Featured Stories

Recent Videos

Tour de l’Avenir — Stage 4 — Van Der Velde Wins

September 10, 2008 (Commentry, France) – Ricardo Van Der Velde (Ned) Netherlands National Team was the winner of today’s 181.5km Stage 4 from Saint-Symphorien-sur-Coise to Saint-Flour. Joel Dion-Poitras (Canadian National Team) was the top Canuck in 73rd as Peter Stetina (USA) US National Team took over the leader’s jersey.

Results

1. Ricardo Van Der Velde (Ned) Netherlands National Team 5:02:11 (36.04 km/h)
2. Matteo Busato (Ita) Italian National Team
3. Cyril Bessy (Fra) French National Team B 0:11
4. Peter Stetina (USA) US National Team 0:13
5. Klaas Lodewijck (Bel) Belgian National Team 0:33
6. Rui Costa (Por) Portuguese National Team 3:15
7. Thomas Peterson (USA) US National Team 3:16
8. Alessandro Trotta (Ita) Italian National Team
9. Andreï Amador (CRc) Mixed Team
10. Laurent Beuret (Swi) Swiss National Team
11. Kristjan Koren (Slo) Slovenian National Team
12. Sergej Fuchs (Ger) German National Team
13. Anthony Roux (Fra) French National Team A
14. Rein Taaramae (Est) Estonian National Team
15. Arnold Jeannesson (Fra) French National Team A
16. Jérôme Baugnies (Bel) Belgian National Team
17. Marcel Wyss (Swi) Swiss National Team
18. Fabio Duarte (Col) Mixed Team
19. Simon Geschke (Ger) German National Team
20. Jérôme Coppel (Fra) French National Team A
21. Jan Bakelants (Bel) Belgian National Team
22. Jarlinson Pantano (Col) Mixed Team
23. Tejay Vangaderen (USA) US National Team 3:21
24. Pavel Cieslik (Pol) Polish National Team 3:23
25. Dennis Van Winden (Ned) Netherlands National Team 3:26
26. Jempy Drucker (Lux) Luxembourg National Team
27. Stefano Pirazzi (Ita) Italian National Team
28. Alexey Kunshin (Rus) Russian National Team 3:32
29. Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team
30. Ben Hermans (Bel) Belgian National Team 3:34
31. Damiano Caruso (Ita) Italian National Team 3:38
32. Christopher Jensen (Den) Danish National Team
33. Ben Gastauer (Lux) Luxembourg National Team
34. Elias Schmah (Swi) Swiss National Team
35. Blaz Furdi (Slo) Slovenian National Team
36. Maxime Bouet (Fra) French National Team B
37. Michel Kreder (Ned) Netherlands National Team
38. Adrian Honkisz (Pol) Polish National Team
39. Stefano Borchi (Ita) Italian National Team
40. Andrey Solomennikov (Rus) Russian National Team 3:43
41. Jakob Bering (Den) Danish National Team 3:45
42. Maciej Paterski (Pol) Polish National Team
43. Andreas Frisch (Den) Danish National Team 3:48
44. Alexander Porsev (Rus) Russian National Team
45. Herberts Pudans (Lat) Latvian National Team 3:51
46. Vinther TroelsRönning (Den) Danish National Team 3:54
47. Cyril Gautier (Fra) French National Team A 3:57
48. César Fonte (Por) Portuguese National Team 4:04
49. Chad Beyer (USA) US National Team 4:18
50. Jacobus Venter (RSA) Mixed Team
51. Kirk Carlsen (USA) US National Team
52. Romain Zingle (Bel) Belgian National Team 4:39
53. Blel Kadri (Fra) French National Team A
54. Jacques Janse van Rensburg (RSA) Mixed Team 4:48
55. Tom Kohn (Lux) Luxembourg National Team 5:07
56. Sander Maasing (Est) Estonian National Team
57. Stefan Schafer (Ger) German National Team 6:05
58. Andi Bajc (Slo) Slovenian National Team
59. Marko Kump (Slo) Slovenian National Team
60. Patrick Gretsch (Ger) German National Team
61. Joao Benta (Por) Portuguese National Team 9:17
62. Martijn Keizer (Ned) Netherlands National Team 13:05
63. Niki Ostergaard (Den) Danish National Team
64. Klaas Sys (Bel) Belgian National Team 20:00
65. Martins Trautmanis (Lat) Latvian National Team
66. Silver Ao (Est) Estonian National Team
67. Henrique Casimiro (Por) Portuguese National Team 23:16
68. Julien Taramarcaz (Swi) Swiss National Team
69. Rasmus Guldhammer (Den) Danish National Team
70. Gints Reinolds (Lat) Latvian National Team
71. Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team
72. Gert Joeaar (Est) Estonian National Team
73. Joel Dion-Poitras (Can) Canadian National Team
74. Silvar Kibur (Est) Estonian National Team
75. Carlos Baltazar (Por) Portuguese National Team
76. Silver Schultz (Est) Estonian National Team
77. Sylwester Janiszewski (Pol) Polish National Team
78. Arnaud Papillon (Can) Canadian National Team
79. Dmytro Chuzhda (Ukr) Ukrainian National Team
80. Dominik Klemme (Ger) German National Team
81. Jonathan Thire (Fra) French National Team B
82. Dejan Bajt (Slo) Slovenian National Team
83. Mykhaylo Kononenko (Ukr) Ukrainian National Team
84. Chris Barton (USA) US National Team
85. Lukasz Modzelewski (Pol) Polish National Team
86. Ricardo Vilela (Por) Portuguese National Team
87. Mitchell Docker (Aus) Mixed Team
88. Coen Vermeltfoort (Ned) Netherlands National Team
89. Kim Michely (Lux) Luxembourg National Team
90. Remi Cusin (Fra) French National Team B
91. Rolf Kobelt (Swi) Swiss National Team
92. Cyrille Heymans (Lux) Luxembourg National Team
93. Paul Voss (Ger) German National Team
94. Andrey Klyuev (Rus) Russian National Team
95. Tobias Eggli (Swi) Swiss National Team
96. Stéphane Rossetto (Fra) French National Team B
97. Tony Gallopin (Fra) French National Team A
98. Eric Boily (Can) Canadian National Team
99. Charly Vives (Can) Canadian National Team 32:41:00

100. Vyacheslav Zabava (Ukr) Ukrainian National Team 34:55:00
101. Mark Batty (Can) Canadian National Team
102. Sergiy Sedov (Ukr) Ukrainian National Team
103. Dave Vukets (Can) Canadian National Team

GC after Stage 4

1. Peter Stetina (USA) US National Team 19:07:09
2. Jérôme Coppel (Fra) French National Team A 2:27
3. Ben Hermans (Bel) Belgian National Team 2:33
4. Andreï Amador (CRc) Mixed Team 2:47
5. Kristjan Koren (Slo) Slovenian National Team 2:54
6. Marcel Wyss (Swi) Swiss National Team 3:00
7. Rui Costa (Por) Portuguese National Team 3:05
8. Jarlinson Pantano (Col) Mixed Team 3:08
9. Sergej Fuchs (Ger) German National Team 3:11
10. Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team 3:12
11. Dennis Van Winden (Ned) Netherlands National Team
12. Anthony Roux (Fra) French National Team A
13. Rein Taaramae (Est) Estonian National Team 3:15
14. Thomas Peterson (USA) US National Team
15. Arnold Jeannesson (Fra) French National Team A 3:16
16. Stefano Pirazzi (Ita) Italian National Team 3:20
17. Fabio Duarte (Col) Mixed Team 3:22
18. Simon Geschke (Ger) German National Team 3:23
19. Tejay Vangaderen (USA) US National Team 3:32
20. Vinther TroelsRönning (Den) Danish National Team 3:34
21. Jan Bakelants (Bel) Belgian National Team 3:35
22. Maciej Paterski (Pol) Polish National Team 3:40
23. Maxime Bouet (Fra) French National Team B 3:41
24. Damiano Caruso (Ita) Italian National Team 3:42
25. Andrey Solomennikov (Rus) Russian National Team 3:48
26. Ben Gastauer (Lux) Luxembourg National Team 3:50
27. Blaz Furdi (Slo) Slovenian National Team 3:52
28. Alessandro Trotta (Ita) Italian National Team 3:57
29. Cyril Gautier (Fra) French National Team A 4:00
30. Pavel Cieslik (Pol) Polish National Team 4:02
31. Jérôme Baugnies (Bel) Belgian National Team 4:09
32. Laurent Beuret (Swi) Swiss National Team 4:11
33. Ricardo Van Der Velde (Ned) Netherlands National Team
34. Herberts Pudans (Lat) Latvian National Team 4:20
35. Adrian Honkisz (Pol) Polish National Team 4:48
36. Jacques Janse van Rensburg (RSA) Mixed Team 4:56
37. Jempy Drucker (Lux) Luxembourg National Team 4:58
38. Romain Zingle (Bel) Belgian National Team 5:00
39. Blel Kadri (Fra) French National Team A 5:15
40. Klaas Lodewijck (Bel) Belgian National Team 5:19
41. Cyril Bessy (Fra) French National Team B 5:22
42. Elias Schmah (Swi) Swiss National Team 5:39
43. Michel Kreder (Ned) Netherlands National Team 5:46
44. Jakob Bering (Den) Danish National Team 5:53
45. Chad Beyer (USA) US National Team 6:36
46. César Fonte (Por) Portuguese National Team 6:57
47. Christopher Jensen (Den) Danish National Team 8:13
48. Marko Kump (Slo) Slovenian National Team 8:17
49. Stefano Borchi (Ita) Italian National Team 8:22
50. Matteo Busato (Ita) Italian National Team 8:38
51. Jacobus Venter (RSA) Mixed Team 8:57
52. Andreas Frisch (Den) Danish National Team 9:05
53. Alexander Porsev (Rus) Russian National Team 9:09
54. Alexey Kunshin (Rus) Russian National Team 9:11
55. Kirk Carlsen (USA) US National Team 9:13
56. Sander Maasing (Est) Estonian National Team 10:25
57. Andi Bajc (Slo) Slovenian National Team 11:22
58. Tom Kohn (Lux) Luxembourg National Team 12:22
59. Joao Benta (Por) Portuguese National Team 15:10
60. Stefan Schafer (Ger) German National Team 15:16
61. Patrick Gretsch (Ger) German National Team 15:56
62. Niki Ostergaard (Den) Danish National Team 16:04
63. Martijn Keizer (Ned) Netherlands National Team 17:38
64. Dominik Klemme (Ger) German National Team 22:16
65. Tobias Eggli (Swi) Swiss National Team 22:56
66. Martins Trautmanis (Lat) Latvian National Team 23:27
67. Rasmus Guldhammer (Den) Danish National Team 23:49
68. Tony Gallopin (Fra) French National Team A 24:50:00
69. Ricardo Vilela (Por) Portuguese National Team 26:00:00
70. Silver Ao (Est) Estonian National Team 26:24:00
71. Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team 26:35:00
72. Kim Michely (Lux) Luxembourg National Team 28:09:00
73. Stéphane Rossetto (Fra) French National Team B 28:21:00
74. Andrey Klyuev (Rus) Russian National Team 28:22:00
75. Klaas Sys (Bel) Belgian National Team 28:46:00
76. Rolf Kobelt (Swi) Swiss National Team 28:50:00
77. Carlos Baltazar (Por) Portuguese National Team 28:55:00
78. Arnaud Papillon (Can) Canadian National Team 29:02:00
79. Remi Cusin (Fra) French National Team B 29:15:00
80. Lukasz Modzelewski (Pol) Polish National Team 29:24:00
81. Jonathan Thire (Fra) French National Team B 30:00:00
82. Joel Dion-Poitras (Can) Canadian National Team 31:14:00
83. Chris Barton (USA) US National Team 31:53:00
84. Coen Vermeltfoort (Ned) Netherlands National Team 32:02:00
85. Paul Voss (Ger) German National Team 32:11:00
86. Cyrille Heymans (Lux) Luxembourg National Team 32:16:00
87. Mitchell Docker (Aus) Mixed Team 32:33:00
88. Silver Schultz (Est) Estonian National Team 32:39:00
89. Sylwester Janiszewski (Pol) Polish National Team 33:03:00
90. Dejan Bajt (Slo) Slovenian National Team 33:08:00
91. Gints Reinolds (Lat) Latvian National Team 33:39:00
92. Henrique Casimiro (Por) Portuguese National Team 33:41:00
93. Sergiy Sedov (Ukr) Ukrainian National Team 40:44:00
94. Julien Taramarcaz (Swi) Swiss National Team 53:32:00
95. Mykhaylo Kononenko (Ukr) Ukrainian National Team 53:33:00
96. Dmytro Chuzhda (Ukr) Ukrainian National Team 53:52:00
97. Gert Joeaar (Est) Estonian National Team 58:51:00
98. Silvar Kibur (Est) Estonian National Team 1:00:54
99. Charly Vives (Can) Canadian National Team 1:03:46
100. Dave Vukets (Can) Canadian National Team 1:04:16
101. Eric Boily (Can) Canadian National Team 1:08:50
102. Mark Batty (Can) Canadian National Team 1:11:38

103. Vyacheslav Zabava (Ukr) Ukrainian National Team 1:25:06





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.