Featured Stories

Tour of Langkawi Stage 1 – Gavazzi Wins, Meier 32nd

release by the Tour of Langkawi

February 9, 2009 (Senawang, Malaysia) – Mattia Gavazzi (Ita) Diquigiovanni-Androni carried on the the team’s reputation of excellence from last year by winning the first stage of Le Tour de Langkawi today. Canada’s sole entrant, Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream finished 32nd. The strategy of Diquigiovanni-Androni from Venezuela, which had won the LTdL team GC in 2008, proved to be rewarding as Gavazzi lead another 119 riders competing in the 133.8km Stage 1 today.

“Everything went well for my team today as we managed to lead the bunch as we had planned before,” said Gavazzi. “My team has work very hard and I only finished the race today,” said the rider who had just won the first stage of Tour de San Luis in Argentina last month.

The rider from Italy finished the race in a big group in 3 hours, 6 minutes and 42 seconds and managed to win the yellow jersey jointly sponsored by Proton and TM and also the green jersey sponsored by MILO after he managed to accumulate 15 points in sprint zone. He said that both win (Tour de San Luis and LTdL 2009) in quite a short time is totally unexpected and unique.

The talent of the 25-year old rider takes after his father, Pierino Gavaz, a three-time champion Italian National Road Race Championship.

The polka dot jersey, sponsored by Resort World Berhad, landed on the shoulders of Jaco Venter from the National Team of South Africa. He earned 4 points at the climb zone in Bukit Puyoh at a mere 170m.

“I’m ecstatic to win the polka dot jersey today as the climb is suitable for me compared to the climb stage in Genting which is for sure more of a feat compared to this,” said Venter. “From the early kilometer, I have been striving to break away from the bunch and I hope I get to do that in the next stage also,” he added.

As for the rider from MNCF Cycling Team, Mohd Akmal Amrun, he managed to be in the fifth place overall after he excelled in the sprint zone in Kajang, Semenyih and Nilai. The 22-year old rider managed to accumulate two points each in the sprint zone in Kajang and Semenyih and another five points in Nilai, which is at kilometer 93.8 of today’s race. Not only that, he also managed to be in the second place during the climb zone in Bukit Puyoh and secured the fifth place overall and become the second best rider of Asia.

The rider of National Team Malaysia, Ahmad Haidar Anuawar today finished the race in seventh place while his teammate, Anuar Manan was tenth.

After all 20 teams had their “˜warm up’ today in the first stage, the second stage will be more challenging for our national team to keep their performance as it is a distance of 160.9km.

The second stage will start in Senawang through the climb zone in Bukit Inas and then thru the climb zone in Tampin, Masjid Tanah and Cheng before it ends in Melaka.

Results

1. Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 3:06.42
2. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream
3. Nolan Hoffman (RSA) South Africa National Team
4. Tiziano Dall’antonia (Ita) CSF Group-Navigare
5. Hossien Nateghi (IRI) Iran National Team
6. Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg-Corratec
7. Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Malaysia National Team
8. Rafaa Chtioui (Tun) Doha Team
9. Miyataka Shimizu (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
10. Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team
11. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
12. Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team
13. Igor Abakoumov (Bel) ISD
14. Xitao Ji (Chn) China National Team
15. Wenlong Zhang (Chn) China National Team
16. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
17. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam
18. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
19. Aymen Ben Hassine (Tun) Doha Team
20. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
21. Frederrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
22. Cameron Wurf (Aus) Australia National Team
23. Guo Hui (Chn) China National Team
24. Janse Van Rensburg J (RSA) South Africa National Team
25. Denys Kostyuk (Ukr) ISD
26. Mohd Faris Abdu Razak (Mas) MNCF Cycling Team
27. Hosein Alizadeh (IRI) Iran National Team
28. Sergii Matveyev (Ukr) ISD
29. Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale
30. Jai Crawford (Aus) Australia National Team
31. Wan Mohammed Najmee W (Mas) Malaysia National Team
32. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
33. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
34. Daniel Fleeman (GBr) Cervélo TestTeam
35. Amir Mustafa Rusli (Mas) MNCF Cycling Team
36. Mehdi Sohrabi (IRI) Iran National Team
37. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto
38. Johann Rabie (RSA) South Africa National Team
39. Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream
40. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
41. Hosein Askari (IRI) Iran National Team
42. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
43. Amir Zargari (IRI) Iran National Team
44. Guillermo R Bongiorno (Arg) CSF Group-Navigare
45. Suh Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling
46. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
47. Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam
48. Jeremy Yates, (NZl) Letua Cycling Team
49. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
50. Misbah M Rauf Nur (Mas) MNCF Cycling Team
51. Gomez Marchante J A (Spa) Cervélo TestTeam
52. Joaquin Novoa Menedex (Spa) Cervélo TestTeam
53. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
54. Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team
55. Gong Hyo Suk (Kor) Seoul Cycling
56. Tonton Susanto, (Ina) Letua Cycling Team
57. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec
58. Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team
59. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
60. Omar Hasanin (Syr) Doha Team
61. Peng Liu (Chn) China National Team
62. Abdelbaset Hannachi (Alg) Doha Team
63. Ian Mcleod (RSA) South Africa National Team
64. Fortunato Baliani (Ita) CSF Group-Navigare
65. Floch Guillaume Le (Fra) BBox Bouygues Telecom
66. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
67. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
68. Samai (Ina) Letua Cycling Team
69. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream
70. Jianhua Ji (Chn) China National Team
71. Choi Jin Yong (Kor) Seoul Cycling
72. Daniele Nardello (Ita) Fuji-Servetto
73. Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom
74. Gregor Gazvoda (Slo) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
75. Tim Roe (Aus) Australia National Team
76. Adam Semple (Aus) Australia National Team
77. Shinichi Fukushima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
78. Nariyuki Masuda (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
79. Yasuharu Nakajima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
80. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
81. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
82. Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg-Corratec
83. Richie Porte (Aus) Australia National Team
84. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
85. Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD
86. Abdelmalek Madani (Alg) Doha Team
87. Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group-Navigare
88. Ghader Mizbani (IRI) Iran National Team
89. Federico Canuti (Ita) CSF Group-Navigare
90. Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
91. Nikolay Slonov (Kaz) Kazakhstan National Team
92. Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec
93. Nepomnyachshiy Y (Kaz) Kazakhstan National Team
94. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
95. Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale
96. Nor Rizuan Zainal (Mas) MNCF Cycling Team
97. Pascal Hunger Buhler (Swi) Vorarlberg-Corratec
98. René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec
99. Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
100. Mohd Razif Mohd Salleh, (Mas) Letua Cycling Team
101. Hyeon Kim Gu (Kor) Seoul Cycling
102. Lim Yew Meng (Mas) Letua Cycling Team
103. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
104. Mohd Akmal Amrun (Mas) MNCF Cycling Team
105. Alexander Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
106. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
107. Park Sung Baek (Kor) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
108. Suhardi Hassan (Mas) MNCF Cycling Team
109. Gene Bates (Aus) Australia National Team
110. Sea Keong Loh (Mas) Malaysia National Team
111. Jaco Venter (RSA) South Africa National Team
112. Gang Xu (Chn) China National Team
113. Hong Yoo Ki (Kor) Seoul Cycling
114. Gianluca Mirenda (Ita) ISD
115. Ali Ahmed Fallanie (Mas) Malaysia National Team 0.17
116. Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare 0.19
117. Luca Celli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.20
118. Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team
119. Jang Gyung Gu (Kor) Seoul Cycling

GC after Stage 1

1. Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 3:06.32
2. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team 0.03
3. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream 0.04
4. Jaco Venter (RSA) South Africa National Team
5. Mohd Akmal Amrun (Mas) MNCF Cycling Team 0.05
6. Nolan Hoffman (RSA) South Africa National Team 0.06
7. Tiziano Dall’antonia (Ita) CSF Group-Navigare 0.10
8. Hossien Nateghi (IRI) Iran National Team
9. Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg-Corratec
10. Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Malaysia National Team
11. Rafaa Chtioui (Tun) Doha Team
12. Miyataka Shimizu (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
13. Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team
14. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
15. Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team
16. Igor Abakoumov (Bel) ISD
17. Xitao Ji (Chn) China National Team
18. Wenlong Zhang (Chn) China National Team
19. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
20. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam
21. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
22. Aymen Ben Hassine (Tun) Doha Team
23. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
24. Frederrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
25. Cameron Wurf (Aus) Australia National Team
26. Guo Hui (Chn) China National Team
27. Janse Van Rensburg J (RSA) South Africa National Team
28. Denys Kostyuk (Ukr) ISD
29. Mohd Faris Abdu Razak (Mas) MNCF Cycling Team
30. Hosein Alizadeh (IRI) Iran National Team
31. Sergii Matveyev (Ukr) ISD
32. Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale
33. Jai Crawford (Aus) Australia National Team
34. Wan Mohammed Najmee W (Mas) Malaysia National Team
35. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
36. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
37. Daniel Fleeman (GBr) Cervélo TestTeam
38. Amir Mustafa Rusli (Mas) MNCF Cycling Team
39. Mehdi Sohrabi (IRI) Iran National Team
40. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto
41. Johann Rabie (RSA) South Africa National Team
42. Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream
43. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
44. Hosein Askari (IRI) Iran National Team
45. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
46. Amir Zargari (IRI) Iran National Team
47. Guillermo R Bongiorno (Arg) CSF Group-Navigare
48. Suh Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling
49. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
50. Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam
51. Jeremy Yates, (NZl) Letua Cycling Team
52. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
53. Misbah M Rauf Nur (Mas) MNCF Cycling Team
54. Gomez Marchante J A (Spa) Cervélo TestTeam
55. Joaquin Novoa Menedex (Spa) Cervélo TestTeam
56. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
57. Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team
58. Gong Hyo Suk (Kor) Seoul Cycling
59. Tonton Susanto, (Ina) Letua Cycling Team
60. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec
61. Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team
62. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
63. Omar Hasanin (Syr) Doha Team
64. Peng Liu (Chn) China National Team
65. Abdelbaset Hannachi (Alg) Doha Team
66. Ian Mcleod (RSA) South Africa National Team
67. Fortunato Baliani (Ita) CSF Group-Navigare
68. Floch Guillaume Le (Fra) BBox Bouygues Telecom
69. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
70. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
71. Samai (Ina) Letua Cycling Team
72. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream
73. Jianhua Ji (Chn) China National Team
74. Choi Jin Yong (Kor) Seoul Cycling
75. Daniele Nardello (Ita) Fuji-Servetto
76. Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom
77. Gregor Gazvoda (Slo) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
78. Tim Roe (Aus) Australia National Team
79. Adam Semple (Aus) Australia National Team
80. Shinichi Fukushima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
81. Nariyuki Masuda (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
82. Yasuharu Nakajima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
83. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
84. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
85. Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg-Corratec
86. Richie Porte (Aus) Australia National Team
87. Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD
88. Abdelmalek Madani (Alg) Doha Team
89. Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group-Navigare
90. Ghader Mizbani (IRI) Iran National Team
91. Federico Canuti (Ita) CSF Group-Navigare
92. Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
93. Nikolay Slonov (Kaz) Kazakhstan National Team
94. Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec
95. Nepomnyachshiy Y (Kaz) Kazakhstan National Team
96. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
97. Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale
98. Nor Rizuan Zainal (Mas) MNCF Cycling Team
99. Pascal Hunger Buhler (Swi) Vorarlberg-Corratec
100. René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec
101. Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
102. Mohd Razif Mohd Salleh, (Mas) Letua Cycling Team
103. Hyeon Kim Gu (Kor) Seoul Cycling
104. Lim Yew Meng (Mas) Letua Cycling Team
105. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
106. Alexander Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
107. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
108. Park Sung Baek (Kor) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
109. Suhardi Hassan (Mas) MNCF Cycling Team
110. Gene Bates (Aus) Australia National Team
111. Sea Keong Loh (Mas) Malaysia National Team
112. Gang Xu (Chn) China National Team
113. Hong Yoo Ki (Kor) Seoul Cycling
114. Gianluca Mirenda (Ita) ISD
115. Ali Ahmed Fallanie (Mas) Malaysia National Team 0.27
116. Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare 0.29
117. Luca Celli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.30
118. Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team
119. Jang Gyung Gu (Kor) Seoul Cycling





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.