Featured Stories

Recent Videos

Tour de Romandie – Stage 3 – Columbia-Highroad Wins TTT

by pedalmag.com

May 1, 2009 (Switzerland) – Team Columbia-Highroad won Friday’s 14.8km Stage 3 Team Time Trial with Caisse d’Epargne in second and Team Saxo Bank taking third. With the win Columbia-Highroad’s Frantisek Rabon (Cze) is back in the leader’s jersey while Michael Barry is the top Canadian in 56th and Christian Meier (Garmin-Slipstream) is 15th in the Young Rider Classification.

Results

1. Team Columbia-Highroad 18:37 (47.7 km/h)
2. Caisse d’Epargne 0:10
3. Team Saxo Bank 0:16
4. Liquigas 0:24
5. Silence-Lotto 0:25
6. Cervélo TestTeam
7. Team Katusha
8. Astana 0:34
9. Française des jeux 0:38
10. Rabobank 0:39
11. Cofidis le crédit en ligne 0:43
12. Garmin-Slipstream 0:45
13. BMC Racing Team 0:46
14. Lampre-N.G.C. 0:47
15. Euskaltel-Euskadi 1:01
16. AG2R-La mondiale 1:02
17. Team Milram
18. Quick Step 1:03
19. Fuji-Servetto 1:11
20. BBox Bouygues Telecom 1:21

GC after Stage 3

1. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad 6:38:17
2. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 0:01
3. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad 0:08
4. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 0:19
5. Konstantin Sioutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 0:21
6. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
7. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 0:22
8. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne 0:31
9. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0:34
10. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 0:36
11. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 0:39
12. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam 0:40
13. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
14. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
15. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 0:42
16. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank 0:44
17. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
18. Sandy Casar (Fra) Française des jeux 0:45
19. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
20. Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto 0:46
21. Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana 0:47
22. Steve Morabito (Swi) Astana
23. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha
24. Assan Bazayev (Kaz) Astana 0:49
25. Ricardo Serrano Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
26. Jeróme Coppel (Fra) Française des jeux
27. Daniel Fleeman (Gbr) Cervélo TestTeam 0:50
28. Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam 0:54
29. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 0:55
30. Rein Taaramae (Est) Cofidis, le crédit en ligne
31. Christophe Le Mével (Fra) Française des jeux 0:57
32. Denis Menchov (Rus) Rabobank 0:58
33. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team 0:59
34. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 1:00
35. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des jeux 1:02
36. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C. 1:07
37. Pietro Caucchioli (Ita) Lampre-N.G.C. 1:08
38. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 1:09
39. Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream 1:13
40. Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel-Euskadi
41. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 1:18
42. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
43. José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R-La mondiale 1:22
44. Tadej Valjavec (Slo) AG2R-La mondiale
45. Stephane Goubert (Fra) AG2R-La mondiale 1:23
46. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
47. Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto 1:27
48. Iker Camano Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto 1:31
49. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 1:32
50. Gregory Rast (Swi) Astana 1:43
51. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 2:07
52. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 2:12
53. Olivier Zaugg (Swi) Liquigas 2:24
54. Stef Clement (Ned) Rabobank 2:34
55. Jesus Alberto Hernandez Blazquez (Spa) Astana 2:37
56. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
57. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream 2:47
58. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:51
59. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:56
60. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R-La mondiale 3:01
61. Ángel Gómez Gómez (Spa) Fuji-Servetto 3:14
62. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
63. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 3:29
64. Martin Elmiger (Swi) AG2R-La mondiale 3:41
65. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 3:43
66. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 3:55
67. Christophe Kern (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 4:36
68. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 4:38
69. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank 4:53
70. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto 5:27
71. David Moncoutié (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 5:29
72. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam 5:39
73. Brian Vandborg Bach (Den) Liquigas 5:41
74. Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi 5:46
75. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C. 6:05
76. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 6:06
77. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 6:15
78. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 6:20
79. Hubert Schwab (Swi) Quick Step 7:20
80. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 7:33
81. Edward King (USA) Cervélo TestTeam 7:59
82. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 8:13
83. Koss Moerenhout (Ned) Rabobank 8:19
84. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
85. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team 8:21
86. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi 8:34
87. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 8:38
88. Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 8:41
89. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 8:51
90. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto 9:04
91. Óscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam 9:05
92. Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 9:25
93. Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha 9:41
94. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana 9:45
95. Michael Schär (Swi) Astana 9:48
96. Julien Loubet (Fra) AG2R-La mondiale 10:24
97. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream 10:33
98. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 10:59
99. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 11:24
100. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 11:29
101. Nico Sijmens (Bel) Cofidis, le crédit en ligne 11:47
102. Ian McKissick (USA) BMC Racing Team 11:52
103. Martin Müller (Ger) Team Milram 12:05
104. José Angel Gómez Marchante (Spa) Cervélo TestTeam 12:25
105. Evgueny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 12:30
106. Maryan Hary (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 12:33
107. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad 12:42
108. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 12:46
109. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team 13:20
110. Mauro Facci (Ita) Quick Step 13:26
111. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream 13:27
112. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C. 13:28
113. Jérémy Roy (Fra) Française des jeux
114. Dominique Cornu (Bel) Quick Step 13:40
115. Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step 13:42
116. Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 14:43
117. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 14:45
118. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 14:58
119. Jussi Veikkanen (Fin) Française des jeux 15:04
120. Juan Joose Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto 15:08
121. Francis Mourey (Fra) Française des jeux 15:18
122. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 15:55
123. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne 16:00
124. Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Caisse d’Epargne
125. Florent Brard (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 16:05
126. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 16:20
127. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha 16:25
128. Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas 16:59
129. Luca Barla (Ita) Team Milram 17:04
130. Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 17:28
131. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 18:03
132. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R-La mondiale 18:11
133. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 18:19
134. Alexandre Usov (Bul) Cofidis, le crédit en ligne 18:28
135. Kilian Patour (Fra) Garmin-Slipstream 18:31
136. Paul Voss (Ger) Team Milram 18:41
137. Thomas Fothen (Ger) Team Milram 18:46
138. Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 18:47
139. Bram De Groot (Ned) Rabobank 19:05
140. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 19:14
141. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto 19:53
142. Dominique Rollin (Can) CervéloTest Team 20:10
143. Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank 20:14
144. Gianni Meersman (Bel) Française des jeux 20:22
145. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 20:40
146. Dominik Roels (Ger) Team Milram 20:47
147. Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom 20:50
148. Yohann Gené (Fra) BBox Bouygues Telecom 20:57
149. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 20:59
150. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C. 21:04
151. Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team 21:13
152. Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto 21:20
153. Aitor Galdos Alonso (Spa) Euskaltel-Euskadi 21:35

Young Rider Classification

1. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad 6:38:25
2. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne 0:13
3. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 0:14
4. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0:26
5. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam 0:32
6. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank 0:36
7. Jeróme Coppel (Fra) Française des jeux 0:41
8. Rein Taaramae (Est) Cofidis, le crédit en ligne 0:47
9. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:52
10. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des jeux 0:54
11. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 1:01
12. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 1:10
13. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 1:24
14. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R-La mondiale 2:53
15. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 3:21
16. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank 4:45
17. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam 5:31
18. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C. 5:57
19. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 7:25
20. Michael Schär (Swi) Astana 8:04
21. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 8:05
22. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 8:11
23. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 8:43
24. Julien Loubet (Fra) AG2R-La mondiale 10:16
25. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream 10:25
26. Evgueny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 12:22
27. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad 12:34
28. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream 13:19
29. Dominique Cornu (Bel) Quick Step 13:32
30. Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 14:35
31. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 14:37
32. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 14:50
33. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 15:47
34. Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Caisse d’Epargne 15:52
35. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha 16:17
36. Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas 16:51
37. Luca Barla (Ita) Team Milram 16:56
38. Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 17:20
39. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R-La mondiale 18:03
40. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 18:11
41. Paul Voss (Ger) Team Milram 18:33
42. Gianni Meersman (Bel) Française des jeux 20:14
43. Dominik Roels (Ger) Team Milram 20:39
44. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 20:51
45. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C. 20:56
46. Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team 21:05
47. Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto 21:12






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.