Featured Stories

Recent Videos

Tour du Grand Montr̩al Stage 5 Final Full Results, Photos РWild Takes Overall

by pedalmag.com

June 4, 2009 (Mont-Saint-Hilaire, QC) – Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team has won the overall following the final Stage 5 in Mont-Saint-Hilaire, a 5-lap circuit totalling 115km won by Hanka Kupfernagel (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne with Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi in second and Denise Zuckermandel* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne in 3rd.

Top Canadian on the final stage was Joelle Numainville (Can) ESGL93-GSD Gestion in 9th while Erinne Willock (Can) Webcor Builders was the top Canadian overall finishing 14th. Willock was the top Canuck last year as well placing 6th.

Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team won the U23 jersey while Carla Swart (RSA) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander scored the Climber’s jersey winning the Queen of the Mountain on all stages. Wild also took home the Sprint jersey.

Results

1. Hanka Kupfernagel (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 2:52:13
2. Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi
3. Denise Zuckermandel* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne
4. Kirsty Broun (Aus) Équipe nationale de l’Australie
5. Nikki Butterfield* (Usa) Webcor Builders
6. Tiffany Cromwell* (Aus) Colavita Sutter Homes
7. Giuseppina Grassi (Mex) Équipe nationale du Mexique
8. Carla Swart* (Rsa) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander
9. Joelle Numainville* (Can) ESGL93-GSD Gestion
10. Isabelle Söderberg* (Swe) Team Hitec Products UCK
11. Lauren Tamayo (Usa) Team TIBCO
12. Giada Borgato* (Ita) Selle Italia Ghezzi
13. Marissa Van Der Merwe (Rsa) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander
14. Christine Majerus* (Lux) ESGL93-GSD Gestion
15. Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products UCK
16. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
17. Karol-Ann Canuel* (Can) Specialized Mazda Samson
18. Véronique Labonté (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
19. Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team
20. Alexis Rhodes (Aus) Webcor Builders
21. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
22. Brooke Miller (Usa) Team TIBCO
23. Elke Gebhardt (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne
24. Judith Arndt (Ger) Team Columbia Highroad Women
25. Lauren Kitchen* (Aus) Équipe nationale de l’Australie
26. Veronica Leal (Mex ) Équipe nationale du Mexique
27. Denise Ramsden* (Can) Équipe nationale du Canada
28. Sarah Duster (Ger) Cervelo Test Team
29. Katheryn Mattis (Usa) Webcor Builders
30. Martina Ruzickova (Ze) Team Uniqa-ELK
31. Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
32. Bianca Purath-Knoepfle (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
33. Regina Bruins* (Ned) Cervelo Test Team
34. Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
35. Kimberly Anderson (Usa) Team Columbia Highroad Women
36. Erinne Willock (Can) Webcor Builders
37. Mara Abbott (Usa) Team Columbia Highroad Women
38. Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam
39. Nathalie Lamborelle* (Lux) Team Uniqa-ELK 0:58
40. Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK 0:58
41. Chrissie Viljoen (Rsa) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander 0:58
42. Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:21
43. Gloria Presti* (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:21
44. Lucie Poulin (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 1:21
45. Davina Summers (Aus) Équipe nationale de l’Australie 1:21
46. Fransiska Merten* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 1:21
47. Jenny Trew (Can) Équipe nationale du Canada 1:21
48. Lorenza Morfin (Mex) Équipe nationale du Mexique 1:21
49. Larissa Kleinmann (Ger) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander 1:21
50. Amber Rais (Usa) Team TIBCO 1:21
51. Gina Grain (Can) Webcor Builders 1:21
52. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 1:24
53. Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team 1:24
54. Emma Rickards (Aus) Team TIBCO 2:17
55. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 2:17
56. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 2:17
57. Sophie Creux (Fra) ESGL93-GSD Gestion 3:52
58. Eleonora Van Dijk* (Ned) Team Columbia Highroad Women 4:59
59. Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi 4:59
60. Carlee Taylor* (Aus) Équipe nationale de l’Australie 4:59
61. Cherise Taylor* (Rsa) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander 4:59
62. Laura Dittman* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 4:59
63. Anna Schnitzmeier* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 4:59
64. Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 4:59
65. Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK 4:59
66. Margriet Helena Kloppenburg* (Den) Team Hitec Products UCK 4:59
67. Sarah Stewart (Can) Équipe nationale du Canada 4:59
68. Nichole Wangsgard (Usa) Colavita Sutter Homes 4:59
69. Audrey Lemieux (Can) ESGL93-GSD Gestion 7:20
70. Véronique Bilodeau* (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 9:27
71. Anna Milkowski (Usa) Équipe Cascades-ABC Cycles 21:19
72. Mathilde Hupin (Can) Specialized Mazda Samson 21:19
73. Mayra Rocha* (Mex ) Équipe nationale du Mexique 21:19
74. Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK 21:19
DNF Elisa Gagnon (Can) Specialized Mazda Samson
DNF Jennifer Letue* (Fra) ESGL93-GSD Gestion
DNF Bridie O’Donnell (Aus) Équipe nationale de l’Australie
DNF Laurie-Anne Dupont-Renaud* (Can) Équipe mixte 1 Québec / Colombie
DNF Shanie Bergeron* (Can) Équipe mixte 1 Québec / Colombie
DNF Geneviève Gagnon (Can) Équipe mixte 1 Québec / Colombie
DNF Andrea Bunnin* (Can) Équipe nationale du Canada

DNF Rachel Heal (Gbr) Colavita Sutter Homes
DNF Kelly Benjamin (Usa) Colavita Sutter Homes
DNF Jessica Jurado* (Mex) Équipe nationale du Mexique
DNS Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNS Tina Pic (Usa) Colavita Sutter Homes

Final GC

1. Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team 8:40:03
2. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung :46
3. Lauren Tamayo (Usa) Team TIBCO :55
4. Regina Bruins* (Ned) Cervelo Test Team :56
5. Hanka Kupfernagel (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne :57
6. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:04
7. Alexis Rhodes (Aus) Webcor Builders 0:01:07
8. Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:08
9. Judith Arndt (Ger) Team Columbia Highroad Women 0:01:08
10. Denise Zuckermandel* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 0:01:09
11. Brooke Miller (Usa) Team TIBCO 0:01:09
12. Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi 0:01:10
13. Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products UCK 0:01:10
14. Erinne Willock (Can) Webcor Builders 0:01:11
15. Tiffany Cromwell* (Aus) Colavita Sutter Homes 0:01:13
16. Nikki Butterfield* (Usa) Webcor Builders 0:01:13
17. Katheryn Mattis (Usa) Webcor Builders 0:01:13
18. Elke Gebhardt (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 0:01:14
19. Carla Swart* (Rsa) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander 0:01:15
20. Marissa Van Der Merwe (Rsa) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander 0:01:17
21. Isabelle Söderberg* (Swe) Team Hitec Products UCK 0:01:17
22. Véronique Labonté (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:01:17
23. Bianca Purath-Knoepfle (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:19
24. Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:01:19
25. Karol-Ann Canuel* (Can) Specialized Mazda Samson 0:01:19
26. Kirsty Broun (Aus) Équipe nationale de l’Australie 0:01:22
27. Giada Borgato* (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:01:23
28. Veronica Leal (Mex ) Équipe nationale du Mexique 0:01:23
29. Lauren Kitchen* (Aus) Équipe nationale de l’Australie 0:01:24
30. Christine Majerus* (Lux) ESGL93-GSD Gestion 0:01:25
31. Martina Ruzickova (Ze) Team Uniqa-ELK 0:01:27
32. Kimberly Anderson (Usa) Team Columbia Highroad Women 0:01:29
33. Denise Ramsden* (Can) Équipe nationale du Canada 0:01:29
34. Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:01:33
35. Mara Abbott (Usa) Team Columbia Highroad Women 0:01:33
36. Giuseppina Grassi (Mex) Équipe nationale du Mexique 0:01:36
37. Sarah Duster (Ger) Cervelo Test Team 0:01:59
38. Chrissie Viljoen (Rsa) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander 0:02:15
39. Nathalie Lamborelle* (Lux) Team Uniqa-ELK 0:02:19
40. Larissa Kleinmann (Ger) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander 0:02:28
41. Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK 0:02:35
42. Davina Summers (Aus) Équipe nationale de l’Australie 0:02:38
43. Fransiska Merten* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 0:02:39
44. Gloria Presti* (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:02:40
45. Gina Grain (Can) Webcor Builders 0:02:45
46. Amber Rais (Usa) Team TIBCO 0:02:47
47. Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:02:51
48. Lucie Poulin (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:03:01
49. Lorenza Morfin (Mex) Équipe nationale du Mexique 0:03:08
50. Emma Rickards (Aus) Team TIBCO 0:03:37
51. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:03:49
52. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:03:54
53. Jenny Trew (Can) Équipe nationale du Canada 0:04:34
54. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:04:39
55. Sophie Creux (Fra) ESGL93-GSD Gestion 0:05:22
56. Eleonora Van Dijk* (Ned) Team Columbia Highroad Women 0:06:16
57. Cherise Taylor* (Rsa) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander 0:06:18
58. Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi 0:06:23
59. Anna Schnitzmeier* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 0:06:26
60. Sarah Stewart (Can) Équipe nationale du Canada 0:06:27
61. Laura Dittman* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 0:06:34
62. Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:06:36
63. Nichole Wangsgard (Usa) Colavita Sutter Homes 0:06:51
64. Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK 0:08:18
65. Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team 0:08:36
66. Audrey Lemieux (Can) ESGL93-GSD Gestion 0:08:40
67. Margriet Helena Kloppenburg* (Den) Team Hitec Products UCK 0:09:22
68. Joelle Numainville* (Can) ESGL93-GSD Gestion 0:10:58
69. Véronique Bilodeau* (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:12:48

70. Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK 0:22:49
71. Carlee Taylor* (Aus) Équipe nationale de l’Australie 0:26:37
72. Mayra Rocha* (Mex ) Équipe nationale du Mexique 0:33:04
73. Mathilde Hupin (Can) Specialized Mazda Samson 0:35:11
74. Anna Milkowski (Usa) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:49:22





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.