Featured Stories

Recent Videos

Tour du Grand Montr̩al РStage 2 Full Results and Photos РArndt Wins

June 3, 2008 (Granby, QC) – Judith Arndt (Team High Road) won Stage 2 in Granby completing 11 laps of a 9.46km circuit for a total of 104.06km ahead of Regina Schleicher (Equipe Nurnberger Versicherung) in second, and Oenone Wood (Team High Road) in third. Quebec’s Joëlle Numainville (ESGL 93 GSD Gestion) was the top Canadian in 10th as Schleicher still leads with Anne Samplonius (Can) Equipe Nationale Canada the top Canadian overall in 8th.

Results

1. Judith Arndt (Ger) High Road Women 2:32:35
2. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:06
3. Oenone Wood (Aus) High Road Women
4. Rochelle Gilmore (Aus) Menikini-Selle Italia Master color
5. Brooke Miller (USA) Team TIBCO
6. Tanja Hennes (Ger) Specialized Designs for Women
7. Nathalie Lamborelle (Lux) UNIQA
8. Yong Li Liu (Chn) Giant Pro Cycling
9. Christine Majerus (Lux) ESGL 93 GSD Gestion
10. Joelle Numainville (Can) ESGL 93 GSD Gestion
11. Lorian Graham (Aus) Equipe Nationale Australia
12. Sara Carrigan (Aus) Equipe Nationale Australia
13. Alex Wrubleski (Can) Webcor Builders
14. Olena Andruk (Ukr) Equipe Nationale Ukraine
15. Sophie Creux (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
16. Yeima Torres (Cub) Equipe Nationale Cuba
17. Lang Meng (Chn) Giant Pro Cycling
18. Aude Pollet (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
19. Louise Moriarty (Irl) Specialized Carrefour Multisport
20. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
21. Tiffany Cromwell (Aus) Equipe Nationale Australia
22. Li Ping Zhang (Chn) Giant Pro Cycling
23. Carissa Wilkes (Nzl) Team Pro Feminin Les Carroz
24. Iraida Garcia (Cub) Equipe Nationale Cuba
25. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
26. Karin Aune (Swe) UNIQA
27. Jen Stephenson (Can) Ultralink
28. Dalila Rodriguez (Cub) Equipe Nationale Cuba
29. Nikki Egyed (Aus) Equipe Nationale Australia
30. Erinne Willock (Can) Webcor Builders
31. Yumari Gonzalez (Cub) Equipe Nationale Cuba
32. Mirjam Hauser-Senn (Sui) Specialized Designs for Women
33. Leigh Hobson (Can) Equipe Nationale Canada
34. Lauren Franges (USA) Team TIBCO
35. Meredith Miller (USA) Aaron’s Professional Cycling Tea
36. Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope
37. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
38. Julie Bellerose (Can) Equipe Cascades
39. Elizaveta Bochkarova (Ukr) Equipe Nationale Ukraine
40. Modes Vzesniauskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung
41. Bettina Hold (Can) Equipe Nationale Canada
42. Alison Testroete (Can) Aaron’s Professional Cycling Tea
43. Julie Beveridge (Can) Aaron’s Professional Cycling Tea
44. Daniela Pintarelli (Aut) UNIQA
45. Yoanka Gonzalez (Cub) Equipe Nationale Cuba
46. Yeugeniya Vysotska (Ukr) Equipe Nationale Ukraine
47. Victoria Bastide (Swe) Team TIBCO
48. Bernadette Schober (Aut) UNIQA
49. Svitlana Galyuk (Ukr) Equipe Nationale Ukraine
50. Trine Schmidt (Den) Menikini-Selle Italia Master color
51. Anne Samplonius (Can) Equipe Nationale Canada
52. Janel Holcomb (USA) Webcor Builders
53. Julia Farell (Can) Ultralink
54. Kori Kelley Seehafer (USA) Menikini-Selle Italia Master color
55. Fei Wang (Chn) Giant Pro Cycling
56. Clara Hughes (Can) Specialized Carrefour Multisport
57. Felicia Gomez (Can) Aaron’s Professional Cycling Tea
58. Monika Schachl (Aut) UNIQA
59. Kateryna Krasova (Ukr) Equipe Nationale Ukraine
60. Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
61. Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling
62. Kimberly Anderson (USA) High Road Women
63. Julie Dheruelle (Fra) Vienne Futuroscope
64. Fanny Riberot (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
65. Joanie Caron (Can) Equipe Cascades
66. Sufen Ma (Chn) Giant Pro Cycling
67. Chantal Beltman (Ned) High Road Women
68. Katherine Bates (Aus) High Road Women
69. Julie Marceau (Can) Specialized Carrefour Multisport
70. Christine Thorburn (USA) Webcor Builders
71. Moriah Jo Macgregor (Can) Equipe Nationale Canada
72. Mara Abbott (USA) High Road Women
73. Kristin Sanders (USA) Aaron’s Professional Cycling Tea
74. Emma Pooley (Gbr) Specialized Designs for Women
75. Eugenie Mermillod (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
76. Kristen Lasasso (USA) Specialized Designs for Women
77. Alyssa Mellon (Can) Ultralink
78. Veronique Labonte (Can) Equipe Cascades
79. Susan Palmer-Komar (Can) Advil-Chapstick
80. Audrey Lemieux (Can) Specialized Carrefour Multisport
81. Brei Gudsell (Nzl) Team Pro Feminin Les Carroz
82. Karol-Ann Canuel (Can) Specialized Carrefour Multisport
83. Marie Lindberg (Swe) Equipe Nürnberger Versicherung
84. Rachel Heal (Gbr) Team TIBCO
85. Johanne Cyr (Can) Equipe Cascades
86. Elisa Gagnon (Can) Advil-Chapstick
87. Jocelyn Loane (Aus) Equipe Nationale Australia
88. Andrea Knecht (Sui) Specialized Designs for Women
89. Sarah Coney (Can) Ultralink
90. Nathalie Bates (Aus) Menikini-Selle Italia Master color
91. Sarah Grab (Sui) Specialized Designs for Women
92. Mary Zider (USA) Advil-Chapstick
93. Helen Kelly (Aus) Team TIBCO
94. Larissa Kleinmann (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
95. Jenny Trew (Can) Equipe Nationale Canada 19:43
96. Mathilde Hupin (Can) Specialized Carrefour Multisport 19:45
97. Jessica Burns (Can) Equipe Cascades 22:12
98. Estelle Patou (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 35:51:00
99. Lorena Foresi (Ita) Menikini-Selle Italia Master color
100. Anne Guzman (Dom) Equipe Cascades

GC after Stage 2

1. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicher 4:32:06
2. Judith Arndt (Ger) High Road Women
3. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicher 0:01
4. Oenone Wood (Aus) High Road Women 0:06
5. Katherine Bates (Aus) High Road Women 0:08
6. Rochelle Gilmore (Aus) Menikini-Selle Italia Master c 0:12
7. Louise Moriarty (Irl) Specialized Carrefour Multis 0:13
8. Anne Samplonius (Can) Equipe Nationale Canada
9. Larissa Kleinmann (Ger) Equipe Nürnberger Versicher
10. Brooke Miller (USA) Team TIBCO 0:14
11. Tanja Hennes (Ger) Specialized Designs for Wome 0:15
12. Lauren Franges (USA) Team TIBCO
13. Nathalie Lamborelle (Lux) UNIQA 0:16
14. Lorian Graham (Aus) Equipe Nationale Australia
15. Christine Majerus (Lux) ESGL 93 GSD Gestion
16. Alex Wrubleski (Can) Webcor Builders
17. Yeima Torres (Cub) Equipe Nationale Cuba
18. Yong Li Liu (Chn) Giant Pro Cycling
19. Iraida Garcia (Cub) Equipe Nationale Cuba
20. Joelle Numainville (Can) ESGL 93 GSD Gestion
21. Sophie Creux (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
22. Aude Pollet (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
23. Karin Aune (Swe) UNIQA
24. Li Ping Zhang (Chn) Giant Pro Cycling
25. Mirjam Hauser-Senn (Sui) Specialized Designs for Wome
26. Lang Meng (Chn) Giant Pro Cycling
27. Olena Andruk (Ukr) Equipe Nationale Ukraine
28. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
29. Dalila Rodriguez (Cub) Equipe Nationale Cuba
30. Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope
31. Erinne Willock (Can) Webcor Builders
32. Elizaveta Bochkarova (Ukr) Equipe Nationale Ukraine
33. Bettina Hold (Can) Equipe Nationale Canada
34. Julie Bellerose (Can) Equipe Cascades
35. Carissa Wilkes (Nzl) Team Pro Feminin Les Carroz
36. Kori Kelley Seehafer (USA) Menikini-Selle Italia Master c
37. Leigh Hobson (Can) Equipe Nationale Canada
38. Nikki Egyed (Aus) Equipe Nationale Australia
39. Julie Beveridge (Can) Aaron’s Professional Cycling
40. Meredith Miller (USA) Aaron’s Professional Cycling
41. Fanny Riberot (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
42. Tiffany Cromwell (Aus) Equipe Nationale Australia
43. Sara Carrigan (Aus) Equipe Nationale Australia
44. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
45. Fei Wang (Chn) Giant Pro Cycling
46. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicher
47. Daniela Pintarelli (Aut) UNIQA
48. Janel Holcomb (USA) Webcor Builders
49. Yeugeniya Vysotska (Ukr) Equipe Nationale Ukraine
50. Yoanka Gonzalez (Cub) Equipe Nationale Cuba
51. Monika Schachl (Aut) UNIQA
52. Trine Schmidt (Den) Menikini-Selle Italia Master c
53. Svitlana Galyuk (Ukr) Equipe Nationale Ukraine
54. Kateryna Krasova (Ukr) Equipe Nationale Ukraine
55. Yumari Gonzalez (Cub) Equipe Nationale Cuba
56. Karol-Ann Canuel (Can) Specialized Carrefour Multis
57. Moriah Jo Macgregor (Can) Equipe Nationale Canada
58. Kimberly Anderson (USA) High Road Women
59. Alison Testroete (Can) Aaron’s Professional Cycling
60. Victoria Bastide (Swe) Team TIBCO
61. Bernadette Schober (Aut) UNIQA
62. Joanie Caron (Can) Equipe Cascades
63. Christine Thorburn (USA) Webcor Builders
64. Julie Dheruelle (Fra) Vienne Futuroscope
65. Felicia Gomez (Can) Aaron’s Professional Cycling
66. Audrey Lemieux (Can) Specialized Carrefour Multis
67. Veronique Labonte (Can) Equipe Cascades
68. Sarah Grab (Sui) Specialized Designs for Wome
69. Kristin Sanders (USA) Aaron’s Professional Cycling
70. Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling
71. Kristen Lasasso (USA) Specialized Designs for Wome
72. Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
73. Chantal Beltman (Ned) High Road Women
74. Eugenie Mermillod (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
75. Sufen Ma (Chn) Giant Pro Cycling
76. Marie Lindberg (Swe) Equipe Nürnberger Versicher
77. Alyssa Mellon (Can) Ultralink
78. Susan Palmer-Komar (Can) Advil-Chapstick
79. Rachel Heal (Gbr) Team TIBCO
80. Julie Marceau (Can) Specialized Carrefour Multis
81. Helen Kelly (Aus) Team TIBCO
82. Mara Abbott (USA) High Road Women
83. Emma Pooley (Gbr) Specialized Designs for Wome
84. Mary Zider (USA) Advil-Chapstick
85. Brei Gudsell (Nzl) Team Pro Feminin Les Carroz
86. Elisa Gagnon (Can) Advil-Chapstick
87. Jocelyn Loane (Aus) Equipe Nationale Australia
88. Nathalie Bates (Aus) Menikini-Selle Italia Master c
89. Julia Farell (Can) Ultralink 0:39
90. Jen Stephenson (Can) Ultralink 5:09
91. Clara Hughes (Can) Specialized Carrefour Multis 5:09
92. Andrea Knecht (Sui) Specialized Designs for Wome 8:59
93. Johanne Cyr (Can) Equipe Cascades 15:12
94. Sarah Coney (Can) Ultralink 18:48
95. Jenny Trew (Can) Equipe Nationale Canada 19:53
96. Mathilde Hupin (Can) Specialized Carrefour Multis 19:55
97. Jessica Burns (Can) Equipe Cascades 45:36





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.