Featured Stories

Recent Videos

Tour du Grand Montr̩al Stage 4 Full Results, Photos РWild Romps, Grain 6th

by pedalmag.com

June 3, 2009 (Lachine, QC) – Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team has not let up taking her 3rd stage victory as she netted the 50km Stage 4 criterium in the Little Italy district of Montreal with Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung in second and Tibco’s Brooke Miller in third. Gina Grain (Can) Webcor Builders lead the Canadian charge finishing 6th. Wild remains in yellow and wears the Sprint jersey as well, while Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team leads the U23 category.

Results

1. Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team 1:10:23
2. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
3. Brooke Miller (USA) Team TIBCO
4. Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi
5. Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products UCK
6. Gina Grain (Can) Webcor Builders
7. Carla Swart* (RSA) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander
8. Kirsty Broun (Aus) Équipe nationale de l’Australie
9. Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
10. Joelle Numainville* (Can) ESGL93-GSD Gestion
11. Regina Bruins* (Ned) Cervelo Test Team
12. Kelly Benjamin (USA) Colavita Sutter Homes
13. Nikki Butterfield* (USA) Webcor Builders
14. Lauren Tamayo (USA) Team TIBCO
15. Nathalie Lamborelle* (Lux) Team Uniqa-ELK
16. Denise Zuckermandel* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne
17. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
18. Sophie Creux (Fra) ESGL93-GSD Gestion
19. Giada Borgato* (Ita) Selle Italia Ghezzi
20. Sarah Duster (Ger) Cervelo Test Team
21. Isabelle Söderberg* (Swe) Team Hitec Products UCK
22. Davina Summers (Aus) Équipe nationale de l’Australie
23. Tiffany Cromwell* (Aus) Colavita Sutter Homes
24. Elke Gebhardt (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne
25. Audrey Lemieux (Can) ESGL93-GSD Gestion
26. Alexis Rhodes (Aus) Webcor Builders
27. Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
28. Hanka Kupfernagel (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne
29. Judith Arndt (Ger) Team Columbia Highroad Women
30. Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
31. Tina Pic (USA) Colavita Sutter Homes
32. Gloria Presti* (Ita) Selle Italia Ghezzi
33. Lauren Kitchen* (Aus) Équipe nationale de l’Australie
34. Cherise Taylor* (RSA) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander
35. Larissa Kleinmann (Ger) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander
36. Veronica Leal (Mex) Équipe nationale du Mexique
37. Rachel Heal (Gbr) Colavita Sutter Homes
38. Véronique Labonté (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
39. Fransiska Merten* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne
40. Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi
41. Chrissie Viljoen (RSA) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander
42. Jessica Jurado* (Mex) Équipe nationale du Mexique
43. Mayra Rocha* (Mex) Équipe nationale du Mexique
44. Emma Rickards (Aus) Team TIBCO
45. Katheryn Mattis (USA) Webcor Builders
46. Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi
47. Sarah Stewart (Can) Équipe nationale du Canada
48. Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
49. Anna Schnitzmeier* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne
50. Nichole Wangsgard (USA) Colavita Sutter Homes
51. Bianca Purath-Knoepfle (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
52. Erinne Willock (Can) Webcor Builders
53. Karol-Ann Canuel* (Can) Specialized Mazda Samson

54. Marissa Van Der Merwe (RSA) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander
55. Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK
56. Christine Majerus* (Lux) ESGL93-GSD Gestion
57. Laura Dittman* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 0:13
58. Lucie Poulin (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:13
59. Denise Ramsden* (Can) Équipe nationale du Canada 0:13

60. Lorenza Morfin (Mex) Équipe nationale du Mexique 0:13
61. Eleonora Van Dijk* (Ned) Team Columbia Highroad Women 0:13
62. Giuseppina Grassi (Mex) Équipe nationale du Mexique 0:13
63. Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Women 0:13
64. Amber Rais (USA) Team TIBCO 0:13
65. Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Women 0:13
66. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:13
67. Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:13
68. Andrea Bunnin* (Can) Équipe nationale du Canada 0:13
69. Anna Milkowski (USA) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:13
70. Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa-ELK 0:13
71. Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK 0:13
72. Carlee Taylor* (Aus) Équipe nationale de l’Australie 0:13
73. Geneviève Gagnon (Can) Équipe mixte 1 Québec / Colombie 0:13
74. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:13
75. Leah Guloien (Can) Équipe nationale du Canada 0:13
76. Mathilde Hupin (Can) Specialized Mazda Samson 0:18

77. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:45
78. Véronique Bilodeau* (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 1:33
79. Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK 1:55
80. Shanie Bergeron* (Can) Équipe mixte 1 Québec / Colombie 1:55
81. Jenny Trew (Can) Équipe nationale du Canada 1:55
82. Elisa Gagnon (Can) Specialized Mazda Samson 2:25

83. Bridie O’Donnell (Aus) Équipe nationale de l’Australie 2:48
84. Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team 2:55
85. Margriet Helena Kloppenburg* (Den) Team Hitec Products UCK 2:58
86. Jennifer Letue* (Fra) ESGL93-GSD Gestion 9:33
87. Laurie-Anne Dupont-Renaud* (Can) Équipe mixte 1 Québec / Colombie 9:33
DNF Miriam Dominguez (Mex) Équipe nationale du Mexique
DNF Leda Cox (Gbr) ESGL93-GSD Gestion
DNF Pascale Schnider (Sui) Cervelo Test Team
DNF Line Foss (Nor) Team Hitec Products UCK
DNF Leah Guloien (Can) Équipe nationale du Canada
DNF Valérie Crête* (Can) Équipe mixte 1 Québec / Colombie

DNF Mary Zider (USA) Specialized Mazda Samson
DNF Joanie Caron (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
DNF Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Megan Rathwell (Can) Équipe nationale du Canada
DNF Julie Beveridge* (Can) Team TIBCO

DNF Catherine Cheatley (Nzl) Colavita Sutter Homes
DNF Yessica Mendoza* (Col) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander
DNF Amber Halliday (Aus) Équipe nationale de l’Australie

GC after Stage 4

1. Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team 5:47:59
2. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung :42
3. Regina Bruins* (Ned) Cervelo Test Team :47
4. Lauren Tamayo (USA) Team TIBCO :48
5. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung :55
6. Alexis Rhodes (Aus) Webcor Builders :58
7. Larissa Kleinmann (Ger) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander :58
8. Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung :59
9. Judith Arndt (Ger) Team Columbia Highroad Women :59
10. Brooke Miller (USA) Team TIBCO 0:01:00
11. Hanka Kupfernagel (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 0:01:00
12. Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products UCK 0:01:01
13. Erinne Willock (Can) Webcor Builders 0:01:02
14. Denise Zuckermandel* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 0:01:04
15. Tiffany Cromwell* (Aus) Colavita Sutter Homes 0:01:04
16. Nikki Butterfield* (USA) Webcor Builders 0:01:04
17. Katheryn Mattis (USA) Webcor Builders 0:01:04
18. Elke Gebhardt (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 0:01:05
19. Carla Swart* (RSA) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander 0:01:06
20. Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi 0:01:07
21. Marissa Van Der Merwe (RSA) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander 0:01:08
22. Davina Summers (Aus) Équipe nationale de l’Australie 0:01:08
23. Chrissie Viljoen (RSA) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander 0:01:08
24. Eleonora Van Dijk* (Ned) Team Columbia Highroad Women 0:01:08
25. Isabelle Söderberg* (Swe) Team Hitec Products UCK 0:01:08
26. Véronique Labonté (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:01:08
27. Fransiska Merten* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 0:01:09
28. Tina Pic (USA) Colavita Sutter Homes 0:01:09
29. Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:01:10
30. Gloria Presti* (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:01:10
31. Bianca Purath-Knoepfle (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:10
32. Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:01:10
33. Cherise Taylor* (RSA) Equipe Mixte 2 MTN Energade-Liga Santander 0:01:10
34. Karol-Ann Canuel* (Can) Specialized Mazda Samson 0:01:10
35. Kelly Benjamin (USA) Colavita Sutter Homes 0:01:11
36. Emma Rickards (Aus) Team TIBCO 0:01:11
37. Audrey Lemieux (Can) ESGL93-GSD Gestion 0:01:11
38. Nathalie Lamborelle* (Lux) Team Uniqa-ELK 0:01:12
39. Kirsty Broun (Aus) Équipe nationale de l’Australie 0:01:13
40. Giada Borgato* (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:01:14
41. Veronica Leal (Mex) Équipe nationale du Mexique 0:01:14
42. Lauren Kitchen* (Aus) Équipe nationale de l’Australie 0:01:15
43. Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi 0:01:15
44. Gina Grain (Can) Webcor Builders 0:01:15
45. Rachel Heal (Gbr) Colavita Sutter Homes 0:01:16
46. Christine Majerus* (Lux) ESGL93-GSD Gestion 0:01:16
47. Amber Rais (USA) Team TIBCO 0:01:17
48. Anna Schnitzmeier* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 0:01:18
49. Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa-ELK 0:01:18
50. Sarah Stewart (Can) Équipe nationale du Canada 0:01:19
51. Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Women 0:01:20
52. Denise Ramsden* (Can) Équipe nationale du Canada 0:01:20
53. Sophie Creux (Fra) ESGL93-GSD Gestion 0:01:21
54. Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK 0:01:21
55. Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:01:21
56. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:23
57. Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:01:24
58. Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Women 0:01:24
59. Jessica Jurado* (Mex) Équipe nationale du Mexique 0:01:24
60. Laura Dittman* (Ger) Équipe nationale de l’Allemagne 0:01:26
61. Giuseppina Grassi (Mex) Équipe nationale du Mexique 0:01:27
62. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:28
63. Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:01:28
64. Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK 0:01:28
65. Lucie Poulin (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:01:31
66. Andrea Bunnin* (Can) Équipe nationale du Canada 0:01:35
67. Geneviève Gagnon (Can) Équipe mixte 1 Québec / Colombie 0:01:36

68. Lorenza Morfin (Mex) Équipe nationale du Mexique 0:01:38
69. Nichole Wangsgard (USA) Colavita Sutter Homes 0:01:43
70. Sarah Duster (Ger) Cervelo Test Team 0:01:50
71. Jenny Trew (Can) Équipe nationale du Canada 0:03:04
72. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:03:06
73. Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK 0:03:10
74. Véronique Bilodeau* (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:03:12
75. Shanie Bergeron* (Can) Équipe mixte 1 Québec / Colombie 0:03:22

76. Margriet Helena Kloppenburg* (Den) Team Hitec Products UCK 0:04:14
77. Bridie O’Donnell (Aus) Équipe nationale de l’Australie 0:04:46
78. Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team 0:07:03
79. Joelle Numainville* (Can) ESGL93-GSD Gestion 0:10:49
80. Mayra Rocha* (Mex) Équipe nationale du Mexique 0:11:36
81. Mathilde Hupin (Can) Specialized Mazda Samson 0:13:43
82. Elisa Gagnon (Can) Specialized Mazda Samson 0:19:18

83. Jennifer Letue* (Fra) ESGL93-GSD Gestion 0:20:42
84. Carlee Taylor* (Aus) Équipe nationale de l’Australie 0:21:29
85. Laurie-Anne Dupont-Renaud* (Can) Équipe mixte 1 Québec / Colombie 0:22:35
86. Anna Milkowski (USA) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:27:54






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.