Featured Stories

Tour de Venezuela — Stage 3 Report and Full Results

August 29, 2007 (Maturin, Venezuela) – The Symmetrics Fuelled by FarmPure team had a better day today, with all of the riders finally finding their legs. After some fast racing at today’s Stage 3 circuit route, Maturin-Maturin, 76.8 kms, the S-Team was keen to try and grab a stage win, but with just over 3km to go, the team found themselves fighting to keep their GC riders, Svein Tuft and Eric Wohlberg, in the running.

Both riders flatted with half a lap to go which meant that the team had to fight hard to drop back and chase each of their leaders back. Thankfully, Tuft made it back to the group, and although Wohlberg did still finish a minute behind, he will be given the same time as it was less than 3km to go.

At the time, it was not clear if Wohlberg was in or just outside of the 3km mark, so the Yellow-and-Black scrambled hard to get him into the peloton. Although some of the team will lose time due to sacrificing themselves, Tuft and Wohlberg will keep their GC spots.

Gil Cordobés (Cub) Alcaldía de Cabimas won today’s stage while Juan Dotti (Arg) Ciao Cinnelli San Marino continues to lead overall.

Results

1. Gil Cordoves (Cub) Alcaldía De Cabimas Bod 1.00.09 (44.68 km/h)
2. Miguel Chacón (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes
3. Jesús Perez (Ven) Cinelli Endeka OPD
4. Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Banfoandes
5. Simón Marin (Ven) PDVSA Gas Anzoategui
6. Jhoan Paez (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas
7. Ralph Monsalve (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez
8. Favian Nuñez (Ven) PDVSA Gas Anzoategui
9. Jonathan Hernandez (Ven) PDVSA Gas Anzoategui
10. Wilmen Bravo (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez
11. Miguel Ubeto (Ven) Fundadeporte Carabobo
12. Luis Urrea (Ven) Cinelli Endeka OPD
13. Alexander Rojas (Col) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez
14. Joel Becerra (Ven) Club Malave Salazar Carupano
15. Julio Herrera (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure
16. Yoendry Freire (Cub) Cuba
17. Emiliano Donadello (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia
18. Javier Bello (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure
19. Ruben Rangel (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez
20. Tomás Gil (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo
21. Franklin Chacön (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo
22. Richard Ochoa (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo
23. José Rojas (Ven) Selection Carabobo
24. Juan Mendoza (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez
25. Jorge Gonzalez (Ven) Indeport Profinca Portuguesa
26. Victor Moreno (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod
27. Hernan Muñoz (Col) Gobernación Zulia Bod
28. Walter Fernando Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia
29. Tommy Alcedo (Ven) Fundadeporte Carabobo
30. Juan Torres (Ven) Cinelli Endeka OPD
31. Frederick Segura (Ven) Fundadeporte Carabobo
32. José Velasquez (Ven) Selection Carabobo
33. Byron Guama (Ecu) Ecuador
34. Jaime Rivas (Ven) Indeport Profinca Portuguesa
35. Cesar Salazar (Col) Loteria Del Tachira-Banfoandes
36. Arturo Corvalan (Chi) Fecez Eje. Gobernación Barinas
37. Leonardo Delgado (Ven) Indeport Profinca Portuguesa
38. Juan Murillo (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes
39. Cesar Suarez (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez
40. Robert Caceres (Ven) Indeport Profinca Portuguesa
41. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia
42. Paul Torres (Ven) Gobernación Zulia Bod
43. Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes
44. Cameron Evans (Can) Symmetrics Cycling Team
45. Maky Roman (Ven) Kino Tachira Banfoandes
46. Juan Ruiz (Ven) Kino Tachira Banfoandes
47. Rodolfo Fernandez (Mex) México
48. Darwin Araujo (Ven) Gobernación Trujillo Satrud
49. Freddy Vargas (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes
50. Franklin Molina (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas
51. José Malave (Ven) Club Malave Salazar Carupano
52. Christian Fajardo (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas
53. Francisco Colorado (Col) Alcaldía Bolivariana Páez
54. Albis Rojas (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas
55. Jimmy Briceño (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas
56. Daniel Garcia (Ven) Gobernación Trujillo Satrud
57. Freddy Paredes (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia
58. Anthony Brea (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia
59. Edgardo Lugo (Mex) México
60. David Salomon (Mex) México
61. Carlos Chancosig (Ecu) Ecuador
62. Juan Dotti (Arg) Cinelli Endeka OPD
63. José Chacón (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes
64. Luis Molina (Ven) Gobernación Trujillo Satrud
65. Jorge Riera (Ven) Selection Carabobo
66. José Contreras (Ven) Fundadeporte Carabobo
67. Freddy Buergos (Cub) Cuba
68. Nelsón Gelves (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod
69. Noel Vazquez (Ven) Gobernación Zulia Bod
70. José Araque (Ven) Selection Carabobo
71. Fabio Andres Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia
72. Edison Paredes (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia
73. Francisco Moreno (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez
74. Isaac Cañizalez (Ven) PDVSA Gas Anzoategui
75. Daniel Abreu (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod
76. Carlos Maya (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo
77. David Soto (Ven) Selection Zulia
78. Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador
79. Alexander Ortega (Ven) Club Malave Salazar Carupano
80. Rolando Trujillo (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia
81. Rodolfo Camacho (Col) Kino Tachira Banfoandes
82. Andris Hernandez (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo
83. Oscar Luna (Ven) Gobernación Trujillo Satrud
84. Vicente Sanabria (Cub) Cuba
85. Yoel Guerra (Cub) Cuba
86. Liselfi Montoya (Ven) Indeport Profinca Portuguesa
87. Jhon Nava (Ven) Kino Tachira Banfoandes
88. Manuel Medina (Ven) Gobernación Zulia Bod
89. Wilmer Vazquez (Ven) Gobernación Zulia Bod
90. Carlos Galvis (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez
91. Yeisson Delgado (Ven) Gobernación Zulia Bod
92. Jhosmer Cuadros (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez
93. Hebert Rivas (Ven) Selection Carabobo
94. Edgar Ortega (Ven) Selection Zulia
95. Carlos Ochoa (Ven) Fundadeporte Carabobo
96. José Ramos (Ven) Gobernación Trujillo Satrud
97. Jonathan Camargo (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod
98. Hector Cazorla (Ven) PDVSA Gas Anzoategui
99. Alvaro Torres (Ven) Selection Carabobo
100. Leonel Alvarado (Ven) Indeport Profinca Portuguesa
101. Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador
102. Luis Diaz (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure
103. Carlos Becerra (Col) Fundadeporte Carabobo 105. Raúl Saavedra (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod
106. Francisco Faccin (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez
107. Yoendry Bermudez (Ven) Selection Zulia
108. Henry Mendoza (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure
109. Carlos Blanco (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia
110. Edgardo Simon (Arg) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia
111. Eliodis Griñan (Cub) Cuba
112. Máximo Rojas (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo
113. Juan Montenegro (Ecu) Ecuador
114. Ivan Fanelli (Ita) Cinelli Endeka OPD
115. Antonio Aldape (Mex) México
116. Francisco Landaeta (Ven) Selection Zulia 0.20
117. Carlos Hernandez (Mex) México 0.29
118. Jacob Erker (Can) Symmetrics Cycling Team 1.03
119. Jovino Rodriguez (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez 1.08
120. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli Endeka OPD
121. Mario Subero (Ven) Club Malave Salazar Carupano 1.36
122. Yosvang Rojas (Ven) Kino Tachira Banfoandes
123. Eric Wohlberg (Can) Symmetrics Cycling Team
124. Brandon Chrichton (Can) Symmetrics Cycling Team 1.57

125. Jeffery Sherstobitaff (Can) Symmetrics Cycling Team
126. Yenderson Villalobos (Ven) Selection Zulia 7.27
127. Manuel Palencia (Ven) Selection Zulia
128. Joel Alamillo (Mex) México 8.27
129. Adriel Jimenez (Cub) Cuba 10.27
130. Disson Carmona (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure
DNF Darwin Gavin (Ecu) Ecuador


GC after stage 3

1. Juan Dotti (Arg) Cinelli Endeka OPD 8.07.09
2. Freddy Vargas (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes 0.11
3. Andris Hernandez (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo 0.28
4. Franklin Chacön (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo 0.29
5. Richard Ochoa (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo 0.30
6. Hernan Muñoz (Col) Gobernación Zulia Bod 0.34
7. José Chacón (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes
8. Cesar Salazar (Col) Loteria Del Tachira-Banfoandes 0.38
9. Tomás Gil (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo 0.39
10. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 0.43
11. Eric Wohlberg (Can) Symmetrics Cycling Team 0.44
12. Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes 0.48
13. Jimmy Briceño (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas 0.49
14. Luis Urrea (Ven) Cinelli Endeka OPD 0.51
15. Jaime Rivas (Ven) Indeport Profinca Portuguesa 0.53
16. Francisco Colorado (Col) Alcaldía Bolivariana Páez 0.57
17. Juan Murillo (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes 1.04
18. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team 1.10
19. Cameron Evans (Can) Symmetrics Cycling Team 1.12
20. Edgardo Simon (Arg) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 1.26
21. Carlos Galvis (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez 1.29
22. Carlos Maya (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo 1.34
23. Noel Vazquez (Ven) Gobernación Zulia Bod 1.40
24. Rodolfo Camacho (Col) Kino Tachira Banfoandes 1.41
25. Jhoan Paez (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas 1.46
26. Wilmer Vazquez (Ven) Gobernación Zulia Bod
27. Carlos Becerra (Col) Fundadeporte Carabobo
28. Nelsón Gelves (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod 1.48
29. Yeisson Delgado (Ven) Gobernación Zulia Bod 1.49
30. Carlos Ochoa (Ven) Fundadeporte Carabobo 1.50
31. Manuel Medina (Ven) Gobernación Zulia Bod 1.53
32. Miguel Ubeto (Ven) Fundadeporte Carabobo 2.01
33. José Ramos (Ven) Gobernación Trujillo Satrud 2.07
34. Fabio Andres Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 2.13
35. Victor Moreno (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod 2.14
36. Jhon Nava (Ven) Kino Tachira Banfoandes
37. Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Banfoandes 2.17
38. Paul Torres (Ven) Gobernación Zulia Bod 2.27
39. Maky Roman (Ven) Kino Tachira Banfoandes 2.29
40. Cesar Suarez (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez 2.37
41. Jesús Perez (Ven) Cinelli Endeka OPD 2.42
42. Luis Diaz (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure 2.45
43. Máximo Rojas (Ven) Gobernación Bolivariano Carabobo 2.52
44. José Contreras (Ven) Fundadeporte Carabobo 2.54
45. Albis Rojas (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas 2.57
46. Vicente Sanabria (Cub) Cuba 2.59
47. Robert Caceres (Ven) Indeport Profinca Portuguesa 3.04
48. Ruben Rangel (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez 3.06
49. Raúl Saavedra (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod 3.12
50. Henry Mendoza (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure 3.14
51. Rolando Trujillo (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia 3.19
52. Ralph Monsalve (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez 3.20
53. Edgar Ortega (Ven) Selection Zulia
54. Jorge Riera (Ven) Selection Carabobo
55. Frederick Segura (Ven) Fundadeporte Carabobo
56. Jonathan Camargo (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod 3.21
57. Jacob Erker (Can) Symmetrics Cycling Team 3.26
58. Tommy Alcedo (Ven) Fundadeporte Carabobo 3.29
59. Isaac Cañizalez (Ven) PDVSA Gas Anzoategui 3.30
60. Wilmen Bravo (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez
61. Juan Montenegro (Ecu) Ecuador 3.31
62. Freddy Paredes (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia
63. Luis Molina (Ven) Gobernación Trujillo Satrud 3.33
64. Edgardo Lugo (Mex) México 3.34
65. David Salomon (Mex) México 3.35
66. Jhosmer Cuadros (Ven) Alcaldía Bolivariana Páez 3.39
67. Jonathan Hernandez (Ven) PDVSA Gas Anzoategui 3.46
68. Ivan Fanelli (Ita) Cinelli Endeka OPD
69. Walter Fernando Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 3.48
70. Yoendry Freire (Cub) Cuba 3.50
71. José Araque (Ven) Selection Carabobo 4.02
72. Hebert Rivas (Ven) Selection Carabobo 4.03
73. Daniel Abreu (Ven) Alcaldía De Cabimas Bod 4.08
74. Darwin Araujo (Ven) Gobernación Trujillo Satrud 4.16
75. Yoendry Bermudez (Ven) Selection Zulia 4.18
76. Gil Cordoves (Cub) Alcaldía De Cabimas Bod 4.19
77. Francisco Moreno (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez 4.26
78. Julio Herrera (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure 4.28
79. Byron Guama (Ecu) Ecuador 4.29
80. Yoel Guerra (Cub) Cuba 4.32
81. Jeffery Sherstobitaff (Can) Symmetrics Cycling Team 4.35
82. Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador 4.37
83. Carlos Chancosig (Ecu) Ecuador 4.40
84. Edison Paredes (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia 4.42
85. Freddy Buergos (Cub) Cuba 4.57
86. Rodolfo Fernandez (Mex) México 5.01
87. Alexander Ortega (Ven) Club Malave Salazar Carupano 5.06
88. Juan Mendoza (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez 5.08
89. José Rojas (Ven) Selection Carabobo 5.16
90. Francisco Faccin (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez 5.31
91. Liselfi Montoya (Ven) Indeport Profinca Portuguesa
92. Carlos Blanco (Col) Trecolli Bono Ciclismo Colombia 5.36
93. Jorge Gonzalez (Ven) Indeport Profinca Portuguesa 5.43
94. David Soto (Ven) Selection Zulia 6.12
95. Miguel Chacón (Ven) Loteria Del Tachira-Banfoandes 6.27
96. José Velasquez (Ven) Selection Carabobo 7.20
97. José Malave (Ven) Club Malave Salazar Carupano 7.21
98. Juan Torres (Ven) Cinelli Endeka OPD 7.36
99. Leonardo Delgado (Ven) Indeport Profinca Portuguesa 7.45
100. Juan Ruiz (Ven) Kino Tachira Banfoandes 7.53
101. Alvaro Torres (Ven) Selection Carabobo 9.42
102. Emiliano Donadello (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 10.01
103. Christian Fajardo (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas 10.14
104. Alexander Rojas (Col) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez
105. Daniel Garcia (Ven) Gobernación Trujillo Satrud 10.25
106. Manuel Palencia (Ven) Selection Zulia 10.39
107. Franklin Molina (Ven) Fecez Eje. Gobernación Barinas 11.00
108. Joel Alamillo (Mex) México 11.28
109. Favian Nuñez (Ven) PDVSA Gas Anzoategui 11.29
110. Jovino Rodriguez (Ven) Gobernación Barinas H. Sport Wilmer Perez 11.38
111. Arturo Corvalan (Chi) Fecez Eje. Gobernación Barinas 11.51
112. Simón Marin (Ven) PDVSA Gas Anzoategui 11.52
113. Joel Becerra (Ven) Club Malave Salazar Carupano 12.06
114. Hector Cazorla (Ven) PDVSA Gas Anzoategui 12.15
115. Antonio Aldape (Mex) México 12.37
116. Leonel Alvarado (Ven) Indeport Profinca Portuguesa 12.47
117. Brandon Chrichton (Can) Symmetrics Cycling Team 13.06
118. Yosvang Rojas (Ven) Kino Tachira Banfoandes 13.11
119. Francisco Landaeta (Ven) Selection Zulia 13.15
120. Anthony Brea (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni – Selle Italia 13.35
121. Mario Subero (Ven) Club Malave Salazar Carupano 14.30
122. Adriel Jimenez (Cub) Cuba 14.38
123. Disson Carmona (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure 14.40
124. Yenderson Villalobos (Ven) Selection Zulia 19.51
125. Oscar Luna (Ven) Gobernación Trujillo Satrud 21.06
126. Javier Bello (Ven) Indeportes Paez Guasdualito Apure 23.31
127. Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador 24.52
128. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli Endeka OPD 26.23
129. Eliodis Griñan (Cub) Cuba 28.54
130. Carlos Hernandez (Mex) México 30.52





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.