Featured Stories

Recent Videos

Tour du Grand Montr̩al РStage 5 Final Full Results, Photos РArndt Wins Overall

June 5, 2008 (Mont-Saint-Hilaire, QC) РJudith Arndt (Ger) High Road Women won the final 115km Stage 5 race at Mont-Saint-Hilaire today to win the overall as the Tour du Grand Montr̩al finished today. Brooke Miller (Usa) Team TIBCO was second today followed by Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope in 3rd.

Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung took second place overall with Oenone Wood (Aus) High Road Women in third as Erinne Willock (Can) Webcor Builders lead the Canadians in 6th with Felicia Gomez (Can) Aaron’s Professional Cycling in 7th and Anne Samplonius (Can) Equipe Nationale Canada in 10th.

Results

1. Judith Arndt (Ger) High Road Women 2:59:34
2. Brooke Miller (USA) Team TIBCO 0:08
3. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
4. Rochelle Gilmore (Aus) Menikini-Selle Italia Master colors
5. Dalila Rodriguez (Cub) Equipe Nationale Cuba
6. Tanja Hennes (Ger) Specialized Designs for Women
7. Meredith Miller (USA) Aaron’s Professional Cycling Team
8. Sophie Creux (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
9. Nikki Egyed (Aus) Equipe Nationale Australia
10. Yeima Torres (Cub) Equipe Nationale Cuba
11. Lorian Graham (Aus) Equipe Nationale Australia
12. Yong Li Liu (Chn) Giant Pro Cycling
13. Karin Aune (Swe) UNIQA
14. Christine Majerus (Lux) ESGL 93 GSD Gestion
15. Tiffany Cromwell (Aus) Equipe Nationale Australia
16. Joelle Numainville (Can) ESGL 93 GSD Gestion
17. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
18. Leigh Hobson (Can) Equipe Nationale Canada
19. Yeugeniya Vysotska (Ukr) Equipe Nationale Ukraine
20. Trine Schmidt (Den) Menikini-Selle Italia Master colors
21. Oenone Wood (Aus) High Road Women
22. Fei Wang (Chn) Giant Pro Cycling
23. Lauren Franges (USA) Team TIBCO
24. Kelley Seehafer (USA) Menikini-Selle Italia Master colors
25. Jen Stephenson (Can) Ultralink
26. Mirjam Hauser-Senn (Sui) Specialized Designs for Women
27. Erinne Willock (Can) Webcor Builders
28. Sarah Grab (Sui) Specialized Designs for Women
29. Lang Meng (Chn) Giant Pro Cycling
30. Felicia Gomez (Can) Aaron’s Professional Cycling Team
31. Christine Thorburn (USA) Webcor Builders
32. Anne Samplonius (Can) Equipe Nationale Canada
33. Chantal Beltman (Ned) High Road Women
34. Daniela Pintarelli (Aut) UNIQA
35. Monika Schachl (Aut) UNIQA
36. Sara Carrigan (Aus) Equipe Nationale Australia
37. Karol-Ann Canuel (Can) Specialized Carrefour Multisport 0:14
38. Janel Holcomb (USA) Webcor Builders 0:14
39. Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 0:20
40. Kateryna Krasova (Ukr) Equipe Nationale Ukraine 0:25
41. Mara Abbott (USA) High Road Women 0:08
42. Katherine Bates (Aus) High Road Women
43. Kristin Sanders (USA) Aaron’s Professional Cycling Team 0:08
44. Iraida Garcia (Cub) Equipe Nationale Cuba 0:44
45. Eugenie Mermillod (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
46. Nathalie Lamborelle (Lux) UNIQA
47. Kristen Lasasso (USA) Specialized Designs for Women
48. Johanne Cyr (Can) Equipe Cascades
49. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope 0:56
50. Bettina Hold (Can) Equipe Nationale Canada 0:57
51. Emma Pooley (Gbr) Specialized Designs for Women
52. Joanie Caron (Can) Equipe Cascades
53. Jocelyn Loane (Aus) Equipe Nationale Australia
54. Kimberly Anderson (USA) High Road Women
55. Yumari Gonzalez (Cub) Equipe Nationale Cuba 1:06
56. Julie Marceau (Can) Specialized Carrefour Multisport
57. Julie Bellerose (Can) Equipe Cascades
58. Moriah Jo Equipe Nationale Canada Macgregor (Can)
59. Louise Moriarty (Irl) Specialized Carrefour Multisport
60. Li Ping Zhang (Chn) Giant Pro Cycling
61. Victoria Bastide (Swe) Team TIBCO
62. Bernadette Schober (Aut) UNIQA
63. Rachel Heal (Gbr) Team TIBCO
64. Carissa Wilkes (Nzl) Team Pro Feminin Les Carroz 1:25
65. Brei Gudsell (Nzl) Team Pro Feminin Les Carroz 1:25
66. Vzesniauskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung 0:08
67. Helen Kelly (Aus) Team TIBCO 2:08
68. Larissa Kleinmann (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
69. Veronique Labonte (Can) Equipe Cascades
70. Audrey Lemieux (Can) Specialized Carrefour Multisport 3:22
71. Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 3:27
72. Marie Lindberg (Swe) Equipe Nürnberger Versicherung 4:39
73. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
74. Jenny Trew (Can) Equipe Nationale Canada 5:10
75. Alison Testroete (Can) Aaron’s Professional Cycling Team 5:30
76. Sufen Ma (Chn) Giant Pro Cycling
77. Andrea Knecht (Sui) Specialized Designs for Women 7:12
79. Alyssa Mellon (Can) Ultralink 10:57
80. Mathilde Hupin (Can) Specialized Carrefour Multisport 13:54
81. Svitlana Galyuk (Ukr) Equipe Nationale Ukraine 13:54
82. Clara Hughes (Can) Specialized Carrefour Multisport 24:02:00
DNF Alex Wrubleski (Can) Webcor Builders
DNF Julie Dheruelle (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Sarah Coney (Can) Ultralink
DNF Elisa Gagnon (Can) Advil-Chapstick
DNF Aude Pollet (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
DNF Yoanka Gonzalez (Cub) Equipe Nationale Cuba
DNF Julia Farell (Can) Ultralink
DNF Olena Andruk (Ukr) Equipe Nationale Ukraine
DNF Julie Beveridge (Can) Aaron’s Professional Cycling Team Abandon
DNF Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Fanny Riberot (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
DNS Susan Palmer-Komar (Can) Advil-Chapstick

Final GC

1. Judith Arndt (Ger) High Road Women 8:48:54
2. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:16
3. Oenone Wood (Aus) High Road Women 0:00:29
4. Brooke Miller (USA) Team TIBCO 0:00:35
5. Katherine Bates (Aus) High Road Women
6. Erinne Willock (Can) Webcor Builders 0:00:36
7. Felicia Gomez (Can) Aaron’s Professional Cycling Team
8. Trine Schmidt (Den) Menikini-Selle Italia Master colors 0:00:40
9. Larissa Kleinmann (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:41
10. Anne Samplonius (Can) Equipe Nationale Canada 0:00:43
11. Sara Carrigan (Aus) Equipe Nationale Australia 0:00:44
12. Kori Kelley Seehafer (USA) Menikini-Selle Italia Master colors 0:00:45
13. Rochelle Gilmore (Aus) Menikini-Selle Italia Master colors 0:00:47
14. Chantal Beltman (Ned) High Road Women
15. Meredith Miller (USA) Aaron’s Professional Cycling Team 0:00:49
16. Lauren Franges (USA) Team TIBCO 0:00:50
17. Lorian Graham (Aus) Equipe Nationale Australia 0:00:53
18. Tiffany Cromwell (Aus) Equipe Nationale Australia
19. Karin Aune (Swe) UNIQA 0:00:54
20. Nikki Egyed (Aus) Equipe Nationale Australia
21. Christine Thorburn (USA) Webcor Builders
22. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 0:00:55
23. Yong Li Liu (Chn) Giant Pro Cycling 0:00:56
24. Dalila Rodriguez (Cub) Equipe Nationale Cuba 0:00:57
25. Leigh Hobson (Can) Equipe Nationale Canada 0:00:58
26. Monika Schachl (Aut) UNIQA 0:01:01
27. Christine Majerus (Lux) ESGL 93 GSD Gestion 0:01:02
28. Joelle Numainville (Can) ESGL 93 GSD Gestion
29. Sophie Creux (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 0:01:03
30. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung
31. Lang Meng (Chn) Giant Pro Cycling
32. Mara Abbott (USA) High Road Women 0:01:04
33. Yeima Torres (Cub) Equipe Nationale Cuba 0:01:05
34. Kristin Sanders (USA) Aaron’s Professional Cycling Team 0:01:07
35. Sarah Grab (Sui) Specialized Designs for Women 0:01:08
36. Yeugeniya Vysotska (Ukr) Equipe Nationale Ukraine 0:01:11
37. Daniela Pintarelli (Aut) UNIQA 0:01:12
38. Helen Kelly (Aus) Team TIBCO 0:01:13
39. Janel Holcomb (USA) Webcor Builders 0:01:14
40. Karol-Ann Canuel (Can) Specialized Carrefour Multisport M 0:01:15
41. Mirjam Hauser-Senn (Sui) Specialized Designs for Women 0:01:16
42. Tanja Hennes (Ger) Specialized Designs for Women 0:01:18
43. Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 0:01:31
44. Nathalie Lamborelle (Lux) UNIQA 0:01:36
45. Iraida Garcia (Cub) Equipe Nationale Cuba 0:01:39
46. Kateryna Krasova (Ukr) Equipe Nationale Ukraine 0:01:40
47. Kristen Lasasso (USA) Specialized Designs for Women 0:01:41
48. Kimberly Anderson (USA) High Road Women 0:01:42
49. Emma Pooley (Gbr) Specialized Designs for Women 0:01:53
50. Louise Moriarty (Irl) Specialized Carrefour Multisport M 0:01:54
51. Bettina Hold (Can) Equipe Nationale Canada 0:01:58
52. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope 0:01:58
53. Eugenie Mermillod (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz 0:02:01
54. Jocelyn Loane (Aus) Equipe Nationale Australia 0:02:03
55. Joanie Caron (Can) Equipe Cascades 0:02:06
56. Rachel Heal (Gbr) Team TIBCO 0:02:08
57. Moriah Jo Macgregor (Can) Equipe Nationale Canada 0:02:08
58. Yumari Gonzalez (Cub) Equipe Nationale Cuba 0:02:08
59. Victoria Bastide (Swe) Team TIBCO 0:02:10
60. Julie Bellerose (Can) Equipe Cascades 0:02:16
61. Carissa Wilkes (Nzl) Team Pro Feminin Les Carroz 0:02:17
62. Li Ping Zhang (Chn) Giant Pro Cycling 0:02:19
63. Julie Marceau (Can) Specialized Carrefour Multisport M 0:02:20
64. Bernadette Schober (Aut) UNIQA 0:02:22
65. Veronique Labonte (Can) Equipe Cascades 0:03:14
66. Fei Wang (Chn) Giant Pro Cycling 0:03:18
67. Audrey Lemieux (Can) Specialized Carrefour Multisport M 0:04:23
68. Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 0:04:42
69. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:05:14
70. Brei Gudsell (Nzl) Team Pro Feminin Les Carroz 0:05:21
71. Marie Lindberg (Swe) Equipe Nürnberger Versicherung 0:05:27
72. Jen Stephenson (Can) Ultralink 0:06:03
73. Alison Testroete (Can) Aaron’s Professional Cycling Team 0:06:19
74. Sufen Ma (Chn) Giant Pro Cycling 0:06:43
75. Mary Zider (USA) Advil-Chapstick 0:08:24
76. Alyssa Mellon (Can) Ultralink 0:13:31
77. Svitlana Galyuk (Ukr) Equipe Nationale Ukraine 0:14:35
78. Johanne Cyr (Can) Equipe Cascades 0:16:48
79. Andrea Knecht (Sui) Specialized Designs for Women 0:17:14
80. Jenny Trew (Can) Equipe Nationale Canada 0:25:58
81. Clara Hughes (Can) Specialized Carrefour Multisport M 0:29:56
82. Mathilde Hupin (Can) Specialized Carrefour Multisport M 0:35:04





















Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.