazakhstan National Team
50. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
51. Tonton Susanto, (Ina) Letua Cycling Team
52. Gianluca Mirenda (Ita) ISD
53. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
54. Jai Crawford (Aus) Australia National Team
55. Johann Rabie (RSA) South Africa National Team
56. Fortunato Baliani (Ita) CSF Group-Navigare
57. Shinichi Fukushima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
58. Nor Rizuan Zainal (Mas) MNCF Cycling Team
59. Hosein Askari (IRI) Iran National Team
60. Adam Semple (Aus) Australia National Team
61. Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom
62. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
63. Floch Guillaume Le (Fra) BBox Bouygues Telecom
64. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
65. Peng Liu (Chn) China National Team
66. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
67. Janse Van Rensburg J (RSA) South Africa National Team
68. Nepomnyachshiy Y (Kaz) Kazakhstan National Team
69. Choi Jin Yong (Kor) Seoul Cycling
70. Suhardi Hassan (Mas) MNCF Cycling Team
71. Gene Bates (Aus) Australia National Team
72. Ian Mcleod (RSA) South Africa National Team
73. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
74. Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group-Navigare
75. Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD
76. Wenlong Zhang (Chn) China National Team
77. Federico Canuti (Ita) CSF Group-Navigare
78. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
79. Alexander Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
80. Joaquin Novoa Menedex (Spa) Cervélo TestTeam
81. Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team
82. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
83. Nariyuki Masuda (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
84. Richie Porte (Aus) Australia National Team
85. Tim Roe (Aus) Australia National Team
86. Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec
87. Amir Zargari (IRI) Iran National Team
88. Daniele Nardello (Ita) Fuji-Servetto
89. Jianhua Ji (Chn) China National Team
90. Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
91. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
92. Hyeon Kim Gu (Kor) Seoul Cycling
93. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
94. Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg-Corratec
95. Pascal Hunger Buhler (Swi) Vorarlberg-Corratec
96. Ghader Mizbani (IRI) Iran National Team
97. Abdelmalek Madani (Alg) Doha Team
98. Hong Yoo Ki (Kor) Seoul Cycling
99. Sea Keong Loh (Mas) Malaysia National Team
100. Jaco Venter (RSA) South Africa National Team 0:38
101. Mohd Razif Mohd Salleh, (Mas) Letua Cycling Team 0:40
102. Mohd Akmal Amrun (Mas) MNCF Cycling Team 0:41
103. Suh Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling 0:43
104. Gregor Gazvoda (Slo) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design 0:46
105. Gang Xu (Chn) China National Team
106. Miyataka Shimizu (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design 0:50
107. Gomez Marchante J A (Spa) Cervélo TestTeam 0:52
108. Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0.53
109. Ali Ahmed Fallanie (Mas) Malaysia National Team 0.57
110. Alan Marangoni (Ita) CSF Group – Navigare 1.08
111. Tiziano Dall’antonia (Ita) CSF Group – Navigare 1.23
112. Lim Yew Meng (Mas) Letua Cycling Team 1.45
113. Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team 2.50
114. Jang Gyung Gu (Kor) Seoul Cycling
115. Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam 3.03
116. Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team 3.15
117. Park Sung Baek (Kor) EQA – Meitan Hompo – Graphite Design 3.16
118. Luca Celli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 14.16
119. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 27.28





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.