Featured Stories

Recent Videos

Tour de Romandie Stage 4 Results – Froome Wins

by pedalmag.com
Froome wins [P] Cor Vos
April 30, 2016 (Villars, SUI) – Christopher Froome (Gbr) Team Sky took the win on Stage 4 from Conthey to Villars, 173.2km as Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team maintained his overall lead finishing 4th with the same time as Froome and his closest rival Thibaut Pinot (Fra) FDJ at 19s behind in the GC standings. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge was 89th while Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo DNF’d.

Results

1. Christopher Froome (Gbr) Team Sky 4:44:24
2. Jon Izaguirre Insausti (Esp) Movistar Team 00:04
3. Thibaut Pinot (Fra) FDJ
4. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
5. Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
6. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
7. Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre – Merida
8. Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale Pro Cycling
9. Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 00:09
10. Simon Spilak (Slo) Team Katusha
11. Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin 00:11
12. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
13. Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
14. Sébastien Reichenbach (Sui) FDJ
15. Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 00:14
16. Mathias Frank (Sui) IAM Cycling
17. Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data 01:32
18. Rafael Valls Ferri (Esp) Lotto Soudal
19. Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team 01:49
20. Pierre Rolland (Fra) Cannondale Pro Cycling
21. Carlos Verona Quintanilla (Esp) Etixx – Quick-Step 02:10
22. Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff Team
23. Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
24. Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky 02:21
25. Gorka Izaguirre Insausti (Esp) Movistar Team 02:49
26. Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida
27. Rein Taaramae (Est) Team Katusha
28. Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert
29. Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data 02:54
30. Bob Jungels (Lux) Etixx – Quick-Step 04:04
31. Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team 05:00
32. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 05:52
33. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
34. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 09:50
35. Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
36. Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
37. Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling 10:23
38. Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling 12:11
39. Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 12:32
40. Steve Morabito (Sui) FDJ 12:35
41. Jérémy Roy (Fra) FDJ
42. Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
43. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
44. Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team
45. Alexandre Geniez (Fra) FDJ 12:45
46. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 13:16
47. Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 13:28
48. Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
49. Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 13:34
50. Bruno Pires (Por) Team Roth 13:35
51. Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 14:28
52. Valentin Baillifard (Sui) Team Roth 14:45
53. Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 15:37
54. Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
55. Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge
56. Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Movistar Team
57. Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre – Merida
58. Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling
59. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
60. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
61. Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling
62. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step
63. Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
64. Egor Silin (Rus) Team Katusha
65. Nico Brüngger (Sui) Team Roth 19:42
66. Oliver Zaugg (Sui) IAM Cycling
67. Matej Mohoric (Slo) Lampre – Merida
68. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
69. Jesus Herrada Lopez (Esp) Movistar Team
70. Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling
71. Reto Hollenstein (Sui) IAM Cycling 20:40
72. Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling
73. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
74. Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
75. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
76. Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff Team
77. Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
78. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
79. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team 21:37
80. Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth 22:32
81. William Bonnet (Fra) FDJ 23:21
82. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 24:06
83. Martin Kohler (Sui) Team Roth 24:23
84. Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team 24:36
85. Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert 24:38
86. Kenny Elissonde (Fra) FDJ 24:42
87. Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 27:12
88. Vicente Reynes Mimo (Esp) IAM Cycling 27:44
89. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
90. Mario Jorge Faria Da Costa (Por) Lampre – Merida
91. Roland Thalmann (Sui) Team Roth
92. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
93. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 27:47
94. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
95. Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
96. Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
97. Davide Martinelli (Ita) Etixx – Quick-Step
98. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
99. Martin Velits (Svk) Etixx – Quick-Step
100. Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
101. Matthias Krizek (Aut) Team Roth
102. Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
103. Dimitri Claeys (Bel) Wanty – Groupe Gobert
104. Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
105. Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
106. Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
107. Matteo Bono (Ita) Lampre – Merida
108. Marcel Kittel (Ger) Etixx – Quick-Step
109. Michael Albasini (Sui) Orica-GreenEdge
110. Dylan Page (Sui) Team Roth
111. Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling
112. Frederik Veuchelen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
113. Anthony Roux (Fra) FDJ
114. Gaetan Bille (Bel) Wanty – Groupe Gobert 27:58
115. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
116. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
117. Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step
118. Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling
119. Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
120. Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
121. Tom Bohli (Sui) BMC Racing Team
122. Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
123. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
124. Ben Swift (Gbr) Team Sky
125. Geraint Thomas (Gbr) Team Sky
126. Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
127. Jaco Venter (RSA) Dimension Data
128. Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
129. Songezo Jim (RSA) Dimension Data 28:03
130. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 28:09
131. Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team 28:15
132. Antonio Pedrero Lopez (Esp) Movistar Team 28:55
133. Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team 30:01
134. Cameron Meyer (Aus) Dimension Data 30:17
135. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team 31:59
136. Alex Peters (Gbr) Team Sky
137. Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge 34:53
DNF Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
DNF Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo
DNF Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
DNF Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
DNF Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
DNF Davide Cimolai (Ita) Lampre – Merida
DNF Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Astana Pro Team
DNF Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
DNF Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
DNS Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky
DNS Louis Meintjes (RSA) Lampre – Merida

GC after Stage 4

1. Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 12:07:03
2. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 00:19
3. Jon Izaguirre Insausti (Esp) Movistar Team 00:23
4. Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 00:26
5. Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin 00:57
6. Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre – Merida 01:12
7. Simon Spilak (Slo) Team Katusha 01:16
8. Mathias Frank (Sui) IAM Cycling
9. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 01:24
10. Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 01:27
11. Sébastien Reichenbach (Sui) FDJ 01:32
12. Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale Pro Cycling 02:19
13. Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale 02:24
14. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 02:33
15. Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team 03:08
16. Rafael Valls Ferri (Esp) Lotto Soudal 03:25
17. Pierre Rolland (Fra) Cannondale Pro Cycling 03:29
18. Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge 04:21
19. Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data 05:13
20. Carlos Verona Quintanilla (Esp) Etixx – Quick-Step 05:25
21. Gorka Izaguirre Insausti (Esp) Movistar Team
22. Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff Team 05:59
23. Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert 06:06
24. Rein Taaramae (Est) Team Katusha 07:22
25. Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida 09:06
26. Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data 09:29
27. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 10:21
28. Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 10:32
29. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 13:12
30. Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 13:43
31. Bob Jungels (Lux) Etixx – Quick-Step 15:38
32. Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 15:46
33. Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling 15:54
34. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 16:30
35. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 16:43
36. Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team 17:10
37. Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team 17:17
38. Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling 17:18
39. Steve Morabito (Sui) FDJ 17:33
40. Christopher Froome (Gbr) Team Sky 17:36
41. Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 17:42
42. Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team 17:52
43. Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling 18:01
44. Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling 18:03
45. Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 18:04
46. Alexandre Geniez (Fra) FDJ 20:20
47. Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky 21:19
48. Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 21:20
49. Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge 21:21
50. Bruno Pires (Por) Team Roth 21:31
51. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step 23:50
52. Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 24:19
53. Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling 25:17
54. Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin 26:08
55. Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 26:29
56. Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre – Merida 28:44
57. Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 28:48
58. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 28:51
59. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 28:57
60. Geraint Thomas (Gbr) Team Sky 29:42
61. Jérémy Roy (Fra) FDJ 29:52
62. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 30:27
63. Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team 30:50
64. Jesus Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 31:00
65. Reto Hollenstein (Sui) IAM Cycling 32:32
66. Oliver Zaugg (Sui) IAM Cycling 33:09
67. Valentin Baillifard (Sui) Team Roth 33:43
68. Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo 33:58
69. Egor Silin (Rus) Team Katusha 34:05
70. Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling 34:45
71. Michael Albasini (Sui) Orica-GreenEdge 35:46
72. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge 36:22
73. Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team 36:55
74. Matej Mohoric (Slo) Lampre – Merida 37:15
75. Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 37:22
76. Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 37:55
77. Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 38:28
78. Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Movistar Team 38:37
79. Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 39:56
80. Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 40:39
81. Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth 40:51
82. Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 42:20
83. Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert 42:28
84. Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling 42:32
85. Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge 43:40
86. Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha 44:56
87. Mario Jorge Faria Da Costa (Por) Lampre – Merida 45:57
88. William Bonnet (Fra) FDJ 46:13
89. Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 46:25
90. Kenny Elissonde (Fra) FDJ 47:26
91. Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data 47:41
92. Gaetan Bille (Bel) Wanty – Groupe Gobert 48:12
93. Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff Team 48:23
94. Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team 48:32
95. Peter Velits (Svk) BMC Racing Team 48:36
96. Nico Brüngger (Sui) Team Roth 48:42
97. Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling 49:15
98. Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 49:34
99. Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling 49:41
100. Tom Bohli (Sui) BMC Racing Team
101. Marcel Kittel (Ger) Etixx – Quick-Step 50:05
102. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo 50:06
103. Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step 50:23
104. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 50:27
105. Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 50:46
106. Davide Martinelli (Ita) Etixx – Quick-Step 50:55
107. Jaco Venter (RSA) Dimension Data 51:19
108. Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 51:32
109. Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo 51:40
110. Dimitri Claeys (Bel) Wanty – Groupe Gobert 51:48
111. Cameron Meyer (Aus) Dimension Data 52:23
112. Matteo Bono (Ita) Lampre – Merida 52:30
113. Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling 53:11
114. Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 54:54
115. Anthony Roux (Fra) FDJ 55:11
116. Martin Kohler (Sui) Team Roth 55:20
117. Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 55:43
118. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 55:50
119. Vicente Reynes Mimo (Esp) IAM Cycling 55:51
120. Roland Thalmann (Sui) Team Roth 56:05
121. Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team 56:06
122. Frederik Veuchelen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
123. Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin 56:15
124. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin 56:34
125. Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 56:41
126. Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team 56:45
127. Matthias Krizek (Aut) Team Roth 56:52
128. Dylan Page (Sui) Team Roth 56:53
129. Martin Velits (Svk) Etixx – Quick-Step 56:56
130. Ben Swift (Gbr) Team Sky 56:57
131. Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 59:37
132. Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 59:43
133. Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 00:34
134. Antonio Pedrero Lopez (Esp) Movistar Team 01:19
135. Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge 01:28
136. Songezo Jim (RSA) Dimension Data 02:33
137. Alex Peters (Gbr) Team Sky 04:46





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.