Featured Stories

Recent Videos

Tour of Delta Stage 1 MK Delta Lands Criterium Report, Full Results, Photos – Ryan Roth and Denise Ramsden Defend Titles

release by BC Superweek
Roth wins [P] Scott Robarts
July 11, 2015 (North Delta, BC) – At the risk of sounding too cliché, it was like déjà vu all over again at the fifth annual MK Delta Lands Criterium to kick off the 15th edition of the Tour de Delta and 2015 BC Superweek as Ryan Roth of Silber Pro Cycling won for the second year in a row – and in strikingly similar fashion.

Men's start [P] Scott Robarts

A year ago, Roth, who was the 2012 Elite Men’s Canadian National Road Race Champion, finished nearly six seconds ahead of the second place rider. This year, he was even better – crossing the finish line almost eleven seconds ahead of Garrett McLeod of Team H&R Block Pro Cycling, finishing the 48-kilometre, 40-lap race in one hour, two minutes, and 48 seconds.

Team Silber [P] Scott Robarts

It continues a strong run of podium appearances for the Silber Pro Cycling team after Roth was third at last month’s Canadian National Championship Road Race and second in the Individual Time Trial. His Silber teammate, Benjamin Perry, won the Canadian Road National Criterium title and Stage 5 of the Tour de Beauce in June.

Men's action [P] Scott Robarts

“We had a few races in the spring to find our cohesion and legs together,” the Kitchener, Ontario product said of his team’s recent success. “Since then, we’ve been gelling really well and playing off each other and it’s been going great. We’ll have a bit of a rest in August and then we’re waiting to see about the Tour of Alberta, hopefully we’ll get in there and that will cap our season.”

Roth leading McLeod [P] Scott Robarts

As the race progressed and the breakaway started to develop, third place finisher Will Routley found himself without a teammate nearby, and was surrounded by riders from either Silber or H&R Block.

“Once Ryan came up it changed the dynamic a little bit, he won this last year so he knows what he’s doing and made it tough. I tried a few times (to go for it), but the better man won tonight,” the 32-year-old from Whistler, BC conceded. “I’ve been teammates with Ryan before and he’s a good bike rider.”

Men's podium [P] Scott Robarts

Routley finished just back of McLeod, but he wasn’t too upset about being topped by someone six years younger.

Roth celebrates on podium [P] Scott Robarts

“At the end to get out-sprinted by Garrett, I actually was kind of happy because I’ve been coaching him for a couple of years so I know he’s motivated. He’s been training well the last month and it shows – he’s riding well too. Maybe I’m turning into an old man… I’m getting washed up here,” Routley added, tongue firmly planted in cheek.

WOMEN’S RACE

Much like Roth, it seems that Vancouver’s Denise Ramsden could set up camp on the podium at the MK Delta Criterium. For the second straight year, the Trek Red Truck p/b Mosaic Homes rider won the fifth edition of the race, finishing the 30-lap, 36 kilometre circuit in 55 minutes and 30 seconds. The back-to-back titles come after a second place finish for Ramsden at the same race in 2013.

Ramsden [P] Scott Robarts

Ramsden, who was a member of the 2012 Canadian Team at the London Olympics, along with second place finisher Ellen Watters of Sussex, New Brunswick, broke away from the peloton with ten laps to go and were able to hang on to the end. For Ramsden, she drew upon her previous years of experience on the course.

Kirchmann leading with Ramsden behind [P] Scott Robarts

“I think it’s just a hard race, so it seems to break up (each year),” she explained. “It’s three years in a row actually that I’ve been in a break at the end. The first year I kind up messed up the finish and lost the sprint so then last year I figured it out, and I pretty much did the same thing this year, going with a lap to go.”

As for the point when Ramsden and Watters found themselves on their own with a third of the race still to go, they started working together and knew one of them would go for the win with a sprint.

Ramsden and Watters [P] Scott Robarts

“I think by that point everyone’s pretty tired, so we were rolling through pretty well and then I told her ‘I think we have enough’ and then I just went at the end,” Ramsden said.

For her part, Watters knew she couldn’t let too much distance get between her and Ramsden.

“I was taking a little bit of a break and Denise took off, so I thought ‘I should follow that wheel!’ so I did and it was hard for the last ten laps,” added Watters. “Then Denise killed it in the last lap.”

Ramsden wins [P] Scott Robarts

On the final lap, feeling the burn of 29 previous laps, Ramsden was definitely aware of the surging group of riders behind her, especially into the final turns. “I kept checking back to see and knew that the group would be going even harder at the finish so I just had to save a little bit for that,” she said.

In third was two-time US National Criterium Champion Shelley Olds of the Ale Cipollini Team. The 34-year-old hasn’t been to BC Superweek since 2007, but she was eager to hit the course in North Delta – taking a spin around well before having to line up for the start of the race. It paid off for the Groton, Massachusetts product as she won a number of primes.

Women's podium [P] Scott Robarts

“I’m here just trying get in some good training and have fun,” said Olds, who’s racing the BC Superweek series without any of her teammates. “I look forward to racing the rest of the series and then heading to Paris for the women’s Tour de France.”

BC Superweek continues with the Brenco Criterium in Ladner, which is Stage 2 of the Tour de Delta, on Saturday night. Then the Tour de Delta wraps up Sunday morning with the White Spot | Delta UCI 1.2 Road Race in Tsawwassen.

BC Superweek is Canada’s biggest professional road cycling series and features more than $120,000 in prize money available during eight races over nine days. BC Superweek runs from July 10 – 18, and is made up of the Tour de Delta (July 10, 11, 12), UBC Grand Prix p/b Mahony & Sons (July 14), Global Relay Gastown Grand Prix (July 15), Giro di Burnaby p/b Appia Development (July 16) and Beverley by Cressey presents Tour de White Rock (July 17, 18).

Results

Women Pro/1/2/3
1. Denise Ramsden (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 0:55:30.80
2. Ellen Watters (Can) The Cyclery-Opus 0:55:35.10
3. Shelley Olds (USA) Ale-Cipollini
4. Leah Kirchmann (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
5. Lauretta Hanson (Aus) Fearless Femme p/b Haute Wheels Racing
6. Marie-Soleil Blais (Can) The Cyclery-Opus
7. Sara Bergen (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
8. Leah Guloien (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
9. Irena Ossola (USA) independent
10. Shoshauna Routley (Can) BMW presented by Happy Tooth Dental
11. Sara Poidevin (Can) Glotman Simpson Cycling
12. Jessica Uebelhart (Sui) BMW presented by Happy Tooth Dental
13. Janna Gillick (Can) Women’s Team ATAC
14. Jamie Gilgen (Can) Rise Racing p/b Cyclepath Woodbridge 0:55:40.50
15. Laura Van Gilder (USA) Fearless Femme p/b Haute Wheels Racing
16. Lex Albrecht (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
17. Kinley Gibson (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
18. Lindsay Bayer (USA) BMW presented by Happy Tooth Dental 0:55:43.40
19. Jannalyn Luttrell (USA) Roosters Bikers Edge 0:55:48.40
20. Ashley Barson (Can) Rise Racing p/b Cyclepath Woodbridge 0:55:50.70
21. Allie Guenther (Can) independent 0:55:56.20
22. Mandy Heintz (USA) Fearless Femme p/b Haute Wheels Racing 0:55:58.30
23. Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Glotman Simpson Cycling
24. Emily Flynn (Can) The Cyclery-Opus
25. Annie Foreman-Mackey (Can) The Cyclery-Opus 0:56:06.50
26. Justine Clift (Can) Glotman Simpson Cycling 0:56:09.90
27. Claire Cameron (Can) Glotman Simpson Cycling 0:56:11.00
DNF Ariane Bonhomme (Can) The Cyclery-Opus
DNF Amalie Bruneau (Can) The Cyclery-Opus
DNF Sarah Coney (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNF Suzanne Hamilton (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNF Rachel Canning (Can) Women’s Team ATAC
DNF Allison Daniel (Can) Women’s Team ATAC
DNF Jennifer Gerth (Can) Women’s Team ATAC
DNF Emma Lujan (Can) Women’s Team ATAC
DNF Brenna Pauly (Can) Women’s Team ATAC
DNF Jody Rechenmacher (Can) Glotman Simpson Cycling
DNF Alysia Withers (Can) Glotman Simpson Cycling
DNF Suzanna Dupee (USA) Pepper Palace p/b The Happy Tooth
DNF Christy Keely (USA) Fearless Femme p/b Haute Wheels Racing
DNF Jennifer Vollmer (USA) Roosters Bikers Edge
DNF Michele Schaeffer (USA) EV/DEVO pb Catalyst Kinetics
DNF Meghan Grant (Can) Alete-FLC
DNF Kelsey Macdonald (Can) BOC Racing / Team Giant Vancouver
DNF Natalie Koncz (USA) Nemesis Racing
DNF Catherine Ouellette (Can) independent
DNF Alice Georgia Simmerling (Can) independent
DNF Heidi Wood (USA) independent
DNF Maggie Coles-Lyster (Can) Local Ride Racing
DNF Cady Chintis (USA) Garage Racing
DNS Carrie Cartmill (Can) The Cyclery-Opus
DNS Tara Whitten (Can) The Cyclery-Opus
DNS Gillian Ellsay (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNS Melanie Von Stetten (Can) Women’s Team ATAC
DNS Morgan Cabot (Can) Glotman Simpson Cycling
DNS Amy Charity (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNS Annie Ewart (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNS Joanne Kiesanowski (Nzl) Team TIBCO-SVB
DNS Sabrina David (USA) Groove Subaru-Excel Sports
DNS Genevieve Krahn (Can) Holiday Inn Calgary Northwest / P-K Express
DNS Juliette Wheler (Can) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project

Men Pro 1/2
1. Ryan Roth (Can) Silber Pro Cycling 1:02:48.60
2. Garrett Mcleod (Can) H&R Block Pro Cycling Team 1:02:58.30
3. William Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
4. Derrick St-John (Can) Silber Pro Cycling
5. Kaler Marshall (USA) Canyon Bicycles-Shimano 1:03:02.30
6. Florenz Knauer (Ger) H&R Block Pro Cycling Team 1:03:04.30
7. Felix Cote Bouvette (Can) H&R Block Pro Cycling Team
8. Alexander Ray (Nzl) Silber Pro Cycling
9. Hendrik Werner (Ger) RRG Porz 1987
10. Brandon Feehery (USA) Astellas Cycling Team
11. Andrew Dahlheim (USA) Canyon Bicycles-Shimano
12. Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
13. Elliott Doyle (Can) Silber Pro Cycling
14. Brandon Etzl (Can) Team NCCH p/b Dec Express
15. Eamon Lucas (USA) iRT Racing
16. Jacob Schwingboth (Can) H&R Block Pro Cycling Team
17. Chris Prendergast (Can) Jet Fuel Coffee
18. Cody Canning (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
19. Walton Brush (USA) iRT Racing 1:03:08.70
20. Chris Harland-Dunaway (USA) Herbalife p/b Marc Pro-Strava
21. Bailey Mcknight (Can) H&R Block Pro Cycling Team
22. Michael Van Den Ham (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
23. Stefan Rothe (USA) Elbowz Racing
24. Kristofer Dahl (Can) Team SmartStop
25. Matteo Dal-Cin (Can) Silber Pro Cycling
26. Alexander Cowan (Can) CycleMeisters-Bow Cycle
27. Dan Gardner (Gbr) Astellas Cycling Team
28. Clay Murfet (Aus) Astellas Cycling Team
29. Craig Richey (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
30. Ryan Anderson (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
31. Christoph Schweizer (Ger) Team Bike Aid
32. Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
33. Cortlan Brown (USA) Astellas Cycling Team
34. Nathan Elliott (Aus) H&R Block Pro Cycling Team
35. Danick Vandale (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
36. Rene Corella (Mex) iRT Racing
37. Olivier Brisebois (Can) Garneau Quebecor
38. Jack Burke (Can) Team NCCH p/b Dec Express
39. Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling
40. Jeffrey Werner (Can) Langlois Brown Racing
41. William Myers (USA) Herbalife p/b Marc Pro-Strava
42. Mackenzie Champlin (USA) Herbalife p/b Marc Pro-Strava
43. Geordie Morrison (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
44. Ariel Herrmann (USA) Herbalife p/b Marc Pro-Strava 1:03:15.90
45. Brett Wakefield (Can) Team Giant Vancouver
46. Tony Baca (Mex) Elbowz Racing
47. Morgan Schmitt (USA) Canyon Bicycles-Shimano
48. Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling 1:03:19.40
49. Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling 1:03:22.10
50. David Gerth (Can) Langlois Brown Racing 1:03:23.80
51. Simon-Pierre Gauthier (Can) Garneau Quebecor 1:03:26.10
52. Steve Fisher (USA) Jelly Belly pb Maxxis
53. Max Jenkins (USA) Astellas Cycling Team
54. Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
55. Marc-Antoine Soucy (Can) Garneau Quebecor 1:03:28.10
56. Stefano Barberi (USA) California Giant/Specialized
57. Pat Casey (USA) Canyon Bicycles-Shimano 1:03:30.80
58. Sam Bassetti (USA) iRT Racing 1:03:31.80
59. Jan Niklas Droste (Ger) Team Gießen u. Weiseck 1:03:34.10
60. Lars Teutenberg (Ger) Team Lexxi Speedbike
61. Michael Sheehan (USA) Elbowz Racing 1:03:46.90
62. Kevin Massicotte (Can) Jet Fuel Coffee 1:04:05.30
63. Jason Lowndes (Aus) Garneau Quebecor 1:04:33.50
DNF Adam De Vos (Can) H&R Block Pro Cycling Team
DNF Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling Team
DNF Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling Team
DNF Chris D’Arcy (Can) Langlois Brown Racing
DNF Jackson Pickell (Can) Langlois Brown Racing
DNF Arturo Suarez (Mex) Langlois Brown Racing
DNF Jonathan Wood (Can) Langlois Brown Racing
DNF Ty Andrews (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
DNF Raphael Lalumiere (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
DNF Bruno Langlois (Can) Garneau Quebecor
DNF Anton Varabei (Can) Garneau Quebecor
DNF Joshua Carling (USA) Herbalife p/b Marc Pro-Strava
DNF Matt Chatlaong (USA) Herbalife p/b Marc Pro-Strava
DNF Nate Freed (USA) Herbalife p/b Marc Pro-Strava
DNF Nick Schaffner (USA) Herbalife p/b Marc Pro-Strava
DNF Lukas Adomonis (Can) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
DNF Mason Burtnik (Can) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
DNF Noah Epp (Can) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
DNF Joshua Kropf (Can) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
DNF Torey Phillipp (USA) California Giant/Specialized
DNF Coty Greenberg (USA) iRT Racing
DNF Willem Boersma (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNF Trevor Stothard (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNF Curtis White (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Braydon Bourne (Can) Jet Fuel Coffee
DNF Luke Vanlauwe (Can) Jet Fuel Coffee
DNF Isaac Leblanc (Can) Team NCCH p/b Dec Express
DNF Edward Walsh (Can) Team NCCH p/b Dec Express
DNF Fergus Horrobin (Can) EV/DEVO pb Catalyst Kinetics
DNF Michael Pincus (USA) Super Squadra p/b Austin Bikes
DNF Amiel Flett-Brown (Can) TaG Cycling
DNF Christian Shubart-Knapton (Can) TaG Cycling
DNF Cory Ostertag (Can) Mighty Cycling
DNF Edouard Angue (Can) Musette Racing
DNF Gevan Samuel (Tto) Ride with Rendall
DNF Robert Hargrove (Can) Sante Universalle // Marin Bikes
DNF Connor Toppings (Can) Synergy Racing
DNF James Mowatt (Aus) Data#3 Symantec
DNF Andrew Attwell (Can) Pro City Racing / Rumble Drinks
DNS Stuart Wight (Can) H&R Block Pro Cycling Team
DNS Emile De Rosnay (Can) Langlois Brown Racing
DNS Nigel Kinney (USA) Langlois Brown Racing
DNS Sherwood Plant (Can) Langlois Brown Racing
DNS Normand Richard (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
DNS Curtis Dearden (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
DNS Dylan Cunningham (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
DNS Jordan Landolt (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
DNS Julien Gagne (Can) Garneau Quebecor
DNS Jacob Howard (Can) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
DNS Teddy Kozlowski (USA) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
DNS Brad Neagos (USA) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
DNS Jacob Albrecht (USA) California Giant/Specialized
DNS Zeke Mostov (USA) California Giant/Specialized
DNS Tobin Ortenblad (USA) California Giant/Specialized
DNS Ben Wolfe (USA) California Giant/Specialized
DNS Adam Myerson (USA) Astellas Cycling Team
DNS Frayre Eder (Mex) iRT Racing
DNS Coulton Hartrich (USA) iRT Racing
DNS Nic Hamilton (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNS Jay Lamoureux (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNS Joel Taylor (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNS Mat Stephens (USA) Canyon Bicycles-Shimano
DNS Michael Parrish (Can) Glotman Simpson Cycling
DNS Max Korus (USA) Team Mike’s Bikes p/b Equator Coffees
DNS Chris Jameson (Can) Gastown Cycling
DNS Alex Hui (Can) Pro City Racing / Rumble Drinks
DNS Mark Faas (Can) independent





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.