Featured Stories

Tour de Swisse Stage 6 Report, Full Results – Sagan Takes 2nd Win

by pedalmag.com

June 18, 2015 (Biel, Switzerland) – Peter Sagan (Tinkoff-Saxo) clinched his second win of the 2015 Tour de Suisse, comfortably sprinting to victory on Stage 6 from Wil to Biel, 193km, ahead of Jurgen Roelandts (Lotto-Soudal) and Alexander Kristoff (Katusha).

Peter Sagan (Svk) Team Tinkoff Saxo  ©  Cor Vos
Sagan was well positioned going into the 90-degree right-hander just over 200m from the line, with teammate Daniel Bennatti on the front. Roelandts was first to go as Bennatti moved over but Sagan moved clear with ease.

Mark Cavendish, whose Etixx-QuickStep team had done a fair amount of work to bring things back together for the sprint, appeared to lose his lead-out going into that crucial corner and finished down in sixth.

Thibaut Pinot finished safely in the main group to hang onto the yellow jersey, but second-placed Geraint Thomas managed to trim five seconds off the Frenchman’s overall lead by making a small group with Cavendish. His deficit is now down to 42 seconds to Pinot.

Results

1. Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo 4:34:43
2. Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
3. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
4. Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
5. Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
6. Mark Cavendish (Gbr) Etixx-Quick-Step 0:02
7. Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo
8. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
9. Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
10. Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
11. Geraint Thomas (Gbr) Team Sky
12. Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 0:07
13. Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
14. Jose Joaquin Rojas (Esp) Movistar Team
15. Simon Spilak (Slo) Team Katusha
16. Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
17. Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
18. Steve Morabito (Sui) FDJ.fr
19. Daniel Moreno Fernandez (Esp) Team Katusha
20. Winner Anacona (Col) Movistar Team
21. Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
22. Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
23. Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
24. Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
25. Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
26. William Bonnet (Fra) FDJ.fr
27. Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
28. Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
29. Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
30. Martin Elmiger (Sui) IAM Cycling
31. Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
32. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
33. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
34. Christian Knees (Ger) Team Sky
35. Grégory Rast (Sui) Trek Factory Racing
36. Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling
37. Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida
38. Mark Renshaw (Aus) Etixx-Quick-Step
39. Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
40. Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
41. John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
42. Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
43. Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
44. Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert
45. Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
46. Sergio Luis Henao (Col) Team Sky
47. Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
48. Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
49. Jérôme Baugnies (Bel) Wanty-Groupe Gobert
50. Francis De Greef (Bel) Wanty-Groupe Gobert
51. Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
52. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
53. Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
54. Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
55. Bert Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
56. Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
57. Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
58. Larry Warbasse (USA) IAM Cycling
59. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
60. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
61. Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo
62. Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
63. Marco Marcato (Ita) Wanty-Groupe Gobert
64. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
65. Gianluca Brambilla (Ita) Etixx-Quick-Step
66. Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
67. Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
68. Mirko Selvaggi (Ita) Wanty-Groupe Gobert
69. Jonathan Fumeaux (Sui) IAM Cycling
70. Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice
71. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
72. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
73. Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo 00:26
74. Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo 00:35
75. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 00:37
76. Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal
77. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
78. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
79. Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
80. Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
81. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
82. Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr 00:43
83. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo 00:46
84. Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
85. Marco Haller (Aut) Team Katusha
86. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
87. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
88. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
89. Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
90. Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
91. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
92. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
93. Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
94. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team
95. Simone Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert
96. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
97. Paul Martens (Ger) Team LottoNL-Jumbo
98. Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
99. Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
100. Michal Golas (Pol) Etixx-Quick-Step
101. Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
102. Adriano Malori (Ita) Movistar Team
103. Francisco Ventoso (Esp) Movistar Team
104. Michael Albasini (Sui) Orica GreenEdge
105. Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
106. Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
107. Enrico Gasparotto (Ita) Wanty-Groupe Gobert
108. Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
109. Danny Pate (USA) Team Sky
110. Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
111. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice
112. Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
113. Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
114. Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
115. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
116. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 00:59
117. Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
118. Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
119. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
120. Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
121. Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
122. Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
123. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
124. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
125. Fabian Cancellara (Sui) Trek Factory Racing 01:10
126. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 01:16
127. Michal Kwiatkowski (Pol) Etixx-Quick-Step
128. Matteo Trentin (Ita) Etixx-Quick-Step
129. Kenny De Haes (Bel) Lotto Soudal 01:17
130. Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
131. Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 01:21
132. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr 01:56
133. Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
134. Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha 02:15
135. Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 03:18
136. Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 03:19
137. Mario Costa (Por) Lampre-Merida 03:21
138. Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing 03:24
139. Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
140. Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling 04:27
141. Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
142. Igor Anton (Esp) Movistar Team
143. Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo 05:40
144. Zdenek Stybar (Cze) Etixx-Quick-Step 06:37
145. Julien Vermote (Bel) Etixx-Quick-Step

GC after Stage 6

1. Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr 22:16:51
2. Geraint Thomas (Gbr) Team Sky 00:42
3. Simon Spilak (Slo) Team Katusha 00:50
4. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 00:55
5. Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team 01:07
6. Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 01:22
7. Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin 01:32
8. Steve Morabito (Sui) FDJ.fr 02:29
9. Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling 02:43
10. Sergio Luis Henao (Col) Team Sky 02:46
11. Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo 02:57
12. Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo 02:59
13. Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge 03:12
14. Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida 03:21
15. Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing 03:22
16. Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo 03:49
17. Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 04:27
18. Daniel Moreno Fernandez (Esp) Team Katusha 04:33
19. Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin 04:52
20. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 05:35
21. Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 06:15
22. Gianluca Brambilla (Ita) Etixx-Quick-Step 07:00
23. Winner Anacona (Col) Movistar Team 07:42
24. Francis De Greef (Bel) Wanty-Groupe Gobert 08:02
25. Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing 08:28
26. Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 10:31
27. Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice 13:22
28. Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing 14:38
29. Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert 15:55
30. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal 16:41
31. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 16:46
32. Larry Warbasse (USA) IAM Cycling 17:16
33. Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 18:08
34. Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice 19:28
35. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 20:34
36. Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 21:30
37. Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 22:15
38. Jose Joaquin Rojas (Esp) Movistar Team 22:28
39. Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling 22:31
40. Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo 23:29
41. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 24:23
42. Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 24:52
43. Enrico Gasparotto (Ita) Wanty-Groupe Gobert 25:04
44. Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida 25:25
45. Christian Knees (Ger) Team Sky 26:53
46. Jonathan Fumeaux (Sui) IAM Cycling 27:05
47. Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida 28:08
48. Michael Albasini (Sui) Orica GreenEdge 29:10
49. Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge 29:18
50. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team 31:45
51. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 31:50
52. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 32:22
53. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 33:07
54. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 33:14
55. Martin Elmiger (Sui) IAM Cycling 33:56
56. Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling 34:22
57. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 34:43
58. Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 34:58
59. Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr 35:26
60. Michal Golas (Pol) Etixx-Quick-Step 36:41
61. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 37:23
62. Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 38:04
63. Julien Vermote (Bel) Etixx-Quick-Step 39:11
64. Igor Anton (Esp) Movistar Team 39:14
65. Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice 40:39
66. Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 41:57
67. Paul Martens (Ger) Team LottoNL-Jumbo 42:39
68. Eros Capecchi (Ita) Movistar Team 43:18
69. Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing 43:39
70. Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo 44:09
71. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr 44:11
72. Francisco Ventoso (Esp) Movistar Team 45:11
73. Vegard Breen (Nor) Lotto Soudal 45:42
74. Marco Marcato (Ita) Wanty-Groupe Gobert 46:59
75. Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge 47:38
76. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 47:45
77. Matteo Trentin (Ita) Etixx-Quick-Step 48:52
78. Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 48:53
79. Adriano Malori (Ita) Movistar Team 49:22
80. Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin 50:04
81. Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing 50:22
82. Mirko Selvaggi (Ita) Wanty-Groupe Gobert 51:47
83. Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 52:08
84. Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 52:23
85. Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 52:57
86. John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin 53:09
87. Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice 53:20
88. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin 54:40
89. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 54:59
90. Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale 55:13
91. Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha 58:02
92. Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo 58:43
93. Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo 58:44
94. Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale 58:47
95. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
96. Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 58:55
97. Bert Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 1:00:20
98. Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo 1:00:30
99. Michal Kwiatkowski (Pol) Etixx-Quick-Step 1:00:41
100. Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo 1:00:59
101. Grégory Rast (Sui) Trek Factory Racing 1:01:23
102. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:02:02
103. Marco Haller (Aut) Team Katusha 1:02:08
104. Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale 1:02:53
105. Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:02:56
106. Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 1:03:18
107. Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge 1:03:43
108. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 1:03:47
109. Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin 1:04:36
110. Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 1:04:55
111. Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 1:04:56
112. Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team 1:05:12
113. Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal 1:05:21
114. Zdenek Stybar (Cze) Etixx-Quick-Step 1:05:25
115. Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin 1:06:37
116. Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
117. Alex Howes (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:08:24
118. Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling 1:09:16
119. Mario Costa (Por) Lampre-Merida 1:10:14
120. Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo 1:11:11
121. Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 1:11:31
 122. Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge 1:11:45
123. Fabian Cancellara (Sui) Trek Factory Racing 1:11:57
124. Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling 1:12:28
125. Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 1:13:02
126. Danny Pate (USA) Team Sky 1:13:29
127. Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo 1:14:12
128. Simone Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert 1:14:32
129. Kenny De Haes (Bel) Lotto Soudal 1:15:50
130. Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 1:16:50
131. Jérôme Baugnies (Bel) Wanty-Groupe Gobert 1:16:56
132. Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo 1:17:03
133. Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing 1:17:14
134. Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo 1:18:22
135. Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr 1:18:26
136. Mark Cavendish (Gbr) Etixx-Quick-Step 1:18:32
137. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky 1:18:43
138. Mark Renshaw (Aus) Etixx-Quick-Step 1:18:44
139. William Bonnet (Fra) FDJ.fr 1:20:22
140. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 1:22:15
141. Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 1:22:36
142. Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida 1:23:48
143. Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr 1:24:12
144. Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida 1:25:24
145. Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr 1:25:54





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.