Featured Stories

Tour de Venezuela – Stage 5 Report, Full Results and Photos

August 31, 2007 (Valle de la Pascua, Venezuela) – It was a regular day at the Venezuelan office for Symmetrics Fuelled by FarmPure at the 165km Stage 5, Pariaguán to Valle de la Pascua, with few hills and very bad roads. There were potholes all over and many riders were seen at the back of the caravan getting their handlebars re-adjusted. Although a break did get clear for about 3/4 of the race, ultimately it came back together for a hectic bunch sprint.

Symmetrics’ Jake Erker managed to finish just outside the top-10, but more importantly, the S-team stayed safe in the bunch. Jesús Pérez (Ven) Ciao Cinelli scored the win while race leader Juan Dotti (Arg) Ciao Cinnelli San Marino has an 11-sec gap over Freddy Vargas (Ven) Lotería del Táchira.

Results

1. Jesús Perez (Ven) Cinelli Endeka OPD 4.11.50
2. Edgardo Simon (Arg) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia
3. Gil Cordoves (Cub) Alcaldía De Cabimas Bod
4. Ivan Fanelli (Ita) Cinelli Endeka OPD
5. Julio Herrera (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure
6. Miguel Chacón (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes
7. Byron Guama (Ecu) Ecuador
8. Luis Urrea (Ven) Cinelli Endeka OPD
9. Miguel Ubeto (Ven) Fundadeporte Carabobo
10. Favian Nuñez (Ven) PDVSA Gas Anzoategui
11. Jacob Erker (Can) Symmetrics Cycling Team
12. Freddy Buergos (Cub) Cuba
13. Rodolfo Fernandez (Mex) México
14. Frederick Segura (Ven) Fundadeporte Carabobo
15. Jonathan Hernandez (Ven) PDVSA Gas Anzoategui
16. José Malave (Ven) Club Malave Salazar Carupano
17. Alexander Rojas (Col) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez
18. José Chacón (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes
19. Richard Ochoa (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo
20. Robert Caceres (Ven) Indeport Profinca Portuguesa
21. Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador
22. Franklin Molina (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas
23. Francisco Colorado (Col) Alcaldía Bolivariana Páez
24. Hernan Muñoz (Col) Gobernación Zulia Bod
25. David Soto (Ven) Selection Zulia
26. Juan Ruiz (Ven) Kino Tachira Banfoandes
27. Cameron Evans (Can) Symmetrics Cycling Team
28. Alexander Ortega (Ven) Club Malave Salazar Carupano
29. Tomás Gil (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo
30. Freddy Vargas (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes
31. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia
32. Cesar Salazar (Col) Loteria Del Tachira-Banfoandes
33. Juan Murillo (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes
34. Luis Molina (Ven) Gobernación Trujillo Satrud
35. Ralph Monsalve (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez
36. Ruben Rangel (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez
37. Jimmy Briceño (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas
38. Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes
39. Anthony Brea (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia
40. Andris Hernandez (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo
41. Jaime Rivas (Ven) Indeport Profinca Portuguesa
42. Franklin Chacön (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo
43. David Salomon (Mex) México
44. Eric Wohlberg (Can) Symmetrics Cycling Team
45. Jhoan Paez (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas
46. Jhosmer Cuadros (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez
47. José Velasquez (Ven) Selection Carabobo
48. Rodolfo Camacho (Col) Kino Tachira Banfoandes
49. Juan Torres (Ven) Cinelli Endeka OPD
50. Tommy Alcedo (Ven) Fundadeporte Carabobo
51. Luis Diaz (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure
52. Hector Cazorla (Ven) PDVSA Gas Anzoategui
53. Albis Rojas (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas
54. Cesar Suarez (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez
55. Paul Torres (Ven) Gobernación Zulia Bod
56. Fabio Andres Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia
57. Vicente Sanabria (Cub) Cuba
58. Yoendry Freire (Cub) Cuba
59. Juan Dotti (Arg) Cinelli Endeka OPD
60. Wilmer Vazquez (Ven) Gobernación Zulia Bod
61. Alvaro Torres (Ven) Selection Carabobo
62. Edgar Ortega (Ven) Selection Zulia
63. Rolando Trujillo (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia
64. Wilmen Bravo (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez
65. Jhon Nava (Ven) Kino Tachira Banfoandes
66. Carlos Ochoa (Ven) Fundadeporte Carabobo
67. Christian Fajardo (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas
68. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli Endeka OPD
69. Manuel Medina (Ven) Gobernación Zulia Bod
70. Maky Roman (Ven) Kino Tachira Banfoandes
71. Victor Moreno (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod
72. Freddy Paredes (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia
73. Carlos Maya (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo
74. José Ramos (Ven) Gobernación Trujillo Satrud
75. Yoel Guerra (Cub) Cuba
76. Daniel Garcia (Ven) Gobernación Trujillo Satrud
77. Disson Carmona (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure
78. Edison Paredes (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia
79. Noel Vazquez (Ven) Gobernación Zulia Bod
80. Walter Fernando Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia
81. Darwin Araujo (Ven) Gobernación Trujillo Satrud
82. José Araque (Ven) Selection Carabobo
83. Daniel Abreu (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod
84. Nelsón Gelves (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod
85. Jonathan Camargo (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod
86. José Contreras (Ven) Fundadeporte Carabobo
87. Eliodis Griñan (Cub) Cuba
88. Jorge Gonzalez (Ven) Indeport Profinca Portuguesa
89. Liselfi Montoya (Ven) Indeport Profinca Portuguesa
90. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team
91. Arturo Corvalan (Chi) Fecez Eje. Gobernación Barinas
92. Raúl Saavedra (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod
93. Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador
94. Carlos Blanco (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia
95. Jovino Rodriguez (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez
96. Yeisson Delgado (Ven) Gobernación Zulia Bod
97. Carlos Becerra (Col) Fundadeporte Carabobo
98. Isaac Cañizalez (Ven) PDVSA Gas Anzoategui
99. Jorge Riera (Ven) Selection Carabobo
100. Yoendry Bermudez (Ven) Selection Zulia
101. Máximo Rojas (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo
102. Antonio Aldape (Mex) México
103. Carlos Chancosig (Ecu) Ecuador
104. Jeffery Sherstobitaff (Can) Symmetrics Cycling Team
105. Simón Marin (Ven) PDVSA Gas Anzoategui
106. Leonardo Delgado (Ven) Indeport Profinca Portuguesa
107. Juan Montenegro (Ecu) Ecuador
108. Yenderson Villalobos (Ven) Selection Zulia 0.28
109. Hebert Rivas (Ven) Selection Carabobo
110. José Rojas (Ven) Selection Carabobo
111. Francisco Moreno (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez
112. Francisco Landaeta (Ven) Selection Zulia 0.41
113. Javier Bello (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure
114. Henry Mendoza (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure 1.06
115. Carlos Galvis (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez 1.18
116. Edgardo Lugo (Mex) México
117. Juan Mendoza (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez 1.28
118. Carlos Hernandez (Mex) México
119. Joel Alamillo (Mex) México
120. Adriel Jimenez (Cub) Cuba
121. Emiliano Donadello (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 1.54
122. Yosvang Rojas (Ven) Kino Tachira Banfoandes 3.37
123. Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Banfoandes
124. Oscar Luna (Ven) Gobernación Trujillo Satrud 5.20
125. Manuel Palencia (Ven) Selection Zulia 7.50
DNF Joel Becerra (Ven) Club Malave Salazar Carupano

GC after Stage 5

1. Juan Dotti (Arg) Cinelli Endeka OPD 15.29.25
2. Freddy Vargas (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes 0.11
3. Andris Hernandez (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo 0.28
4. Franklin Chacön (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo 0.29
5. Richard Ochoa (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo 0.30
6. José Chacón (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes 0.34
7. Hernan Muñoz (Col) Gobernación Zulia Bod
8. Cesar Salazar (Col) Loteria Del Tachira-Banfoandes 0.38
9. Tomás Gil (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo 0.39
10. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 0.43
11. Eric Wohlberg (Can) Symmetrics Cycling Team 0.44
12. Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes 0.48
13. Jimmy Briceño (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas 0.49
14. Luis Urrea (Ven) Cinelli Endeka OPD 0.51
15. Jaime Rivas (Ven) Indeport Profinca Portuguesa 0.53
16. Francisco Colorado (Col) Alcaldía Bolivariana Páez 0.57
17. Juan Murillo (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes 1.04
18. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team 1.10
19. Cameron Evans (Can) Symmetrics Cycling Team
1.12
20. Edgardo Simon (Arg) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 1.14
21. Carlos Maya (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo 1.34
22. Noel Vazquez (Ven) Gobernación Zulia Bod 1.40
23. Rodolfo Camacho (Col) Kino Tachira Banfoandes 1.41
24. Jhoan Paez (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas 1.44
25. Wilmer Vazquez (Ven) Gobernación Zulia Bod 1.46
26. Carlos Becerra (Col) Fundadeporte Carabobo
27. Nelsón Gelves (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod 1.48
28. Yeisson Delgado (Ven) Gobernación Zulia Bod 1.49
29. Carlos Ochoa (Ven) Fundadeporte Carabobo 1.50
30. Manuel Medina (Ven) Gobernación Zulia Bod 1.53
31. Miguel Ubeto (Ven) Fundadeporte Carabobo 2.01
32. José Ramos (Ven) Gobernación Trujillo Satrud 2.07
33. Victor Moreno (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod 2.10
34. Fabio Andres Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 2.13
35. Jhon Nava (Ven) Kino Tachira Banfoandes 2.14
36. Paul Torres (Ven) Gobernación Zulia Bod 2.27
37. Maky Roman (Ven) Kino Tachira Banfoandes 2.29
38. Jesús Perez (Ven) Cinelli Endeka OPD 2.32
39. Cesar Suarez (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez 2.37
40. Luis Diaz (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure 2.45
41. Carlos Galvis (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez 2.47
42. Máximo Rojas (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo 2.52
43. José Contreras (Ven) Fundadeporte Carabobo 2.54
44. Albis Rojas (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas 2.57
45. Vicente Sanabria (Cub) Cuba 2.59
46. Robert Caceres (Ven) Indeport Profinca Portuguesa 3.04
47. Ruben Rangel (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez 3.06
48. Raúl Saavedra (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod 3.12
49. Jorge Riera (Ven) Selection Carabobo 3.18
50. Rolando Trujillo (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia 3.19
51. Ralph Monsalve (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez 3.20
52. Edgar Ortega (Ven) Selection Zulia
53. Frederick Segura (Ven) Fundadeporte Carabobo
54. Wilmen Bravo (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez
55. Jonathan Camargo (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod 3.21
56. Jacob Erker (Can) Symmetrics Cycling Team 3.26
57. Tommy Alcedo (Ven) Fundadeporte Carabobo 3.29
58. Isaac Cañizalez (Ven) PDVSA Gas Anzoategui 3.30
59. Juan Montenegro (Ecu) Ecuador 3.31
60. Freddy Paredes (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia
61. David Salomon (Mex) México 3.33
62. Luis Molina (Ven) Gobernación Trujillo Satrud
63. Edgardo Lugo (Mex) México 3.34
64. Jhosmer Cuadros (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez 3.39
65. Ivan Fanelli (Ita) Cinelli Endeka OPD 3.46
66. Jonathan Hernandez (Ven) PDVSA Gas Anzoategui
67. Walter Fernando Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 3.48
68. Yoendry Freire (Cub) Cuba 3.50
69. José Araque (Ven) Selection Carabobo 4.02
70. Daniel Abreu (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod 4.08
71. Gil Cordoves (Cub) Alcaldía De Cabimas Bod 4.13
72. Darwin Araujo (Ven) Gobernación Trujillo Satrud 4.16
73. Yoendry Bermudez (Ven) Selection Zulia 4.18
74. Henry Mendoza (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure 4.20
75. Julio Herrera (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure 4.24
76. Byron Guama (Ecu) Ecuador 4.29
77. Hebert Rivas (Ven) Selection Carabobo 4.30
78. Yoel Guerra (Cub) Cuba 4.32
79. Jeffery Sherstobitaff (Can) Symmetrics Cycling Team 4.35
80. Carlos Chancosig (Ecu) Ecuador 4.40
81. Edison Paredes (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia 4.42
82. Francisco Moreno (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez 4.54
83. Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador 4.57
84. Freddy Buergos (Cub) Cuba
85. Rodolfo Fernandez (Mex) México 5.01
86. Alexander Ortega (Ven) Club Malave Salazar Carupano 5.06
87. Liselfi Montoya (Ven) Indeport Profinca Portuguesa 5.31
88. Carlos Blanco (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia 5.36
89. José Rojas (Ven) Selection Carabobo 5.44
90. Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Banfoandes 5.54
91. David Soto (Ven) Selection Zulia 6.12
92. Miguel Chacón (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes 6.26
93. Jorge Gonzalez (Ven) Indeport Profinca Portuguesa 6.31
94. Juan Mendoza (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez 6.36
95. José Velasquez (Ven) Selection Carabobo 7.20
96. José Malave (Ven) Club Malave Salazar Carupano 7.21
97. Juan Torres (Ven) Cinelli Endeka OPD 7.36
98. Leonardo Delgado (Ven) Indeport Profinca Portuguesa 7.45
99. Juan Ruiz (Ven) Kino Tachira Banfoandes 7.53
100. Alexander Rojas (Col) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez 10.11
101. Christian Fajardo (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas 10.14
102. Alvaro Torres (Ven) Selection Carabobo 10.23
103. Daniel Garcia (Ven) Gobernación Trujillo Satrud 10.25
104. Favian Nuñez (Ven) PDVSA Gas Anzoategui 11.29
105. Jovino Rodriguez (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez 11.38
106. Arturo Corvalan (Chi) Fecez Eje. Gobernación Barinas 11.51
107. Simón Marin (Ven) PDVSA Gas Anzoategui 11.52
108. Emiliano Donadello (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 11.55
109. Franklin Molina (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas 12.04
110. Hector Cazorla (Ven) PDVSA Gas Anzoategui 12.15
111. Antonio Aldape (Mex) México 12.37
112. Joel Alamillo (Mex) México 12.56
113. Anthony Brea (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 13.35
114. Disson Carmona (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure 14.40
115. Francisco Landaeta (Ven) Selection Zulia 15.45
116. Adriel Jimenez (Cub) Cuba 16.06
117. Yosvang Rojas (Ven) Kino Tachira Banfoandes 16.48
118. Yenderson Villalobos (Ven) Selection Zulia 20.50
119. Manuel Palencia (Ven) Selection Zulia 21.10
120. Javier Bello (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure 23.30
121. Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador 24.52
122. Oscar Luna (Ven) Gobernación Trujillo Satrud 26.26
123. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli Endeka OPD 27.11
124. Eliodis Griñan (Cub) Cuba 28.54
125. Carlos Hernandez (Mex) México 35.01





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.