Featured Stories

Tour de Taiwan – Stage 1

March 9, 2008 (Taiwan) – Daniele Defranceschi (Can) Jet Fuel Coffee Cycling Team finished 10th today on Stage 1, Love River Criterium, 88 km (2.2 km x 40 laps) won by Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Pro at the Tour de Taiwan that runs from March 9-15.

Results

1. Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Pro Cycling Team 1.57.04 (45.102 km/h)
2. Takashi Miyazawa (Jpn) Team Meitan Hompo-GDR
3. Taiji Nishitani (Jpn) AISAN Racing Team
4. Mroz Mateusz (Pol) Merida Europe Team
5. Misbah Muhamad Rauf Nur (Mas) Malaysian National Team
6. Kirk O’bee (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis
7. John Murphy (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis
8. Seon Ho Park (Kor) Seoul City Cycling Team
9. Lofflerstefan (Ger) Giant Asia Racing Team
10. Daniele Defranceschi (Can) Jet Fuel Coffee Cycling Team
11. Jezowski Krzysztof (Pol) Merida Europe Team
12. Peter Mcdonald (Aus) Drapac Porsche Development Program Team
13. Po Hung Wu (Tpe) Kinan CCD Team
14. Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Development Program Team
15. Mifune Masahiko (Jpn) e-MA Cycling Team
16. Sung Baek Park (Kor) Seoul City Cycling Team
17. Vladimir Yesid Lopez Gil (Col) Polygon Sweet Nice Racing Team
18. Peter Morse (Can) Jet Fuel Coffee Cycling Team
19. Wang Yip Tang (HKg) Hong Kong Pro Cycling Team
20. Wesoly Marek (Pol) Merida Europe Team
21. Dyadichkin Vyacheslav (Kaz) Polygon Sweet Nice Racing Team
22. Saleh Mohd Zamri (Mas) Malaysian National Team
23. Takeaki Ayabe (Jpn) AISAN Racing Team
24. Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team
25. Emile Abraham TR1 Team Type 1
26. Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team
27. Abdulah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Racing Team
28. Valeriyl Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
29. Yoshiyuki Abe (Jpn) Team Skil-Shimano
30. Mohd Zahit Mohd Sayuti (Mas) Malaysian National Team
31. Kai Tsun Lam (HKg) Hong Kong Pro Cycling Team
32. Shawn Milne (USA) Team Type 1
33. Rebiewski Jaroslaw (Pol) Merida Europe Team
34. James Stewart (GBr) KFS Special Vehicles
35. Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice Racing Team
36. Kazushige Kuboki (Jpn) Japan National Team
37. Chris Jones (USA) Team Type 1
38. Richard Sykes-Popham (GBr) KFS Special Vehicles
39. Corey Collier (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis
40. Yin-Chih Wang (Tpe) Team Meitan Hompo-GDR
41. Akira Sumoto (Jpn) Kinan CCD Team
42. Ahmad Lutfi Muhammad Fauzan (Mas) Malaysian National Team
43. Wei Chieh Liu (Tpe) Kinan CCD Team
44. Chris Lintaman (Can) MAO Asia Team
45. Robert Williams (Aus) Drapac Porsche Development Program Team
46. Zoledziowski Grzegorz (Pol) Merida Europe Team
47. Wei Cheng Lee (Tpe) Taichung County Team
48. Manabu Hirose (Jpn) Kinan CCD Team
49. Satoshi Hirose (Jpn) AISAN Racing Team
50. Kao An Li (Tpe) Taichung County Team
51. Yuzuru Suzuki (Jpn) AISAN Racing Team
52. Erik Hoffmann (Nam) Giant Asia Racing Team
53. Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team
54. Thijs Braber (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
55. Tomoya Kano (Jpn) Team Skil-Shimano
56. Shu Ming Liu (Tpe) e-MA Cycling Team
57. Hidenori Nodera (Jpn) Team Skil-Shimano
58. Shinri Suzuki (Jpn) Team Skil-Shimano
59. Germ Van Den Burg (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
60. Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
61. Kin San Wu (HKg) Hong Kong Pro Cycling Team
62. Masakazu Ito (Jpn) Japan National Team
63. Shinichi Fukushima (Jpn) Team Meitan Hompo-GDR
64. Daniel Braunsteins (Aus) Drapac Porsche Development Program Team
65. Shuai Chun Chiang (Tpe) Taichung County Team
66. Angus Morton (Aus) Drapac Porsche Development Program Team
67. Yoshinori Iino (Jpn) Team Skil-Shimano
68. Kyle Gritters (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis
69. Kenichiro Tose (Jpn) e-MA Cycling Team
70. Roman Kilun (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis
71. David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team
72. Dafydd Dylan (GBr) KFS Special Vehicles
73. Yung Hua Cheng (Tpe) MAO Asia Team
74. Koji Fukushima (Jpn) Team Meitan Hompo-GDR
75. Jody Tesselaar (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
76. Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong Pro Cycling Team
77. Ki Hong Yoo (Kor) Seoul City Cycling Team
78. Bryson Bowers (Can) Jet Fuel Coffee Cycling Team
79. Sea Keong Loh (Mas) Malaysian National Team
80. Yu-Wei Huang (Tpe) e-MA Cycling Team
81. Kieran Frend (GBr) KFS Special Vehicles
82. Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Racing Team
83. Li Yao Chiang (Tpe) MAO Asia Team
84. Tom Slagter (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
85. Takumi Beppu (Jpn) AISAN Racing Team
86. Tim Kao (Tpe) MAO Asia Team
87. Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team
88. Phil Southerland (USA) Team Type 1
89. Seok Kyu Suh (Kor) Seoul City Cycling Team
90. Chun Kai Feng (Tpe) Kinan CCD Team
91. Gu Hyeon Kim (Kor) Seoul City Cycling Team 2.37
92. Greg Roche (GBr) KFS Special Vehicles 2.49
93. Braley R Shane (USA) Jet Fuel Coffee Cycling Team 2.5
94. Enrico Traini (Can) Jet Fuel Coffee Cycling Team 14.1
DNF Tsun-Kuei Chen (Tpe) e-MA Cycling Team
DNF Shin Chang Huang (Tpe) Taichung County Team
DNF Chien Ting Chen (Tpe) Taichung County Team
DNF Yan Yi Liou (Tpe) MAO Asia Team

GC after Stage 1

1. Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Pro Cycling Team 1.56.54
2. John Murphy (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis 0.01
3. Takashi Miyazawa (Jpn) Team Meitan Hompo-GDR 0.02
4. Taiji Nishitani (Jpn) AISAN Racing Team 0.05
5. Emile Abraham TR1 Team Type 1 0.06
6. Lofflerstefan (Ger) Giant Asia Racing Team 0.09
7. Erik Hoffmann (Nam) Giant Asia Racing Team
8. Mroz Mateusz (Pol) Merida Europe Team 0.1
9. Misbah Muhamad Rauf Nur (Mas) Malaysian National Team
10. Kirk O’bee (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis
11. Seon Ho Park (Kor) Seoul City Cycling Team
12. Daniele Defranceschi (Can) Jet Fuel Coffee Cycling Team
13. Jezowski Krzysztof (Pol) Merida Europe Team
14. Peter Mcdonald (Aus) Drapac Porsche Development Program Team
15. Po Hung Wu (Tpe) Kinan CCD Team
16. Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Development Program Team
17. Mifune Masahiko (Jpn) e-MA Cycling Team
18. Sung Baek Park (Kor) Seoul City Cycling Team
19. Vladimir Yesid Lopez Gil (Col) Polygon Sweet Nice Racing Team
20. Peter Morse (Can) Jet Fuel Coffee Cycling Team
21. Wang Yip Tang (HKg) Hong Kong Pro Cycling Team
22. Wesoly Marek (Pol) Merida Europe Team
23. Dyadichkin Vyacheslav (Kaz) Polygon Sweet Nice Racing Team
24. Saleh Mohd Zamri (Mas) Malaysian National Team
25. Takeaki Ayabe (Jpn) AISAN Racing Team
26. Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team
27. Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team
28. Abdulah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Racing Team
29. Valeriyl Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
30. Yoshiyuki Abe (Jpn) Team Skil-Shimano
31. Mohd Zahit Mohd Sayuti (Mas) Malaysian National Team
32. Kai Tsun Lam (HKg) Hong Kong Pro Cycling Team
33. Shawn Milne (USA) Team Type 1
34. Rebiewski Jaroslaw (Pol) Merida Europe Team
35. James Stewart (GBr) KFS Special Vehicles
36. Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice Racing Team
37. Kazushige Kuboki (Jpn) Japan National Team
38. Chris Jones (USA) Team Type 1
39. Richard Sykes-Popham (GBr) KFS Special Vehicles
40. Corey Collier (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis
41. Yin-Chih Wang (Tpe) Team Meitan Hompo-GDR
42. Akira Sumoto (Jpn) Kinan CCD Team
43. Ahmad Lutfi Muhammad Fauzan (Mas) Malaysian National Team
44. Wei Chieh Liu (Tpe) Kinan CCD Team
45. Chris Lintaman (Can) MAO Asia Team
46. Robert Williams (Aus) Drapac Porsche Development Program Team
47. Zoledziowski Grzegorz (Pol) Merida Europe Team
48. Wei Cheng Lee (Tpe) Taichung County Team
49. Manabu Hirose (Jpn) Kinan CCD Team
50. Satoshi Hirose (Jpn) AISAN Racing Team
51. Kao An Li (Tpe) Taichung County Team
52. Yuzuru Suzuki (Jpn) AISAN Racing Team
53. Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team
54. Thijs Braber (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
55. Tomoya Kano (Jpn) Team Skil-Shimano
56. Shu Ming Liu (Tpe) e-MA Cycling Team
57. Hidenori Nodera (Jpn) Team Skil-Shimano
58. Shinri Suzuki (Jpn) Team Skil-Shimano
59. Germ Van Den Burg (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
60. Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
61. Kin San Wu (HKg) Hong Kong Pro Cycling Team
62. Masakazu Ito (Jpn) Japan National Team
63. Shinichi Fukushima (Jpn) Team Meitan Hompo-GDR
64. Daniel Braunsteins (Aus) Drapac Porsche Development Program Team
65. Shuai Chun Chiang (Tpe) Taichung County Team
66. Angus Morton (Aus) Drapac Porsche Development Program Team
67. Yoshinori Iino (Jpn) Team Skil-Shimano
68. Kyle Gritters (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis
69. Kenichiro Tose (Jpn) e-MA Cycling Team
70. Roman Kilun (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis
71. David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team
72. Dafydd Dylan (GBr) KFS Special Vehicles
73. Yung Hua Cheng (Tpe) MAO Asia Team
74. Koji Fukushima (Jpn) Team Meitan Hompo-GDR
75. Jody Tesselaar (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
76. Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong Pro Cycling Team
77. Ki Hong Yoo (Kor) Seoul City Cycling Team
78. Bryson Bowers (Can) Jet Fuel Coffee Cycling Team
79. Sea Keong Loh (Mas) Malaysian National Team
80. Yu-Wei Huang (Tpe) e-MA Cycling Team
81. Kieran Frend (GBr) KFS Special Vehicles
82. Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Racing Team
83. Li Yao Chiang (Tpe) MAO Asia Team
84. Tom Slagter (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
85. Takumi Beppu (Jpn) AISAN Racing Team
86. Tim Kao (Tpe) MAO Asia Team
87. Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team
88. Phil Southerland (USA) Team Type 1
89. Seok Kyu Suh (Kor) Seoul City Cycling Team
90. Chun Kai Feng (Tpe) Kinan CCD Team
91. Gu Hyeon Kim (Kor) Seoul City Cycling Team 2.47
92. Greg Roche (GBr) KFS Special Vehicles 2.59
93. Braley R Shane (USA) Jet Fuel Coffee Cycling Team 3
94. Enrico Traini (Can) Jet Fuel Coffee Cycling Team 14.2

Points Classification

1. John Murphy (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis 19 pts
2. Takashi Miyazawa (Jpn) Team Meitan Hompo-GDR 15
3. Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Pro Cycling Team 14
4. Taiji Nishitani (Jpn) AISAN Racing Team 11
5. Mroz Mateusz (Pol) Merida Europe Team 8
6. Emile Abraham TR1 Team Type 1 6
7. Misbah Muhamad Rauf Nur (Mas) Malaysian National Team 6
8. Kirk O’bee (USA) Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis 5
9. Lofflerstefan (Ger) Giant Asia Racing Team 3
10. Seon Ho Park (Kor) Seoul City Cycling Team 3
11. Erik Hoffmann (Nam) Giant Asia Racing Team 1
12. Daniele Defranceschi (Can) Jet Fuel Coffee Cycling Team 1

Team Classification

1. Merida Europe Team 5.51.12
2. Hong Kong Pro Cycling Team
3. The Health Net Pro Cycling Team Presented by Maxxis
4. Malaysian National Team
5. Polygon Sweet Nice Racing Team
6. Drapac Porsche Development Program Team
7. AISAN Racing Team
8. Team Type 1
9. Giant Asia Racing Team
10. Kinan CCD Team
11. Seoul City Cycling Team
12. Team Meitan Hompo-GDR
13. Jet Fuel Coffee Cycling Team
14. Japan National Team
15. e-MA Cycling Team
16. Team Skil-Shimano
17. KFS Special Vehicles
18. Taichung County Team
19. Ruiter Dakkapellen Wielerteam
20. MAO Asia Team







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.