Featured Stories

Recent Videos

Tour de Romandie – Stage 2 – Meier 12th, Barry 15th

by pedalmag.com

April 30, 2009 – Canada’s Christian Meier (Garmin-Slipstream) was 12th on Stage 2 from La Chaux-de-Fonds to La Chaux-de-Fonds, 161.5km, while fellow Canuck Michael Barry (Team Columbia-Highroad) was 15th as Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank took win. Meier is 14th overall in the Young Rider Classification.

Results

1. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 4:06:56 (39.241 km/h)
2. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad
3. Assan Bazayev (Kaz) Astana
4. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
5. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream
6. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
7. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team
8. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
9. Tadej Valjavec (Slo) AG2R-La mondiale
10. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha
11. Steve Morabito (Swi) Astana
12. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
13. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad
14. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
15. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad
16. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
17. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
18. Christophe Kern (Fra) Cofidis, le crédit en ligne
19. Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto
20. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
21. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des jeux
22. Jeróme Coppel (Fra) Française des jeux
23. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
24. Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream
25. Christophe Le Mével (Fra) Française des jeux
26. Ricardo Serrano Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto
27. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
28. Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto
29. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
30. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
31. Iker Camano Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto
32. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
33. Sandy Casar (Fra) Française des jeux
34. José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R-La mondiale
35. Konstantin Sioutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
36. Gregory Rast (Swi) Astana
37. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
38. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
39. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
40. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne
41. Daniel Fleeman (Gbr) Cervélo TestTeam
42. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne
43. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
44. Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam
45. Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel-Euskadi
46. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
47. Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana
48. Pietro Caucchioli (Ita) Lampre-N.G.C.
49. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
50. David Moncoutié (Fra) Cofidis, le crédit en ligne
51. Denis Menchov (Rus) Rabobank
52. Stephane Goubert (Fra) AG2R-La mondiale
53. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
54. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
55. Rein Taaramae (Est) Cofidis, le crédit en ligne
56. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
57. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
58. Stef Clement (Ned) Rabobank 1:34
59. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C.
60. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi
61. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank
62. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
63. Ronny Scholz (Ger) Team Milram
64. Jesus Alberto Hernandez Blazquez (Spa) Astana
65. Olivier Zaugg (Swi) Liquigas
66. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
67. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank
68. Martin Elmiger (Swi) AG2R-La mondiale
69. Brian Vandborg Bach (Den) Liquigas
70. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam
71. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
72. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R-La mondiale
73. Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi
74. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
75. Ángel Gómez Gómez (Spa) Fuji-Servetto
76. Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:42
77. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 4:44
78. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto
79. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team
80. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
81. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
82. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
83. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
84. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto
85. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
86. Hubert Schwab (Swi) Quick Step
87. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
88. Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, le crédit en ligne
89. Óscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam
90. Julien Loubet (Fra) AG2R-La mondiale 5:40
91. Florent Brard (Fra) Cofidis, le crédit en ligne
92. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 7:18
93. Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step
94. Mauro Facci (Ita) Quick Step
95. Davide Malacarne (Ita) Quick Step
96. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream
97. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
98. Michael Schär (Swi) Astana
99. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream
100. Ian McKissick (USA) BMC Racing Team
101. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C.
102. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream
103. Dominique Cornu (Bel) Quick Step
104. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto
105. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne
106. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
107. Martin Müller (Ger) Team Milram
108. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom
109. Jérémy Roy (Fra) Française des jeux
110. Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha
111. Juan Joose Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto
112. Koss Moerenhout (Ned) Rabobank
113. Edward King (USA) Cervélo TestTeam
114. José Angel Gómez Marchante (Spa) Cervélo TestTeam
115. Maryan Hary (Fra) Cofidis, le crédit en ligne
116. Nico Sijmens (Bel) Cofidis, le crédit en ligne
117. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
118. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
119. Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Caisse d’Epargne
120. Evgueny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom
121. Alexandre Usov (Bul) Cofidis, le crédit en ligne 12:19
122. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha
123. Dominik Roels (Ger) Team Milram
124. Robbie McEwen (Aus) Team Katusha
125. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad
126. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
127. Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team
128. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
129. Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
130. Yohann Gené (Fra) BBox Bouygues Telecom
131. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
132. Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
133. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
134. Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
135. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C.
136. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
137. Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto
138. Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas
139. Luca Barla (Ita) Team Milram
140. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto
141. Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank
142. Jussi Veikkanen (Fin) Française des jeux
143. Gianni Meersman (Bel) Française des jeux
144. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R-La mondiale
145. Paul Voss (Ger) Team Milram
146. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
147. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
148. Bram De Groot (Ned) Rabobank
149. Francis Mourey (Fra) Française des jeux
150. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
151. Aitor Galdos Alonso (Spa) Euskaltel-Euskadi
152. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team
153. Dominique Rollin (Can) CervéloTest Team
154. Kilian Patour (Fra) Garmin-Slipstream
155. Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Emanuele Bindi (Ita) Lampre-N.G.C.
DNF Alexandre Pliuschin (Mol) AG2R-La mondiale
DNF Marcus Fothen (Ger) Team Milram
DNF David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto

GC after Stage 2

1. Gregory Rast (Swi) Astana 6:19:13
2. Ricardo Serrano Gonzalez (Spa) Fuji-Servetto 0:05
3. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 0:12
4. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad 0:27
5. Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 0:28
6. Sandy Casar (Fra) Française des jeux 0:34
7. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad 0:35
8. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 0:36
9. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0:37
10. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
11. Jeróme Coppel (Fra) Française des jeux 0:38
12. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
13. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
14. Rein Taaramae (Est) Cofidis, le crédit en ligne 0:39
15. Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel-Euskadi
16. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
17. Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana 0:40
18. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team
19. Steve Morabito (Swi) Astana
20. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 0:41
21. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
22. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 0:42
23. Assan Bazayev (Kaz) Astana
24. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
25. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
26. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 0:43
27. Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto
28. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
29. Michael Barry (Can) Team Columbia-Highroad 0:45
30. Christophe Le Mével (Fra) Française des jeux 0:46
31. Denis Menchov (Rus) Rabobank
32. José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R-La mondiale 0:47
33. Iker Camano Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto
34. Tadej Valjavec (Slo) AG2R-La mondiale
35. Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
36. Pietro Caucchioli (Ita) Lampre-N.G.C. 0:48
37. Konstantin Sioutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
38. Stephane Goubert (Fra) AG2R-La mondiale
39. Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne
40. Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto
41. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
42. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 0:49
43. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha
44. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 0:51
45. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des jeux
46. Daniel Fleeman (Gbr) Cervélo TestTeam 0:52
47. Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream 0:55
48. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
49. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 0:56
50. Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam
51. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 0:58
52. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 0:59
53. Martin Elmiger (Swi) AG2R-La mondiale 2:15
54. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:17
55. Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 2:18
56. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:20
57. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank 2:22
58. Stef Clement (Ned) Rabobank
59. Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel-Euskadi
60. Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank 2:23
61. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R-La mondiale 2:26
62. Olivier Zaugg (Swi) Liquigas 2:27
63. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream 2:29
64. Jesus Alberto Hernandez Blazquez (Spa) Astana 2:30
65. Ángel Gómez Gómez (Spa) Fuji-Servetto
66. Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:32
67. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 4:10
68. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 4:12
69. David Moncoutié (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 4:13
70. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 4:18
71. Christophe Kern (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 4:20
72. Hubert Schwab (Swi) Quick Step 5:26
73. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 5:28
74. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto 5:29
75. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team 5:30
76. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 5:32
77. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 5:35
78. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 5:39
79. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam 5:41
80. Brian Vandborg Bach (Den) Liquigas 5:44
81. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 5:45
82. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C.
83. Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom 7:47
84. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 7:55
85. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi 8:00
86. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
87. Edward King (USA) Cervélo TestTeam 8:01
88. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana 8:02
89. Maryan Hary (Fra) Cofidis, le crédit en ligne
90. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream
91. Michael Schär (Swi) Astana 8:05
92. Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha
93. Koss Moerenhout (Ned) Rabobank 8:07
94. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 8:53
95. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 9:01
96. Charles Wegelius (Gbr) Silence-Lotto 9:06
97. Óscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam 9:07
98. Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 9:09
99. Julien Loubet (Fra) AG2R-La mondiale 9:49
100. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 10:35
101. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 11:26
102. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 11:29
103. José Angel Gómez Marchante (Spa) Cervélo TestTeam
104. Martin Müller (Ger) Team Milram 11:30
105. Nico Sijmens (Bel) Cofidis, le crédit en ligne 11:31
106. Mauro Facci (Ita) Quick Step 11:32
107. Ian McKissick (USA) BMC Racing Team 11:33
108. Florent Brard (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 11:34
109. Evgueny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 11:36
110. Jussi Veikkanen (Fin) Française des jeux 12:56
111. Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 12:57
112. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 13:01
113. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team
114. Dominique Cornu (Bel) Quick Step 13:04
115. Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas
116. Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step 13:06
117. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C. 13:08
118. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream 13:09
119. Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
120. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
121. Francis Mourey (Fra) Française des jeux 13:10
122. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 13:13
123. Juan Joose Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto 13:15
124. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne 13:16
125. Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Caisse d’Epargne
126. Jérémy Roy (Fra) Française des jeux 13:17
127. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 13:22
128. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 16:23
129. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 16:27
130. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha
131. Luca Barla (Ita) Team Milram 16:29
132. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 16:30
133. Bram De Groot (Ned) Rabobank 16:34
134. Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
135. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R-La mondiale 16:45
136. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 18:05
137. Paul Voss (Ger) Team Milram 18:06
138. Dominik Roels (Ger) Team Milram 18:08
139. Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
140. Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 18:10
141. Dominique Rollin (Can) CervéloTest Team 18:11
142. Thomas Fothen (Ger) Team Milram
143. Robbie McEwen (Aus) Team Katusha 18:12
144. Alexandre Usov (Bul) Cofidis, le crédit en ligne
145. Kilian Patour (Fra) Garmin-Slipstream
146. Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 18:13
147. Gianni Meersman (Bel) Française des jeux 18:14
148. Yohann Gené (Fra) BBox Bouygues Telecom 18:15
149. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
150. Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank 18:16
151. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto 18:17
152. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C. 18:20
153. Aitor Galdos Alonso (Spa) Euskaltel-Euskadi 18:21
154. Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team 18:22
155. Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto

Young Rider Classification

1. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad 6:19:48
2. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0:02
3. Jeróme Coppel (Fra) Française des jeux 0:03
4. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
5. Rein Taaramae (Est) Cofidis, le crédit en ligne 0:04
6. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:06
7. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 0:07
8. Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
9. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 0:14
10. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 0:16
11. Rémy Di Grégorio (Fra) Française des jeux
12. Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank 0:20
13. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 0:21
14. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 0:23
15. Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank 1:47
16. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R-La mondiale 1:51
17. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 5:00
18. Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam 5:06
19. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C. 5:10
20. Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream 7:20
21. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 7:25
22. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream 7:27
23. Michael Schär (Swi) Astana 7:30
24. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 8:18
25. Julien Loubet (Fra) AG2R-La mondiale 9:14
26. Davide Malacarne (Ita) Quick Step 10:54
27. Evgueny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom 11:01
28. Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank 12:26
29. Dominique Cornu (Bel) Quick Step 12:29
30. Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas
31. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream 12:34
32. Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
33. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
34. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 12:38
35. Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Caisse d’Epargne 12:41
36. Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto 12:47
37. Mark Cavendish (Gbr) Team Columbia-Highroad 15:52
38. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha
39. Luca Barla (Ita) Team Milram 15:54
40. Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 15:59
41. Jean-Charles Senac (Fra) AG2R-La mondiale 16:10
42. Paul Voss (Ger) Team Milram 17:31
43. Dominik Roels (Ger) Team Milram 17:33
44. Gianni Meersman (Bel) Française des jeux 17:39
45. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 17:40
46. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C. 17:45
47. Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team 17:47
48. Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto









Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.