Featured Stories

Tour de l’Avenir Stage 3 Full Results – Boily Leading Overall

by pedalmag.com

September 07, 2011 (Lunéville, France) – Canada’s David Boily has taken over the race lead following Stage 3 from Gérardmer to Porrentruy 166.5km, where he finished in 6th with the same time as the winner  Michael Hepburn from Australia  with Jordi Simon (Esp) Spain in second and Tour de l’Abitibi winner, Christopher Juul-Jensen (Den) Denmark, in third.

Results

Full Results 1 Michael Hepburn (Aus) Australia 4:29:58
2. Jordi Simon (Esp) Spain
3. Christopher Juul-Jensen (Den) Denmark
4. Vegard Stake Laengen (Nor) Norway
5. Mattia Cattaneo (Ita) Italy
6. David Boily (Can) Canada
7. Johan Esteban Chaves (Col) Colombia
8. Mark Christian (Gbr) Great Britain 00:54
9. Sebastian Salazar (Col) Colombia
10. Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan 00:55
11. Michael Rodriguez (Col) Colombia 00:57
12. Nikias Arndt (Ger) Germany 01:16
13. Matthias Allegaert (Bel) Belgium 01:18
14. Michael Valgren Andersen (Den) Denmark
15. Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan
16. Georg Preidler (Aut) Austria
17. Dimitri Le Boulch (Fra) France
18. Tom Dumoulin (Ned) Netherlands
19. Warren Barguil (Fra) France
20. Matteo Mammini (Ita) Italy
21. Raymond Kreder (Ned) Netherlands 02:55
22. Patrick Schelling (Sui) Switzerland
23. Rüdiger Selig (Ger) Germany
24. Tim Wellens (Bel) Belgium
25. Jesper Hansen (Den) Denmark
26. Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mixed Team
27. Romain Bardet (Fra) France
28. Patrick Lane (Aus) Australia
29. Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Colombia
30. Daniil Fominykh (Kaz) Kazakhstan
31. Giorgio Cecchinel (Ita) Italy 03:07
32. Patrick Konrad (Aut) Austria 03:38
33. Andrei Krasilnikau (Blr) Mixed Team
34. Sébastien Reichenbach (Sui) Switzerland
35. Marcel Aregger (Sui) Switzerland
36. Rohan Dennis (Aus) Australia
37. Rob Squire (USA) United States of America
38. Joseph Dombrowski (USA) United States of America
39. Julio Alexis Camacho (Col) Colombia
40. Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan
41. Jan Keller (Sui) Switzerland 04:20
42. Jakub Novak (Cze) Czech Republic
43. Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Netherlands
44. Sebastian Lander (Den) Denmark
45. Natnael Berhane (Eri) Mixed Team
46. Simon Yates (Gbr) Great Britain 05:34
47. David Wöhrer (Aut) Austria
48. Rudy Molard (Fra) France
49. Hugo Houle (Can) Canada
50. Lawrence Warbasse (USA) United States of America 07:28
51. Vegard Robinson Bugge (Nor) Norway
52. Richard Lang (Aus) Australia 07:41
53. Jimmy Janssens (Bel) Belgium 08:41
54. Marco Haller (Aut) Austria
55. Tosh Van Der Sande (Bel) Belgium 10:24
56. Antoine Duchesne (Can) Canada
57. Rasmus Guldhammer (Den) Denmark
58. Asbjorn Kragh Andersen (Den) Denmark
59. Scott Thwaites (Gbr) Great Britain
60. Aritz Orbe (Esp) Spain
61. Moreno Hofland (Ned) Netherlands
62. Etienne Tortelier (Fra) France
63. Victor Cabedo (Esp) Spain
64. Sven Erik Byström (Nor) Norway
65. Börn Tore Hoem (Nor) Norway
66. Luke Rowe (Gbr) Great Britain
67. Houssam Nasri (Tun) Mixed Team
68. Erick Rowsell (Gbr) Great Britain
69. Tim Declercq (Bel) Belgium
70. Raphaël Addy (Sui) Switzerland
71. Oliver Hofstetter (Sui) Switzerland
72. Garikoitz Bravo (Esp) Spain
73. Thomas Palmer (Aus) Australia
74. Ramon Sinkeldam (Ned) Netherlands
75. Massimo Coledan (Ita) Italy
76. Nils Plötner (Ger) Germany 10:31
77. Petr Vakoc (Cze) Czech Republic 16:29
78. Jan Hirt (Cze) Czech Republic 16:31
79. Christian Delle Stelle (Ita) Italy 18:46
80. Filippo Fortin (Ita) Italy
81. Josef Hosek (Cze) Czech Republic
82. Victor Martin (Esp) Spain
83. Wouter Wippert (Ned) Netherlands
84. William Valencia (Col) Colombia
85. Antoine Lavieu (Fra) France
86. Lukas Smola (Cze) Czech Republic
87. Filip Eidsheim (Nor) Norway
88. Robert Bush (USA) United States of America
89. Tomas Danacik (Cze) Czech Republic
90. Ian Boswell (USA) United States of America
91. Roman Dronin (Uzb) Mixed Team 21:55
92. Arvin Moazemi (Iri) Mixed Team
93. Zico Waeytens (Bel) Belgium 23:31
94. Thomas Moses (Gbr) Great Britain
95. Jan Sokol (Aut) Austria
96. Michael Hümbert (Ger) Germany 24:49
97. Omar Fraile (Esp) Spain
98. Johan Fredrik Ziesler (Nor) Norway
DNF Nathan Brown (USA) United States of America
DNF Patrick Bercz (Ger) Germany
DNF Julian Kern (Ger) Germany
DNF Pierrick Naud (Can) Canada
DNF Jamie Riggs (Can) Canada
DNF Jay McCarthy (Aus) Australia
DNS Guillaume Boivin (Can) Canada
DNS Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan
General classification after stage 3 1 David Boily (Can) Canada 12:41:13
2. Michael Hepburn (Aus) Australia 00:28
3. Christopher Juul-Jensen (Den) Denmark 00:34
4. Vegard Stake Laengen (Nor) Norway 00:38
5. Jordi Simon (Esp) Spain 00:41
6. Johan Esteban Chaves (Col) Colombia 00:45
7. Mattia Cattaneo (Ita) Italy 00:46
8. Mark Christian (Gbr) Great Britain 01:21
9. Georg Preidler (Aut) Austria 01:29
10. Sebastian Salazar (Col) Colombia 01:31
11. Tom Dumoulin (Ned) Netherlands 01:34
12. Michael Valgren Andersen (Den) Denmark 01:42
13. Dimitri Le Boulch (Fra) France 01:43
14. Matthias Allegaert (Bel) Belgium 01:44
15. Matteo Mammini (Ita) Italy 01:49
16. Michael Rodriguez (Col) Colombia 01:50
17. Nikias Arndt (Ger) Germany 01:51
18. Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan 01:58
19. Warren Barguil (Fra) France 02:02
20. Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan 02:22
21. Rohan Dennis (Aus) Australia 03:14
22. Romain Bardet (Fra) France 03:17
23. Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mixed Team 03:23
24. Daniil Fominykh (Kaz) Kazakhstan 03:24
25. Patrick Lane (Aus) Australia 03:29
26. Jesper Hansen (Den) Denmark 03:32
27. Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Colombia 03:34
28. Tim Wellens (Bel) Belgium 03:37
29. Rüdiger Selig (Ger) Germany 03:39
30. Raymond Kreder (Ned) Netherlands 03:52
31. Patrick Konrad (Aut) Austria 04:10
32. Andrei Krasilnikau (Blr) Mixed Team 04:11
33. Sébastien Reichenbach (Sui) Switzerland 04:24
34. Marcel Aregger (Sui) Switzerland 04:28
35. Julio Alexis Camacho (Col) Colombia 04:35
36. Jakub Novak (Cze) Czech Republic 04:40
37. Joseph Dombrowski (USA) United States of America 04:45
38. Natnael Berhane (Eri) Mixed Team 04:58
39. Rob Squire (USA) United States of America 05:00
40. Sebastian Lander (Den) Denmark 05:01
41. Jan Keller (Sui) Switzerland 05:10
42. Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan 05:21
43. Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Netherlands 05:26
44. Hugo Houle (Can) Canada 05:54
45. Rudy Molard (Fra) France 06:02
46. Simon Yates (Gbr) Great Britain 06:14
47. Patrick Schelling (Sui) Switzerland 06:34
48. Giorgio Cecchinel (Ita) Italy 06:57
49. David Wöhrer (Aut) Austria 07:11
50. Lawrence Warbasse (USA) United States of America 08:01
51. Vegard Robinson Bugge (Nor) Norway 08:55
52. Marco Haller (Aut) Austria 09:14
53. Jimmy Janssens (Bel) Belgium 09:37
54. Moreno Hofland (Ned) Netherlands 10:35
55. Luke Rowe (Gbr) Great Britain 10:51
56. Börn Tore Hoem (Nor) Norway 10:56
57. Rasmus Guldhammer (Den) Denmark 11:01
58. Garikoitz Bravo (Esp) Spain 11:02
59. Tim Declercq (Bel) Belgium 11:05
60. Erick Rowsell (Gbr) Great Britain 11:08
61. Massimo Coledan (Ita) Italy 11:10
62. Asbjorn Kragh Andersen (Den) Denmark 11:12
63. Victor Cabedo (Esp) Spain 11:13
64. Houssam Nasri (Tun) Mixed Team
65. Sven Erik Byström (Nor) Norway 11:15
66. Etienne Tortelier (Fra) France 11:17
67. Scott Thwaites (Gbr) Great Britain 11:24
68. Aritz Orbe (Esp) Spain 12:07
69. Ramon Sinkeldam (Ned) Netherlands 13:10
70. Richard Lang (Aus) Australia 13:48
71. Nils Plötner (Ger) Germany 15:18
72. Petr Vakoc (Cze) Czech Republic 17:18
73. Robert Bush (USA) United States of America 19:19
74. Ian Boswell (USA) United States of America 19:35
75. Filippo Fortin (Ita) Italy 19:40
76. Wouter Wippert (Ned) Netherlands
77. Antoine Lavieu (Fra) France 19:43
78. Lukas Smola (Cze) Czech Republic 20:12
79. Victor Martin (Esp) Spain 20:17
80. Jan Hirt (Cze) Czech Republic 21:36
81. Arvin Moazemi (Iri) Mixed Team 22:40
82. Roman Dronin (Uzb) Mixed Team 22:52
83. Zico Waeytens (Bel) Belgium 24:09
84. Jan Sokol (Aut) Austria 24:28
85. Thomas Palmer (Aus) Australia 25:13
86. Tosh Van Der Sande (Bel) Belgium 25:21
87. Raphaël Addy (Sui) Switzerland 25:53
88. Antoine Duchesne (Can) Canada 26:05
89. Omar Fraile (Esp) Spain 31:07
90. Oliver Hofstetter (Sui) Switzerland 31:20
91. William Valencia (Col) Colombia 33:41
92. Christian Delle Stelle (Ita) Italy 34:12
93. Tomas Danacik (Cze) Czech Republic 34:17
94. Josef Hosek (Cze) Czech Republic 38:07
95. Filip Eidsheim (Nor) Norway 39:05
96. Johan Fredrik Ziesler (Nor) Norway 39:29
97. Thomas Moses (Gbr) Great Britain 43:23
98. Michael Hümbert (Ger) Germany 49:03





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.