Featured Stories

Recent Videos

Tour de Shore – Stages 2, 3 and Final Overall Standings

September 4, 2007 – Here are the results from Stages 2 and 3 and the final overall point standings from the second annual 2007 Tour de Shore held this past weekend in Southern Avalon Peninsula. Bicycle Newfoundland and Labrador has designated the Tour de Shore as the 2007 Atlantic Road Championships.

Results

Stage 2

Junior Female (17-18)
1. Kim Manuel (Instrumar) 21:08.3

Junior Male (17-18)
1. Sheldon Crosbie (Cycle Solutions) 19:15.8
2. Landon Fisher 03:56.5

Master Male (30+)
1. Colin Taylor (Tamarack) 16:40.4
2. James Whelan 00:50.6
3. Jason Pretty 00:57.4
4. Keith Manuel (Instrumar) 01:00.6
5. Jeff Holmes 01:11.1
6. David Cooper 01:51.2
7. Keith Hunt 02:18.6
8. Andreas Doerig 02:49.2
9. Bernard Kenny 02:55.6
10. Jeff Wall 04:31.5
11. John Morley 05:07.3
12. Don Osmond 08:13.5
DNF Alex Mathieson (Instrumar)
DNS Gordon Breen (Instrumar)
DNS Doug Fennelly

Novice
1. Sheldon Smith 21:04.0
2. Sherry Grewal 00:43.4

Open Female – Cat.1,2
1. Kathryn Whelan 17:58.6
2. Amy Pryse-Phillips 01:20.9
3. Abigail Steel 01:26.0
4. Laura Connolly 02:19.1
5. Sue Rodgers 02:30.9
6. Kimberly Skinner (Tamarack) 03:02.0
7. Jennifer Harris 03:37.6
8. Shirley Granter-Button 03:40.6
9. Christiane Martin 03:43.5
10. Kim Taylor (Tamarack) 03:44.0
11. Tana Kayler 04:45.3
DNS Heather Thistle (Tamarack)

Open Male – Cat.1,2
1. Chris McNeil (H&R Block) 14:36.3
2. Zack Garland (Masi-Adobe) 00:07.1
3. Stephen Dyke 00:49.2
4. Terry Tomlin 01:09.0
5. Andrew Batstone (Cycle Solutions) 01:46.5
6. Steve Hunt 02:08.5
7. Norm Dimmell 02:08.7
8. John French 02:11.2
9. Gregory Banks 02:24.7
10. Trevor Wilkinson 02:37.7
11. Lorenzo Caterini 02:50.8
12. Tim Clarke 03:08.1
13. Blair Trainor 10:40.2

Open Male – Cat. Sport
1. Jeffrey Glynn 17:45.9
2. Tyler Cole 00:38.9
3. Erik Charron 00:52.2
4. Don Sinnott 01:05.2
5. Paul Collett (Canary Cycles) 01:40.7
6. Gordon Wall 02:04.4
7. Scott McDonald 04:18.3
DNS Jimmy Rogers

Open Male – Sport Cat.4
1. Glynn, Jeffrey 17:45.9
2. Cole, Tyler 00:38.9
3. Charron, Erik 00:52.2
4. Sinnott, Don 01:05.2
5. Collett, Paul (Canary Cycles) 01:40.7
6. Wall, Gordon 02:04.4
7. McDonald, Scott 04:18.3
DNS Rogers, Jimmy

Stage 3 Results

Citizen Male 1. Pascal Gellrich 2:23:35
2. John Kearley 0:10:22
3. Colin Brown 0:10:37
4. Robert Ryan 0:46:24
5. Gaugler Thomas 0:49:03

Citizen 2 Male 1. Jeff Burton 1:46:00
2. John Griffin 0:04:41
3. Mark Griffin 0:12:25
4. Scott Warren 0:40:10

Junior Female (17-18) 1. Kim Manuel (Instrumar) 0:47:14

Junior Male (17-18) 1. Sheldon Crosbie (Cycle Solutions) 1:09:14
2. Landon Fisher 0:07:32

Master Male
1. Colin Taylor (Tamarack) 1:03:08
2. James Whelan 0:00:09
3. Keith Manuel (Instrumar) 0:04:28
4. Alex Mathieson (Instrumar) 0:04:30
5. Jeff Holmes 0:05:34
6. David Cooper 0:06:25
7. Gordon Breen (Instrumar) 0:06:30
8. Jason Pretty 0:10:06
9. Jeff Wall 0:10:25
10. Doug Fennelly 0:11:12
11. Bernard Kenny 0:12:27
12. Keith Hunt 0:18:42
13. Andreas Doerig 0:21:10
14. John Morley 0:28:31
15. Don Osmond 0:32:47
17. Rob Gamberg 1:57:20
16. Iouri Belyi 1:57:20

Novice
1. Sheldon Smith 0:47:13
2. Randy Rowe 0:04:07
3. Sherry Grewal 0:04:44
4. Ronnie Ershler 0:14:15

Open Female – Cat.1,2
1. Kathryn Whelan 1:07:37
2. Amy Pryse-Phillips 0:02:07
3. Abigail Steel 0:06:01
4. Laura Connolly 0:08:22
5. Sue Rodgers 0:11:00
6. Jennifer Harris 0:12:40
7. Kimberly Skinner (Tamarack) 0:13:05
8. Shirley Granter-Button 0:13:55
9. Kim Taylor (Tamarack) 0:16:39
10. Christiane Martin 0:16:51
11. Tana Kayler 0:21:03
12. Heather Thistle (Tamarack) 0:26:17

Open Male – Cat.1,2
1. Zack Garland (Masi-Adobe) 1:40:40
2. Chris McNeil (Block) 0:05:51
3. Terry Tomlin 0:05:51
4. Lorenzo Caterini 0:05:51
5. Stephen Dyke 0:05:51
6. Andrew Batstone (Cycle Solutions) 0:06:12
7. Gregory Banks 0:15:36
8. John French 0:15:44
9. Norm Dimmell 0:15:53
10. Tim Clarke 0:21:32
11. Trevor Wilkinson 0:23:33
12. Blair Trainor 1:20:14
13. David Gilliam 2:03:22
14. Steve Hunt 2:03:22
DNS NF Peter (Cycle Solutions)
DNS NF Rick

Open Male – Cat. 3
1. Jeffrey Glynn 1:03:10
2. Paul Collett (Canary Cycles) 0:06:05
3. Don Sinnott 0:06:10
4. Erik Charron 0:06:16
5. Tyler Cole 0:06:28
6. Jimmy Rogers 0:13:07
7. Gordon Wall 0:16:20
8. Scott McDonald 0:21:25
DNS Billy Newell (Cycle Solutions)

Final Points Standings

Novice Men
1. Sheldon Smith 300 Pts
2. Randy Rowe 90 Pts
3. Ronnie Ershler 75 Pts
4. Paul Blackwood 75 Pts

Novice Women
1. Sherry Grewal 260 Pts
2. Carla Butt 80 Pts
3. Linda Manning 70 Pts

Junior Women
1. Kim Manuel 300 Pts

Junior Men
1. Sheldon Crosbie 300 Pts
2. Landon Fisher 270 Pts

Senior Men
1. Jeffrey Glynn 300 Pts
2. Paul Collett 250 Pts
3. Tyler Cole 240 Pts
4. Erik Charron 230 Pts
5. Don Sinnott 220 Pts
6. Gordon Wall 195 Pts
7. Scott McDonald 175 Pts
8. Jimmy Rogers 65 Pts

Master Men
1. Colin Taylor 300 Pts
2. Keith Manuel 245 Pts
3. Jeff Holmes 215 Pts
4. David Cooper 195 Pts
5. Jason Pretty 185 Pts
6. James Whelan 180 Pts
7. Alex Mathieson 155 Pts
8. Keith Hunt 150 Pts
9. Gordon Breen 130 Pts
10. Andreas Doerig 125 Pts
11. Bernard Kenny 125 Pts
12. Jeff Wall 125 Pts
13. Doug Fennelly 90 Pts
14. John Morley 90 Pts
15. Don Osmond 75 Pts
16. Iouri Belyi 60 Pts
17. Rob Gamberg 20 Pts

Senior Women
1. Kathy Whelan 300 Pts
2. Amy Pryse-Phillips 260 Pts
3. Abigail Steel 250 Pts
4. Laura Connolly 225 Pts
5. Sue Rodgers 200 Pts
6. Jennifer Harris 195 Pts
7. Kimberley Stone 170 Pts
8. Shirley Granter-Button 165 Pts
9. Christiane Martin 160 Pts
10. Kim Taylor 135 Pts
11. Tana Kayler 115 Pts
12. Heather Thistle 85 Pts

Senior Men
1. Zack Garland 290 Pts
2. Chris McNeil 280 Pts
3. Terry Tomlin 235 Pts
4. Stephen Dyke 215 Pts
5. Andrew Batstone 190 Pts
6. Lorenzo Caterini 185 Pts
7. John French 185 Pts
8. Norm Dimmell 160 Pts
9. Gregory Banks 155 Pts
10. Steve Hunt 150 Pts
11. Trevor Wilkinson 125 Pts
12. Tim Clarke 115 Pts
13. Blair Trainor 65 Pts
14. David Gilliam 30 Pts








Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.