Featured Stories

Tour of Alberta Stage 6 Full Results, Final GC + Interview with Mike Woods Top Canadian

by Chris Redden
Final Jersey winners (l-r) Woods, Yates, Mollema, Matthews, Benedetti, Perry [P] Chris Redden

September 07, 2015 (Edmonton, AB) – Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing claimed the overall GC victory as Mike Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies in 10th was the top Canadian as the Tour of Alberta came to an end in Edmonton. Also on the final jersey podium was Benjamin Perry (Silber) winning the KOM Jersey.

Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin won the final 124.1km Stage 6 circuit race with Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge in second and Dion Smith (Aus) Hincapie Racing Team 3rd. Ryan Anderson (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies was the top Canadian in 11th on the stage.

Results

1. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 2:44:57
2. Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge
3. Dion Smith (Nzl) Hincapie Racing Team
4. Wouter Wippert (Ned) Drapac Pro Cycling
5. Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 21
6. Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 0:02
7. Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha
8. Justin Oien (USA) Axeon Cycling
9. Alexander Ray (Nzl) Silber Pro Cycling
10. Miguel Bryon (USA) Hincapie Racing Team
11. Ryan Anderson (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
12. Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
13. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
14. Florenz Knauer (Ger) H&R Block Pro Cycling
15. Travis McCabe (USA) Team SmartStop
16. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
17. Adam Yates (Gbr) Orica GreenEdge
18. Chad Beyer (USA) Lupus Racing Team
19. Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
20. Paul Voss (Ger) Bora-Argon 25
21. Evan Huffman (USA) Team SmartStop 0:05
22. James Oram (Nzl) Axeon Cycling
23. Geoffrey Curran (USA) Axeon Cycling
24. Kris Dahl (Can) Team SmartStop
25. Gregory Rast (Sui) Trek Factory Racing
26. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
27. Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
28. Christian Meier (Can) Orica GreenEdge
29. Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling
30. Mike Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
31. Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha
32. Andzs Flaksis (Lat) Hincapie Racing Team
33. Toms Skujins(Lat) Hincapie Racing Team
34. Alexandr Braico (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis
35. Joe Lewis (Aus) Hincapie Racing Team
36. Kyle Murphy (USA) Lupus Racing Team
37. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
38. Travis Meyer (Aus) Drapac Pro Cycling
39. Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
40. Adam de Vos (Can) H&R Block Pro Cycling
41. Lasse-Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
42. Josh Berry (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
43. Nate Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
44. Ted King (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
45. Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
46. Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 22
47. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
48. Ryan Roth (Can) Silber Pro Cycling
49. Simon Spilak (Slo) Team Katusha
50. Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
51. Sergei Chernetsky (Rus) Team Katusha
52. Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team
53. Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 23
54. Jan Bárta (Cze) Bora-Argon 19
55. Daniel Eaton (USA) Axeon Cycling
56. Gavin Mannion (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
57. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
58. Scott Thwaites (Gbr) Bora-Argon 24
59. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 0:16
60. Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18 0:18
61. Logan Owen (USA) Axeon Cycling 0:30
62. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 0:41
63. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
64. Eric Marcotte (USA) Team SmartStop 01:06
65. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
66. Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 01:23
67. Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling
68. Winston David (USA) Lupus Racing Team
69. Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
70. Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
71. Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 20
72. Malcolm Rudolph (Aus) Drapac Pro Cycling
73. Steve Fisher (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
74. Jacob Schwingboth (Can) H&R Block Pro Cycling
75. Garrett McLeod (Can) H&R Block Pro Cycling
76. Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
77. Bailey McKnight (Can) H&R Block Pro Cycling
78. Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
79. Mac Brennan (USA) Hincapie Racing Team 01:36
80. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge 02:33
81. Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 04:03
82. Jesse Sergent (Nzl) Trek Factory Racing 04:51
83. Hayden Roulston (Nzl) Trek Factory Racing
84. Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
85. Jon Hornbeck (USA) Hincapie Racing Team
86. Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing
87. Chris Putt (USA) Axeon Cycling
88. Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling
89. Greg Daniel (USA) Axeon Cycling
90. Matteo Dal-Cin (Can) Silber Pro Cycling
91. Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling
92. Derrick St. John (Can) Silber Pro Cycling
93. Will Clarke (Aus) Drapac Pro Cycling
94. Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
95. Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
96. Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
97. Zach Bell (Can) Team SmartStop 07:12
98. Graeme Brown (Aus) Drapac Pro Cycling 10:49
99. Michael Olheiser (USA) Lupus Racing Team
100. Ty Magner (USA) Hincapie Racing Team
DNF Michael Le Rossignol (Can) Silber Pro Cycling 12:13
DNF Peter Koning (Ned) Drapac Pro Cycling
DNF Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Pro Cycling
DNF Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
DNF Travis Livermon (USA) Team SmartStop
DNF Julian Kyer (USA) Team SmartStop
DNF Shane Kline (USA) Team SmartStop
DNF Tom Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Jasper Bovenhuis (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
DNF Evan Murphy (USA) Lupus Racing Team

Final GC

1. Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing 20:20:28
2. Adam Yates (Gbr) Orica GreenEdge 0:06
3. Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:22
4. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 0:35
5. Dion Smith (Nzl) Hincapie Racing Team 0:39
6. Lasse-Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 01:08
7. Toms Skujins(Lat) Hincapie Racing Team 01:12
8. Paul Voss (Ger) Bora-Argon 25 01:16
9. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 01:23
10. Mike Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 01:25
11. James Oram (Nzl) Axeon Cycling 01:29
12. Evan Huffman (USA) Team SmartStop 01:32
13. Simon Spilak (Slo) Team Katusha 01:51
14. Andzs Flaksis (Lat) Hincapie Racing Team 02:01
15. Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin 02:05
16. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 02:06
17. Kyle Murphy (USA) Lupus Racing Team 02:11
18. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 02:15
19. Nate Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
20. Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 02:20
21. Jan Bárta (Cze) Bora-Argon 19 02:25
22. Ryan Anderson (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 03:21
23. Alexander Ray (Nzl) Silber Pro Cycling 03:35
24. Christian Meier (Can) Orica GreenEdge 03:53
25. Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
26. Alexandr Braico (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis 04:16
27. Daniel Eaton (USA) Axeon Cycling 04:55
28. Sergei Chernetsky (Rus) Team Katusha 05:23
29. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 06:07
30. Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge 06:22
31. Jon Hornbeck (USA) Hincapie Racing Team 06:26
32. Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 06:48
33. Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 07:01
34. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 07:30
35. Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha 08:21
36. Joe Lewis (Aus) Hincapie Racing Team 08:22
37. Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 23 08:36
38. Gavin Mannion (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 08:56
39. Logan Owen (USA) Axeon Cycling 09:14
40. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 10:13
41. Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 10:24
42. Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling 11:10
43. Travis McCabe (USA) Team SmartStop 11:18
44. Ryan Roth (Can) Silber Pro Cycling 11:25
45. Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing 12:21
46. Scott Thwaites (Gbr) Bora-Argon 24 12:51
47. Gregory Rast (Sui) Trek Factory Racing 13:13
48. Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling 14:49
49. Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 15:17
50. Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team 15:30
51. Hayden Roulston (Nzl) Trek Factory Racing 15:32
52. Jesse Sergent (Nzl) Trek Factory Racing 15:49
53. Josh Berry (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 16:09
54. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 16:14
55. Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing 16:48
56. Wouter Wippert (Ned) Drapac Pro Cycling 17:08
57. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 18:22
58. Chad Beyer (USA) Lupus Racing Team 18:45
59. Florenz Knauer (Ger) H&R Block Pro Cycling 19:34
60. Geoffrey Curran (USA) Axeon Cycling 20:19
61. Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 20:21
62. Justin Oien (USA) Axeon Cycling 20:41
63. Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 20:50
64. Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 22 22:34
65. Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling 23:51
66. Greg Daniel (USA) Axeon Cycling 23:52
67. Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 20 24:07
68. Travis Meyer (Aus) Drapac Pro Cycling 24:25
69. Winston David (USA) Lupus Racing Team 24:40
70. Derrick St. John (Can) Silber Pro Cycling 24:53
71. Ted King (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 25:06
72. Eric Marcotte (USA) Team SmartStop 25:32
73. Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge 25:58
74. Kris Dahl (Can) Team SmartStop 26:23
75. Malcolm Rudolph (Aus) Drapac Pro Cycling 26:34
76. Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 26:42
77. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 26:46
78. Bailey McKnight (Can) H&R Block Pro Cycling 26:50
79. Garrett McLeod (Can) H&R Block Pro Cycling 27:20
80. Miguel Bryon (USA) Hincapie Racing Team 27:30
81. Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 21 28:22
82. Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 28:34
83. Adam de Vos (Can) H&R Block Pro Cycling 28:35
84. Sam Bewley (Nzl) Orica GreenEdge 29:03
85. Mac Brennan (USA) Hincapie Racing Team 30:46
86. Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 30:58
87. Matteo Dal-Cin (Can) Silber Pro Cycling 32:03
88. Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18 32:16
89. Michael Olheiser (USA) Lupus Racing Team 33:07
90. Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling 33:29
91. Steve Fisher (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 34:18
92. Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing 34:39
93. Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 34:55
94. Jacob Schwingboth (Can) H&R Block Pro Cycling 35:12
95. Michael Le Rossignol (Can) Silber Pro Cycling 36:55
96. Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge 37:08
97. Chris Putt (USA) Axeon Cycling 37:13
98. Zach Bell (Can) Team SmartStop 39:02
99. Ty Magner (USA) Hincapie Racing Team 46:50
100. Will Clarke (Aus) Drapac Pro Cycling 47:15
101. Graeme Brown (Aus) Drapac Pro Cycling 52:52

Points Classification

1. Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge 27 points
2. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 27
3. Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 20 16
4. Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 15
5. Dion Smith (Nzl) Hincapie Racing Team 15
6. Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha 14
7. Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing 12
8. Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 12
9. Lasse-Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 10
10. Adam Yates (Gbr) Orica GreenEdge 10
11. Toms Skujins(Lat) Hincapie Racing Team 8
12. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 7
13. Travis McCabe (USA) Team SmartStop 7
14. Wouter Wippert (Ned) Drapac Pro Cycling 7
15. Mike Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 6
16. Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 5
17. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 5
18. James Oram (Nzl) Axeon Cycling 4
19. Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 4
20. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 3
21. Jon Hornbeck (USA) Hincapie Racing Team 3
22. Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 3
23. Logan Owen (USA) Axeon Cycling 3
24. Justin Oien (USA) Axeon Cycling 3
25. Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 22 3
26. Miguel Bryon (USA) Hincapie Racing Team 3
27. Simon Spilak (Slo) Team Katusha 2
28. Alexander Ray (Nzl) Silber Pro Cycling 2
29. Evan Huffman (USA) Team SmartStop 1
30. Andzs Flaksis (Lat) Hincapie Racing Team 1
31. Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1
32. Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling 1
33. Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling 1

Mountain Classification

1. Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling 59 points
2. Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon  55
3. Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 18
4. Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 16
5. Ty Magner (USA) Hincapie Racing Team 16
6. Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling 13
7. Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing 12
8. Toms Skujins(Lat) Hincapie Racing Team 12
9. Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 10
10. Evan Huffman (USA) Team SmartStop 10
11. Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing 9
12. Nate Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 9
13. Jon Hornbeck (USA) Hincapie Racing Team 9
14. Adam Yates (Gbr) Orica GreenEdge 7
15. Kyle Murphy (USA) Lupus Racing Team 7
16. Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling 7
17. Dion Smith (Nzl) Hincapie Racing Team 6
18. Christian Meier (Can) Orica GreenEdge 6
19. Greg Daniel (USA) Axeon Cycling 6
20. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 5
21. James Oram (Nzl) Axeon Cycling 4
22. Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge 4
23. Scott Thwaites (Gbr) Bora-Argon 24 4
24. Gregory Rast (Sui) Trek Factory Racing 4
25. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 2
26. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 2
27. Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge 2

Young Rider Classification

1. Adam Yates (Gbr) Orica GreenEdge 20:20:34
2. Dion Smith (Nzl) Hincapie Racing Team 0:33
3. Lasse-Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 01:02
4. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 01:17
5. James Oram (Nzl) Axeon Cycling 01:23
6. Daniel Eaton (USA) Axeon Cycling 04:49
7. Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 06:42
8. Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 06:55
9. Logan Owen (USA) Axeon Cycling 09:08
10. Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 10:18
11. Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling 11:04
12. Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling 14:43
13. Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 15:11
14. Geoffrey Curran (USA) Axeon Cycling 20:13
15. Justin Oien (USA) Axeon Cycling 20:35
16. Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling 23:45
17. Greg Daniel (USA) Axeon Cycling 23:46
18. Kris Dahl (Can) Team SmartStop 26:17
19. Miguel Bryon (USA) Hincapie Racing Team 27:24
20. Adam de Vos (Can) H&R Block Pro Cycling 28:29
21. Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling 33:23
22. Chris Putt (USA) Axeon Cycling 37:07

Team Classification

1. Team Cannondale – Garmin 60:16:56
2. Hincapie Racing Team 01:21
3. Team Katusha 02:56
4. Team Giant – Alpecin 03:36
5. Jelly Belly p/b Maxxis 05:57
6. Bora-Argon 18 06:41
7. Orica GreenEdge 06:48
8. Silber Pro Cycling 09:07
9. Axeon Cycling Team 11:02
10. Trek Factory Racing 15:39
11. Team SmartStop 16:17
12. Optum p/b Kelly Benefit Strategies 16:22
13. Lupus Racing Team 33:30
14. H&R Block Pro Cycling 48:42
15. Drapac Professional Cycling 51:08





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.