Featured Stories

Recent Videos

Tour of Langkawi 2009 Stage 2 – Gavazzi Wins Again

release by the Tour of Langkawi

February 10, 2009 (Malacca, Malaysia) – Mattia Gavazzi (Ita) Diquigiovanni-Androni, maintained his dominant grip on the yellow jersey when he won the second in as many stages of the Tour of Langkawi from Senawang to Malacca, Malaysia, covering a distance of 160.9km. Canada’s Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream finished 43rd on the stage and is now ranked 10th in the GC.

The Italian rider also kept the green jersey sponsored by MILO as he led the bunch of 118 riders to the finish in 3 hours, 42 minutes and 13 seconds. Gavazzi said that honestly he is surprised to have won three victories which were a stage in Tour de San Luis and two stages in LTdL 2009 (stage 1 and 2) in the early part of the season this year.

“To be honest I never thought that I’d get to win three times in the early season of 2009. At first I thought that team manager Savio was joking when he told me that he wants me to replace Alberto Loddo in the race this time. Somehow rather his decision seems to be working well,” he quoted.

As for the sharp turn situated about 500m from the finish line, Gavazzi said that he had read the race manual before the race started early today in Senawang. “I’d say that the sharp turn was not dangerous, but then I do have my teammate, Manuel Belleti, to look after me and I would not take any unnecessary risk if it was too risky for me,” he added.
He leads the point classification with 30 points ahead of Nolan Hoffman in second place with a difference of 3 points.

The second stage today was more challenging compared to yesterday’s as the riders had to climb as early as kilometer 24. South Africa once again won the polka dot jersey, sponsored by Resorts World Berhad, this time around by Jacque Janse Van Rensburg (RSA) South Africa National Team, who accumulated 6 points up to now.

MNCF Cycling Team rider, Mohd Akmal Amrun maintains his position in 8th place overall regardless that he finished today’s race at 111 placing. The rider from Selangor also maintains his place as the second best rider of Asian category behind the rider of Kazakhstan, Dmitriy Gruzdev who finished the second stage today in 15th place.

As for Malaysian rider, Ahmad Haidar Anuawar managed to place 12th in the big bunch, followed by rider of MNCF Cycling Team Mohd Faris Abdul Razak, who finished the race in 17th. However, Ahmad Haidar still maintains his position at 7th place in the Asian category. As for stage three tomorrow, the race will start and end in Malacca through Muar, Bukit Kepong, Kesang and Tangkak, for a total of 186 km.

1. Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 3:42:13
2. Nolan Hoffman (RSA) South Africa National Team
3. Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale
4. Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team
5. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
6. Denys Kostyuk (Ukr) ISD
7. René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec
8. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
9. Hossien Nateghi (IRI) Iran National Team
10. Miyataka Shimizu (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
11. Gene Bates (Aus) Australia National Team
12. Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Malaysia National Team
13. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream
14. Nor Rizuan Zainal (Mas) MNCF Cycling Team
15. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
16. Guo Hui (Chn) China National Team
17. Mohd Faris Abdu Razak (Mas) MNCF Cycling Team
18. Mehdi Sohrabi (IRI) Iran National Team
19. Suh Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling
20. Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg-Corratec
21. Samai (Ina) Letua Cycling Team
22. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
23. Xitao Ji (Chn) China National Team
24. Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream
25. Aymen Ben Hassine (Tun) Doha Team
26. Yasuharu Nakajima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
27. Sergii Matveyev (Ukr) ISD
28. Cameron Wurf (Aus) Australia National Team
29. Omar Hasanin (Syr) Doha Team
30. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
31. Rafaa Chtioui (Tun) Doha Team
32. Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team
33. Jaco Venter (RSA) South Africa National Team
34. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam
35. Shinichi Fukushima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
36. Gianluca Mirenda (Ita) ISD
37. Amir Mustafa Rusli (Mas) MNCF Cycling Team
38. Misbah M Rauf Nur (Mas) MNCF Cycling Team
39. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec
40. Nikolay Slonov (Kaz) Kazakhstan National Team
41. Nepomnyachshiy Y (Kaz) Kazakhstan National Team
42. Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
43. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
44. Jeremy Yates, (NZl) Letua Cycling Team
45. Johann Rabie (RSA) South Africa National Team
46. Gregor Gazvoda (Slo) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
47. Guillermo R Bongiorno (Arg) CSF Group-Navigare
48. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
49. Suhardi Hassan (Mas) MNCF Cycling Team
50. Abdelbaset Hannachi (Alg) Doha Team
51. Daniel Fleeman (GBr) Cervélo TestTeam
52. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
53. Tiziano Dall’antonia (Ita) CSF Group-Navigare
54. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto
55. Tonton Susanto, (Ina) Letua Cycling Team
56. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
57. Gong Hyo Suk (Kor) Seoul Cycling
58. Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale
59. Frederrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
60. Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team
61. Hosein Askari (IRI) Iran National Team
62. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
63. Peng Liu (Chn) China National Team
64. Hyeon Kim Gu (Kor) Seoul Cycling
65. Fortunato Baliani (Ita) CSF Group-Navigare
66. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
67. Federico Canuti (Ita) CSF Group-Navigare
68. Jang Gyung Gu (Kor) Seoul Cycling
69. Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group-Navigare
70. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
71. Jai Crawford (Aus) Australia National Team
72. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
73. Ali Ahmed Fallanie (Mas) Malaysia National Team
74. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
75. Janse Van Rensburg J (RSA) South Africa National Team
76. Alexander Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
77. Richie Porte (Aus) Australia National Team
78. Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD
79. Tim Roe (Aus) Australia National Team
80. Jianhua Ji (Chn) China National Team
81. Ian Mcleod (RSA) South Africa National Team
82. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
83. Daniele Nardello (Ita) Fuji-Servetto
84. Adam Semple (Aus) Australia National Team
85. Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec
86. Nariyuki Masuda (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
87. Floch Guillaume Le (Fra) BBox Bouygues Telecom
88. Wenlong Zhang (Chn) China National Team
89. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream
90. Hosein Alizadeh (IRI) Iran National Team
91. Gang Xu (Chn) China National Team
92. Ghader Mizbani (IRI) Iran National Team
93. Hong Yoo Ki (Kor) Seoul Cycling
94. Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
95. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
96. Joaquin Novoa Menedex (Spa) Cervélo TestTeam
97. Gomez Marchante J A (Spa) Cervélo TestTeam
98. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
99. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
100. Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg-Corratec
101. Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team
102. Sea Keong Loh (Mas) Malaysia National Team
103. Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom
104. Pascal Hunger Buhler (Swi) Vorarlberg-Corratec
105. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
106. Igor Abakoumov (Bel) ISD
107. Park Sung Baek (Kor) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
108. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
109. Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare
110. Wan Mohammed Najmee W (Mas) Malaysia National Team
111. Mohd Akmal Amrun (Mas) MNCF Cycling Team
112. Abdelmalek Madani (Alg) Doha Team
113. Choi Jin Yong (Kor) Seoul Cycling
114. Amir Zargari (IRI) Iran National Team
115. Mohd Razif Mohd Salleh, (Mas) Letua Cycling Team 0:10
116. Lim Yew Meng (Mas) Letua Cycling Team
117. Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team 2:25
118. Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam
119. Luca Celli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 8:12

GC after Stage 2

1. Mattia Gavazzi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 6:48:35
2. Nolan Hoffman (RSA) South Africa National Team 0:10
3. Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale 0:11
4. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:13
5. Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream 0:14
6. Jaco Venter (RSA) South Africa National Team
7. Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam
8. Mohd Akmal Amrun (Mas) MNCF Cycling Team 0:15
9. Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale 0:16
10. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 0:19
11. Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team
12. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream
13. Hossien Nateghi (IRI) Iran National Team 0:20
14. Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team
15. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
16. Miyataka Shimizu (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
17. Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Malaysia National Team
18. Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg-Corratec
19. Denys Kostyuk (Ukr) ISD
20. Xitao Ji (Chn) China National Team
21. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
22. Guo Hui (Chn) China National Team
23. Rafaa Chtioui (Tun) Doha Team
24. Mohd Faris Abdu Razak (Mas) MNCF Cycling Team
25. Aymen Ben Hassine (Tun) Doha Team
26. Cameron Wurf (Aus) Australia National Team
27. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam
28. Mehdi Sohrabi (IRI) Iran National Team
29. Sergii Matveyev (Ukr) ISD
30. Tiziano Dall’antonia (Ita) CSF Group-Navigare
31. Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream
32. Suh Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling
33. Amir Mustafa Rusli (Mas) MNCF Cycling Team
34. Frederrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
35. Johann Rabie (RSA) South Africa National Team
36. Daniel Fleeman (GBr) Cervélo TestTeam
37. Misbah M Rauf Nur (Mas) MNCF Cycling Team
38. Samai (Ina) Letua Cycling Team
39. Omar Hasanin (Syr) Doha Team
40. Guillermo R Bongiorno (Arg) CSF Group-Navigare
41. Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto
42. Jeremy Yates, (NZl) Letua Cycling Team
43. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
44. René Weissinger (Ger) Vorarlberg-Corratec
45. Janse Van Rensburg J (RSA) South Africa National Team
46. Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
47. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
48. Jai Crawford (Aus) Australia National Team
49. Hosein Askari (IRI) Iran National Team
50. Wenlong Zhang (Chn) China National Team
51. René Haselbacher (Aut) Vorarlberg-Corratec
52. Yasuharu Nakajima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
53. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
54. Nor Rizuan Zainal (Mas) MNCF Cycling Team
55. Tonton Susanto, (Ina) Letua Cycling Team
56. Shinichi Fukushima (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
57. Abdelbaset Hannachi (Alg) Doha Team
58. Gong Hyo Suk (Kor) Seoul Cycling
59. Blaise Sonnery (Fra) AG2R La Mondiale
60. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
61. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
62. Hosein Alizadeh (IRI) Iran National Team
63. Bartosz Huzarski (Pol) ISD
64. Igor Abakoumov (Bel) ISD
65. Gene Bates (Aus) Australia National Team
66. Gregor Gazvoda (Slo) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
67. Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
68. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
69. Peng Liu (Chn) China National Team
70. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
71. Fortunato Baliani (Ita) CSF Group-Navigare
72. Nikolay Slonov (Kaz) Kazakhstan National Team
73. Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
74. Nepomnyachshiy Y (Kaz) Kazakhstan National Team
75. Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
76. Wan Mohammed Najmee W (Mas) Malaysia National Team
77. Ian Mcleod (RSA) South Africa National Team
78. Joaquin Novoa Menedex (Spa) Cervélo TestTeam
79. Gomez Marchante J A (Spa) Cervélo TestTeam
80. Gianluca Mirenda (Ita) ISD
81. Jianhua Ji (Chn) China National Team
82. Floch Guillaume Le (Fra) BBox Bouygues Telecom
83. Tim Roe (Aus) Australia National Team
84. Daniele Nardello (Ita) Fuji-Servetto
85. Federico Canuti (Ita) CSF Group-Navigare
86. Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group-Navigare
87. Suhardi Hassan (Mas) MNCF Cycling Team
88. Amir Zargari (IRI) Iran National Team
89. Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team
90. Richie Porte (Aus) Australia National Team
91. Adam Semple (Aus) Australia National Team
92. Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD
93. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
94. Nariyuki Masuda (Jpn) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
95. Hyeon Kim Gu (Kor) Seoul Cycling
96. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
97. Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
98. Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom
99. Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg-Corratec
100. Ghader Mizbani (IRI) Iran National Team
101. Alexander Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
102. Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg-Corratec
103. Choi Jin Yong (Kor) Seoul Cycling
104. Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
105. Abdelmalek Madani (Alg) Doha Team
106. Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
107. Pascal Hunger Buhler (Swi) Vorarlberg-Corratec
108. Gang Xu (Chn) China National Team
109. Hong Yoo Ki (Kor) Seoul Cycling
110. Sea Keong Loh (Mas) Malaysia National Team
111. Park Sung Baek (Kor) EQA-Meitan Hompo-Graphite Design
112. Mohd Razif Mohd Salleh, (Mas) Letua Cycling Team 0:30
113. Lim Yew Meng (Mas) Letua Cycling Team
114. Ali Ahmed Fallanie (Mas) Malaysia National Team 0:37
115. Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare 0:39
116. Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team 2:40
117. Jang Gyung Gu (Kor) Seoul Cycling
118. Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team 2:45
119. Luca Celli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 10:52





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.